Abuzurile "militistilor" barladeni - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-07-2007, 22:11
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian
Exclamation Abuzurile "militistilor" barladeni

Un alt politist acuzat

Cristian Codreanu, un om de afaceri din Birlad, arunca in aer imaginea politiei locale (care si asa este destul de sifonata), aducind acuzatii grave subcomisarului Georgica Motrea, de la Biroul de Investigare a Fraudelor. Codreanu sustine ca, timp de un an si jumatate, a fost tinta sicanelor politistului, care l-a fortat sa-si inchida o afacere.
Totul a inceput in septembrie 2005, cind Codreanu, in parteneriat cu un alt intreprinzator privat, Petrisor Martac, au deschis o cafenea, in genul pub-urilor irlandeze, in cladirea UMPS, situata pe Bulevardul Republicii, vizavi de Cinematograful “Victoria”. Nici unul dintre ei nu s-a gindit ca afacerea lor va da nastere unor “pasiuni” din partea subcomisarului Motrea.
Proprietarii barului au avut toate actele posibile si imposibile in regula, iar afacerea se anunta a fi de succes. Din momentul in care barul a fost deschis, a inceput calvarul: reclamatii peste reclamatii si controale cu nemiluita din partea reprezentantilor Politiei Birlad. Toate acestea erau concertate de subcomsiarul Motrea.
“Motivatia a fost ca perturbam linistea locatarilor din bloc, care, chipurile, erau deranjati de muzica din bar. Pentru a dovedi ca nu este asa, am chemat Garda de Mediu, Inspectoratul de Mediu si Directia de Sanatate Publica, care au efectuat controale atit pe timp de zi, cit si noaptea. Masuratorile s-au facut cu muzica data la maximum, iar la final a reiesit ca zgomotul este in limita admisa de legislatia in vigoare. Deci totul era o minciuna si as putea spune ca a fost vorba doar despre niste sicane din partea domnului sucomisar Motrea”, ne-a declarat Codreanu.
In ciuda faptului ca a dovedit ca este in perfecta legalitate, sicanele nu s-au oprit. Totul a culminat cu, atentie, anularea autorizatiei de functionare de catre primarie, la propunerea politiei. Codreanu a contestat aceasta masura, atit la primarie, cit si in contencios administrativ, la Tribunalul Vaslui, insa nu a primit nici un raspuns.
“Veneau de cite trei-patru ori pe seara si ne somau sa inchidem barul fara a ne oferi un motiv concret. Am ajuns pina acolo, incit am fost nevoit sa inchid barul din cauza presiunilor domnului Motrea, care ne ameninta in permanenta ca ne confisca marfa si ne face dosare penale. Mai mult, ne-a amenintat ca ne sigileaza usa de acces pentru a nu mai putea patrunde in cafenea. Dupa ce am inchis cafeneaua, am incercat sa dam o alta destinatie acestui spatiu, mai exact, sa-l transformam in sediu de firma. Cu toate acestea, reclamatiile rau intentionate au continuat, iar reprezentantii politiei veneau si de cite doua ori intr-o ora!”, ne-a mai spus Codreanu.

Amenintari peste amenintari

Calvarul prin care a trecut in ultimul an si jumatate omul de afaceri este desprins parca din filmele cu politisti corupti, pusi doar pe capatuiala. Cam in acest gen, sustine Codreanu, s-a comportat subcomisarul Motrea, caruia pur si simplu i s-a pus “pata” pe intreprinzatorul privat si afacerile sale. Ceea ce ne-a povestit Codreanu legat de manevrele subcomisarului Motrea ar pune serios pe ginduri pe oricine.
Va oferim inca o mostra de comportament de politist, exact cum ne-a povestit Codreanu: “Pe 6 februarie, am renuntat sa mai mergem la acest spatiu al firmei noastre. Si asta pentru ca, la o ultima vizita facuta de domnul Motrea, a inceput cu amenintari de genul: «Daca mai intri in acest spatiu, te termin eu!» A vorbit foarte urit timp de circa 20 de minute si mi-a adresat amenintari in permanenta. In acel moment, eu eram impreuna cu barmanul si faceam inventarul si se mai afla si un prieten de al meu de fata. Domnul Motrea a mers la Socom Prestarea, firma de la care am inchiriat spatiul, si a incercat prin intimidari sa determine conducerea sa nu mai semneze contract cu noi si sa-l rezilieze pe cel existent. Pur si simplu, nu ne-a lasat sa reamenajam spatiul pentru a-i da destinatia de birouri. Domnul Motrea a mers pina acolo incit la una dintre vizitele sale a afirmat ca in spatiul respectiv noi si prietenii nostri consumam droguri. La mai bine de o luna si jumatate de la inchiderea barului, pe 14 martie, am fost vizitati iarasi de domnul Motrea. In acel moment, in spatiu se afla un muncitor pe care il angajasem sa varuiasca. Omul a fost trimis acasa pe motiv ca deranjeaza vecinii. Asta desi exista o hotarire a Consiliului Local care permite cetatenilor sa efectueze lucrari de reamenajare a spatiilor in intervalele orare 7-13 si 17-20, iar atunci era ora 19.45”.
Codreanu ne-a spus ca subcomisarul Motrea nu a prezentat niciodata un ordin de serviciu si nici vreun alt document din care sa reiasa calitatea in baza careia facea acele controale. In acelasi timp, ne intrebam de cind cadrele Biroului de Investigare a Fraudelor se ocupa de fapte care tin de ordinea si linistea publica?

“Cred ca domnul Motrea urmareste sa preia el spatiul nostru”

O alta mostra de “promptitudine” politieneasca s-a consumat pe 22 februarie, cind Codreanu s-a trezit cu un telefon de la Socom-Prestarea, prin care era chemat sa se prezinte urgent la cafenea pentru ca urmeaza sa se desfasoare un control al Inspectoratului de Mediu. Cind a ajuns la fata locului, a dat nas in nas cu (cine altul) subcomisarul Motrea, care era insotit de un inspector de mediu. Fara prea multe vorbe, Codreanu s-a trezit cu o ameda de 100 de lei, pe motiv ca nu are magazie si ca erau citeva sticle goale depozitate la intrarea in cafenea. Numai ca ambalajul respectiv urma sa fie ridicat in doua zile de firma care asigura de obicei aprovizionarea barului.
“In tot acest timp, domnul Motrea a afisat acelasi comportament amenintator si s-a jurat ca, in dosarul pe care el ni-l instrumenteaza, va avea grija sa primesc cea mai mare pedeapsa. Cred ca, prin depasirea atributiilor de serviciu si prin toate aceste sicane, domnul Motrea urmareste sa preia el spatiul nostru. Ar fi o explicatie plauzibila daca ne gindim ca dumnealui detine, printr-un intermediar, un bar vizavi de Detasamentul de Pompieri Birlad. Societatea noastra a corespuns intotdeauna la toate verificarile care s-au facut, inclusiv cele de natura economica. Nu am fost niciodata acuzati de frauda sau evaziune fiscala. Banuim ca lipsa de experienta in domeniul paza si ordine publica l-a facut pe domnul subcomisar Motrea sa abuzeze de functia pe care o detine si sa comita abateri de la normele legale. Si inca un lucru: de cite ori am solicitat copii dupa procesele verbale facute de mina, nu ni s-a dat asa ceva. Am cerut de fiecare data sa se faca in dublu exemplar acest procese verbale, insa ni s-a raspuns de catre politisti ca nu au indigo”, a declarat Codreanu.
Profund nemultumit, omul de afaceri a inaintat o plingere comisarului sef Mihai Carp, seful Inspectoratului de Politie al Judetului Vaslui. Raspunsul dat s-ar putea constitui intr-un fel de recunoastere a faptului ca actiunile intreprinse de subcomisar nu sint “curate”: “Plingerea dumneavoastra, impreuna cu tot materialul de verificare administrat vor fi inaintate cu celeritate Parchetului de pe linga Curtea de Apel Iasi, cu propunere procedurala. Urmeaza ca aceasta unitate de parchet sa va comunice solutia legala care va fi dispusa fata de subcomisarul Motrea Georgica, conform acuzatiilor invocate de dumneavoastra. Referitor la celelalte aspecte sesizate, privind necomunicarea rezultatului verificarilor in trei petitii pe care le-ati adresat conducerii Politiei Birlad, s-au pus in evidenta unele disfunctii in exercitarea atributiilor de serviciu de catre inspectorul Dumitrascu Virgil, urmind ca impotriva acestuia sa fie luate masuri in consecinta, conform prevederilor Legii nr. 360/2002, privind Statutul Politistului”.
Cu alte cuvinte, s-ar putea spune ca nu iese fum, fara foc. Am fi dorit sa aflam si punctul de vedere al subcomisarului Motrea, insa incercarile noastre au fost sortite esecului. (Razvan CALIN)

sursa: Obiectivul de Vaslui
http://www.obiectiv.ro/vaslui/index....ils1&ids=16392
Old 05-08-2007, 01:56
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

daca se va lua o masura impotriva acestui "domn" Motrea atunci politia isi va curata imaginea cel putin in ochii mei ...daca se va musamaliza si se va lasa timpul sa stearga pata pusa de "domnul" Motrea pe institutia politiei barladene atunci ma gandesc sa-mi angajez un bodyguard care sa ma apere de politie, si daca in romania Europeana in 2007 inca se mai "tolereaza" abuzuri de tipul celor dinainte de 89 cand "tremurai" in fata uniformei albastre atunci eu zic sa lasam tara pe mainile strainilor sa ne judece ei pe noi si sa ne faca dreptate ...(cred ca daca se va intampla asta vom ramane cu maxim 10 politisti adevarati in Barlad) ...multumesc inca o data politiei romane si mai ales barladene ca nu mi-a inselat increderea in ea (pentru razbunari militienesti rog sa-mi cereti identitatea personal aici pe pagina)
Old 05-08-2007, 18:51
GEORGiQ's Avatar
GEORGiQ GEORGiQ is offline
Member

Păcat... că s-a terminat cu unul din localurile cu adevărat faine din Bârlad
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 18:57
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Pe mine ma sperie altceva...lipsa de comentarii si pareri la acest thread...cand e vorba de tampenii si aiureli sar toti...cand e vorba de ceva serios...de abuzuri si comunism in zilele noastre...toata lumea shhhht.
Old 05-08-2007, 19:53
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

baiat bun codreanu asta! dar cu militzienii vad ca nu le are
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 20:19
Ralush's Avatar
Ralush Ralush is offline
Junior Member

Nu furati...politia nu vrea concurentza
Mult timp am petrecut la pub..pacat k s'a inchis...
l
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 20:21
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Asa mai merge...10 membri si 45 de anonimi...haideti cu totii..spuneti-va parerea..si mai ales spuneti daca ati avut veodata probleme de genul acesta.

edit: nu esti singura ralush..buna mai era cafeaua...iar un meci la plasma aia avea un farmec nespus.

Last edited by Adrian; 05-08-2007 at 20:22.
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 20:25
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

mie imi placea cafeua de dupa ora 0.00
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 20:28
Ralush's Avatar
Ralush Ralush is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by Adrian
Asa mai merge...10 membri si 45 de anonimi...haideti cu totii..spuneti-va parerea..si mai ales spuneti daca ati avut veodata probleme de genul acesta.

edit: nu esti singura ralush..buna mai era cafeaua...iar un meci la plasma aia avea un farmec nespus.
Da' banuiesc k politzia n'a gustat cafeaua))

Last edited by Ralush; 05-08-2007 at 20:36.
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 20:36
shark shark is offline
Junior Member

Mai Cristi, da` tu niste webcam-uri din alea mici nu ai ?
Trebuia sa-l filmezi pe ala cu cascheta cand venea in bar sa faca scandal
Sau daca se crede in filme.. orice om are slabiciunile lui, nu ? da-i o fetitza ceva sa-l calmeze... poate ii faci si un film ? )))) si sa-l postezi aici desigur
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 20:39
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

era o chestie destul de serioasa ... nu doresc nimanui sa piarda fara motiv intemeiat un bun in valoare de mai bine de 1 miliard...doar ca vrea cineva asta...

Last edited by hocus; 05-08-2007 at 21:09.
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 20:41
Ralush's Avatar
Ralush Ralush is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by shark
Mai Cristi, da` tu niste webcam-uri din alea mici nu ai ?
Trebuia sa-l filmezi pe ala cu cascheta cand venea in bar sa faca scandal
Sau daca se crede in filme.. orice om are slabiciunile lui, nu ? da-i o fetitza ceva sa-l calmeze... poate ii faci si un film ? )))) si sa-l postezi aici desigur

Eu cred k ii era rusine sa ceara o fetitza=))..mandrie de politztist
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 20:42
Cristi Cristi is offline
Senior Member

te ofereai ?
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 21:09
Sorinache Sorinache is offline
Junior Member

Aici inca se mai practica treburile astea cu Militieni din astia "vechi in bransa" si mie mi-au facut destule probleme binecunoscutul Lisenchi si cu tovarasul lui de breasla Ropota care au facut zeci de plangeri false pt un spatiu nou deschis sfatuindu-ma ca mai bine sa vand acel apartament sa nu cumva sa cedez psihic de la atatea plangeri care s-au dovedit a fi false adica facute de tovarasul Ropota un vecin pe care il respectam dar nu stiam ce sapaturi arheologice facea...eu zic sa-i bagam pe toti in atentia superiorilor care in multe cazuri sau aratat a fi Politisti adevarati care vor sa faca ceva cu orasul asta in care nu mai incapem de atatea combinatii mizere pe care le fac acesti oameni care cica sunt in ajutorul nostru ...hehehe asa ca eu spun acest domn Motrea ar trebui sa-si dea demisia si sa raspunda pt faptele sale si pt. pierderile suferite de catre patronii acelui loc in care ne simteam bine cu totii.
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 21:13
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

...in mod logic daca nu se vor lua masuri e posibil ca sa plateasca chiar institutia Politiei , moral si nu numai ...sunt ferm convins ca se va face dreptate , mai ales ca acum justitia se "termina" in afara romaniei ...daca anumite persoane gandesc si privesc lucrurile logic si corect totul se va termina foarte bine pentru ambele parti... (codreanu si institutia politiei)
Old 05-08-2007, 21:16
Sorinache Sorinache is offline
Junior Member

Mai Cristi eu spun sa mergi pana la capat si sa inteleaga domnii care cred ca sunt legea pt noi ca este o lege mai presus de ei si se va face dreptate eu deocamdata astept demisia acestui Militian Motrea care dupa cum se vede inca mai misuna prin cotloanele vechii Militii si sa plateasca el sau institutia pe care o reprezinta daunele foarte mari pe care le-a provocat...acesti sobolani sunt foarte daunatori comunitatii noastre si ca atare trebuiesc castrati sa nu cumva sa mai faca si pui.

Last edited by Sorinache; 05-08-2007 at 21:31.
Reply With Quote
Old 05-08-2007, 21:22
Ralush's Avatar
Ralush Ralush is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by Cristi
te ofereai ?
Nu...>:P
Reply With Quote
Old 05-09-2007, 19:16
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Nici un raspuns oficial? Nici o luare de pozitie?? O contracarare a situatiei?? Nici o rezolvare?? Stam asa si asteptam sa se uite si asta???
Old 05-09-2007, 19:26
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

s-a declansat operatiunea "razbunarea" dar noi nu stim asta inca ... sau mai bine spus o parte din noi nu stiu asta inca ... vom afla in curand ... ...
Old 05-09-2007, 20:30
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

parca vad si titlurile in ziare....
" He's mean....he's back....He's TC (m.f.)PUB :d
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules