serviciile lu mos peste - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Local ISPs > TC-NET

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-27-2007, 14:25
kohan kohan is offline
Junior Member

Default serviciile lu mos peste

Sincer is satul de reparatiile echipe de deranjamente.in luna decembrie au facut swich ala(sau cum ii mai spune) de tinea o zi cel mult iar dupa aia urmau 2 zile de pauza la net ca nu mai aprea echipa ,basca ca de craciun caput net si in prezent nu detin . Deci ziceti si voi mai merita sa fii abonat la acesta firma cand nici defectiunile nu le fac cum trebuie ?
Reply With Quote
Old 12-27-2007, 17:47
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

Sunt ceva probleme si se incearca remedierea lor pe cat posibil, exprimarea si limbajul de mai sus insa lasa de dorit la fel ca acele servicii despre care vorbesti, per total sunt unele zone ale retelei cu ceva probleme si sunt unele fara probleme deloc de ani de zile. Incepand cu luna Ianuarie a anului viitor se va lucra la refacerea retelei in toatalitate si aceste probleme vor disparea si odata cu ele sper si exprimarile " lu' mos peste". O zi buna.
Old 01-20-2008, 20:10
Fallen Angel Fallen Angel is offline
Member

Si daca sunteti cuminti mama o sa va cumpere si ciocolata!
Old 01-20-2008, 20:13
Fallen Angel Fallen Angel is offline
Member

Problemele nu sunt de inteles la nivelul clientului!El plateste pentru un serviciu!Sa promiti cuiva ca la anul sau peste 2 ani o sa fie bine imi suna cel putin mie a raspuns pueril!
Un pic de profesionalism..ar rezolva problema!
Succes!
Old 01-21-2008, 06:32
ticabd ticabd is offline
Senior Member

@Fallen Angel

Ai un mic buton pe care scrie edit.Foloseste-l !!!
Old 01-28-2008, 03:18
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Fallen Angel View Post
Problemele nu sunt de inteles la nivelul clientului!El plateste pentru un serviciu!Sa promiti cuiva ca la anul sau peste 2 ani o sa fie bine imi suna cel putin mie a raspuns pueril!
Un pic de profesionalism..ar rezolva problema!
Succes!
Apoi se pare ca pestele de la cap se strica! Nu de alta dar mi-e dor de TCnet...m-am cam saturat de AirBites!
Si mai ales ca se pare ca nu prea e ok ce se intimpla! Te mnai miri ca nu raspunde nimeni la telefon la Iasi!
Activitatea firmelor AirBites si E-fix Net a fost intrerupta, iar administratorii lor sunt cercetati in stare de libertate.
Reply With Quote
Old 01-28-2008, 09:12
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post
Apoi se pare ca pestele de la cap se strica! Nu de alta dar mi-e dor de TCnet...m-am cam saturat de AirBites!
Si mai ales ca se pare ca nu prea e ok ce se intimpla! Te mnai miri ca nu raspunde nimeni la telefon la Iasi!
Activitatea firmelor AirBites si E-fix Net a fost intrerupta, iar administratorii lor sunt cercetati in stare de libertate.

Aiwa, activitatea firmelor nu a fost intrerupta absolut deloc, titlul e super prost formulat ca dealtfel si articolul.
Este vorba de 2 servere care tineau torrnet.is.airbites.ro si inca unul care apartine RDS(FX-NET =o firma cumparata de rds acum 2 ani).
Detalii: Au venit 4 "nenea" la sediul firmei care au inceput cu chestii de genul :" unde-i serverul?, acum v-am prins, las` ca stim noi" .... in fine ... au luat serverul si au plecat lasand o invitatie pentru a putea verifica HDD-ul de pe server de fata cu un reprezentant al firmei. Cam asta s-a intamplat...

Din punctul meu de vedere vor aduce serverul inapoi cu scuzele de rigoare...

last edit:
- Sunt curios de unde isi cumpara filmele domnii care dau declaratii in articolul de mai sus? sau copii lor de unde isi procura jocurile?
- stiu ca trebuie sa existe si o parte comerciala ca toata treaba asta sa devina de competenta politiei- adica : iei filmul de pe torent il scrii pe cd si apoi il vinzi cu 3 lei... ei bine cum ar putea un server sa faca toate astea singur? server care de altfel tinea doar www-ul si in rest absolut nimic.
- sunt curios cand si cum or sa poata opri milioanele de utilizatori de torente care trag filme, majoritatea lor, doar pentru a le viziona acasa ?

Last edited by Cristi; 01-28-2008 at 09:28.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 18:36
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Cristi View Post
Aiwa, activitatea firmelor nu a fost intrerupta absolut deloc, titlul e super prost formulat ca dealtfel si articolul.
Este vorba de 2 servere care tineau torrnet.is.airbites.ro si inca unul care apartine RDS(FX-NET =o firma cumparata de rds acum 2 ani).
Detalii: Au venit 4 "nenea" la sediul firmei care au inceput cu chestii de genul :" unde-i serverul?, acum v-am prins, las` ca stim noi" .... in fine ... au luat serverul si au plecat lasand o invitatie pentru a putea verifica HDD-ul de pe server de fata cu un reprezentant al firmei. Cam asta s-a intamplat...

Din punctul meu de vedere vor aduce serverul inapoi cu scuzele de rigoare...

last edit:
- Sunt curios de unde isi cumpara filmele domnii care dau declaratii in articolul de mai sus? sau copii lor de unde isi procura jocurile?
- stiu ca trebuie sa existe si o parte comerciala ca toata treaba asta sa devina de competenta politiei- adica : iei filmul de pe torent il scrii pe cd si apoi il vinzi cu 3 lei... ei bine cum ar putea un server sa faca toate astea singur? server care de altfel tinea doar www-ul si in rest absolut nimic.
- sunt curios cand si cum or sa poata opri milioanele de utilizatori de torente care trag filme, majoritatea lor, doar pentru a le viziona acasa ?
Draga Cristi
Ca reprezentat zonal al AIRBITES da ai dreptul sa spui ce vrei si mai ales sa clarifici problema! E o simpla chestie de logica ....pe care dupa cum se vede nu reusesc unii sa o intelega! Lucrind in domeniu e simplu de citit printre randuri ca un articol se poate scrie si la comanda! Asa cum in fiecare firma se gasesc "agarici" ce se dau mari sefi si la ziare, radiouri, televiziuni se gasesc redactori, reporteri,stiristi ce pot scrie la comanda! Faptul ca articolul e tendentios scris...sau nu e corect....sau...etc. mai putin conteaza! asa cum mai putin conteaza daca revin baietii cu scuze sau fara scuze....articolul a parut...si daca e ceva de comentat dupa singura chestie e dreptul la replica ce se poate cere exact in acelasi format (si aici ma refer la font nr caractere etc.)
Legat de fenomenul "torente" e destul de comentat si nu face cinste topicului! tin minte o emisiune la un post tv...in care cineva superinspirat a aruncat o duma "eu ca firma daca folosesc linux nu are ce-mi face ca e gratis" dar asta e poate un alt subiect!

Aaa apropo de ce daca mi-e dor de TCnet...gresesc? Ca vorba aia TCnet se stie cine a fost!
Reply With Quote
Old 01-28-2008, 10:59
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

Aiwa ...promit sa rezlvam situatia cu "m-am cam saturat de Airbites" ... promit ca te scap de aceasta "problema" ...am sa-mi dau toata silinta sa-ti fie bine atat tie cat si celorlalti clienti Airbites ... muncim la asta...un sfat prietenesc, uita de Tc-Net, e trecut...
PS nu prea sunt multumit nici eu de serviciile Radio Unison dar schimb postul de radio cand nu-mi place ... (nu toata lumea e perfecta), si sa nu uit ...felicitari pentru organzarea galei premiilor Tvv...seful tau e un adevarat

Last edited by hocus; 01-28-2008 at 11:01.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 18:28
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by hocus View Post
Aiwa ...promit sa rezlvam situatia cu "m-am cam saturat de Airbites" ... promit ca te scap de aceasta "problema" ...am sa-mi dau toata silinta sa-ti fie bine atat tie cat si celorlalti clienti Airbites ... muncim la asta...un sfat prietenesc, uita de Tc-Net, e trecut...
PS nu prea sunt multumit nici eu de serviciile Radio Unison dar schimb postul de radio cand nu-mi place ... (nu toata lumea e perfecta), si sa nu uit ...felicitari pentru organzarea galei premiilor Tvv...seful tau e un adevarat
Am sa incerc sa raspund eliminind incercarea ieftina de lovitura sub centura motivata de neputinta de a gasi ceva real!
1. cind TU personal ai sa reprezinti AIRBITES..atunci da te cred intrucat stiu ca esti un individ ce ishi respecta promisiunile date pina atunci nu promite ca nu poti!
2. nu pot uita de TCnet indiferent de cat de mult itzi doresti asta cum nu pot uita nici de o anumita perioada cind cineva dorea sa aiba si el legatura la TCnet dar vezi tu nu are bani si cum sa faca cum sa traga fir sau poate un wifi ceva si tot asa...nu sap in rahat ca pute!
3. dupa cum ai sa realizezi...NU ATAC "locul de munca" si asa cum foarte bine spune cineva nu-ti place schimba frate....ai un posibilitate de tuning si nici nu-ti cere cineva bani ca sa-l asculti! (si ai dreptate LUMEA NU E PERFECTA de asta unii raman fideli...altii tot cauta un loc caldutz si incearca sa suga de la 2 oi)
4. felicitarile masa si dansul ..... s-au gandit, analizat si pus in scena in alta locatie decat BARLAD ... te asigur ca nu am nimic cu GALA...nu e meritul meu si nici NU AM PARTICIPAT la ambele editii!
5. nu fa confuzia intre un punct de lucru si sediul administrativ! e vorba aia "capu face capu trage"
6. legat de fidelitatea MEA cat si a chestiei din spate intreaba-ti sefii si poate vei avea o surpriza sa afli ca in timp ce tu te distrai sau te pregateai sa te distrezi AIWA transpira la propriu facind o chestie de obraz fatza de sefii tai! Si nu e prima data si nu va fi nici ultima! Dar de uiti un lucru superstiut la placinte unii sint primii altii...carcotesc! Si mai e un lucru ce tu poate "neascultator" nu ai cum sa-l cunosti! (dar daca vrei se poate afla in afaceri exista bun simt si fidelitate iar .....adevaratii prieteni la nevoie apar nu la baute!
Reply With Quote
Old 01-29-2008, 18:04
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Da Hocus, dar e o mica buba aici: un post de radio il schimbi in 2 secunde, pe cand un provider de internet....
Old 01-29-2008, 19:18
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

un post de radio nu-l platesti ca sa-l asculti...nu ai contract cu el si nici nu trebuie sa-ti asigure service...
Reply With Quote
Old 01-30-2008, 21:40
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Asa ca sa discutam la subiect
1. Adrian in cat timp si de cate ori ti-ai schimbat providerul de internet?
2. Dadosh ce se mai aude la Abrom? a primit lumea salariile?
Reply With Quote
Old 01-31-2008, 16:14
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Asa ca sa discutam la subiect
1. Adrian in cat timp si de cate ori ti-ai schimbat providerul de internet?
2. Dadosh ce se mai aude la Abrom? a primit lumea salariile?
intrebarea ta se vrea a fi o ironie ... fina ?
Reply With Quote
Old 01-31-2008, 18:18
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by dadosh View Post
intrebarea ta se vrea a fi o ironie ... fina ?

Era o intrebare care tinea de subiectul discutat.....

P.S. e grea intrebarea? sau greu raspunsul?(dificil de dat)

Last edited by Cristi; 01-31-2008 at 18:20.
Reply With Quote
Old 02-02-2008, 10:03
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Era o intrebare care tinea de subiectul discutat.....

P.S. e grea intrebarea? sau greu raspunsul?(dificil de dat)
fostii salariati de la abrom inca nu si-au primit drepturile castigate in instanta...daca astea te roade

in alta ordine de idei...airbitul(fostul tcnet) si-a incasat in fiecare luna abonamentul de la abrom...chiar daca a fost o perioada in care isp-ul a fost romtelecom...abromul si-a onorat contractul ...
cristi...stii care-i culmea ironiei...eu va contrasemnam facturile (putea sa ma doara la basca...si erati si voi acum pe lista creditorilor...cu mult sub angajati)
Reply With Quote
Old 02-04-2008, 23:44
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by dadosh View Post
fostii salariati de la abrom inca nu si-au primit drepturile castigate in instanta...daca astea te roade

in alta ordine de idei...airbitul(fostul tcnet) si-a incasat in fiecare luna abonamentul de la abrom...chiar daca a fost o perioada in care isp-ul a fost romtelecom...abromul si-a onorat contractul ...
cristi...stii care-i culmea ironiei...eu va contrasemnam facturile (putea sa ma doara la basca...si erati si voi acum pe lista creditorilor...cu mult sub angajati)

Probabil semnatura ta nu prea conta - ca sunt datorii(nu SUME) pe multeeeeeeee luni.
Merci pentru grija oricum...
Reply With Quote
Old 01-30-2008, 21:59
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

ba-l platesti ... eu Airbites il intreb ... Dadosh ce numar de ascultator e ? 3863 aha aduci iti dau 300ron pe 1 min de reclama atunci ...deci faptul ca tu il asculti il platesti ... e indirect ...dar crede-ma de p tine isi fac banul ...daca are 30 de ascultatori ii mai dam vreo 20ron pe 5 min de reclama ...asta e un exemplu cifrele nu au nici o legatura cu realitatea ... in ceea ce priveste netul ... daca citesti contractul scrie undeva acolo ca se garanteaza 80% dintr-o luna Up time ... adica mai exact6 zile poti avea downtime pe luna ... daca tu ai stat 6 zile fara net pe luna vreodata ... cu siguranta nu ...si mai este ceva ... asa cum schimbi postul poti schimba si providerul daca nu isi respecta ceea ce a promis prin contract !
Old 02-01-2008, 18:46
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by hocus View Post
ba-l platesti ... eu Airbites il intreb ... Dadosh ce numar de ascultator e ? 3863 aha aduci iti dau 300ron pe 1 min de reclama atunci ...deci faptul ca tu il asculti il platesti ... e indirect ...dar crede-ma de p tine isi fac banul ...daca are 30 de ascultatori ii mai dam vreo 20ron pe 5 min de reclama ...asta e un exemplu cifrele nu au nici o legatura cu realitatea ... in ceea ce priveste netul ... daca citesti contractul scrie undeva acolo ca se garanteaza 80% dintr-o luna Up time ... adica mai exact6 zile poti avea downtime pe luna ... daca tu ai stat 6 zile fara net pe luna vreodata ... cu siguranta nu ...si mai este ceva ... asa cum schimbi postul poti schimba si providerul daca nu isi respecta ceea ce a promis prin contract !
EXPLICATIA TA NU ARE LOGICA!
Cand ai sa lucrezi in domeniu....ai sa intelegi de ce ai zambi cind ai sa vezi astfel de explicatii!
Legat de restu: da atita timp cat exista un contract e bine sa se si respecte! Foarte buna interventia ta!
Cu ocazia asta a aflat tot poporul consumator de servicii Airbites ca daca "nu are net" explicatia ce o poate primi la anuntarea deranjamentului este: "NOI NE RESPECTAM CONTRACTUL! INCA NU AVETI 6 ZILE DE LIPSA SERVICII!"
Intrebarea fireasca ar fi ...intrucat nu am acum contractul la indemina....6 zile cumulate sau...consecutive?

Last edited by AIWA; 02-01-2008 at 18:47.
Reply With Quote
Old 02-01-2008, 22:35
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Eu cand eram client Airbites, am avut pauze de net peste 6 zile si cumulative si consecutive...si nici reduceri..nici nimic. Cristi stie prea bine de buba care era la gradina cand iti luai ip prin dhcp dar altceva nu mai primeai macar un bit de la server.
Si ca sa raspund unui post de mai sus de doua ori am renuntat la airbites(tc-net) iar de rds doar o data.
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules