Digi.Mobil - un nou serviciu RDS&RCS - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Local ISPs > RDS / RCS

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-08-2008, 19:24
dylo dylo is offline
Junior Member

Default Digi.Mobil - un nou serviciu RDS&RCS

Din cele un milion de numere alocate de catre A.N.R.C.T.I. (www.anrcti.ro) se pare ca vor fi alocate un numar limitat si orasului Barlad. Este vorba de o alternativa la retelele mobile existente deja pe piata barladeana, un telefon destul de "fatos", support SD card, camera VGA 1,3 Mp, 3G, menu in limba romana, posibilitate incarcare USB, sunete mp3/mp4, etc.
Aceste telefoane sunt oferite numai clientilor fideli (plata facturilor la zi), cate un aparat pentru titularul de contract.
Din cate informatii am, minutele alocate telefonului fix pot fi folosite de pe aparatul digi.mobil, apelurile intre retelele rds.tel si digi.mobil sunt considerate ca fiind aceeasi retea. Astfel, in situatia in care am oferta cu 500 minute in RDS, aceste minute pot fi folosite si de digi.mobil (telefonul mobil RDS).
Old 01-08-2008, 22:34
morph3o's Avatar
morph3o morph3o is offline
Member

era deja un post deschis pe tema asta
Old 01-23-2008, 14:44
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by dylo View Post
Din cele un milion de numere alocate de catre A.N.R.C.T.I. (www.anrcti.ro) se pare ca vor fi alocate un numar limitat si orasului Barlad. Este vorba de o alternativa la retelele mobile existente deja pe piata barladeana, un telefon destul de "fatos", support SD card, camera VGA 1,3 Mp, 3G, menu in limba romana, posibilitate incarcare USB, sunete mp3/mp4, etc.
Aceste telefoane sunt oferite numai clientilor fideli (plata facturilor la zi), cate un aparat pentru titularul de contract.
Din cate informatii am, minutele alocate telefonului fix pot fi folosite de pe aparatul digi.mobil, apelurile intre retelele rds.tel si digi.mobil sunt considerate ca fiind aceeasi retea. Astfel, in situatia in care am oferta cu 500 minute in RDS, aceste minute pot fi folosite si de digi.mobil (telefonul mobil RDS).
Tarifele valabile īn reţeaua de telefonie mobilă DigiMobil

Către reţeaua RCS&RDS- fixă şi mobilă 0.01
Către alte reţele de telefonie fixă 0.02
Către reteaua Romtelecom - (intrajudeţean şi interjudeţean) 0.02
Către reţele de telefonie mobilă* 0.08
Către reţele fixe din alte state ale Uniunii Europene 0,08
Către reţele mobile din alte state ale Uniunii Europene 0,18

*Tarifele sunt valabile pentru reţelele de telefonie fixă şi mobilă cu care RCS & RDS are īncheiate acorduri de interconectare (tariful de 0.08 eurocenţi/minut este valabil pentru reţelele Vodafone, Orange şi Zapp; pentru reţeaua Cosmote tariful este de 0.10 eurocenti/minut).

Telefoanele sint Huawei (celebra fabrica chinezeasca ce pirateaza modele clasice...si..le scoate pe piatza OK Ombladon gasise in India un model de Huawei ce imita perfect un nokia seria N insa...la deschidere si-a dat seama ca nu e cu soft ) ....tot de acolo se alimenta si ZAPP dar mai noi si vodafone !
Ce spui tu Dylo..... ce ai descris tu nu seamana cu asta> http://www.vodafone.ro/personal/tele...l#full_details

De fapt e Huawei U120
Mai sint disponibile pt digimobil:
Huawei U526
Huawei U528
Huawei U1220s
Cel putin ultimul am vazut e foarte raspindit la noi!
Apare des in uz la o anumita generatie de tineret ce inca nu au inteles ca a trecut perioada cind a avea un mobil si de a te da "rotund" cu el e "cuuuuul"

Va mira ca mai sint si alte modele decat U120...heh depinde de oras/zona in Oradea Timisoara si Bucuresti sint cred cele mai multe U52x am mai vazut si in Iasi dar se dau...la amici... Ehh cine poate oase roade nu?In fine...nu e rentabil nici pentru ei sa bage modele avansate gratis ca ..de ..calitate se face cu bani grei dar cum ei vor profit si abia apoi calitate...e bun si U1220S

Ce e naspa la acest serviciu? Simplu! Acoperirea exista dar lipseste cu desavarsire! E un apendice de telefon fix! Ai plecat din oras ...gata nu mai ai semnal....tre sa ajungi in alt oras unde RDS&RCS are instalat serviciu! Mai naspa e ca datorita solutiei tehnice ... bateria chiar de e mare ..nu face fatza! Sint tel cu o astfel de baterie ce in GSM tin cate 1 saptamina! Si asta cu vorbit la greu!
Per general insa atata timp cat e gratis telefonul...si ei promit ca vor lucra la retea...nu sa moara la al 101 apel simultan...iar sistemul va primi si acoperire ...Totul e in favoarea noastra a consumatorilor!

Last edited by AIWA; 01-23-2008 at 14:47.
Reply With Quote
Old 01-23-2008, 16:52
dylo dylo is offline
Junior Member

Uite ca eu am 120S, ceea ce nu vad afisat in post-ul anterior... Asta e, mie imi convine, e moca. Acumulatorul tine 3 zile (la un E50 oare cat tine ? )) E moca sa nu uitam. Camera foto/video 1,3 Mega. Totusi e moca. Daca pana acum cele 140 minute nationale (pe alte retele unde sunt abonat) nu rezistau mai mult de 3 zile, de cand am digi chiar am uitat de alte retele, toti cei cu care vorbeam pana acum minute pe bani au digi, colegii de munca, prietenii apropiati, etc. Ah, totusi e gratuit!

Peace
Old 01-23-2008, 17:19
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

DA...sorry am uitat un S...da greseala mea!
Sorry am sa fiu mai atent !
Chestia care e ca acea litera e varianta constructiva:P
Gen 6230 6230i
Reply With Quote
Old 02-09-2008, 15:12
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

pina la urma...SMSurile merg?
ca din rds in connex ...nu prea se vede ca ar merge
Reply With Quote
Old 02-12-2008, 09:15
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon

Quote:
Originally Posted by dylo View Post
Uite ca eu am 120S, ceea ce nu vad afisat in post-ul anterior... Asta e, mie imi convine, e moca. Acumulatorul tine 3 zile (la un E50 oare cat tine ? )) E moca sa nu uitam. Camera foto/video 1,3 Mega. Totusi e moca. Daca pana acum cele 140 minute nationale (pe alte retele unde sunt abonat) nu rezistau mai mult de 3 zile, de cand am digi chiar am uitat de alte retele, toti cei cu care vorbeam pana acum minute pe bani au digi, colegii de munca, prietenii apropiati, etc. Ah, totusi e gratuit!

Peace
Ai postat de parca pana acum ai facut foamea iar acum RDS ti`a rezolvat problemele. "e moca, moca," Ori faci reclama ORI o duci rau.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules