cum pot sa cumpar x mp din domeniul public? - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

View Poll Results: cat timp iti trebuie sa afli o informatie in barlad?
1 ora 7 53.85%
10 ore 1 7.69%
24 ore 1 7.69%
niociodata 6 46.15%
Multiple Choice Poll. Voters: 13. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-23-2008, 01:48
jiontro jiontro is offline
Junior Member

Exclamation cum pot sa cumpar x mp din domeniul public?

vrei sa deschizi si tu ceva ca omul din care sa scoti bani, te gandesti sa cumperi locul pentru a fi sigur ca in scurt timp nu te scoate nimeni afara si ca autorizatiile se vor elibera fara alte interventii, te duci la primarie sa intrebi, ehh si aici incepe dansul: de la camera x la camera xx apoi iar la camera x apoi la xy s.am.d si dupa 45 de minute de alergat prin primarie si de asteptat diferiti functionari ce nu sunt la birou la program, ajungi sa te intrebi (ca simplu om) de ce ai venit la primarie; iti revii incet si reincepi dansul; finalul dansului este la DL. PRIMAR in birou, soliciti o audienta, te prezinti la audienta, intri in birou la "marele cap al orasului" ii zici ce vrei, el se uita la tine din cap pana in talpi cu o privire foarte rece si cu un zambet ranzit in coltul gurii, te urmareste pe ici pe colo ce te doare pe tine; apoi ridica ochii de pe hartiile aflate pe birou, te priveste si foarte senin iti zice: "ce vrei eu sa fac pentru tine?" tu iar ii explici pe unde ai mers unde ai intrebat si ce ti sa zis, ce hartii ai depus s.a.m.d la care "marele cap al orasului" iti zice: "asteapta sa intre cererea in mapa de lucru al consilierilor"; iesind din primarie dupa 3 ore de alergatura mergi linistit spre casa; astepti 30 de zile pana la ziua cand consiliul se intruneste, si afli ca cerea ta este respinsa fara a se da un motiv clar oficial, insa neoficial cererea nu a fost aprobata pe motiv ca este campanie electorala.
Ei bine cam asta am patit eu cu "marele cap al orasului" si cu functionarii primariei;
Acum vin si eu si va intreb pe voi cum pot cumpara 300 mp din domeniul public barladean
Reply With Quote
Old 06-23-2008, 10:51
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

cu spaga...sau cu pile...

sau nu...nu poti sa cumperi
Reply With Quote
Old 06-23-2008, 11:16
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

De cumparat nu prea se poate din cate stiu...cel mult o concesiune pe 99 de ani. Iar colegul dadosh a explicat clar: ce sa iti fac eu daca nu cunosti pe nimeni in orasul asta???
Daca cunoasteai se rezolva in juma' de ora...maximum cu tot cu cafeluta.
Old 06-24-2008, 08:58
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by jiontro View Post
vrei sa deschizi si tu ceva ca omul din care sa scoti bani, te gandesti sa cumperi locul pentru a fi sigur ca in scurt timp nu te scoate nimeni afara si ca autorizatiile se vor elibera fara alte interventii, te duci la primarie sa intrebi, ehh si aici incepe dansul: de la camera x la camera xx apoi iar la camera x apoi la xy s.am.d si dupa 45 de minute de alergat prin primarie si de asteptat diferiti functionari ce nu sunt la birou la program, ajungi sa te intrebi (ca simplu om) de ce ai venit la primarie; iti revii incet si reincepi dansul; finalul dansului este la DL. PRIMAR in birou, soliciti o audienta, te prezinti la audienta, intri in birou la "marele cap al orasului" ii zici ce vrei, el se uita la tine din cap pana in talpi cu o privire foarte rece si cu un zambet ranzit in coltul gurii, te urmareste pe ici pe colo ce te doare pe tine; apoi ridica ochii de pe hartiile aflate pe birou, te priveste si foarte senin iti zice: "ce vrei eu sa fac pentru tine?" tu iar ii explici pe unde ai mers unde ai intrebat si ce ti sa zis, ce hartii ai depus s.a.m.d la care "marele cap al orasului" iti zice: "asteapta sa intre cererea in mapa de lucru al consilierilor"; iesind din primarie dupa 3 ore de alergatura mergi linistit spre casa; astepti 30 de zile pana la ziua cand consiliul se intruneste, si afli ca cerea ta este respinsa fara a se da un motiv clar oficial, insa neoficial cererea nu a fost aprobata pe motiv ca este campanie electorala.
Ei bine cam asta am patit eu cu "marele cap al orasului" si cu functionarii primariei;
Acum vin si eu si va intreb pe voi cum pot cumpara 300 mp din domeniul public barladean
Din domeniul public nu poti cumpara. Doar din domeniul privat al CLM Barlad...asta din cate stiu eu...
Old 06-24-2008, 22:57
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

din domenil public se trece in domeniul privat printr-o hotarare de consiliu local...si prin alta hotarare din domeniul privat se vinde sau concesioneaza...
deci ai nevoie de 2 hotarari de consiliu...+ o licitatie (ca nu se poate vinde fara licitatie)...
...nu stiu...poate-ti explica cineva din primarie...poate trebuie sa dai o "spaga" sa afli cum se poate cumpara/concesiona...
Reply With Quote
Old 08-20-2008, 23:11
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

uite cum se pot da spatii darami dugheana si apoi dai definitiv la p+1
http://www.b-o.ro/Stire-video-MediaT...E_DUGHENE.html
Reply With Quote
Old 09-03-2008, 12:28
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Uite daca vrei sa cumperi....pregateste banii si...actioneaza
http://www.obiectivdevaslui.ro/index...s&id_news=5934
Reply With Quote
Old 09-03-2008, 17:01
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

Asta ultima a lu' AIWA e buna, daca prinzi si un "vad" bun eu zic, ca merita

Tags
barlad, domeniu, public, vanzare

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules