Festivalul Berii 2006, 2007, 2008 - Page 3 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 07-25-2008, 14:17
ners's Avatar
ners ners is offline
Member

Send a message via Yahoo to ners
Default Promovati...

Promovati cocalareala si consumul de alcool!! yeee bravooo!!

Nivelati-va creierele unii la altii!

Bravooo!
Old 07-25-2008, 15:26
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista
Default si pana la urma....

....si pana la urma cred ca voi lua decizia inteleapta de a nu ma duce sa vad ceva ce chiar nu ma atrage cu nimic.....majoritatea se duc ca sa fie vazuti sau din curiozitate.......celor care se hotarasc sa nu mearga le fac o propunere tentanta...diseara e ROCKOTECA LA BTNN(la club la NN, CUNOSCATORII STIU)!!!!muzica buna garantata , berea mult mai buna si mai ieftina ca la festival , cafeaua speciala si foarte aromata si in plus o companie super si o atmosfera familiara!!! deci........prefer rockoteca decat....HIFIDELITY(!?? CINE OR MAI FI SI FATUCILE ASTEA??!!) asa ca........
Old 07-25-2008, 16:52
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Cred ca majoritatea celor care gandesc un pic vor evita prostia asta. un mic sau o bere cu prietenii poti sa bei si in alte zile..fara sa te impingi, sa te calci in picioare, galagie si muult prea mult fum..sa nu mai spun de hotii de buzunare. Singurul lucru bun care il vad anul acesta, e ca nu s-a mai blocat strada de la Hotel la podul Pescariei, implicit ingreunarea traficului. Chiar sunt dezamagit de primar, respectiv de cei ce au facut alegerea "interpretilor". Sustin in continuare ca ar fi trebuit consultate "masele" si cum s-a zis mai devreme...dupa uriah heep deja nu mai avea voie sa ne intoarcem la un playback de 2 lei.
Old 07-25-2008, 18:58
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by pianista View Post
.......... deci........prefer rockoteca decat....HIFIDELITY(!?? CINE OR MAI FI SI FATUCILE ASTEA??!!) asa ca........
Quote:
Originally Posted by Adrian View Post
Varza ca de obicei... si cu trupele si cu organizarea... sincer eu nu am auzit de Hi Fidelity si cateva cunostinte muzicale posed si eu. ..........
Quote:
Originally Posted by VaNiLLa View Post
.......................Iar despre GOT-X sunt niste copchii care tot timpul sunt pe la monden cred ca sunt copii de-a patronilor ........
Explicabila prezentza GOT-X acolo...sint copii patronului si eu personal cred ca asa cum sint ei sint mult mai OK decit fetele ce au totusi "5 (cinci) ani de concerte in mai multe tari din Europa" !
A se citi si a se verifica diseara daca e corecta sau nu descrierea facuta!
Tare sint curios daca va fi asa cum s-a spus un LIVE100% la fete avind in vedere dupa atatea concerte au fost sincere si au spus ca e PRIMA data cind vor presta in aer liber!

PS
Am avut o discutie cu cineva dimineatza ce mi-a spus ca sint prea caustic cind spun ca un concert efectuat intr-un club, concert ce foloseste sistemul audio de zi cu zi, NU poate fi un concert LIVE! Poate intre timp citind PSul se mai documenteaza cum e cu sunetul!
Reply With Quote
Old 07-26-2008, 08:00
pianista's Avatar
Member

Default mare teaaaapaa!!!!!

HIFIDELITY?????????????? Ia sa va arat ce link mi-a dat un prieten ieri inainte de "marea" prestatie a fetelor: www.hifidelity-band.de
E teapa.....fetele astea oficial nici nu exista !!!!!!!!!!!!
Old 07-26-2008, 09:10
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to supy

Quote:
Originally Posted by djlyon View Post
Draga supy, stirea de la http://www.obiectiv.ro/vaslui/index....ails&ids=17787 e veche, de anul trecut
Draga djlyon,te rog sa ma scuzi...se pare ca oftalmologii au avut dreptate .
Old 07-26-2008, 11:12
Jedi's Avatar
Jedi Jedi is offline
Senior Member

Default Festivalul berii sau balciul anual??!??

Sa ne lamureasca si pe noi cineva......... e Festivalul Berii sau Balciul care normal vine la sfarsitul lunii urmatoare?..... aseara , deci la prima zi din acest festival-balci numai stiam unde e concertul ...... si cine canta oare?! nicolae guta de la masinaria din colt sau Funky dj`s din partea opusa?..........balerine , cai, nu stiu ce ciocan si alte chestii de parca era balciul frate ....nici macar de balci nu ai parte de asa ceva......... aaaa numai spun ca au venit baietii cu geci de piele .si alte kkt uri........! Fratilor eu cred ca scena si invitatii 'de 2 lei ` din prima seara erau de ajuns.............plus mese mancare si BERE ! Eu asta inteleg , si nu numai eu.........Festivalul berii inseamna marci consacrate de bere , mici si voie buna.........nu mizerie , tigani care la tot coltul sa ti ceara bani si mancare, muzica din toate colturile si......... ma` opresc aici.........cine a fost aseara a vazut mai bine ce inseamna Festivalul Berii la Barlad !
Singurul Festival corect si mai de Doamne ajuta a fost primul cand au fost aduse` aproape toate marcile de bere si mici, carnati si ATAT ! Sunt curios la toamna ce se mai intampla.........!
Reply With Quote
Old 07-26-2008, 11:53
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Jedi..se pare ca gura mi-a fost aurita.. pacat ca nu e la fel si la numerele de la loto. Din cate am inteles, cei cu caruselul s-au mutat la Barlad mai devreme cu ocazia "balciului" de fata..caci la Tecuci nu prea merge treaba. Si din nou revenim la intrebarile vechi: ce treaba au blanurile si hainele de piele si "scrancioburile" cu festivalul berii, care cum ai subliniat si tu, Jedi, ar fi trebuit sa fie reprezentat de majoritatea producatorilor de bere cel putin autohtoni...si bineteles un mic, un carnacior, o fripturica.
Old 07-26-2008, 12:32
pianista's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by Jedi View Post
Sa ne lamureasca si pe noi cineva......... e Festivalul Berii sau Balciul care normal vine la sfarsitul lunii urmatoare?..... aseara , deci la prima zi din acest festival-balci numai stiam unde e concertul ...... si cine canta oare?! nicolae guta de la masinaria din colt sau Funky dj`s din partea opusa?..........balerine , cai, nu stiu ce ciocan si alte chestii de parca era balciul frate ....nici macar de balci nu ai parte de asa ceva......... aaaa numai spun ca au venit baietii cu geci de piele .si alte kkt uri........! Fratilor eu cred ca scena si invitatii 'de 2 lei ` din prima seara erau de ajuns.............plus mese mancare si BERE ! Eu asta inteleg , si nu numai eu.........Festivalul berii inseamna marci consacrate de bere , mici si voie buna.........nu mizerie , tigani care la tot coltul sa ti ceara bani si mancare, muzica din toate colturile si......... ma` opresc aici.........cine a fost aseara a vazut mai bine ce inseamna Festivalul Berii la Barlad !
Singurul Festival corect si mai de Doamne ajuta a fost primul cand au fost aduse` aproape toate marcile de bere si mici, carnati si ATAT ! Sunt curios la toamna ce se mai intampla.........!
ce bine ca nu am fost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!mi e de ajuns descrierea voastra!
Old 07-27-2008, 20:02
thethis's Avatar
thethis thethis is offline
Member

Lasand la o parte tiganeala , trebuie sa fii foarte carcotas sa nu recunosti ca prestatia trupei "HARA" a fost foarte reusita. Poate ca sunetul nu a fost cel mai bun (si nu cred ca din vina lor), dar baietii s-au straduit si au reusit o ora de adevarata incantare.
Nu trebuie sa fim rautaciosi nici cu "Got-X" , pentru varsta lor e destul de ok.(mai ales ala micu')
In schimb , fatucile de la "hifidelity" au fost de tot hazul...
Nici de prezentatoare nu zic nimic , pentru ca nu stiu cine e si n-as vrea sa supar pe cineva!
Ca a venit "balciul" nu vad ce e asa de rau. Am vazut mii de doritori care "se dau" in "minunile" aduse, asa ca "poporul" e multumit...

Last edited by thethis; 07-27-2008 at 20:05.
Reply With Quote
Old 07-28-2008, 03:07
geludanis geludanis is offline
Junior Member

Discutam punctual si civilizat:
1. marea surpriza, Hifidelity (Germania) - trupa neinfiintata (asa spunea impresarul), in toamna vor lansa un album (daca nu ajung inundatiile pe la ei), tot in toamna vor lansa un web site (www.hifidelity-band.de e ocupat...incercati mai fetelor altceva), prestatie sub cotele berilor din paharele ramase dupa potop. (parerea mea - aduc 2 animatoare dintr-un club, le pun un CD cu cine stie ce muzica si spun ca e trupa din Germania...dar neinfiintata...pardon, nu animatoare ca arata prea bine);
2. ca la noi la nimeni, sau este in alte parti, poate in zonele rurarle. fum, fum, fum, printre care apar si mirosurile...nelipsitele mirosuri de transpiratie (s-a scumpit sapunul, cu apa au tot fost probleme...scuzabil). mici si bere ar insemna un festival...insa, aici e chichita, de fapt nu e festivalul berii ci Serbarile berii la Barlad. Adica: aducem mici, aducem bere, aducem frigarui, aducem colaci unguresti, aducem scarita la gratar, aducem o scena numai buna pentru evenimente medii si mici, aducem nelipsitele fanfare si reteta e perfecta. Barlad !!!!
3. Prestatii live sau playback ? Playback-ul salveaza onoarea oricarui interpret, fie el chiar si de muzica populara - pardon - etno. Felicitari Beny (cum te-au poreclit barladenii - din simpatie cu siguranta) pentru faptul ca ne-ai amintit ca esti trecut si nu mai poti presta live. Bravo HI-Q. Felicitari Datina ca nu "auzi manutele". Bravo HI-Q. Constat cu stupoare ca si micutii GOT-X au avut buna placere de a presta live - felicitari micutului tobosar, un copil plin de inima . Bravo HI-Q. Mioritic...lasa-ne, lasa-ne orasul in pana de civilizatie, lasa-l asa cum e ... nu mai veniti aici. Bravo HI-Q. Hara nu am vazut...din motive obiective, las pe cei prezenti la show sa povesteasca. Bravo HI-Q. Am repetat "Bravo HI-Q" de mai multe ori pentru ca nu stiu cum altfel as putea exprima ceea ce stiu sa faca atunci cand intra pe o scena acesti tineri plini de umor. Mi-au adus un zambet pe buze si chiar am miscat piciorul ascultand unele piese. Bravo lor, chiar daca au venit in fata unui public nu tocmai numeros si-au facut treaba ... si inca ce bine. Micile probleme de sunet nu le putem pune decat pe seama celor din staff-ul tehnic.
4. Parcul de distractii...ma abtin...ciocanele au fost atractia evenimentului, multi tineri dornici de adrenalina au dorit sa incerce senzatiile oferite de respectivul utilaj. In rest...chiar ma abtin.
Serbarile Berii la Barlad - Sunt barladean in judetul Vaslui si uneori ma intreb "pana cand?".
Reply With Quote
Old 07-28-2008, 03:30
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post
Explicabila prezentza GOT-X acolo...sint copii patronului si eu personal cred ca asa cum sint ei sint mult mai OK decit fetele ce au totusi "5 (cinci) ani de concerte in mai multe tari din Europa" !
A se citi si a se verifica diseara daca e corecta sau nu descrierea facuta!
Tare sint curios daca va fi asa cum s-a spus un LIVE100% la fete avind in vedere dupa atatea concerte au fost sincere si au spus ca e PRIMA data cind vor presta in aer liber!

PS
Am avut o discutie cu cineva dimineatza ce mi-a spus ca sint prea caustic cind spun ca un concert efectuat intr-un club, concert ce foloseste sistemul audio de zi cu zi, NU poate fi un concert LIVE! Poate intre timp citind PSul se mai documenteaza cum e cu sunetul!
Hehehehe
Am ajuns sa ma repet!
GOT-X jos palaria...BRAVO
Au reusit sa le arate prietenelor mai mari (Sa nu uitam ca HiFiblablabla....au fost invitate de micutzi!!!) ce inseamna sa prestezi LIVE Si asta in ciuda verstei unora din trupa si a "conditiilor tehnice bla bla bla"
A se citi explicatia de aici http://www.adevarulvs.ro/index.php?m...s&id_news=7757

BRAVO Flavius Buzila
BRAVO Hara
IMPECABIL
Stau si ma intreb era alt sunet? Alta scena? Alte microfoane?
Asta inseamna respect fatza de public! LIVE 100%
Saracul Tascam (cred ca un 160 era montat in rack) a somat in timpul recitalului!
Cine a fost cel inspirat pt HARA merita felicitat!

HiQ
Mmmda ...se chinuie sa scape de eticheta de "CiDiotzi" e de apreciat...insa ..nu prea reusesc...sint salvati insa de piesele vesele de vara...usor de fredonat,dansat, recitat!
Au salvat efectiv totusi ultima seara de concert

In rest subtire rau...daca si solistii de populara au rupt CDul am ajuns rau tare!

Organizare...jalnica...preturi afisate...greu de vazut....usor de pacalit clientul!
Si multe altele ...insa e tarziu!
Reply With Quote
Old 07-28-2008, 07:50
pianista's Avatar
Member

Default bine ca s-a terminat!!!;))

din pacate, nu am reusit sa vad HARA, desi imi doream cu adevarat , dar o raceala puternica m-a tintuit la pat si m-a tinut departe de "balciul" venit prea devreme la barlad! ) bine ca s-a terminat si asta .....dezamagitor in proportie de 80 %...restul de 20% negociabil in favoarea celor care au cantat un live adevarat.....cu totii ne-am asteptat la mai mult dupa niste zile culturale de exceptie...sa zicem ca asta se explica prin faptul ca zilele culturale au saracit atat de mult fondurile primariei incat n-au mai ramas bani decat pt palyback de 2 lei si trupe inca nelansate.....sa speram ca pana in toamna la urmatorul festival fondurile se vor redresa......recomand cu caldura primariei un credit bancar pe 7 ani cu dobanda fixa de 9,9% pt binele urechilor barladenilor!
Old 07-28-2008, 10:51
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Primaria n-a asigurat decat paza si locatia, de restul s-a ocupat o firma organizatoare, si cu banii incasati de la participanti s-au platit artistii.
Old 07-28-2008, 11:56
thethis's Avatar
thethis thethis is offline
Member

Si a fost si ultima seara...
Mioritic -- nu am vazut
Datina -- prestatie slaba, insa melodiile erau in ton cu festivalul
Hi-Q -- punctul culminant al serii , dar nu extraordinar. Asa cum spunea cineva mai sus , piesele lor sunt ritmate , usurele si foarte cunoscute asa ca este usor sa captezi atentia maselor fara un efort foarte mare. Noua achizitie feminina nu prea a dat rezultate , vocea ei nu prea s-a auzit deloc in concert. Dar pe ansamblu a fost bine.

In schimb amplasarea scenei in acea locatie nu a fost o idee prea fericita , am ajuns plin de fum acasa plus ca din cand in cand fanfara imi bruia sunetul de la concerte
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules