Restul mestecabil - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Life

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-20-2007, 12:57
Stefan Stefan is offline
Member

Default Restul mestecabil

Cine nu e satul de vestita replica "Pot sa va dau o pastila Orbit?" cand isi face cumparaturile? Cred ca toti. La orice magazin te`ai duce sa`ti faci cumparaturile primesti ca rest... exact: o pastila Orbiiit. Evident sunt cazuri bune si cazuri rele. Acelea bune sunt evidentiate prin faptul ca doamna/domnisoara vanzatoare te intreaba pe un ton mai mult sau mai putin politicos daca primesti guma Orbit in locul restului (acesta existand dar totusi nu prea folosibil) sau pur si simplu te anunta ca neavand rest o sa primesti guma. Cele rele pica mai greu la... buzunar pentru ca esti poftit sa iesi din magazin cu tot cu pachetul de tigari sa zicem dar, neanuntat in prealabil si cu guma Orbit. Si atunci ce sa faci? Stanga imprejur, normal. Ca doar nu vrei s`o ofensezi pe vanzatoarea care te`a servit atat de dragut, spunand`ui ca totusi ai platiti cu bani si vrei tot bani ca si rest. Bun... sa mergem mai departe. Daca tot s`a ajuns ca noua moneda de 20 de bani sa fie guma orbit atunci am sa`mi fac o pusculita numai cu monezi de 20 de bani. Si cand o sa strang mai multe, o sa ma duc sa`mi cumpar linistit... (gume in nici un caz nu imi cumpar ) un pachet de tigari. Cel putin asa vreau eu. Nu stiu insa daca o sa ma inteleg cu vanzatoarea cand o sa vada asa mult marunt pe tejghea. Oricum, pana una-alta, mesteci si faci fata... vanzatoarei.
Old 09-20-2007, 15:22
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to supy

Mai poti opta pentru o alta varianta:cand te duci sa-ti iei ceva,potriveste banii astfel incat sa iti lipseasca doua mii de lei si foloseste pastila Orbit,in locul lor.Sa vedem daca vanzatoarea se va simti profund ofensata de gestul tau !
Old 09-20-2007, 19:48
morph3o's Avatar
morph3o morph3o is offline
Member

stefan ti-am luat-o inainte am mers la magazin cu 100 de mii in monede de 10 bani. cand a vazut vanzatoarea si-a pus mainile in cap.si fiind un magazin pe care il frecventez a tacut si a inceput sa numere pt ca zilnic primeam cate 2-3 gume de la ea )
Old 09-20-2007, 23:54
Stefan Stefan is offline
Member

@morph3o - cred ca si eu ca si`a pus mainile in cap. si da, ai avut noroc pt. ca te cunostea ca altfel cred ca nu accepta. si sincer, in situatia de fata as accepta 100 de mii in monezi de 10 bani
@supy - am fost la un chiosc din gara si am patit asa. bine... vanzatoarea era o pustoaica de 18 ani si nu prea a avut ce sa comenteze. dar sunt o gramada care comenteaza. exemplu concret fiind una din vanzatoarele de la un magazin de pe langa capsa(baia comunala) care a inceput sa comenteze ca incerc sa completez suma de bani cu o pastila orbit ca sa`mi cumpar o punga de pernute viva.
si am vazut astazi un lucru foarte interesant la berlin. cel de langa fosta scoala numarul 2. dupa ce am cumparat ce aveam eu nevoie ca tot omu` am fost la casa sa platesc. tot ce am cumparat eu facea.... stati sa ma uit pe bon ca nu mai retin...6.69 lei. am dat 7 lei si spre surprinderea mea, am vazut pe tejgheaua unde are casa de marcat, ca sunt 3 cutii cu 2 feluri de caramele sau bomboane ce`or fi fost ele si una cu pastile orbit. ea a intins mana si a luat o guma si o bomboana si le`a pus in fata mea. evident ca se dadea de ceasu` mortii ca nu are marunt. n`am insistat prea mult. am asteptat bonul si i`am lasat guma si "CaraMea"-ua, poate le`o mesteca ea.

Last edited by Stefan; 09-20-2007 at 23:55.
Reply With Quote
Old 09-21-2007, 17:37
morph3o's Avatar
morph3o morph3o is offline
Member

stefan ma cunoastea ca fiind client nu ca ar fi fost cine stie ce cunostinta.si e obligata sa accepte deoarece sunt bani perfect valabili emisi de BNR.in SUA exista bancomate care schimba banii de un penny si primesti banii in bani de hartie, evident in schimbul unui mic comision insa in Romania daca ai bani marunti ce faci?stai cu ei? eu unul am strans banii aia intocmai sa ii dau la un magazing.am schimbat bani pe la toate cunostintele ca sa fac 100 de mii ca daca era sa stragn restul de la magazine cred ca nici peste 5 ani nu strangeam banii aia
Old 09-22-2007, 12:02
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Stefan, desi ai foarte mare dreptate in ceea ce priveste restul Orbit cum ii zici tu, nu oricine are timp sa isi consume timpul cu asa ceva, mai ales sa faca un blog pentru asta...dar iti urez succes cine stie...poate in cateva zile o sa vedem toti barladenii cu tricouri inscriptionate cu al tau fluturas.
Old 09-22-2007, 12:50
Stefan Stefan is offline
Member

nu am spus nimanui sa`si faca un blog pe tema asta. pentru asta l`am facut eu ca sa nu mai trebuiasca sa il faca altcineva. in fine, nu o fi un mare portal sau mai stiu eu ce dar nu vad de ce spui ca e pierdere de timp cu asa ceva. cum vii aici si postezi la un topic cu "ce ai mancat azi" asa postezi si acolo. timpul il pierzi oricum. aici sau acolo. evident nu spun ca trebuie sa postezi acolo sau sa spui tu sau altcineva in continuare despre pagina aia. nu am facut`o pentru a avea vizitatori. cat despre tricouri inscriptionate...doamne ajuta!

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules