Harta Barladului - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-08-2013, 15:17
Northwood Northwood is offline
Member

Default Harta Barladului

Salut,

"Rasfoind" cateva pagini pe forum am observat ca exista cerere pentru harta barladului, o harta care sa includa atat cladirile cat si drumurile (harta rutiera), insa nu exista prea multe surse din care aceasta harta sa poata fi obtinuta si/sau actualizata.

Pentru cei care nu se pricep sa caute le ofer eu cateva surse :

Prima sursa si posibil cea mai buna este google maps, sau pe romaneste harti de la google, adresa este asta : http://maps.google.ro/ .

A doua sursa este bing maps, harti elaborate de catre cei de la microsoft. parerea mea este ca au anumite lipsuri minore fata de hartile google insa sunt bune. adresa este aici : http://www.bing.com/maps/

A treia sursa la care doream sa ajung este openstreetmaps. Aceste harti sunt create de catre comunitate pentru utilizare gratuita (copiere, distribuire si modificare) atat timp cat este precizata sursa (openstreetmaps.org). Ce inseamna asta ? Inseamna ca puteti copia, distribui si modifica (a se citi actualiza) hartile atat pentru uz personal cat si pentru afacere. Ati gasit o eroare pe harta si doriti sa o corectati ? Nici o problema, va faceti cont pe openstreetmaps.org, si in mai putin de cinci minute puteti efectua corectura. Adresa este aici : http://www.openstreetmap.org/ .

Acum ajung la partea interesanta. Imi plac lucrurile gratuite. Cui nu? De aceea utilizez openstreetmaps ca serviciu de harti, mai ales pe telefonul mobil. Ce avantaje am ? Hartile pot fi descarcate pe dispozitiv si de aceea nu este necesara existenta unei conexiuni de internet, adica nu fac trafic internet de pe telefon si deci nu fac cost suplimentar. Ce dezavantaje exista ? Daca cineva nu a investit timp in crearea hartii localitatii care va intereseaza atunci detaliile de care aveti nevoie nu vor exista pe harta.

Exista harta openstreetmaps pentru orasul nostru Barlad ? Daca ati fi cautat acum 3-4 zile raspunsul ar fi fost da, in procent de 30% orasul era mapat. De aceea mi-am propus sa mapez orasul, si iata ca 3-4 zile mai tarziu orasul este mapat in proportie de 85%, estimare aproximativa. Probabil ca in urmatoarele 3-4 zile il voi mapa pana la 95%. Pentru ultimii 5% am nevoie de ajutorul vostru. Maparea se face cu ajutorul hartilor bing, nu asta e partea grea, partea grea este maparea cladirilor. Am desenat majoritatea cladirilor insa nu stiu/pot a le denumi. Sunt foarte multe si nu cunosc adresa blocurilor.

Avertisment ! Daca doriti sa contribuiti luati aminte ca oricine poate contribui, poate adauga insa poate si STERGE. Asa ca nu intrati si modificati aiurea sau stergeti elemente de pe harta. Daca sunteti interesati despre primii pasi pentru editare lasati mesaj pe postul asta.

Pentru smartphonuri cu Android hartile sunt dispobilie cel mai usor din aplicatia OsmAnd - varianta gratuita (foarte buna) / OsmAnd+ varianta platita (si mai buna), ambele disponibile pe google play sau alte surse.

Hartile openstreetmaps contin si harti rutiere, iar la adresa mentionata pot fi accesate si harti topografice (detalii minime).

Astept mesajele voastre.

Last edited by Northwood; 03-08-2013 at 15:25. Reason: added missing link
Reply With Quote
Old 10-02-2013, 21:33
andrei80's Avatar
andrei80 andrei80 is offline
Nick anterior: andreibalaban@yahoo.com

Send a message via Yahoo to andrei80

Bravo! Ceva foarte util!
Pacat ca e asa de pustiu pe aici...unde s-a dus toata lumea?

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules