Cotidianul - Cele mai stupide intrebari pe care le primesc vedetele - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-06-2006, 08:39
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Cotidianul - Cele mai stupide intrebari pe care le primesc vedetele

Jurnalistii pot inscrie in poarta interviului sau pot esua lamentabil. Tine de tilcul intrebarii.
O dovada de lipsa de originalitate din partea ziaristilor este intrebarea de mult tocita, care se adreseaza de obicei bobocilor de pe piata muzicala: “De ce va numiti X?”. Dan Teodorescu de la Taxi identifica acest fix al oamenilor de presa, adaugind si arhicunoscuta interogatie de final: “Ce planuri de viitor aveti?”. Cu toate acestea, el este rezervat in critici fata de de gazetari, fiind de parere ca respondentii sint cei care cad in banal: “Oricit de comuna si de seaca ti s-ar parea o intrebare, cred ca poti sa gasesti un raspuns care sa fie macar haios. Poti transforma orice intrebare seaca in ceva care sa te puna intr-o lumina favorabila”, spune Teodorescu. Pe aceeasi pozitie sta si Artanu, care considera pertinenta solicitarea de a afla proiectele de viitor ale artistilor: “Mi se pare foarte normal sa intrebi un artist ce are de gind sa faca dupa finalizarea unui proiect. Intrebarea devine insa banala prin repetitie”.

Cartea de identitate te baga la idei

Cea mai neinspirata intrebare la care au fost nevoiti sa raspunda circotasii a fost: “Cum v-a venit ideea sa va luati numele de Huidu si Gainusa?”. Replica lor a fost pe masura: “Ideea ne-a venit din buletin”, povesteste Gainusa. La rindul lui, circotasul a formulat interogatii care sa-i lase pe altii cu gura cascata. “Ieri-dimineata l-am intrebat pe Dan Diaconescu daca are apometre in sediul OTV”, spune el. Mihai Dobrovolschi a intimpinat cele mai multe probleme cind a acordat un interviu pentru postul de radio Itsy Bitsy: “Intrebarile erau foarte faine, dar necesitau raspunsuri pentru copii, ceea ce m-a pus in dilema, pentru ca am fost in situatia de a atenua tot orgoliul si aroganta specifice mie ca sa prezint interes pentru cei mici. M-au intrebat daca am facut nazbitii in copilarie si oricui altcuiva i-as fi spus ca ma uitam sub fustele femeilor cind ieseam cu mama in oras, dar pentru copii n-am stiut ce sa raspund”, isi aminteste el. In ceea ce priveste interviurile realizate de el cu persoane de interes pentru public, Dobrovolschi da un exemplu recent: “L-am intrebat pe Nastase, in urma cu citeva saptamini, de unde are atitia bani, un lucru care mi se parea esential de stiut. Nu stiu daca l-am pus sau nu in dificultate, dar eu am picat prost in ochii colegilor de breasla care au considerat intrebarea naiva”.

Filosofii gazetaresti

Andi Moisescu se numara printre putinii care nu au fost in situatia de a da replica unei chestiuni delicate. Insa el se declara amuzat de interviurile la care trebuie sa expuna argumente despre lucruri abstracte. “Ma distreaza foarte tare provocarile filosofice de genul «ce cred despre dragoste» sau «ce inseamna femeia pentru mine». Cum mi-e frica sa ma iau in serios, caut cu disperare umorul. Mi se pare cea mai eleganta varianta de raspuns”, povesteste vedeta din Pache Protopopescu. Tot el isi aminteste care a fost ultima problema de maxim interes pentru presa, in ceea ce-l priveste: “Cu un an in urma eram intrebat cu regularitate un lucru. Cum am cunoscut-o pe Olivia? Nu vad ce banuiau interesant in acest raspuns, mai ales ca lucram amindoi in aceeasi televiziune; cert este ca am fost nevoit sa raspund pina acum la asta de cel putin zece ori”. Printre cei care apeleaza la ironii cind nu gasesc un rost intrebarii jurnalistului se numara si Gianina Corondan, care sustine ca nu da replica la nonsensuri: “Prefer sa ma eschivez sau sa fac o gluma in schimb”.

Efecte pe termen lung

Un raspuns nepotrivit la o intrebare cit se poate de normala poate crea etichete greu de inlocuit mai ales in cazul politicienilor. Lider la astfel de chestionare este de departe Robert Turcescu, acesta rezervindu-le multora un loc in istorie, printre care Marian Vanghelie, Elena Udrea sau Daciana Sirbu. Cea din urma isi aminteste prima participare la emisiunea “100%”, la sfirsitul careia a trebuit sa explice de unde vine prescurtarea NATO. “Aveam foarte putina experienta pe vremea aceea si imi era si foarte teama. O sa tin minte toata viata intrebarea respectiva, pentru ca m-am facut de ris, nestiind ce sa spun.”

http://www.cotidianul.ro/index.php?i...ash=f8a9bb8dd9
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules