Gandul - Cum au scăpat locatarii unui bloc din Bucureşti de teroarea decibelilor - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-14-2005, 07:52
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Gandul - Cum au scăpat locatarii unui bloc din Bucureşti de teroarea decibelilor

Pe la câte instituţii ar trebui să facă potecă, cu jalba-n proţap, românul care nu poate să pună capul pe pernă din cauza unui vecin cu foarte mulţi decibeli? Răspuns: cam pe la toate, de la Poliţie la Guvern. Aşa au făcut locatarii bucureşteni de pe scara 1 din blocul 35, Bulevardul Obregia, terorizaţi, zile şi nopţi la rând, de zgomotul infernal produs de un mega-aparat de climatizare industrial. Cântărea peste jumătate de tonă, vara făcea răcoare, iarna încălzea aerul. Aparatul a fost atârnat de blocul lor în septembrie, de o sucursală a Banc Post deschisă la parter. Cum l-au pus în funcţiune, locatarii n-au mai avut pic de linişte: aparatul nu numai că duduia ca tramvaiul, dar vibra aşa de tare, că se simţea până la ultimul etaj. „Îl atârnaseră chiar pe peretele de la dormitor al vecinului de la primul etaj. Nu doar el nu putea să doarmă, dar nici cei de la etajele superioare. Celui de la unu îi vibrau bibelourile şi paharele pe masă, eu simţeam vibraţiile şi în pernă, noaptea. Pe hol, pereţii au început să mi se fisureze, întâi mai subţire, apoi găurile s-au lărgit şi mai mult”, povesteşte Victoria Ştefan, locatara de deasupra aparatului. Mai întâi, oamenii s-au plâns Poliţiei, pentru tulburarea liniştii publice. Poliţiştii au venit, au amendat banca cu câteva milioane de lei şi au plecat senini. Dar aparatul iar a fost pus în funcţiune, spun vecinii. A doua săptămână, iar Poliţie, iar amenzi. Povestea s-a repetat de 12 ori.

„Poliţiştii erau obligaţi să le ceară autorizaţia de construcţie, dar nu le-au cerut-o. Motivau că motorul se află în interiorul băncii şi n-au voie să cerceteze mai mult. Am aflat că sucursala nu avea autorizaţie de construcţie numai după ce ne-am mai zbătut câteva săptămâni, cu alte cereri, de data asta pe la comandantul Poliţiei”, spune Victoria Ştefan. Dar cu asta, oamenii tot n-au obţinut mai multă linişte. Au reluat drumurile şi au bătut la poarta Inspectoratului de Stat pentru Disciplina în Construcţii, să reclame faptul că sucursala ar fi construit neautorizat. Dar, degeaba! Cică le-au răspuns că e prea greu pentru ei să se lupte cu o bancă! Întărâtaţi, oamenii au ajuns la uşa Primăriei Sectorului 4 şi de acolo au primit un răspuns halucinant: pot ei să umble cât vor, că nu vor rezolva nimic, fiindcă, legal, sucursala are voie să-şi pună aparat de climatizare şi fără autorizaţie. Asta fiindcă, motivau ei, aparatul nu modifică structura şi rezistenţa blocului, aşa că nu face nici un rău nimănui. Locatarii au înghiţit şi aiureala asta şi au alergat la Primăria Generală, doar or avea noroc de astă dată. Funcţionarii i-au calmat şi le-au promis solemn că vor veni să măsoare zgomotul şi vibraţiile. „I-am aşteptat, dar nici până azi n-au venit”, spun locatarii. Într-un final, au încercat şi la cei de la Sănătate Publică. Aici, exces de zel – au trimis de patru ori echipe să măsoare zgomotul din casele oamenilor. A venit pe teren chiar şi şefa Direcţiei, să vadă cazul cu ochii ei. Situaţia a rămas, însă, neschimbată. Cu ultimele forţe, oamenii s-au apucat să trimită memorii şi la politicieni: la ministrul Transporturilor şi Construcţiilor, la Camera Deputaţilor, chiar şi la Guvern. Zilele trecute, când nu mai aveau nici o speranţă, s-au pomenit că, în sfârşit, banca începe să-şi demonteze aparatul, pe bucăţele. Au lăsat numai suportul. Acum, oamenii sunt iar în dilemă: ar mulţumi, dar nu ştiu cui. După zeci de reclamaţii, nu se mai ştie care anume instituţie i-a ajutat.
http://www.gandul.info/2005-11-14/social/cum_au_scapat
Old 11-15-2005, 02:13
twisted's Avatar
twisted twisted is offline
Senior Member

ce bine ca stau in bloc linistit de bosorogi si nu am eu probleme de astea cand vreau sa dau si eu un party in liniste...
Old 11-15-2005, 07:31
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Sa vezi cand o sa fii bosorog ce party-uri "in liniste" or sa dea tinerii
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules