Ramane Barladul doar cu 2 ISPisti? - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-14-2010, 12:14
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Default Ramane Barladul doar cu 2 ISPisti?

Se pare ca la rubrica Local ISPs - Internet īn Bārlad va ramane o singura rubrica?
Ce se zvonea la sfarsitul anului trecut se pare ca a devenit realitate!
RDS&RCS a cumparat si Airbites
In conditiile astea singurul competitor serios pt utilizatorul casnic...a ramas doar Romtelecom Clicknet?

Airbites + RDS = LOVE

Bine discutiile de cumparare a Airbites (filiala din Romania a Swiss Telekom) au fost incepute prin 2006 dar abia acum au reusit sa faca achizitia! Acum ce o sa se intimple? O sa dispara reteaua veche banuiesc si o sa ramana un singur cablu la usa! Mai naspa e ca in cazul in care nu ai doar un singur pc in casa...trebuie ceva stres sa le faci pe ambele legate la net!

Voi ce spuneti?
Reply With Quote
Old 01-14-2010, 21:13
Cristi Cristi is offline
Senior Member

In Barlad sunt mai multi ISPisti
1. Rds
2. Romtelecom
3. ConySat
4.Rexnet
5. pe locul acesta ii punem pe cei cu 3G (Orange+Vodafone).

In 2006 abia a fost infiintat Airbites Iasi. Cum sa fie incepute discutiile de atunci ?

Ai 2 sau mai multe pc-uri in casa iti cumperi router si rezolvi problema. De unde atat stres?? (ex: razvan are 4 echipamente care "consuma internet" numai la el in camera)

Last edited by Cristi; 01-14-2010 at 21:41.
Reply With Quote
Old 01-15-2010, 00:08
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Da Cristi..ai dreptate...am gresit eu...nu e vorba de RDS ca a dorit in 2006 AIRBITES...ci de alta firma! Si e vorba de Airbites din capitala si nu Iasi!
Informatia e ca in 2006 o firma de net din capitala a dorit cu ajutorul unor fonduri straine sa cumpere Airbites !(daca sapi cu rabdare o gasesti pe net !)
Firma respectiva la cateva luni a fost cumparata de RDS
Mea culpa

Acum studiez si noua oferta!
http://www.airbites.ro/Informare_abo...9H09M20_v3.pdf

Referitor la ce are unu sau altu in casa...stiu doar ce vad cu ochii mei!
Un fost coleg de munca ce are RDS...s-a chinuit foarte mult sa monteze un router!
Poate scula nu era calitativa...poate el nu stia s-o seteze cert e ca a cerut si explicatii de ce ...la suport tehnic si raspunsul a fost "mai platiti un abonament"

Last edited by AIWA; 01-15-2010 at 00:12.
Reply With Quote
Old 01-15-2010, 00:39
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Cristi View Post
In Barlad sunt mai multi ISPisti
1. Rds
2. Romtelecom
3. ConySat
4.Rexnet
5. pe locul acesta ii punem pe cei cu 3G (Orange+Vodafone).
...............
Revin
Eu m-am referit la ce e pe forum!
1.TC-NET -> a fost cumparat deci NU
2.Spectral Net -> disparut (nimeni nu are o dovada clara doar presupuneri) deci NU
3.Rex Net -> e in locul fostului sediu TC-NET si cam atat deci NU
4.RDS / RCS -> a cumparat AIRBITES deci DA

De asta spuneam o singura rubrica acolo?
Ok cum tu esti persoana avizata si am pus mereu baza pe ce cunosti poate incerci sa privesti realist lucrurile si din lista ta sa scoti anumite chestii ce nu tin de utilizatorul casnic!
De asta spun:
Quote:
Ce se zvonea la sfarsitul anului trecut se pare ca a devenit realitate!
RDS&RCS a cumparat si Airbites
In conditiile astea singurul competitor serios pt utilizatorul casnic...a ramas doar Romtelecom Clicknet?
3. ConySat (slabuta si cu numeroase gauri - parca e un TC-NET la inceputuri dar la juma din calitatea de atunci! Si tu cunosti asta doar ca e munca ta!Sa-mi aduc aminte cine tinea toata reteaua "in spate"?)
4.Rexnet (sa fim seriosi daca CONY are cabluTV si mai stie lumea de astia chiar ca nu se aude nimic!)
5. pe locul acesta ii punem pe cei cu 3G (Orange+Vodafone).(pt utilizatorul casnic...nu as crede! Sincer vezi tu jucatori sau ODCisti pe 3g?)

Revenind la exemple personale...la servici am pe linga AIRBITES (si nu e cazul sa mai spun ca sint extramultumit de cum merge) si un abonament RDS ce da merge bine dar ... nu mi se pare stabil...urca scade nu e ceva garantat sa spun ....iar de cateva luni si un 3G Orange (Huawei B560) si te rog sa ma crezi ca nu face fata pe un singur PC...cind am cuplat 2 deja s-a "stresat" si...gata a spus "nu mai pot face fata"

Acasa nu am decat AIRBITES la fel de multumit (insa fata de servici am mai avut nemultumiri intrucat a mai picat - nu reuseam sa ajung pina la munc uneori - probleme ce am inteles intr-un final ca se datorau unui echipament mai capricios cat si cablului mai lung pina la mine)! Cablu TV si tel am de la RDS! Problema e ca am incercat cu 3Gul de la orange...si nu am facut mare brinza...banuiesc ca nu prea avea semnalul cat ar fi necesar..ba avea ba nu...in fine se deconecta destul de des Cum in zona CONY ...nu este nici macat ca prezenta TV....iar REXnet nici zare de ei.....ce sa spun mai mult ca alternativa?
Reply With Quote
Old 01-18-2010, 17:44
Neaga_25's Avatar
Neaga_25 Neaga_25 is offline
Senior Member

Wink

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post
Revin
Din pacate cine isi pune clicknet o sa radieze de fericire cand va deschide ochii cu adevarat.
-viteza mai mica decat 3G (voda+orange+zapp) la un loc.
-facturi care nu au treaba cu realitatea
-exista si riscul sa pice frecvent.

O faza tare de la Romtelecom clicknet, aparuse modemurile 3G .. am fost la ei am cerut niste informatii, si raspuns dat de o cucoana - dar vedeti ca internetul va merge numai in orasele mari - adica eu daca fac pe barlad insemana conexiune 0.

Rexnet-ul cu exceptia acelui banner unde a fost tc-net-ul nimeni nu a mai auzit nimic, iar cine inghite vrajeala asta cu spectral si rex ca au firme de firme carora le furnizeaza internet e o mare prostie.. Exista RDS.

Conny Sat (CCC BLUE TELECOM) - se rezuma doar la 100 de persoane maxim care mai doresc serviciile lor.

Si sa nu uit - 3G e bun si pentru un utilizator casnic asta in cazul ca nu au dependenta de odc sau jocuri. Eu am de la vodafone si sincer nu am nici o problema cu el, unde mai spui ca imi incarc timpul intre bucuresti si barlad. E o afacere buna 3G, insa depinde de firma nu recomand orange sau zapp.
Old 01-23-2010, 08:09
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Despre Spectralnet pot spune cu siguranta ca si-a inchis activitatea de acum 2 ani.
@neaga25 : Spectralcomul nu furniza internet clientilor casnici ci doar firmelorsi in special fabricilor din Barlad. Daca se pot numi "firme de firme".. atunci asa e si nu vrajeala.Solutia oferita de Spectralcom era wireles 2,4 ghz si cred ca ai avut in balconul unde muncesti un echipament de la Spectral.
Old 01-23-2010, 22:08
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

Old 08-04-2005, 12:16
Senior Member

"Ce credeti ? Oare RDS-ul va monopoliza serviciul de internet in Barlad ?"

no comment 23-01-2010 wxdj

Last edited by wxdj; 01-23-2010 at 22:10.
Reply With Quote
Old 01-24-2010, 20:12
cipD's Avatar
cipD cipD is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to cipD

Quote:
Originally Posted by wxdj View Post
Old 08-04-2005, 12:16
Senior Member

"Ce credeti ? Oare RDS-ul va monopoliza serviciul de internet in Barlad ?"

no comment 23-01-2010 wxdj
Avand in vedere numarul abonatilor actuali RDS ... cred ca da .
Reply With Quote
Old 01-24-2010, 23:44
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

vezi data la care am anticipat asta
Reply With Quote
Old 01-25-2010, 17:49
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Quote:
Originally Posted by ticabd View Post
Despre Spectralnet pot spune cu siguranta ca si-a inchis activitatea de acum 2 ani.
@neaga25 : Spectralcomul nu furniza internet clientilor casnici ci doar firmelorsi in special fabricilor din Barlad. Daca se pot numi "firme de firme".. atunci asa e si nu vrajeala.Solutia oferita de Spectralcom era wireles 2,4 ghz si cred ca ai avut in balconul unde muncesti un echipament de la Spectral.

Pfff imi pare rau mai, dar din cate imi aduc aminte, in "balconul unde munceam" era de la TC-NET. Eh exista o posibilitate sa fi fost cu mult inainte de tc, insa eu stiu doar de tc ca a avut ( are ) o cutie prin "balconul unde muceam".

Spectralcom-net cum vrei sa ii zici ( nu fac referire la sala de net ) din cate am auzit insa nu bag mana in foc, nu mai furnizeaza internet.

"Firme de firme" - daca nu ma insel eu spectral avea un tarif destul de mare, si nu cred ca a reusit sa faca concurenta celor de la RDS care au venit cu oferte de au acaparat si firmele.

Probabil ca urmatoarea firma de va investi in domeniul respectiv in barlad o sa fie UPC care pretinde a fi concurent cu RDS..

Dar pana una alta exista 2 alternative in BD pt internet .. fie RDS - fie 3G vodafone, orange si zapp.

Last edited by Neaga_25; 01-25-2010 at 21:58.
Reply With Quote
Old 01-27-2010, 23:26
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

nu mai vine nici dracu in barlad ... daca e sa vina cineva vine o firma mai mare decat RDS ...ceea ce nu prea vad ptr urmatorii 10 ani
Old 01-28-2010, 17:40
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

mai vine mama,,in 5 ani orasul e mort
Reply With Quote
Old 01-28-2010, 19:16
cipD's Avatar
cipD cipD is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to cipD
Am internet de la RDS de cand e el in oras , sincer sa fiu chiar sunt multumit , daca au fost probleme , ele au fost rare si s-au rezolvat la 15 maximum 20 min dupa ce am sunat la relatii clienti. Eu zica airbites era un concurent catusi de cat pt RDS desi mai avea gauri de acoperit , sa ne aducem aminte de cate ori s-a facut si s-a invartit reteaua in oras, am avut experiente atat placute dar si neplacute cu airbites , cand mergea ... apoi mergeaaaaaa cand nu te chinuiai sa intri in legatura cu domnisoara de la relatii clienti care poate nu avea legatura cu subiectu , schimba macu baga macu intoarce-l invarte-l iar cei care se ocupau cu depanarea apareau dupa 2-3 zile. Imi pare rau ca nu mai e airbites in barlad pt ca ii da posibilitatea rds-ulu sa-si cam faca de cap pt ca barladeanul nu prea are alte optiuni dar sper sa nu se intample . Am butonat de la un amic cu net de la ROMTELEFON merge binishor , de spectral nu am mai auzit , de rexnet stiu cateva persoane care au net de la ei (nu ne mutam in alta parte orcum aici nu mai platesc demult) iar de la cony ...
Reply With Quote
Old 01-30-2010, 00:11
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

Corect 100% comentariul fata de Airbites, poate nu erau/eram fantastici dar incercam sa fim cel putin o solutie de backup, si impiedica "monopolul" RDS, care sincer exista oarecum si cu Airbites pe piata, acum e maxim ...MAXIM am zis ...
Old 01-30-2010, 07:59
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Se pare ca deja incep sa isi faca numarul cei de la RDS. Uneori nu inteleg care e metoda lor de facturare.. daca ma duc maine sa le explic ca nu mai am nevoie de serviciile lor -" In luna Martie va rog" - cum naiba e posibil?
Luna asta telefonul il platesc pe luna noiembrie si nici bine nu termin cu noiembrie ca venisi factura pe decembrie. Pana la urma cred ca sunt nevoit sa retrag ce am zis de Romtelecom, nu si in privinta internetului - insa macar astea sunt seriosi chiar daca te mai fura ei nitel, insa pe luna noiembrie am -
400 minute vorbite in Cosmote ( culmea .. atunci pentru ce naiba am abonament si la asteadaca eu vorbesc de pe RDS. )
145 minute in Vodafone - ( am si in reteaua asta abonament de care voi scapa in martie pentru ca nu mai am cu cine sa vorbesc.)
80 de minute in Orange - ( aci chiar au nimerito, cum naiba eu raman cu minutele dupe cosmote si vodafone ca nu am cu cin sa le vb in alte retele si ma apuc sa sun de pe RDS.)
15 minute in Zapp - ( zapp pfff pe cine dracu sa sun in reteaua asta )
Si la final ca totul sa fie ok - au mai aparut niste convorbiri prin statele vestice - Un numar de Germania total necunoscut.

Defapt pana la urma se pare ca RDS-ul cumparand si airbites e un (Basescu peste Romania). Pentru Tv si telefon, net am renuntat - am o factura care la urma imi acopera si abonamentul de internet pe 4 luni.
Dar tot nu inteleg de ce exista distanta asta e facutare, ce garantie are clientul ca nu isi ia teapa. Defapt nu exista.
Un alt inconvenient - De ce nu poti avea doar servicii de televiziunea prin cablu fara a fi nevoit sa iti bage si telefonul in casa...
........................
Old 01-30-2010, 10:54
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

poti sa ai numai televizor..sau numai internet...sau numai telefon...
nu esti conditionat ..doar ca telefonul e gratis ...si romanul accepta orice e gratis...de fapt si cei din vest tot la fel se comporta.

rds-ul nu e monopol...sunt atatea firme..romtelecom, orange, vodafone, zapp..
barladul e un oras mic..si nu-si fac cei de la rds strategia dupa nr isp-istilor de aici...

factura la rds e una foarte ok...ai o luna de zile la dispozitie sa o achiti...
la orange poti asa ceva?
Reply With Quote
Old 01-30-2010, 11:11
Neaga_25's Avatar
Senior Member

dadosh uite afla ca am sunat la rel clienti RDS si Tv il ai impreuna cu telefonul, nu-i intereseaza ca nu-l doresti, ei vin si il baga pe gat. Cat despre Gratis sa fim seriosi, aa numai telefon doar la abonamentul de 2 euro pac pac.

2 - Factura la RDS vine dupa cum tuna, si ca sa te mai lamuresc intr-o privinta uite la vodafone - comote am 16 zile in care pot achita factura, dar e pe luna trecuta, nu ca la RDS de pe acu 3 luni.

3 - Te invit asa de curiozitate dute la RDS si intreabai ce faci ca sa iti reziliezi contractul, sau cand ai posibilitatea. Dupa care te astept cu un post nou.

Oricum chiar daca exista unele nereguli la RDS-RCS - firma asta a focut minuni in judet, apreciez faptul ca la ei merge totu pe bune.. nu suni zilnic la rds ca nu ai net, tv, smd... cum se intampla la fostu TC.
Old 01-30-2010, 13:33
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by dadosh View Post
poti sa ai numai televizor..sau numai internet...sau numai telefon...
nu esti conditionat ..doar ca telefonul e gratis ...si romanul accepta orice e gratis...de fapt si cei din vest tot la fel se comporta.

rds-ul nu e monopol...sunt atatea firme..romtelecom, orange, vodafone, zapp..
barladul e un oras mic..si nu-si fac cei de la rds strategia dupa nr isp-istilor de aici...

factura la rds e una foarte ok...ai o luna de zile la dispozitie sa o achiti...
la orange poti asa ceva?
-La casa nu poti avea internet fara ai TV!??!! - deci nu se poate
- Prin lege, toti cei care factureaza gaze, curent, internet, tv, telefon, etc. (putem sa le spunem - utilitati) trebuie sa aibe 30 de zile termen de plata si 15 zile perioada de gratie - deci o perioada de 45 de zile in care nu trebuie sa ti se intrerupa furnizarea serviciilor sau sa ti se aplice penalitati- deci se poate!!

Last edited by Cristi; 01-30-2010 at 13:39.
Reply With Quote
Old 01-30-2010, 13:37
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Neaga, daca nu e net-ul e TV-ul, daca e net si TV nu vine factura, daca vine factura e prea incarcata. Ai grija sa nu ti sparga vreo vena!!

Succes!!
Reply With Quote
Old 01-30-2010, 14:14
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Cristi ... calm nu se sparge nimic. Uneori regret ca nu mai este TC insa cand imi aduc aminte cum mergea in zona la mine parca se duce sentimentul ala ... Oricum noi barladenii treb sa multumim Tc pentru cat a existat, a fost bine.

Succes la ce???

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules