Propuneri... - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 07-13-2006, 01:53
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Oreste
Talking Propuneri...

Postati daca :
- aveti vreo idee despre ce s-ar putea face in barlad pentru o viata mai frumoasa,
- panditi pe cineva care are un garaj sau cotet ilegal construit,
- stiti pe cineva care are blaturi cu unii angajati ai primariei sau alte persoane "influente" din barlad, si sunt favorizati in rezolvarea unor probleme
- reclamatii despre Politia comunitara
- etc.

sau pur si simplu daca vreti sa moara si capra vecinului.

Poate se uita cineva si aici si se iau anumite masuri. In curand vine iar timpul sa votam si cel putin pe mine nu ma incanta faptul ca Barladul s-a transformat in statiune pt. tratament de babe. Peste tot banci, mai ceva ca in Slanic Moldova.

Frumusetea orasului este demna de apreciat, dar hai sa aratam si partea care ne deranjeaza si sa dam si o solutie la cum s-ar rezolva o anumite problema.

Reply With Quote
Old 07-13-2006, 02:06
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

12 iunie 2006: pe la ora 11 AM primesc amenda pt. 2 minute cat am coborat din masina in zona pietei centrale.. Desigur puteam sa intru in parcare, dar cum am parcat pe strada care leaga spectral de piata si nu deranjam pe nimeni.

Nu cred ca au durat 2 minute si m-am trezit cu fluturas in geam.

O reactie promta din partea agentului, si demna de felicitat.

Seara : ora 23:30 . in zona garii, un set de pigmentati tipand si cu pungile sidefate in mana umblau desculti cautand pe jos mucuri de tigara. Agentii comunitari se indrepta catre ei, cu acel umitor Damas din dotare. Opresc si ei in gara, sa-si mai intinda oasele, stau sprijiniti de masina, isi leaga sireturile, dupa care se urca in masina si pleaca. Un episod trist despre Gara barlad. Asta e activitatea in zona de obicei. Tigani, hoti si cersetori.
Si toata lumea convietuieste bine.

Acum rezumatul ... Pentru ce sa platesc eu amenda primita pt. 2 minute, cand politia comunitara nu face nimic in legatura cu cei mentionati mai sus ? Sa finantez crema lor de ghete ? Sau pur si simplu amenzile le dau pe timp de zi, ca sa-si faca norma ?

Intrebari fara raspuns..

Reply With Quote
Old 07-13-2006, 14:14
pending's Avatar
pending pending is offline
Member

Am fost la spitalul mare sa imi iau o adeverintza medicala .. pt cat am intrat 1 minut a trebuit sa platesc 20 de mii parcarea .. de parca imi spalau aia masina sau eu mai stiu ce )
Iar cat despre politia comunitara .. is niste tilicari care o ard aiurea cu grade de mare locotenent .. sa vezi knd te prind la cotitura ce fitze de boschetari au .. de parca as vb cu presedintele tzarii ..

Last edited by pending; 07-13-2006 at 14:15.
Reply With Quote
Old 07-21-2006, 21:33
ikarus ikarus is offline
Junior Member

Daca vrem sa vorbim de civilizatie, trebuie sa acceptam si plata taxei pentru parcare!Daca vrem un oras mai curat, mai frumos , trebuiesc si bani , taxa pentru parcare este o metoda de a aduna bani pentru administratia locala!Au trebuit sa treaca 16 ani, pentru ca primaria sa-si dea seama ,ca ar putea incasa bani din taxa de parcare!Nici eu nu ma bucur , atunci cand trebuie sa platesc acea taxa, dar este necesara!
Reply With Quote
Old 07-21-2006, 23:36
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon

si aceasta, alata laudata taxa de parcare unde se plateste ? se plateste asa cum este NORMAL la sediul URBAN de TRANSPORTURI IN COMMUN ? sau este dn`ul din 100 in 100 m care sta cu ochii pe tine intrebandu`te " plateste taxa de parcare sau PLECI "

Cum se face aceasta parcare civilizata in barlad/romania? sunt bitele de barcare la chioscuri ? sunt taxatoare montate pe strada pentru convalidarea platii parcarii ?

nu mai locuiesc prin barlad de multisor .. de asta tin sa stiu cum functioneaza aceasta metoda a PARCARII CIVILIZATE IN BARLAD ?

apropo : care sunt zonele platibile ?

hai .... astept raspuns
Old 07-25-2006, 21:08
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by ikarus
Daca vrem sa vorbim de civilizatie, trebuie sa acceptam si plata taxei pentru parcare!Daca vrem un oras mai curat, mai frumos , trebuiesc si bani , taxa pentru parcare este o metoda de a aduna bani pentru administratia locala!Au trebuit sa treaca 16 ani, pentru ca primaria sa-si dea seama ,ca ar putea incasa bani din taxa de parcare!Nici eu nu ma bucur , atunci cand trebuie sa platesc acea taxa, dar este necesara!
Nu ma refeream neaparat la asta. Foarte bine ce fac, dar vreau sa atrag atentia si asupra comportamentului de noapte .. sau mai bine spus indiferentei..

Despre politia comunitara nu am cum sa imi dau cu parerea pentru ca i-as jigni.
Imi sunt simpatici, si chiar am zambit cand i-am vazut certandu-se cu cei de la firma care monteaza semafoarele noi ca ... " vroia autorizatie sau un act care sa ii dea voie sa demonteze semafoarele vechi din fata primariei".

Reply With Quote
Old 07-25-2006, 21:21
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

captivantul Barlad .. in fata la centrul de recoltare a sangelui
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	boshetar1.jpg
Views:	378
Size:	351.6 KB
ID:	927  Click image for larger version

Name:	boshetar2.jpg
Views:	377
Size:	209.5 KB
ID:	928  

Reply With Quote
Old 07-25-2006, 22:06
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Cand ti-e somn, ti-e somn!
Old 08-03-2006, 02:30
saarmala saarmala is offline
Junior Member

Send a message via AIM to saarmala Send a message via Yahoo to saarmala

sa dai douaj“de mii sa poti intra la spital e hotie, nu civilizatie. sa faca bine si spitalul, si primaria sa asigure posibilitati de parcare oamenilor si numai prin centru, unde chiar e problema cu parcarea, sa incaseze, nu oriunde li se scoala. si de unde stiu io ce se intampla cu banii dati portarului cand nu primesc nici o chitanta? si modul in care ti-o spune: "da si tu douaj“de mii acolo!" sau ala de la piata "va rog sa parasiti zona de stationare interzisa!" (ceea ce de altfel am si facut, numai ca pe jos). si ce-i si mai jalnic: daca nu platesti nu patesti chiar nimic si-ti lasa un gust amar ori ca tu platesti si altul nu, ori ca sistemul e vai de kk lui si mai bine astepti sa mai creasca...
Reply With Quote
Old 08-04-2006, 13:34
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Se da 20.000 pentru a intra in spital?
Cu masina poate!

Off
Oreste tare Benq ai!
Reply With Quote
Old 08-04-2006, 13:50
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Da, 2 RON costa parcarea in curtea spitalului. Insa afara in strada e gratis
Old 08-04-2006, 15:21
zarel zarel is offline
Junior Member

Si amenda de la comunitari? 35 Roni
Reply With Quote
Old 08-04-2006, 15:29
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

cine o plateste ?

Reply With Quote
Old 08-04-2006, 15:38
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Mai...da ei cunosc "codu rutier" sau cum se numeste aia ce o invatza cei de la circulatie?
Ei mai bine ar face ordine in oras..liniste ca sint destui scandalagii
Reply With Quote
Old 08-05-2006, 12:42
saarmala saarmala is offline
Junior Member

Send a message via AIM to saarmala Send a message via Yahoo to saarmala

Quote:
Originally Posted by AIWA
Se da 20.000 pentru a intra in spital?
Cu masina poate!
pai da, cu masina. ca daca esti bolnav costa muuult mai mult.
Reply With Quote
Old 08-30-2006, 23:38
prise's Avatar
prise prise is offline
Member

Send a message via Yahoo to prise

bai oreste tu se pare ca esti cel mai nemultumit de orasul nostru, cu toate ca eu cred ca prinde o forma foarte frumoasa si ca domnul primar Constantinescu face ce nu au facut toti primari de la revolutie incoace...luna de luna in Barlad se mai aduce cate ceva nou ... asa ca nu mai fi asa a dracului ... si da o sansa oamenilor astia :PP

Last edited by prise; 08-30-2006 at 23:39.
Reply With Quote
Old 09-01-2006, 22:25
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

Nu sunt nemultumit de Barlad. Chiar apreciez semafoarele, curatenia.. etc.
daca erai atent vedeai ca ce ma nemultumeste e atitudinea unor comunitari, taxele puse aiurea cand parchezi masina, si nu m-ar mira daca se pune o taxa de trecere prin oras ca doar avem drum european. O bariera la confectii, si alta la gradina. Iar taxa sa nu fie mult, 1 RON, asa ca sa mai aducem ceva nou si luna asta.

Reply With Quote
Old 09-04-2006, 05:03
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

1.tablitze galbene pe stalpi cu numele strazilor
2.Acel scris mare shi impozant de la intrare in barlad pe suport de beton trebuie luminat din interiorul literelor "BARLAD"
3.blocul care se vede de pe stadionul Fepa ,,care are mesaje comuniste
4.etc ,,etc ,,etc sunt o groaza de chestii de facut in Barlad

Lol ,era sa uit ,,HARTA BARLADULUI ????? pe cand domnilor ?,,trebe pusa in gara ..peste tot in locurile publice ,,de fapt ,,se pune frumos cum erau odata anunturile la filme la cinema ,,cu neon sus shi jos ,,nu ca pe posterele cu festivalul berii pe gard

Last edited by wxdj; 09-04-2006 at 05:13.
Reply With Quote
Old 09-04-2006, 07:54
coolgirl's Avatar
coolgirl coolgirl is offline
Junior Member

Default pt.oreste

Quote:
Originally Posted by Oreste
Nu sunt nemultumit de Barlad. Chiar apreciez semafoarele, curatenia.. etc.
daca erai atent vedeai ca ce ma nemultumeste e atitudinea unor comunitari, taxele puse aiurea cand parchezi masina, si nu m-ar mira daca se pune o taxa de trecere prin oras ca doar avem drum european. O bariera la confectii, si alta la gradina. Iar taxa sa nu fie mult, 1 RON, asa ca sa mai aducem ceva nou si luna asta.
sunt curioasa ai lucrat cumva la politia comunitara? deoarece vad ca ai ceva cu sarcii oameni care castiga si ei o paine.
Reply With Quote
Old 09-04-2006, 13:47
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

SARACII? oameni
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules