Teatrul Barladean V.I.P. - Page 8 - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-24-2008, 00:32
katrina katrina is offline
Junior Member

Am fost la spaectacolul Bacaului.Nu am fost prea deziluzionata pentru ca nu m-am asteptat la prea mult.De ce?Am considerat ca nu se poate face o dramatizare dupa romanul lui Eliade pentru o montare scenica;pentru un scenariu de film cred ca da,se poate.Ma surprinde faptul ca n-ai fost la "Arma secreta....",doar pentru faptul ca este o comedie.Comediile lui Dumitru Solomon sunt de alta factura(comic trist,umor fin,inteligent).Astept parerile tale dupa ce vei vedea spectacolul.Mi s-a parut ca esti foarte trista.VINE CRACIUNUL!Din suflet iti doresc Craciun fericit sau macar LINISTIT.
Reply With Quote
Old 12-24-2008, 00:51
Junior Member

Am vazut spectacolul Bacaului.Nu am fost prea deziluzionata pentru ca nu m-am asteptat la prea mult.De ce? Nu am crezut intr-o dramatizare dupa Eliade pentru o montare scenica;un scenariu de film -da.Ma uimeste faptul ca n-ai fost la "Arma secreta..."doar pentru ca este comedie.Comediile lui Dumitru Solomon sunt de alta factura(comedie trista,umor fin,inteligent - dincolo de aparentele situatii comice).Astept parerile tale dupa ce vei vedea spectacolul.Mi s-a parut ca esti trista.VINE CRACIUNUL!Iti doresc sarbatori fericite sau macar LINISTITE!
Reply With Quote
Old 12-24-2008, 00:52
Junior Member

Scuze ca imi apare mesajul de doua ori.Mai am de invatat.
Reply With Quote
Old 12-24-2008, 09:42
mimi mimi is offline
Senior Member

..Obişnuiesc să vin la teatru, funcţie de starea pe care o am. Aşa mi se pare firesc. Altfel savurez o comedie, când mă simt şi eu având chef de glumiţe. Ştiam "Cele două privighetori" pe de rost, cândva, chiar îmi plăcea Solomon, îi cunosc stilul, dar n-am simţit niciun imbold interior, şi-mi place să mă încred în ce simt...
Am încercat să-mi imaginez cum aş monta eu acest roman şi m-au trecut fiori. Mi se părea imposibil... de redus la o oră-două şi la a-i păsta acel "ceva" pe care numai cartea citită-l are... De aceea am vrut să văd "cum" a gândit cineva aşezarea... în scenă... Cred că nu mă aşteptam la nimic, până la urmă, dar e ciudat, nu mi s-a mai întâmplat să ...treacă piesa pe lângă mine... sau eu pe lângă ea. Întunericul sălii.... care te fură... cheamă la interiorizare şi interogări...
...Eu înţeleg faptul că se doreşte o diversificare a montărilor, că publicul e sătul de problemele proprii şi că o comedie e oricând binevenită, numai că eu nu doream comedie; se caută a se monta ce doreşte majoritatea. E bine, totuşi, că oamenii vor să râdă... fie şi amar... Eu nu prea simt că vin sărbători. Simt oamenii lipsiţi de bucurie... ... Sărbători cu bine!
Old 12-25-2008, 20:50
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista

SARBATORI FERICITE voua iubitori ai teatrului si in special tie , MIMI!
Old 12-25-2008, 21:43
mimi mimi is offline
Senior Member

... Katrina, am uitat să menţionez că serbarea de Crăciun a puştiului meu s-a suprapus cu premiera; nu aş fi lipsit pentru nimic de la serbare... Mai ales că era foarte hotărât să-şi facă numărul... Dar, dacă aş fi avut starea necesară, poate aş fi făcut tot posibilul să nu las teatrul pe locul doi... Exact în aceeaşi zi mi-a ajuns la urechi o atitudine foarte urâtă a regizoarei, ceea ce m-a întors pe dos şi mai mult, şi-atunci am zis: clar, mai bine nu... Aveam deja, din start, câteva ... noduri în papură...

Mă bucur (şi nu ştiu cui să-i mulţumesc) că nu s-a mai montat minunăţia pentru distracţii în faţa teatrului. Cineva a avut grijă să nu se mai repete circul de anul trecut.

Pianista, mulţumesc pentru urări... De altfel, tuturor, clasica urare: Sărbători fericite!
Old 12-30-2008, 20:19
Junior Member

Va doresc tuturor un an nou mai bun,mai implinit!Poate sperantele,visele voastre (ale mele)vor deveni realitate.Poate ca soarele va straluci mai mult pe strada voastra(pe strada mea).Va doresc din tot sufletul.La multi ani!
Reply With Quote
Old 12-31-2008, 15:13
mimi mimi is offline
Senior Member

Speranţa moare ultima... La mulţi ani!
Old 02-01-2009, 21:59
cristinee_1956's Avatar
cristinee_1956 cristinee_1956 is offline
Member

Default waw

Nu am mai scris de mult pe forum...disparusera amatorii de discutii pe baza activitatii teatrului. Am fost ieri la teatru( ca si de el ma cam lasasem dupa ce am fost 4 ani de zile la toate premierele si cam in fiecare saptamana la spectacole), si am vazut noua piesa- "Arma secreta a lui Arhimede". Spectacolul...e intre...nici prea-prea nici foarte-foarte.Glumele lui Sobolevschi si ale lui Sorin Ghiorghe dau un plus de savoare piesei. Sa ne legam si de anticul si vechiul nenea Anghel care isi face treaba foarte bine inca...si putem felicita tineretul care se tine bine si promite. Ma bucur ca au mai venit actori pe la teatru...ca sincer ma saturasem de aceleasi 10 figuri de cate ori mergeam. In orice caz...trebuie sa merg sa vad si celelalte piese din stagiune...am ramas in urma mult.
Old 02-01-2009, 23:40
mimi mimi is offline
Senior Member

Salutări pe noul an!
Şi eu am intrat pe aici azi, dar am ezitat: sa scriu, sa nu scriu...?
Am fost aseara... si eram, la sfarsit, cam nedumirita: mi-a placut, ori ba?
Mi-a placut ca text, ca montare - cu efecte speciale, costume dragute si prezente scenice agreabile. Mi-a placut dl. Anghel, mi-a placut Dumitru Ciubotaru - foarte convingator, surprinzator lucru! - mi-a placut Alina... Sorin Ghiorghe mmm... a fost el simpaticut, dar nu agreez acest stil de personaj travestit, ca sa nu zic...transsexual
Adorabila este Celia Croitoru - saracuta, a avut numai roluri de fata-n casa pana acum, dar stilul ei il ador. E dintr-o bucata, "karatista" mamei... E dragutel si Andrei Ciobanu iar Xenios - Alex Savu - e teribil de hazliu.
Simon... intr-un rol deja care i vine ca o manusa, de june prim, mereu indragostit...de data aceasta mi s-a parut cam sters in piesa...
Nu mi-a placut Catalina Rusu - e aceeasi in fiecare spectacol: botoasa, prea precipitata gestual, mai ceva ca o "cucoana" la gard.Trist, dar nu-i spune nimeni si nu observ vreo evolutie, vreo corectura...
La replicile lui Solomon trebuie sa fii pe faza si sa dibuiesti subtextul... Poate unii vor fi plecat acasa dezamagiti ca nu au ras in hohote.
Consider ca trebuie sa mai vad cel putin o data spectacolul, pana mi va lasa o impresie certa. M-am bucurat, desigur, ca am ajuns la teatru, pentru ca pana acum nu am avut ce vedea - le stiu deja si s plictisita de titlurile actuale...
Ma bucur ca ne.am reintors la "gardutul" nostru de discutii... As indrazni sa sper ca vor fi mai multe pareri...
Old 02-01-2009, 23:43
mimi mimi is offline
Senior Member

Thumbs up Agentia

De felicitat sunt cele doua fete de la Agentia Teatrala. Pentru ca daca nu ar fi ele, care sa mearga dupa oameni si sa-i aduca in sala, nu stiu cati ar veni de buna voie... Tineretul si sala plina.... exista pentru ca isi dau interesul organizatoarele de spectacol. Eu una sunt multumita de promptitudinea cu care mereu m-au servit, de tonul placut, de bunul simt... Profit de ocazie si le laud aici.
Old 02-07-2009, 11:47
cristinee_1956's Avatar
Member

Talking

in legatura cu doamnele care imprastie bilete...ai mare dreptate. La noi in liceu vin destul de des, si de fiecare data cand apare la poarta cate un afis intreb si eu pe colo si pe dincolo de unde pot face bilete. Ca sa ii fac sa mearga la teatru le zic alor mei colegi ca se impune nr respectiv de bilete, si decat sa dea 2lei si sa nu mearga mai bine dau 3 si merg si la piesa...si asa se umplu 20 de locuri;plus ca in sala de teatru is hitler: in jurul meu nu vorbeste nimeni.
Old 02-07-2009, 11:54
mimi mimi is offline
Senior Member

Foarte frumos! Problema e,insa, pe la cadre didactice si chiar si la artisti. Ar trebui sa le explice cineva tinerilor, nu sa i forteze sa fie cu bun simt minim doua ore... sa i faca sa priceapa ca e nevoie de liniste, macar... daca nu-ti place, poti sa nu mai vii deloc sau poti iesi din sala. Si ar trebui pusi si ei in situatia de a fi pe scena, intr-un spectacol, sa vada cum e sa fii expus si sa se hlizeasca lumile de tine. Asa, in intuneric, e simplu sa te dai tare...
Old 02-08-2009, 16:44
cristinee_1956's Avatar
Member

mie imi place ca la noi in liceu...mai exact la complex, vin profesorii si iti dau biletele cam asa: vreti?ma cautati.nu vreti,ok. plus ca nu am vazut niciun profesor la piesele de teatru. Diriginta? neah...profu care vinde biletele? neah... no stress. cat despre smecherii care fac panarama cand e lumina stinsa nu ii suport, mai ales pt ca stiu cum e sa fii pe scena si sa se vorbeasca in sala.
Old 02-08-2009, 23:23
mimi mimi is offline
Senior Member

Cunosc ce aere au unele cadre didactice. Cand vine vorba de teatru, il iau din start ca pe ceva facut prost; desi macar ar trebui sa vada, ca apoi sa poata comenta in cunostinta de cauza. Cunosc persoane care m-au intrebat daca-s masochista!?? Asa ca, ce exemplu dai la elevii tai?? Vii, vezi, discuti, inveti cum sa te comporti intr-o atare situatie... Chiar daca personal poate nu-ti place. Macar din curiozitate, sa iei contact cu un mod de gandire si de asezare a unui text in scena... Asa, ca fapt divers. ...
Nici mie nu-mi plac anumite chestii la artisti, dar am invatat sa privesc textul, si sa captez ideea regizorala, si sa ma-ntreb eu cum as fi procedat. Chiar daca bombanesc de una singura, chiar daca ii comentez, chiar daca ii laud sau nu... Macar stiu, per ansamblu cum au fost stagiunile de prin 95 incoace. Astfel incat sa ma pot pronunta asupra unui fenomen care se-ntampla in acest micut oras. Sa spun din start ca e un oras plin de semidocti si oameni fara talent, parca nu as indrazni. Nici sa ma cred eu, cadru didactic sau nu, cel mai cu mot si pe ceilalti sa-i iau drept prosti, la fel - n-as putea. In fiecare exista ceva bun si frumos, pe care -l poti observa si chiar... aplauda... A eticheta in mod eronat e mai simplu, uneori... decat sa cauti farama de adevar din fiecare. Si avem si oameni talentati in zona, care scriu, fac teatru, faac dans, fac... E pacat ca in randul profesorilor nu exista inimosi ca dl Dan Mihai de la Codreanu - intemeietor al Festivalului de teatru al elevilor, sau Dna Cotae - cat teatru am jucat cand eram in liceu!! si-i multumesc ca mi-a permis... Sau dnii de la Complex - minunatul Ioan Puflea si dna Rica Luchianov...... Ar trebui ca teatru si activitatea teatraliceasca sa fie prezenta in constiinta profesorilor si concretizata in diverse montari.... Sa fie o continua pregatire pentru acel festival, sa existe spiritul de competitie, sa se faca teatru cumva! N-avem cu cine? Eu n-as crede ca nu sunt fete frumoase si talentate, sau baieti talentati.. Trebuie doar gasiti si antrenati in ceva frumos... Si acest gust pentru scena si interpretare trebuie cultivat la elevi inca de mici.... Am activat in cercul de teatru de la clubul elevilor si mi-a placut enorm... Pe parcurs am deraiat, dar m-am intors la teatru si nu-l mai las de izbeliste. La ora asta e ceva-ul care ma preocupa foarte mult. ... As vrea sa fiu molipsitoare macar pentru cei din jurul meu....
Old 02-09-2009, 15:35
cristinee_1956's Avatar
Member

uite eu sunt eleva, si sunt in grupul de teatru de la Mihai Eminescu. Anul trecut am participat la festivalul de teatru organizat de dl Mihai de la Codreanu si pot sa spun cu mana pe suflet ca am fost la faza pe judet neindreptatiti: motivul? cei de nu mai stiu unde trebuiau sa ma macar premiul trei ca sa nu se simta prost; asta pe langa faptul ca cei de la Codreanu au luat locul 2 pentru ca nah...e organizat de ei. Actorii care au fost in juriu nici macar nu s-au uitat la piesa...stiu ca nu-i bine sa te uiti in sala cand joci dar...i-am vazut...si citeau presa probabil...
Dl Gruia Novac nu stiu ce cauta acolo, pentru ca modul invechit as zice de a privi piesele nu i-au deschis orizont decat spre Caragiale-deci piesa pregatita de noi...nici macar nu a parut interesanta...(Bang bang esti mort!). Se fura de se rupe la "festivalul" acesta...Vasluiul a venit cu studentii de la teatru...+ alte multe nereguli. Cat despre profesorii care se ocupa la noi la liceu...nu i-ai nimerit...scuze...Se ocupa dna Axinte si d-soara Nedelcu. Oricum...daca au ajuns pentru un blestemat de prestigiu sa calce in picioare niste copii...inseamna ca e rau...e foarte rau.
Old 02-09-2009, 16:36
mimi mimi is offline
Senior Member

eu vorbeam de cei care s-au ocupat de prima editie... ca de atunci, nu am mai reusit sa particip, decat la cateva piese. am vazut anul trecut ce tampenie - scuze! - a fost Imblanzirea scorpiei (am si plecat) si Galceava zeilor. Nu cunosc culisele si frecusurile si interesele... ideea e sa se faca teatru... acum nu stiu cat de mari au fost premiile si etc... Mai stiu un fost profesor de la Zorleni, care se plangea de proasta organizare dintr-un an... deci vad multe nemultumiri... E pacat...
Partea buna, si asta ma intereseaza pe mine, e ca are urmari aceasta micuta pepiniera de actori... Imi amintesc de Bogdan Florea, participant si el acum 10-11 ani, care a devenit actor la clasa regretatului Adrian Pintea si mai sunt si altii care au ales acest drum, daca nu ma insel chiar si colega lui de piesa, de atunci. Au fost foarte buni... Trebuie doar putin provocati, sa li se dea ocazia de a se evidentia si sa fie incurajati... Acum, stii vorba: un sut... e un pas inainte. Nu trebuie sa va lasati chiar daca stiti ca ati fost nedreptatiti, desi ati fost buni... Data viitoare veniti si mai buni. Faceti teatru de placere... Stii, important e sa participi... desi e si mai important sa-l faci pe celalalt sa piarda Despre juriu... nu ma bag; la prima editie a fost numeros si fiind prima .... o fi fost interesul mai mare. DAr, imagineaza-ti un ditamai actorul, plin de probleme si ocupat pana peste urechi, sa stea sa vizioneze te miri ce montari.... Daca am plecat eu, ca m-au enervat copilasii aia, de ce ar fi atent un om care se observa din prima ce merge si ce nu...? ....... Nu stiu ce sa mai zic... eu ma bucur ca exista totusi.
Old 02-09-2009, 17:01
cristinee_1956's Avatar
Member

de asta e juriu...sa zica ce e bine si ce nu e bine. de asta e juriu-sa stea, sa vizioneze, si sa jurizeze-CORECT.anul trecut a fost o mascarada cu primele piese. piesa noastra a mai fost pusa in scena de un liceu-dar s-a vazut diferenta-au folosit recuzita noastra, iar Liceul Codreanu, cum ai zis si tu(daca imi perimit sa vb cu tu-esti ceva mai mare ca mine), Galceava zeilor, a facut lumea sa plece din sala. e pacat, zic inca o data ca isi bat joc de munca unor copii.
Old 02-13-2009, 18:18
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

titlul predestinat ... Galceava zeilor ... se mai "joaca" si pe forum
Old 02-13-2009, 21:31
mimi mimi is offline
Senior Member

O, dar nu ne ...gâlcevim, sunt doar simple păreri exprimate...

Da, ai dreptate, dar cum la noi sunt tratate superficial lucrurile, de ce să ia în considerare munca unor "copii"? Dacă ei nu sunt interesaţi de munca propriilor colegi şi evită parcă să fie prezenţi la evenimente care nu sunt... personale cumva... Ce să mai zici de jurizare atentă sau interes pentru cei care încearcă ceva...? E cumva trist că în acest orăşel nu prea ai cum şi de ce şi cu cine... să te manifeşti artistic. Că ori eşti luat peste picior, ori eşti considerat nebun.... Ori trebuie să fii din prima excelent, altfel... orbecăiala în ale culturii este imediat taxată....
În fine, ar trebui să readucem conversaţiunea la piesele actuale...

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules