Droguri in Barlad... - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-29-2007, 23:39
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Oreste
Default Droguri in Barlad...

De ceva vreme drogurile in barlad nu mai sunt asa o raritate. Acum problema e: Chiar nimeni nu face nimic ? Se va face cand se vor vinde la colt de strada ?
E adevarat ca acum doar in club-urile din barlad si la petreceri private se gasesc...

Reply With Quote
Old 09-30-2007, 09:04
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

Arunci numai o pastila ?,,da-ne detalii ,,in ce club ,,cand .
Reply With Quote
Old 09-30-2007, 11:20
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

Nu sunt eu in masura sa dau nume, detalii.. problema e ca acest fenomen ia amploare si ar trebui stopat.
Daca am ajuns sa aflu eu despre asta.. nu afla si politia ? penibil pentru ei.

wxdj , daca te interesezi o sa afli, eu nu imi permit sa fac public numele persoanelor.

Reply With Quote
Old 09-30-2007, 16:39
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Ceva destul de real as putea spune. Deseori vara asta in zona mea vedeam tineri sub 18 ani ce se adunau noaptea la un joint si apoi se "distrau" razand ca prostii si tipand aiurea pana dimineata, iar cand veneau masinile de politie jucau "hotii si vardistii". Desi din afara era foarte amuzant...nu prea mi se pare gluma cand e vorba de astfel de substante nocive.
Teribilisti sunt peste tot iar daca in cluburile barladene, mai nou de mari "rasini", vorba lui Mircea Badea, ajunge moda sa te droghezi, din pacate multi o vor lua pe calea asta.
Old 09-30-2007, 21:57
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by wxdj
Arunci numai o pastila ?,,da-ne detalii ,,in ce club ,,cand .
Nu e treaba lui sa anunte asta...doar a tras un semnal de alarma! Si bine a facut! Faptul ca nu apare in presa nu inseamna ca nu exista consumatori!
Cel mai adesea se intimpla exact cum a spus userul Adrian...se aduna la cate una mica si ..din teribilism se joaca cu sanatatea! Deh asta e ..varsta si atata minte au!
Reply With Quote
Old 09-30-2007, 22:49
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon

sanatatea si banii lor .....
Old 10-01-2007, 09:30
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Ombladon, aici mi se pare ca gresesti. Cu drogurile nu prea mi se pare de glumit. Daca nu se iau masuri din fasa cu siguranta nu in foarte mult timp, vor ajunge foarte multi dependenti. Dar ce se va intampla cand in jurul tau vei vedea numai si numai drogati si tu vei fi singurul "intangibil". Cat va mai dura atunci sa ajungi unul dintre ei?
Cum spuneam poate multi au principii sinu doresc sa incerce macar un drog. Dar ce se fac ei cand drogurile ajung o moda, un "must be", o fita care te poate tine in gasca aia cool, intr-un club in care muzica este "beton" dar nu danseaza nimeni?
Old 10-01-2007, 15:03
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Problema este ca un astfel de "individ" NU MAI JUDECA...si in momentele sale de "fericire" este superimprevizibil!
Nu are bani de un joint e posibil sa iasa pe strada sa faca rost si de aici pina la anumite fapte e un pas foarte foarte mic!
Nu e vorba de gasca "cul" si nici de muzica "beton" ci e vorba de ce faci cind te trezesti cu o lama la gat ce "te roaga" sa scoti banii din buzunar ceasul telefonul etc?
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 21:10
ombladon's Avatar
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon

Quote:
Originally Posted by Adrian
Ombladon, aici mi se pare ca gresesti. Cu drogurile nu prea mi se pare de glumit. Daca nu se iau masuri din fasa cu siguranta nu in foarte mult timp, vor ajunge foarte multi dependenti. Dar ce se va intampla cand in jurul tau vei vedea numai si numai drogati si tu vei fi singurul "intangibil". Cat va mai dura atunci sa ajungi unul dintre ei?
Cum spuneam poate multi au principii sinu doresc sa incerce macar un drog. Dar ce se fac ei cand drogurile ajung o moda, un "must be", o fita care te poate tine in gasca aia cool, intr-un club in care muzica este "beton" dar nu danseaza nimeni?

ok , daca nu este de glumit cu grogurile atunci nu te apuca .
Old 10-01-2007, 21:17
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

Sa o zic intr-un mod cat mai simplu de clar: Problema nu e ca daca ma apuc eu unul sau altul de droguri. Fiecare face ce vrea cu viata lui. Numai ca nu vreau sa traiesc inconjurat de drogati si droguri, de aia am si tras un semnal de alarma cu ce se intampla in Barlad.

Reply With Quote
Old 10-01-2007, 22:02
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Bine zis Oreste....sper ca acum s-a mai lamurit esenta acestui semnal de alarma.
Old 10-01-2007, 22:20
Little Biggy's Avatar
Little Biggy Little Biggy is offline
Member

Quote:
Originally Posted by AIWA
Problema este ca un astfel de "individ" NU MAI JUDECA...si in momentele sale de "fericire" este superimprevizibil!
Nu are bani de un joint e posibil sa iasa pe strada sa faca rost si de aici pina la anumite fapte e un pas foarte foarte mic!
Nu e vorba de gasca "cul" si nici de muzica "beton" ci e vorba de ce faci cind te trezesti cu o lama la gat ce "te roaga" sa scoti banii din buzunar ceasul telefonul etc?
Draga Aiwa imi pare rau sa te contrazic dar studiile recenta arata ca marijuana si hasisul nu sunt gandite sa produca dependenta psihologica cu exceptia cazurilor cand sunt luate in doze mari zilnice.
Deci parerea mea este sa stai calm si sa iesi afara din casa fara frica...nu te va "ruga" nimeni sa scotzi banii din buzunar pentru a isi cumpara "jointu"
Old 10-02-2007, 15:15
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Little Biggy
Draga Aiwa imi pare rau sa te contrazic dar studiile recenta arata ca marijuana si hasisul nu sunt gandite sa produca dependenta psihologica cu exceptia cazurilor cand sunt luate in doze mari zilnice.
Deci parerea mea este sa stai calm si sa iesi afara din casa fara frica...nu te va "ruga" nimeni sa scotzi banii din buzunar pentru a isi cumpara "jointu"
Stai linistit ca ies fara frica..inca nu m-am ramolit de tot insa...sa-ti spun un secret...eu nu cred in ce spun studiile!
E exact ca si politica...UE ne recomanda ca ar trebui sa....iar noi sintem obligati sa...!
Aici e diferentza de intelegere a fenomenului!

eu nu am vazut pina acum un studiu ce spune ca se recomanda consumul! Nici in olanda parca unde drgurile usoare sint ..sa spunem "legale" nu prea am auzit sa fie chiar asa vandute la free...

De fapt problema e simpla..e SANATATEA TA..corpul tau mintea ta..incet incet se obisnuiete organismul cu ceva si tot incet se instaleaza dependentza! Vezi cazul fumatorilor! Unii inteleg ca e viciu si respecta anumite reguli de bun simt...altii mai greu cu educatia..si ignora cu desavarsire anuntul cu fumatul interzis in spatii inchise! Ai auzit cumva ca OPCul sa vina sa faca controale de acest gen?
Sa fim sanatosi..au alte treburi!
Reply With Quote
Old 10-02-2007, 18:28
Little Biggy's Avatar
Member

Quote:
eu nu am vazut pina acum un studiu ce spune ca se recomanda consumul!
Akuma vezi http://www.sciencedaily.com/releases...1019003339.htm

Quote:
Nici in olanda parca unde drgurile usoare sint ..sa spunem "legale" nu prea am auzit sa fie chiar asa vandute la free...
Parerea ta...poza vorbeste de la sine cred

Eu totusi nu cred ca in Barlad situatia este chiar asa de ingrijoratoare cum spunetzi voi...poate pentru ca sunt plecat si nu sunt la curent cu ultimele tendintze...cine stie ?
Banuiesc ca sunt droguri...dar nu cred ca toata lumea are acces la ele...si avand in vedere legislatia din Romania mi se pare foarte greu mai Oreste ca sa apara in Barlad dealeri la coltz de strada.
Eu in prezent locuiesc in Torino,si vad acei "dealeri" de coltz de strada si acei "consumatori" zilnic,dar nimeni...NICIODATA...nu mi-a spus nimic.Din acest motiv nu condamn persoanele care fumeaza hasish sau marijuana...fiecare e liber sa faca ce vrea in viata lui...numai sa nu limiteze libertatile celor din jur.
Intradevar sunt cei si care isi baga in vena etc...acelea sunt persoane care ar putea sa te "roage" sa le dai banii...acele persoane cred ca ar trebui sa aiba parte de ingrijiri de specialitate.Deci pana nu o sa gasitzi seringi prin parcuri sau pe strada etc. v-as sfatui sa nu va mai facetzi atatea griji
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	amsterdam-marijuana-cafe.jpg
Views:	187
Size:	60.0 KB
ID:	2682  
Old 10-02-2007, 20:33
ombladon's Avatar
Senior Member

Arrow

Quote:

Eu totusi nu cred ca in Barlad situatia este chiar asa de ingrijoratoare cum spunetzi voi...poate pentru ca sunt plecat si nu sunt la curent cu ultimele tendintze...cine stie ?
Plictisitor topic

Sanatate
Succes

Last edited by ombladon; 10-02-2007 at 20:43.
Reply With Quote
Old 10-02-2007, 21:39
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:

Parerea ta...poza vorbeste de la sine cred

Banuiesc ca sunt droguri...dar nu cred ca toata lumea are acces la ele...si avand in vedere legislatia din Romania mi se pare foarte greu mai Oreste ca sa apara in Barlad dealeri la coltz de strada.
Eu in prezent locuiesc in Torino,si vad acei "dealeri" de coltz de strada si acei "consumatori" zilnic,dar nimeni...NICIODATA...nu mi-a spus nimic.Din acest motiv nu condamn persoanele care fumeaza hasish sau marijuana...fiecare e liber sa faca ce vrea in viata lui...numai sa nu limiteze libertatile celor din jur.
Intradevar sunt cei si care isi baga in vena etc...acelea sunt persoane care ar putea sa te "roage" sa le dai banii...acele persoane cred ca ar trebui sa aiba parte de ingrijiri de specialitate.Deci pana nu o sa gasitzi seringi prin parcuri sau pe strada etc. v-as sfatui sa nu va mai facetzi atatea griji
as vrea ca sa mergi numai cu soferi care tocmai au tras o tigara cu marijuana sau hasis....sa fii tratat/operat de un doctor dependent de whisky si codeina...si in general cu oameni care stau la colt si pipeaza ceva iarba

Last edited by dadosh; 10-02-2007 at 21:45.
Reply With Quote
Old 10-03-2007, 01:05
Little Biggy's Avatar
Member

Talking

Quote:
Originally Posted by dadosh
as vrea ca sa mergi numai cu soferi care tocmai au tras o tigara cu marijuana sau hasis....sa fii tratat/operat de un doctor dependent de whisky si codeina...si in general cu oameni care stau la colt si pipeaza ceva iarba
Dadosh mi se pare ca nu ai citit partea cu limitarea libertatilor si drepturilor eu am dreptul la viata...si nu vreau sa mi-o limiteze nici un sofer si nici un doctor
Oricum mersi pentru urare...esti un dulce
PS:Tie ti s-a intamplat vreodata ?
Old 10-06-2007, 19:51
pending's Avatar
pending pending is offline
Member

) .. O sa devenim si un orash de drogatzi acum )))))))) .. Tare frateeeeeeee .. Raspunsul politiei cred ca e asta "Totul este sub control .. Urmarim toate activitatile de gen din barlad" =)))
Reply With Quote
Old 10-08-2007, 08:55
bal.daoi's Avatar
bal.daoi bal.daoi is offline
Member

si alta grija n'aveti decat ce face omu' cu banu si cu viata lui?
Old 10-09-2007, 08:25
nanadada nanadada is offline
Member

Quote:
Originally Posted by bal.daoi
si alta grija n'aveti decat ce face omu' cu banu si cu viata lui?
si daca ai avea un copil de 14/15 ani , despre care ai afla ca a prizat ceva praf alb la ziua unui prietent , unde bineinteles au consumat si bere, tot asa indiferent ai fi?

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules