Circulaţie deviată īn Bārlad - Page 5 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

View Poll Results: Esti de acord cu inchiderea unei artere din strada principala in week-end ?
Pro 25 49.02%
Contra 22 43.14%
Ma abtin 4 7.84%
Voters: 51. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-08-2006, 10:46
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

am tipat atata dupa semafoare si acum zicem ca nu mai vrem...hai sa fim seriosi...semafoarele se pot sincroniza...se pot stabili timpii de trecere...si daca ar putea sa faca asa si in functie de perioada zilei - gradul de aglomerare...ar fi minunat
la cec sa dea drumul la semafore...ca acolo e bataia mare...
Reply With Quote
Old 09-08-2006, 12:58
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Nu e bai exista si alte strazi ocolitoare...imi place ca taximetristii profita de prostia unora ce nu le cer..sa ocoleasca zona centrala pt a ajunge la gradina de exemplu)
Reply With Quote
Old 09-08-2006, 14:21
niga4lif3 niga4lif3 is offline
Senior Member

sunt bune semafoarele ... dar in loc sa fi montat doua semafoare la cativa metri distanta, mai bine puneau unul din ele la cerbul de aur ... ca vorba aia ... e destul de mare si de circulata si acea intersectie ... sau poate ca nu vad eu bine si totusi este unul si acolo
Old 09-08-2006, 21:13
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Or sa puna si acolo.
Old 09-09-2006, 19:58
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Ah ce prostie cu oprirea asta tre sa ocoleti si te incarca taximetristii la ceas la greu
Plus ca...benzinaria o falimenteaza
Reply With Quote
Old 09-10-2006, 08:16
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

Am vazut shi minunea cu zona centrala inchisa ,dar sa deviezi circulatia de 4 benzi pe o "straduta" aglomerata numai de dragul de a fi pe zona centru liniste nu mi se pare corect .Strada de la Podul Pescariei si pana la interesectia cu Republicii (cred ca este Popa Sapca ) este JALNICA din punct de vedere al circulatiei .Imi place enorm cum Politia Comunitara da amenzi in fatza la Sc.Gen dar cu 40 de metri mai in jos spre Podul Pescariei ,e JALNIC .Acela este un drum care face parte din drumul european acum ,deaorece circulatia de pe Epureanu a fost deviata pe acolo (cei ce vin din sud-ul Barlad-ului ).Domnii de la Primariei !!!,,,,acolo este o mare PROBLEMA in acei 30-40 de merti super aglomerati .Mai intai rezolvati acolo si dupa asta inchideti zona centrala .Fiindca trece lumea din toata tara pe acolo ,si Ei nu vad palmierii din centru ,vad carutele si blocajele de circulatie de acolo .

Last edited by wxdj; 09-10-2006 at 08:19.
Reply With Quote
Old 09-10-2006, 12:18
marina marina is offline
Member

Default locuiesc pe republicii

Chiar sunt indreptatita sa -mi exprim parerea vizavi de aceasta decizie luata de Domnul Primar .Este una din multe alte decizii cu care sunt deacord inclusiv semaforizarea.Ce pot sa spun stiu ca sunt persoane si-mi dau seama de ce speta ,care nu sunt deacord,de ce ?pai unde isi mai fac ei falezele ,unde mai merg ei sa-si expuna masina lui tata si a lui mama ,unde mai stau la panda dupa diverse fete ,pe cine mai injura ei pe trecerea de pietoni ?unde mai asculta ei muzica la maxim ?VA MULTUMIM DOMNULE PRIMAR !ATI FACUT UN LUCRU BUN PENTRU ORASUL ACESTA !ATI INDEPARTAT CU SEMAFORIZAREA FALEZELE FACUTE IN PLINA ZI !DACA SUNT PERSOANE CARE NU SUNT DEACORD SA STITI CA ACELEA SUNT !E TIMPUL SA DEVENIM UN ORAS RESPECTABIL,CURAT,ORDONAT,.......VA MULTUMIM SPERAM SA NU VA LASATI CONVINSI DE A READUCE CIRCULATIA SAMBATA SI DUMINICA !VA MULTUMIM !NE SIMTIM FOARTE ODIHNITI IN CONDITIILE ACESTEA!CETATENII BARLADULUI AU DREPTUL LA ASA CEVA SI NOI STIM CA DUMNEAVOASTRA LA NOI VA GANDITI!
Reply With Quote
Old 09-10-2006, 12:22
marina marina is offline
Member

Fratilor E Timpul Sa Ne Trezim !asa Se Practica Si In Occident ,numai Fiti Nemultumiti !
Reply With Quote
Old 09-10-2006, 15:47
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Oreste

marina, mai bine taceai...

Reply With Quote
Old 09-10-2006, 16:25
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Marina uite ca 80% din cele 24 de ore le petrec central..si vreau sa spun ca e o mare prostie!
01. sint agenti comerciali ce au de pierdut (si te asigur ca pierd sume destul de mari )
02. ce treaba are inchiderea circulatiei cu cei ce fac faleza cu masina lui tata sau masina cadou de la tata si cu muzica la max? Stii ce faci tu te bucuri ca "aia" acum deranjeaza pe altii Mai bine taiem fenomenul de la radacina decat sa aruncam gunoiul in alta parte
03. stau sa ma intreb daca te-ai urcat intr-o masina si sa mai si platesti deplasarea(taxi) si sa treci la "falezat barladul cu si fara semafoare diferentza e de 50-75 mii lei (depinde de cat de plina e strada) Dar banuiesc ca pt tine banii astai sint asa de putini...incat nici nu conteaza
04. falezarii cum spui tu vor incurca circulatia si cu si fara semafoare...asta e orasul nu ai cum sa-l schimbi
05. ca e in strainatate asa? opa deci ai fost de stii cu atita sigurantza...banuiesc ca nu ai aflat insa ca fiecare oras civilizat de dincolo are sosele bune si ca daca se face o asemenea deviere...sint alese sosele bune...asta ca sa nu mai vorbesc de centura necesara fiecarui oras!
06. eu sint convins ca daca reusea primarul (si sper sa reuseasca ) sa faca soseaua de centura nu era necesar aceasta deviatie! scadea automat traficul prin centrul orasului si crestea fluidizarea circulatiei!
Reply With Quote
Old 09-10-2006, 17:39
Senior Member

Quote:
Originally Posted by marina
Chiar sunt indreptatita sa -mi exprim parerea vizavi de aceasta decizie luata de Domnul Primar .Este una din multe alte decizii cu care sunt deacord inclusiv semaforizarea.Ce pot sa spun stiu ca sunt persoane si-mi dau seama de ce speta ,care nu sunt deacord,de ce ?pai unde isi mai fac ei falezele ,unde mai merg ei sa-si expuna masina lui tata si a lui mama ,unde mai stau la panda dupa diverse fete ,pe cine mai injura ei pe trecerea de pietoni ?unde mai asculta ei muzica la maxim ?VA MULTUMIM DOMNULE PRIMAR !ATI FACUT UN LUCRU BUN PENTRU ORASUL ACESTA !ATI INDEPARTAT CU SEMAFORIZAREA FALEZELE FACUTE IN PLINA ZI !DACA SUNT PERSOANE CARE NU SUNT DEACORD SA STITI CA ACELEA SUNT !E TIMPUL SA DEVENIM UN ORAS RESPECTABIL,CURAT,ORDONAT,.......VA MULTUMIM SPERAM SA NU VA LASATI CONVINSI DE A READUCE CIRCULATIA SAMBATA SI DUMINICA !VA MULTUMIM !NE SIMTIM FOARTE ODIHNITI IN CONDITIILE ACESTEA!CETATENII BARLADULUI AU DREPTUL LA ASA CEVA SI NOI STIM CA DUMNEAVOASTRA LA NOI VA GANDITI!

ar fi bine sati iei si tu permisul si sa incerci sa circuli in weekenduri prin oras sau in timpul saptamanii ... atunci cand functioneaza semafoarele ... sa te vad atunci ... dar probabil ca nu ai sa ai niciodata ocazia asta
Old 09-11-2006, 08:50
marina marina is offline
Member

Dragii mei ,permis am ,si circul frecvent prin oras.si merg si cu taxiul,chiar sunt deacord cu Domnul Primar ,in timp are sa va obisnuiti ,nu poate multumi pa toata lumea clar.sunt sigura ca nu locuiesti acea zona in care sa inchis circulatia si de aia faci asfel de afirmatii.Eu locuesc ,si sunt multumita !!!!!!!!1
Reply With Quote
Old 09-11-2006, 08:54
marina marina is offline
Member

Scuze ca revin !!!!!Am locuit in Germania si de aia sunt super multumita de ideea domnului Primar .Imi permit sa cheltui banii si pa taxiu ,dar am masina proprie .Asa ca obisnuiti-va cu noile schimbari !
Reply With Quote
Old 09-11-2006, 09:11
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Scuze...si cand inchid nemtii strazile lor ca sa se plimbe oamenii?
Cred ca e convenabil doar din cauza linistii care acolo exista cu adevarat.
Vorba lui AIWA: daca ar avea ca alternativa o strada buna mai zic si eu
PS:si eu stau tot in centru.....si eu am masina dar nu vad utilitatea

Last edited by ticabd; 09-11-2006 at 09:14.
Reply With Quote
Old 09-11-2006, 13:17
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
..............sunt sigura ca nu locuiesti acea zona in care sa inchis circulatia si de aia faci asfel de afirmatii..................
Daca citeai cu atentie nu mai erai asa sigura!
Uite ma repet: "........80% din cele 24 de ore le petrec central........."
Poate acum intelegi Sau e greu cu matematica? Adica aproape 19 ore! Daca din balcon privesc sediul E-On inseamna ca nu stau central?
Lasati povestile cu poporul neamt! Sint destui forumisti ce "fac germania" destul de des datorita serviciului cat si a rudelor de acolo! Uite unu e chiar deasupra mea!

Marina citeste cu atentie ce ai afirmat si ce ti-am raspuns....si mai ales citeste si presa de azi ca si aia saracii au avut azi ce scrie! Apropos azi la 11 am dat pe antena 1 de vaslui si ce a frunzarit ala la revista presei..legat de orasul nostru nici mie nu prea mi-a placut insa...e cam adevarat!
Peste tot sint anumite mentalitatzi insa...nu cu fortza faci ordine...ci oferind alternative!
Nu sint CONTRA inchiderii (culmea a fost mai multa galagie de pusti pusi pe joaca la orele prinzului cind toata lumea se odihneste) dar ofera alternativa la fel de "egala"! Inchizi o portiune din centru in momentul cind ai cu adevarat posibilitate de a tranzita orasul in acelasi mod elegant si comod cum era prin centru! Ai masina..ok brava la tine..incearca sa ajungi la fepa la o nunta la un restaurant "blocat" Ce faci? Lasi masina unde? Prin zona mag mare! Si tranzitezi 2-300m facand parada modei pina la local? Aaa sau nu te duci roata si iesi in spate la casa auto..dar nu ai unde s-o parchezi acolo si tranzitezi piatza? Sau poate imi explici cum au ajuns sambata sera o gasca de masini vis-a vis de biblioteca...la nunta la lebada? Dar atentie..parcate toate pe terenul viran..nu in strada ca se vede si pierde "comunitarul" spaga?!
Jenant..pai deci ai bani treci..nu ai bani nu treci?

Si apropo de "marete realizari" nu caini nu biciclete in parc..ca acolo se odihneste poporul! Corect dar masini au voie sa circule? Am si poze daca nu crezi ! Deci..bine ai sa spui ca tine de educatie! Si aici te cred dar...comunitarul din zona de ce primeste salar?
Reply With Quote
Old 09-11-2006, 15:20
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Dragii mei ,permis am ,si circul frecvent prin oras.si merg si cu taxiul,chiar sunt deacord cu Domnul Primar ,in timp are sa va obisnuiti ,nu poate multumi pa toata lumea clar.sunt sigura ca nu locuiesti acea zona in care sa inchis circulatia si de aia faci asfel de afirmatii.Eu locuesc ,si sunt multumita !!!!!!!!1
este cea mai mare prostie sa inchida acea portiune de strada in weekend...
Marina...si eu vreau sa se inchida dragos voda sambata si duminica....ca pe la mine trece traficul greu ...sau epureanu...sa se inchida ... ca acolo si asa stau blocurile sa cada...si trece doar traficul greu...fiecare ar fi multumit sa se inchida portiunea din jurul blocului...ca e liniste...copiii se pot juca linistiti pe strada...

daca poate cineva sa-mi spuna de ce s-a recurs la acesta metoda...chiar il rog...eventual vreun oficial al primariei...apropo...solomon asta e tanar...nu intra si el pe net...nu-l intereseaza forumul din barlad....poate are vreun prieten care sa-l lumineze...
Reply With Quote
Old 09-11-2006, 15:24
beck's Avatar
beck beck is offline
Junior Member

acuma nu mai pot play boii sa isi etaleze "minunatele" lor masini....duamne deam vazut in alte orase batmobiluri si masini mai aiurea tunate ca in barlad de zici cas desene animate.....
Old 09-11-2006, 15:39
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Beck, ai avertisment pentru off-topic si injurii la persoana! La prima abatere ai ban.
Postul in cauza ti l-am sters.
Old 09-12-2006, 14:01
yo01 yo01 is offline
Junior Member

Talking sooper ideea!!!!

este fffbn ca se opreste circulatia de la altex pana la biblioteca... eu am vedere la e-on si cred ca e mult mai bn pt ca:1)este liniste,2)este spatiu unde pt cei acre vor sa se plimbe cu rolele si bicicletele...3)ai unde admira gagici ...nu inteleg dc sunteti impotriva.. eu sunt incantat de initiativa...
Reply With Quote
Old 09-12-2006, 22:21
Senior Member

Quote:
Originally Posted by yo01
este fffbn ca se opreste circulatia de la altex pana la biblioteca...eu am vedere la e-on si cred ca e mult mai bn pt ca:1)este liniste,2)este spatiu unde pt cei acre vor sa se plimbe cu rolele si bicicletele...3)ai unde admira gagici ...nu inteleg dc sunteti impotriva.. eu sunt incantat de initiativa...

deci ... se pare ca atat tu cat si marina nu vreti sa intelegeti ca a inchis cea mai buna si mai accesibila strada din oras...am circulat in iasi sambata si duminica...unde se inchide strada din fata SF. Paraschiva, dar sunt atatea n alternative incat nu se simte diferenta ... si inca ceva ... acolo chiar se simtea nevoia inchiderii ... deoarece e mereu full (asta e ideaa inchiderii unei strazi pe perioada weekendului si nu pentru a asigura linistea lu` x...y...z...)
atat sambata cat si duminica cred ca puteam sa numar pe degete persoanele care circulau in zona centrala ...
azi am avut ocazia sa stau de vorba cu un consilier de la primarie legat de aceasta problema si mia dat de inteles ca nu e o hotarare definitiva ... se va lua o decizie in functie de ceea ce se va intampla in weekendurile viitoare
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules