Nu ma intereseaza ! Cine iti doreste binele ? - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Life

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-02-2005, 13:09
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon
Default Nu ma intereseaza ! Cine iti doreste binele ?

Cati dintre prieteni au incercat sa te fure sau mai bine intrebat cati prieteni PERVERSI ai ? Exista prieteni adevarati care nu se incadreaza in ce am specificat mai SUS ?

Last edited by ombladon; 09-02-2005 at 13:12.
Reply With Quote
Old 09-02-2005, 13:16
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

Sunt oameni care li se pare ca sunt furatzi tot timpul ,,shi oameni care intradevar sunt furati .
Reply With Quote
Old 09-09-2005, 14:34
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Cu dedicatie pentru OMBLA
Doi prieteni se intalnesc intr-un bar, la o cafea.
Deprimat, unul dintre ei incepu sa se descarce, povestind despre toate preocuparile sale... munca...banii... raportul cu prietena... scopul sau in
viata... Totul parea sa ii mearga prost.
Celalat baga mana in buzunar, scoase o bancnota de
50 EURO si ii zise:
-Vrei aceasta bancnota?
-Bineinteles... sunt 50 EURO, cine nu i-ar vrea?
Cel care avea bancnota in mana o stranse cu putere pana cand aceasta se facu un mic ghemotoc.
-Acum o mai vrei?
-Sunt tot 50 EURO. Bineinteles ca ii iau si asa, daca mi-i dai.
Prietenul desfacu ghemotocul, arunca bancnota pe jos si o calca in picioare, pana cand se murdari toata.
-Tot mai vrei bancnota?
-Este oricum o bancnota de 50 EURO, si pana cand nu o rupi isi pastreaza valoarea...
-Acum intelegi? Trebuie sa stii, chiar daca uneori ceva nu iese asa cum vrei tu, chiar daca viata te indoaie si te face un mic ghemotoc, tu continui sa fii
la fel de important cum ai fost intotdeauna... Ceea ce trebuie sa conteze este cat valorezi in realitate, nu cat de multe necazuri poti sa ai intr-un anumit moment.
Apoi puse bancnota desfacuta alaturi de el, pe masa, iar cu un zambet complice ii spuse:
-Ia-i, tine-i cu tine ca sa iti amintesti de acest moment atunci cand nu te vei simti bine... dar trebuie sa imi dai o banconta noua de 50 EURO ca sa o pot utiliza cu urmatorul prieten care are nevoie.

De cate ori ne indoim de valoarea noastra, de ceea ce meritam intr-adevar si de ceea ce putem realiza?

Acum gandeste-te bine si incearca sa raspunzi la urmatoarele intrebari:
1-Care sunt cele mai bogate 5 persoane din lume?
2-Care sunt ultimele 5 castigatoare de la Miss Univers?
3-Numeste 10 castigatori ai premiului Nobel.
4-Care sunt ultimii 5 castigatori ai premiului Oscar pentru cel mai bun actor sau cea mai buna actrita?
Cum merge? Rau? Nu te preocupa. Nici unul dintre noi nu isi aminteste care erau ieri cei mai mai bogati, mai frumosi, mai celebri...

Acum raspunde la urmatoarele:
1-Numeste 3 profesori care te-au ajutat in formarea ta.
2-Numeste 3 prieteni care te-au ajutat in momente grele.
3-Gandeste-te la cateva persoane care te-au facut sa te simti special.
4-Numeste 5 persoane cu care iti face placere sa-ti petreci timpul.
Cum merge? Mai bine? Persoanele care fac diferenta in viata ta nu sunt acelea care au cele mai bune rezultate, multi bani sau multe premii...
Sunt cele care isi fac griji pentru tine, care au grija de tine si care stau oricum cu tine.

Gandeste-te o clipa... Viata este foarte scurta!

Last edited by AIWA; 09-09-2005 at 14:38.
Reply With Quote
Old 09-09-2005, 21:02
Just_Me's Avatar
Just_Me Just_Me is offline
Member

asta ar putea fi o lectie de viata pt multi.....dak ar intelege intradevar aspectul ei....good job
Old 09-19-2005, 10:46
Jedi's Avatar
Jedi Jedi is offline
Senior Member

Octavian Paler - Paradoxul vremurilor noastre

> >

> > Paradoxul vremurilor noastre īn istorie este ca avem cladiri

> > mai mari, dar suflete mai mici; autostrazi mai largi, dar minti mai

> > īnguste. Cheltuim mai mult, dar avem mai putin; cumparam mai mult,

> > dar ne bucuram mai putin.

> >

> > Avem case mai mari, dar familii mai mici, Avem mai multe

> > accesorii, dar mai putin timp; avem mai multe functii, dar mai

> > putina minte, mai multe cunostinte, dar mai putina judecata; mai

> > multi experti si totusi mai multe probleme, mai multa medicina, dar

> > mai putina sanatate.

> >

> > Bem prea mult, fumam prea mult, cheltuim prea nesabuit,

> > rādem prea putin, conducem prea repede, ne enervam prea tare, ne

> > culcam prea tārziu, ne sculam prea obositi, citim prea putin, ne

> > uitam prea mult la televizor si ne rugam prea rar.

> >

> > Ne-am multiplicat averile, dar ne-am redus valorile. Vorbim

> > prea mult, iubim prea rar si urām prea des. Am īnvatat cum sa ne

> > cāstigam existenta, dar nu cum sa ne facem o viata.

> >

> > Am adaugat ani vietii si nu viata anilor. Am ajuns pāna la

> > luna si īnapoi dar avem probleme cānd trebuie sa traversam strada sa

> > facem cunostinta cu un vecin. Am cucerit spatiul cosmic, dar nu si

> > pe cel interior. Am facut lucruri mai mari, dar nu mai bune. Am

> > curatat aerul, dar am poluat solul. Am cucerit atomul, dar nu si

> > prejudecatile noastre.

> >

> > Scriem mai mult, dar īnvatam mai putin. Planuim mai multe,

> > dar realizam mai putine. Am īnvatat sa ne grabim, dar nu si sa

> > asteptam. Am construit mai multe calculatoare: sa detina mai multe

> > informatii, sa produca mai multe copii ca niciodata, dar comunicam

> > din ce īn ce mai putin.

> >

> > Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei incete;

> > oamenilor mari si caracterelor meschine; profiturilor rapide

> > sirelatiilor superficiale.

> >

> > Acestea sunt vremurile īn care avem doua venituri, dar mai

> > multe divorturi, case mai frumoase, dar camine destramate.

> >

> > Acestea sunt vremurile īn care avem excursii rapide, scutece

> > de unica folosinta, moralitate de doi bani, aventuri de-o noapte,

> > corpuri supraponderale si pastile care īti induc orice stare de la

> > bucurie la liniste si la moarte. Sunt niste vremuri īn care sunt

> > prea multe vitrine, dar nimic īn interior. Vremuri īn care

> > tehnologia īti poate aduce aceasta scrisoare si īn care poti decide

> > fie sa īmpartasesti acest punct de vedere, fie sa stergi acest

> > mesaj.

> >

> > Aminteste-ti sa-ti petreci timp cu persoanele iubite, pentru

> > ca nu vor fi lānga tine o eternitate.

> >

> > Aminteste-ti sa spui o vorba buna copilului care te

> > venereaza, pentru ca acel copil va creste curānd si va pleca de

> > lānga tine.

> >

> > Aminteste-ti sa-l īmbratisezi cu dragoste pe cel de lānga

> > tine pentru ca aceasta este singura comoara pe care o poti oferi cu

> > inima si nu te costa nimic.

> >

> > Aminteste-ti sa spui "TE IUBESC" partenerului si persoanelor

> > pe care le īndragesti, dar mai ales sa o spui din inima. O sarutare

> > si o īmbratisare vor alina durerea atunci cānd sunt sincere.

> >

> > Aminteste-ti sa-i tii pe cei dragi de māna si sa pretuiesti

> > acel moment pentru ca īntr-o zi acea persoana nu va mai fi lānga

> > tine.

> >

> > Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti timp sa

> > īmpartasesti gāndurile pretioase pe care le ai.

> >

> > Tuturor prietenilor mei, va multumesc ca existati!

Forta fie cu noi!
Reply With Quote
Old 12-21-2005, 07:33
fratelo68 fratelo68 is offline
Junior Member

Default prietenii tai..

am auzit ca cine se aseamana se aduna.de unde nemultumirea ta,atunci?eu chiar am prieteni buni si cinstiti
Reply With Quote
Old 04-03-2006, 12:16
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to supy

Quote:
Originally Posted by AIWA
Cu dedicatie pentru OMBLA
Doi prieteni se intalnesc intr-un bar, la o cafea.
Deprimat, unul dintre ei incepu sa se descarce, povestind despre toate preocuparile sale... munca...banii... raportul cu prietena... scopul sau in
viata... Totul parea sa ii mearga prost.
Celalat baga mana in buzunar, scoase o bancnota de
50 EURO si ii zise:
-Vrei aceasta bancnota?
-Bineinteles... sunt 50 EURO, cine nu i-ar vrea?
Cel care avea bancnota in mana o stranse cu putere pana cand aceasta se facu un mic ghemotoc.
-Acum o mai vrei?
-Sunt tot 50 EURO. Bineinteles ca ii iau si asa, daca mi-i dai.
Prietenul desfacu ghemotocul, arunca bancnota pe jos si o calca in picioare, pana cand se murdari toata.
-Tot mai vrei bancnota?
-Este oricum o bancnota de 50 EURO, si pana cand nu o rupi isi pastreaza valoarea...
-Acum intelegi? Trebuie sa stii, chiar daca uneori ceva nu iese asa cum vrei tu, chiar daca viata te indoaie si te face un mic ghemotoc, tu continui sa fii
la fel de important cum ai fost intotdeauna... Ceea ce trebuie sa conteze este cat valorezi in realitate, nu cat de multe necazuri poti sa ai intr-un anumit moment.
Apoi puse bancnota desfacuta alaturi de el, pe masa, iar cu un zambet complice ii spuse:
-Ia-i, tine-i cu tine ca sa iti amintesti de acest moment atunci cand nu te vei simti bine... dar trebuie sa imi dai o banconta noua de 50 EURO ca sa o pot utiliza cu urmatorul prieten care are nevoie.

De cate ori ne indoim de valoarea noastra, de ceea ce meritam intr-adevar si de ceea ce putem realiza?

Acum gandeste-te bine si incearca sa raspunzi la urmatoarele intrebari:
1-Care sunt cele mai bogate 5 persoane din lume?
2-Care sunt ultimele 5 castigatoare de la Miss Univers?
3-Numeste 10 castigatori ai premiului Nobel.
4-Care sunt ultimii 5 castigatori ai premiului Oscar pentru cel mai bun actor sau cea mai buna actrita?
Cum merge? Rau? Nu te preocupa. Nici unul dintre noi nu isi aminteste care erau ieri cei mai mai bogati, mai frumosi, mai celebri...

Acum raspunde la urmatoarele:
1-Numeste 3 profesori care te-au ajutat in formarea ta.
2-Numeste 3 prieteni care te-au ajutat in momente grele.
3-Gandeste-te la cateva persoane care te-au facut sa te simti special.
4-Numeste 5 persoane cu care iti face placere sa-ti petreci timpul.
Cum merge? Mai bine? Persoanele care fac diferenta in viata ta nu sunt acelea care au cele mai bune rezultate, multi bani sau multe premii...
Sunt cele care isi fac griji pentru tine, care au grija de tine si care stau oricum cu tine.

Gandeste-te o clipa... Viata este foarte scurta!
E superb ceea ce ai postat mai sus...le stiam dar,atunci cand simti nevoia sa-ti revii dintr-o stare nasoala in care simti ca pana si unicul prieten te-a tradat,citesti ceea ce e scris mai sus(chiar daca faci asta pt.a 10-a oara) si parca nu te mai simti asa de rau...de trist....de dezamagit....si te gandesti mult mai usor la iertare decat la razbunare!Te gandesti ca in orice clipa poti muri....Si....ce te costa sa ierti inca un prieten care te-a ranit?!La urma-urmei,cu totii gresim...asa e dat de la Bunul Dumnezeu....ca toti sa "o dam in bara"....important e cum reusesti sa ierti si sa fii iertat...
Old 04-03-2006, 14:56
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Uneori....e bine sa nu mai incerci sa iertzi nimic...e bine sa lasi lucrurile asa cum pica...viatza e frumoasa si trebuie sa treci peste micile sicane...insa acum depinde...sint nopti in care stai si nu te prinde somnul intrucat te gindesti "de ce tu?" "de ce mereu tot tu pierzi"..ehei..stai si vezi cum prieteni de demult au uitat de tine...au uita ca poate odata cand au avut nevoie tu ai fost mereu cel cu mana intinsa de ajutor...si la cel mai mic semn ca ai avea si tu poate nevoie de un mic sprijin din partea lor....dispar si te lasa !

Last edited by AIWA; 04-03-2006 at 15:04.
Reply With Quote
Old 04-03-2006, 15:46
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Quote:
Uneori....e bine sa nu mai incerci sa iertzi nimic...e bine sa lasi lucrurile asa cum pica...viatza e frumoasa si trebuie sa treci peste micile sicane...insa acum depinde...sint nopti in care stai si nu te prinde somnul intrucat te gindesti "de ce tu?" "de ce mereu tot tu pierzi"..ehei..stai si vezi cum prieteni de demult au uitat de tine...au uita ca poate odata cand au avut nevoie tu ai fost mereu cel cu mana intinsa de ajutor...si la cel mai mic semn ca ai avea si tu poate nevoie de un mic sprijin din partea lor....dispar si te lasa !
Poate ca au uitat ca atunci cand au avut nevoie de ajutor,tu ai fost unicul care i-ai ajutat....dar,nu trebuie sa regreti asta(faptul ca i-ai ajutat)....mergi mai departe...viata e mult prea scurta ca sa mai avem timp si de suparari de genul acesta...
Old 04-04-2006, 06:25
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Crezi ca ma incalzeste cu ceva? Nu mai conteaza acum...in viatza trebuie sa inveti a pierde daca vrei sa cunosti castigul!
Uneori stai si te uiti la unii cat de usor uita ce au fost...de unde au plecat...ehei....
Reply With Quote
Old 04-04-2006, 10:49
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Quote:
Crezi ca ma incalzeste cu ceva? Nu mai conteaza acum...in viatza trebuie sa inveti a pierde daca vrei sa cunosti castigul!
Uneori stai si te uiti la unii cat de usor uita ce au fost...de unde au plecat...ehei....
Asa e....in viata trebuie sa inveti sa pierzi ca sa stii sa savurezi pe deplin castigul!Eh...si faza asta cu faptul ca unii uita de unde au plecat atunci cand ajung...undeva "departe"...dar,asta inseamna ca n-au fost prieteni adevarati...doar niste prefacuti care au manipulat sufletele unor oameni care,din naivitate,i-au considerat prieteni pana si-au dat pe fata arama...
Old 04-04-2006, 15:42
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Hehehe....asa si e...
Reply With Quote
Old 04-05-2006, 10:01
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Quote:
Hehehe....asa si e...
Stiu....viata asta....ufff....
Old 04-05-2006, 11:27
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Jedi
Octavian Paler - Paradoxul vremurilor noastre
Trist dar....dureros de adevarat!
Old 04-08-2006, 03:15
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Problema e totusi destul de imprevizibila! Se intimpla ca anumiti prieteni sa-ti fie alaturi din umbra si tu sa nu stii...dar e vad o specie pe cale de disparitie! De exemplu de curind m-am vazut cu un vechi prieten ce odinioara m-a cam suparat si am avut surpriza sa-l vad mai matur in gandire...schimbat in bine adica...si uite ca am reusit sa trec peste micile chestii ce m-au deranjat odinioara! deci se poate! Ca unii insa nici acum nu au realizat ca un prieten se face greu si se pastreaza si mai greu....asta e alta mancare de peste!
Reply With Quote
Old 04-08-2006, 12:40
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Da....pentru ca uneori preferam sa purtam ochelari de cal......ne uitam tot inainte si gata...nu ne uitam prin umbre...prin imprejurimi...vedem doar inainte !Ma bucur si pt.tine si pt.prietenul tau...pt ca unii au ani vechi in viata...si tot nu au reusit sa ajunga cu mintea la maturitate...!Daca ai reusit sa-ti faci un prieten adevarat,atunci trebuie sa ai grija cum il pastrezi si cum ii pretuiesti prietenia...
Old 04-09-2006, 19:45
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Depinde uneori chiar de el...poate judeca altfel...poate are o zi proasta si atunci pici si tu cu o zi proasta...asa se cearta uneori prietenii...conteaza sa treci peste unele lucruri si sa inveti din greseli...sa vezi OMUL din spatele mastii! Uite azi am preferat mai degraba sa stua sa ma intilnesc cu amicii de pe net decat sa particip la o "adunare" de fetze obosite cu fel de fel de amici cu masti puse de "a da bine in public" chiar daca acolo erau poate 1-2-3 prieteni ce meritau am hotarit sa stau linistit! Mai ales ca invitatia a fost ceva de genul "Hai ma ca mai ramane destula haleala!" Parca eram la strada cu mana intinsa!
Reply With Quote
Old 04-10-2006, 11:05
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Da,asa se cearta uneori prietenii....dar,stii ce e mai interesant?!Cum se cearta?Daca se cearta frumos sau urat...frumos in sensul ca-si spun ce au de spus fara sa se jigneasca/injure si...urat in sensul ca se spurca intre ei de parca nici n-ar fi fost prieteni!Eu optez pt.certurile frumoase !Pai,ai gresit ca nu te-ai dus....gandeste-te ca le-ai dat satisfactie celor cu masti si i-ai intristat pe cei 2-3 prieteni!In plus,cred ca i-ai facut sa se simta si ei pusi in aceeasi oala cu cei care au masti!Daca te duceai,puteai sa stai doar cu cei 2-3 prieteni si cu ajutorul lor,faceai abstractie de faptul ca mai erau si aia pe acolo!
Old 04-10-2006, 12:48
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Lollll
Hehehe cei ce stiau ca nu vin stiau si de ce nu vin) Ca de, de asta imi sint prieteni!
Oricum pot spune ca m-am odihnit destul de bine si m-am distrat mai pe seara cu amicii vechi!
Reply With Quote
Old 04-10-2006, 13:19
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Eh...sorry....am crezut ca s-o fi suparat vreo unul din prieteni ca n-ai fost prezent la acea petrecere...sau ce-o fi fost!
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules