Obiectiv - Bani furaţi (I) - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-28-2009, 02:00
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Default Obiectiv - Bani furaţi (I)

Personaje importante din politica şi administraţia din judeţ sunt pasibile de a fi penale pentru că au īncasat bani grei pentru nişte drumuri din care s-a furat ca īn codru. “Hoţii la drumul mare” sunt Hidrotehnica (Vasile Butnaru, fost deputat PSD), Construcţii Consult (Constantin Constantinescu, primar de Bārlad la al doilea mandat), Geli (Jan Ciupilan, primar de Huşi), Corevas (Romeo Popescu Costan) şi Ecoloc (Dan Bordeianu, deputat PNL). 17 drumuri construite prin fonduri SAPARD au īnsemnat īmbogăţirea celor care deţin firme de construcţii - o gamă variată de figuri politice marcante īn judeţ, dar şi de nume importante şi clienţi abonaţi la contracte īn funcţie de culorile politice. Īn cazul a 14 drumuri, constructorii şi-au bătut joc şi au furat cum au putut: fie din lăţime, fie raportānd lucrări fictive, fie din compoziţia materialelor, fie pur şi simplu folosind alte tehnologii decāt cele prevăzute īn proiecte. Pentru nişte drumuri care au īnceput să se strice īnainte de a fi date īn folosinţă, băieţii deştepţi din construcţii au īncasat peste 13 milioane de euro. Īn urma lor, a rămas o pacoste pentru cei care trebuie să īntreţină traseele şi un motiv de furie pentru comunităţile locale. Ziarul Obiectiv vă descrie, īn serial, miza invariabilă a proiectelor SAPARD care au vizat construcţia de drumuri īn judeţ: banii furaţi.

MATERIAL COMPLET-> http://www.obiectivdevaslui.ro/artic...ticles_id=2271

Chiar nu-mi vine a crede ca exista asa ceva in presa locala!
Reply With Quote
Old 05-28-2009, 09:22
niga4lif3 niga4lif3 is offline
Senior Member

de ce nu ti-ar veni sa crezi? .... ceea ce se semnaleaza in presa, la comanda sau nu (deh, vin alegerile), exista, si exista din plin in tara asta...legat de acel drum din comuna Gagesti, stiu sigur ca au dreptate, pentru ca am bunicii in acea comuna, si m-am bucurat foarte tare cand au inaugurat drumul din fondurile europene...dar surpriza, dupa numai 2 saptamani au aparut ditamai craterele pe acel drum....

ce e mai rau e ca au stricat de tot si drumul vechi, asfaltat, pe care au circulat balastierele incarcate ochi, la temperaturi de 40 de grade sau mai mult, la nivelul asfaltului...
daca vrei sa te convingi, poti merge sa te uiti la casele oamenilor de "vaza" a comunei, sa vezi unde sunt materialele care trebuiau bagate in drum
Old 05-28-2009, 16:26
DjNEAGA's Avatar
DjNEAGA DjNEAGA is offline
Member

E clar .. iara teatru ca la usa cortului... Mai bine castiga ungurii decat PSD + PNL + PD-L ... la urma urmei e o iubire intre ei de numa numa...

Cum e si cu Solomon vs Pintilie, numa de ochii lumii vin care mai de care cu capra erotica si cu pinguinu heterosexual. Ori se face draq ceva in tara asta benific, ori sa se duca dracu de securisti.

Acu vad mai nou ca si in BD incep scurgirile dupa ce ne`a Titi in care ne`am pus cu totii baza ca face si mai si... trage chiulu. 10 pompe, 15 parcuri si cam atata ... Ba neica asta stie ca prin cartiere se mai practica un sport ceva, ca mai sunt necesare bancute ( de stat ) si prin zona SUD, nu ar mai strica niste terenuri sportive prin toate zonele orasului. Bravo`s ne`a titi macar ai pus iar flori pe principala, si de erau si ele mai rafinate nu bosketi de astea.

Tot anu trecut sa scris prin Obositoru si Mincinosu ca in SUD`ul orasului sunt gasti care deranjeaza linistea publica, poi sa puna stimatul nostru conducator( primar ) niste bancute si in spate la AMICII si pe la M 5 - M 6 - polimed, Zona Sf Mina, Zona Peda, dupa Capsa nu mai zic e si mai jale.. si sa rezolve si cu terenu ala cumparat si ingradit abuziv de nush care de langa fosta piata mica (polimed) pentru ca sunt 10 ani de cand e ingradit aiurea si nu se face nimic, sa se faca un teren sportiv ceva ca loc este, chiar e asa greu sa faca ceva benific. Chiar sunt curios cand va veni si in zonele mentionate mai sus sa auda ofurile tinerilor, batranilor s.m.d.

P.S. Vreti ca tinerii sa fie civilizatii ba comunistilor cand voi nu faceti nimic bun pt ei.

Last edited by DjNEAGA; 05-28-2009 at 16:40.
Reply With Quote
Old 05-29-2009, 09:43
Senior Member

din pacate asta e orasul si tara in are traim....ne-o meritam, pentru ca in 89 am crezut ca am schimbat ceva...nu am schimbat absolut nimic, este acelasi regim, aceiasi oameni (mai putin nea nicu), doar ca nu se mai cheama comunism pe fata, ci capitalism comunist.

rezolvarea acestei probleme sta tot la noi, dar suntem cam prea prosti pentru a mai face ceva...ne multumim in minciunile si prosteala pe care ne-o baga astia, ne multumim cu 1 mic si o bere de 1 mai, si ii mentimen in functii pana la adanci batraneti
Old 05-29-2009, 11:39
DjNEAGA's Avatar
DjNEAGA DjNEAGA is offline
Member

Quote:
Originally Posted by niga4lif3 View Post
din pacate asta e orasul si tara in are traim....ne-o meritam, pentru ca in 89 am crezut ca am schimbat ceva...nu am schimbat absolut nimic, este acelasi regim, aceiasi oameni (mai putin nea nicu), doar ca nu se mai cheama comunism pe fata, ci capitalism comunist.

rezolvarea acestei probleme sta tot la noi, dar suntem cam prea prosti pentru a mai face ceva...ne multumim in minciunile si prosteala pe care ne-o baga astia, ne multumim cu 1 mic si o bere de 1 mai, si ii mentimen in functii pana la adanci batraneti
inca o revolutie? inca o vrajeala.. romania este o tara din care comunismul no sa dispara, prea multa influenta comunista in zona asta. Si din pacate nici conceptul de democratie nu`i inteles bine.. pentru ca de la prea multa democratie se ajunge la marlanie.. O tara de 2 lei cu o civilizatie de preistorie, la care asistam si noi ca vrem ca nu vrem... Ce sa le facem .. eu unu as prefera sa ma duc undeva cat mai departe de euroasia.
Old 06-09-2009, 18:23
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Problema ciudata este ca redactia OBIECTIV a uitat ca a promis seriale...si s-a cam oprit!
Sint 2 alternative:
- a fost un mare fas si nu a mers sa faca presiune sa primeasca ceva
- a fost punct ochit punct lovit si a primit ce doreau

Altfel nu cred ca uitau de serialul promis cu dezvaluiri!
Reply With Quote
Old 06-15-2009, 10:02
Senior Member

aiwa...ca sa faci dezvaluiri si seriale...ai nevoie de jurnalisti de ancheta, impartiali, obiectivi si profesionisti...nu jurnalistii lu` peste care sunt acum (si aici ma refer la toti jurnalistii din romania)

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules