Au inceput demolarile - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-16-2006, 11:55
bbw220 bbw220 is offline
Member

Default Au inceput demolarile

Bravo domnule primar. Ce multi au ezitat sa faca sau nu au avut curajul, a inceput acum o saptamana in urma.A inceput demolarea constructiilor fara autorizatie care incetul cu incetul deveneau adevarate fortarete.De cand ma stiu aceste constructii(ma refer la zona mea) erau parca cumparate de acesti falsi proprietari care legal nu aveau nici un drept.De la crescatorii de gaini, iepuri, porci etc.. de caini si pisici nu mai vb ca deja au inceput sa faca parte din decor , oamenii cu timpu au inceput chiar sa-si construiasca beciuri si sere in fata blocului.Gardurile(din fier si tuia) care erau peste 2 m inaltime adaposteau zi de zi pe falsii proprietari care sfidau intreaga lume care nu a avut tupeul(nesimtirea) sa ocupe si ei un loc pe pamantul domeniului public.Nu mai vb de garaje care sunt foarte ingenioase construite.Dar acum totul o sa devina la normal prin darmarea acestor constructii improvizate si a acestor garaje fara autorizatie.Rugam pe domnu primar sa fie corect si sa nu ierte pe nici un posesor de constructie(fara autorizatie) indiferent de cine este el. O sa fac si niste poze la cum arata acum zona si cum o sa arate dupa curatenie.Nota 10 pentru primar.Bravo
Reply With Quote
Old 06-16-2006, 20:23
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

bravos si pentru actiunea "copaci taiati "de pe Epureanu ,,mai aveam un pic si imi intrau in casa ,si dormeam pe o "craka" ! numa ca devierea circulatie pe timpul taierilor a cam lasat de dorit (blokaje ,intoarcerea TIR-urilor ,etc.)
Reply With Quote
Old 06-17-2006, 03:58
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Sa vedem ce ramane...nu de alta dar ceva garaje am mai zarit....ciudat ca au cam ramas anumite garaje ale unor oameni de bine! Sa speram ca daor pt o mica perioada in care sa care omu ce e acolo!
Reply With Quote
Old 06-17-2006, 04:31
manuela's Avatar
manuela manuela is offline
Junior Member

bai..e o problema..demolarile se fac rapid,dar mai greu e cu construitul....mai trec ceva ani...zeci,poate.....si mai bate vantul intre timp....
Old 06-17-2006, 10:44
bbw220 bbw220 is offline
Member

Default Curatenie

Si la mine in zona mai sunt garaje fara autorizatie a unor oameni destul de importanti dar eu cred ca domnu primar nu face diferenta(asta e parerea mea).Ramane de vazut. Eu platesc o caruta de bani impozit pe pamant la primarie si altii au garaj de foarte multi ani chiar jos la bloc(aproape de ei) mie mi-a concesionat primaria pe EPUREANU am juma de km de mers pe jos sa scot masina din garaj.Poate acum consesioneaza langa mine sa fac repede un schimb . Cei care au masini si vor garaje sa plateasca.Maine pun si niste poze cu zona care a fost ideea de incepere a acestui subiect.
Reply With Quote
Old 06-17-2006, 10:56
run4you run4you is offline
Junior Member

Default Demolari

Quote:
Originally Posted by manuela
bai..e o problema..demolarile se fac rapid,dar mai greu e cu construitul....mai trec ceva ani...zeci,poate.....si mai bate vantul intre timp....
Te contrazic. Eu mi-am facut un garaj intr-o saptamana(lucrat in fiecare zi de la 7-22:00)cu echipa de constructie, iar vecinul meu s-a descurcat mult mai repede. Eu zic ca initiativa primarului de a darma toate constructiile neautorizate este corecta si laudabila.Cine vrea sa-si faca garaj sa concesioneze pamantul, sa plateasca impozit si sa fie conform legii.Iar de constructiile tip anexe nici nu incape vb. Vrei sa cresti gaini, porci, caini etc.. cumpara casa sau ,,go" la tara.
Reply With Quote
Old 06-18-2006, 21:44
pending's Avatar
pending pending is offline
Member

buna treaba .. si ar mai fi o treaba de facut .. soseaua de centura .. suntem printre putzinele orashe care avem sosea de centura cu trecere prin orash ) .. ce chestie ..
Reply With Quote
Old 06-18-2006, 21:56
deathwish deathwish is offline
Senior Member

Momentan nici nu avem sosea de centura, pentru ca o sosea de centura implica ocolirea orasului. Insa se zvoneste ca ar fi un proiect ptr construirea unei sosele de centura .. dar cine stie cand va fi demarat ...
Reply With Quote
Old 06-19-2006, 14:32
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

ma intereseaza ,,proiect-ul sa cumpar shi eu ceva pamant pe langa soseaua aia ) ,,
Reply With Quote
Old 06-19-2006, 23:33
neXus neXus is offline
Member

Send a message via Yahoo to neXus Send a message via Skype™ to neXus

Deathwish, se zvonea de pe timpul lui Craus construirea unei centuri, si pana acum nu se vede nimic.
Old 06-20-2006, 01:37
Senior Member

Daca nu exista bani de unde vrei sa se construiasca ?
Reply With Quote
Old 06-21-2006, 18:20
crocodil crocodil is offline
Junior Member

pai e bine k demolati aceste constructii da gaditi-va si k saracii oameni au dat bani ca sa faca aceste constructii si ar trebui sa fie si ei ajutati cu ceva.nu?sau ganditi-va ca aceste constructii ii ajuta pe oameni cu ceva ,nu le-au facut asa degeaba.
Reply With Quote
Old 06-21-2006, 21:24
Senior Member

Inainte sa se apuce de construit si sa investeasca bani trebuiau sa se asigure daca e in regula sa construiasca in locurile respective. Sincer mie nu imi e mila deloc de ei.
Reply With Quote
Old 06-26-2006, 13:12
bbw220 bbw220 is offline
Member

Default Au inceput demolarile

Asa este. Nici un pic de mila fata de ei.Cand au construit acele anexe si garaje fiecare stia la ce risc se supun. Si dupa atati ani de folosinta fara nici un ban, ar fi trebuit impinse si niste amenzi ca sa se invete si romanu sa respecte legea.
Reply With Quote
Old 06-26-2006, 17:23
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

numai cate mingi ne-au taiat mosnegutii aia tampiti...ca dadeam cu mingea peste gard ...in ceapa lor...
...daca e sa-mi para rau de ceva e ...ca nu mai traiesc mosnegii de pe vremea noastra...ca sa le darame cotetele si legumicultura din jurul blocului
...dar despre morti....numai de bine...oricum altii le-au luat locul...
Reply With Quote
Old 06-26-2006, 20:39
pending's Avatar
pending pending is offline
Member

pai de exemplu .. peste strada .. a ingradit una la parter .. cu tot cu trotuar.. de trebuie sa ocolesti acum ca sa potzi ajunge la respectivul bloc .. wtf man ? .. chiar nesimtzire .. daca vrei gradina dute la casa ..
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules