Gandul - Scrisoarea lui Traian Băsescu pentru Moş Crăciun - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-23-2005, 08:05
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Gandul - Scrisoarea lui Traian Băsescu pentru Moş Crăciun

Dragă Moşule,

Mă numesc Traian, sunt preşedintele unei ţări pe nume România (cum vii din Laponia, pe stânga). Am înţeles că dumneavoastră sunteţi persoana la care lumea apelează în perioada aceasta a anului, cu diferite intervenţii, nu are rost să spun eu de care. Dacă-i aşa, sunteţi omul meu.

În primul rând, permiteţi-mi să raportez ce am făcut eu anul acesta şi apoi să vă adresez respectuos câteva rugăminţi, dacă se poate. Deci, în anul care a trecut, am făcut şi bune şi rele, că nu este om care să nu greşească, numai Dumneavoastră înţeleg că sunteţi fără greşeală. Cu ţara, am rezolvat-o repede. Am ancorat-o la Marea Neagră şi am adus americanii să o ţină de coadă, să n-o ia valul. Cu corupţii, am rezolvat-o şi mai repede. Am strivit sistemul ticăloşit la alegeri şi nu am mai permis nimănui să vorbească despre România ca despre o ţară coruptă. Prea se fura mult. Nu vreau să insinuez nimic, dar dac-ai şti, Moşule, cât căra Rudolf...

Apoi am trecut la eliberări: am eliberat administraţia de pesedişti, televiziunile de pupincurişti, ostaticii de terorişti (ataşez alăturat scrisoarea de mulţumire către mine a numitei Jana, poate se ia în considerare).

Tot în 2005 am construit un pod, că nu este acela om care nu sădeşte un pom, nu construieşte un pod şi nu scapă pe cineva de la pojar sau înec. Cu ultima chestiune, permiteţi să încerc şi la anul. Iată, deci, că am avut şi unele neîmpliniri în anul care a trecut, dar îmi iau angajamentul să le rezolv cât mai curând. N-am făcut anticipate, nu i-am aruncat peste bord pe ăia doi, Năstase şi Văcăroiu (pe care cred că-i ştii, că te tot pisau cu cereri anii trecuţi), nu am pescuit peşti mari, ci doar plevuşcă şi gingirică.

Iată, dragă Moşule, ce-mi doresc eu pentru 2006: să se facă Boc mare, o motocicletă fără o roată pentru Călin, un stăpân lui Dan de la PUR, voce lui Bodo, păr lui Bodu, un coleg de bancă pentru domnul Iliescu, un prieten lui Adrian şi minte lui Mircea de la PSD, pace lui Emil şi, pentru mine, pe Elena... înapoi. Hă, hă, hai că te-ai prins Dumneata, Moşule, unde bat. Să trăiţi bine! Drept pentru care închei această scrisoare către „Moş Crăciun”, azi 23 decembrie 2005.

Semnătură,
Traian Băsescu

http://www.gandul.info/2005-12-23/ga...iun/scrisoarea
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules