Cotidianul - Monica Macovei: "Acel telefon nu trebuia dat" - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-02-2005, 06:56
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Cotidianul - Monica Macovei: "Acel telefon nu trebuia dat"

„Acel telefon nu trebuia dat”, ne-a declarat ieri ministrul Justitiei, Monica Macovei, referitor la apelul premierului catre procurorul general in cazul Patriciu. CSM s-a autosesizat si ancheteaza daca demersul premierului a influentat sau nu actul de justitie. Intre timp, Tariceanu se incurca in explicatii.

„Acel telefon nu trebuia dat, chiar daca nu a existat intentia unei interventii politice”, a declarat ieri, pentru „Cotidianul”, Monica Macovei. Ministrul Justitiei apreciaza ca „momentul in care s-a dat telefonul - ziua retinerii domnului Patriciu - a fost total nepotrivit”.

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), care este dator sa apere independenta Justitiei de presiuni, s-a autosesizat deja. „Ne-am sesizat deja din oficiu in urma articolelor care abunda pe acest subiect in presa si urmeaza ca o echipa a Inspectiei Judiciare sa mearga la Parchetul General si sa afle exact in ce a constat dialogul dintre procurorul general Ilie Botos si premierul Calin Popescu Tariceanu”, ne-a declarat presedintele CSM, judecatorul Dan Lupascu. „La acest moment, nu as vrea sa ma pronunt, pentru ca nu stiu daca discutia respectiva a fost de natura sa aduca atingere independentei Justitiei”. Lupascu a precizat totusi ca, in principiu, nu exista nici un motiv pentru care o persoana publica sa telefoneze unui procuror sau unui judecator si sa-i ceara sa aplice legea. „Ar insemna ca trebuie de-acum sa dam zilnic cite 6.000 de telefoane, sa-i sunam pe toti magistratii din tara si sa le reamintim sa aplice legea, ceea ce este oricum datoria lor”, a incheiat Lupascu.

Firul scurt sau firul inrosit

Premierul a declarat luni seara la TVR ca a avut discutii cu procurorul general si pe alte cazuri decit Patriciu si ca de multe ori Botos a fost cel care l-a sunat sa-l informeze. Unul dintre acestea a fost dosarul RAFO, cu privire la care, a spus Tariceanu, Botos i-a cerut ajutor. „Am fost informat despre alte situatii critice legate de retinerea unor persoane, am fost sunat de procuror sa mi se spuna ca au nevoie de ajutor, de exemplu in cazul investigatiei de la RAFO. M-am interesat si de alte cazuri sau am fost informat de procurorul general anticoruptie, spre exemplu si de cazul Sechelariu”, a mai spus premierul. Cit despre cazul Patriciu, premierul a explicat ca a sunat ca sa se intereseze ce acuzatii i se aduc acestuia, pentru ca „la ora aceea nu existau inca informatii publice si ar fi insemnat sa astept pina a doua zi si sa aflu din presa”. „Domnule, poate e ceva foarte grav, poate reprezinta un pericol public si noi nu stim si trebuie, ca guvern, sa ne si ferim”, a continuat el justificarile in cazul Patriciu. Inima larga, premierul s-a oferit ieri sa faca acelasi lucru si pentru o ziarista de la Radio Romania Actualitati care il intreba despre caz. „Sa presupunem ca miine dvs., Doamne fereste, sau directoarea institutiei, a radioului public, care este tot un jurnalist, ati fi intr-o situatie similara. Sa stiti ca nu as pregeta si as da telefon sa ma interesez”.

Un prim-ministru jucator

Premierul a incercat sa plaseze dialogurile sale cu Botos in zona informatiilor pe care un prim-ministru trebuie sa le primeasca. „Eu, ca prim-ministru, nu imi bag capul in nisip ca strutul, eu trebuie sa intervin in situatii de criza”, s-a mai justificat el. „Motivul pentru care am sunat este ca, la nivel institutional, primul-ministru, subliniez, are dreptul sa poarte un dialog institutionalizat cu orice conducator de institutie din Romania si sa se informeze”. El a mai spus ca poarta asemenea dialoguri si cu directorii SRI si SIE, si cu seful PNA. Numai ca SRI si SIE sint servicii de informatii care au obligatia de a-l tine pe prim-ministru la curent. Parchetul si PNA, nu.

Botos face numai informari europene

Parchetul General a negat insa ca ar fi dat informatii privind anumite cazuri. „Este adevarat ca au existat discutii intre procurorul general si premierul Romaniei, dar niciodata nu s-au referit la dosare aflate pe rolul Parchetului, la cauze concrete. Intotdeauna, discutiile s-au axat strict pe probleme care vizau integrarea in Uniunea Europeana, pe ceea ce trebuie facut in cadrul Capitolului 24 - Justitie si Afaceri Interne”, ne-a declarat Robert Cazanciuc, purtator de cuvint al Ministerului Public“. •

Cotroceniul mut
Dupa ce a comunicat luni ca nu vrea sa fie amestecat in dezvaluirile Elenei Udrea, Cotroceniul pastreaza o tacere inexplicabila, in conditiile in care presedintele Basescu s-a declarat din primele zile de mandat un garant al independentei Justitiei. Desi le-a declarat magistratilor ca trebuie sa se termine cu telefoanele date oamenilor legii, in situatia in care insusi premierul s-a interesat la procurorul general despre mersul unui dosar, presedintele nu luase ieri nici o pozitie si, pina la ora inchiderii editiei, nici nu raspunsese intrebarilor ziarului „Cotidianul”. (C.O.)

( http://www.cotidianul.ro/index.php?id=2648&art=5424 )
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules