EvZ - Hotelul de gheata de la Balea va avea si un restaurant - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-27-2006, 11:22
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default EvZ - Hotelul de gheata de la Balea va avea si un restaurant

Promotorii proiectului de la hotelul de gheata din Balea-Lac au decis sa dea dimensiuni transcontinentale celei mai inalte zone de sporturi de iarna din Romania.

Astfel, general managerul de la Balea-Lac, Arnold Klingeis, si asociatii sai vor inaugura astazi primul restaurant intr-un hotel de gheata, la peste 2000 de metri altitudine.

"Am gandit acest proiect inca dinainte de a ne apuca de hotel. Eu sunt un pasionat al artei culinare si am tinut mortis sa avem si un restaurant. Acum el este operational si deschis turistilor sau vizitatorilor de la Balea", a povestit Klingeis. El a tinut sa precizeze ca, in noul restaurant, vesela este personalizata si toate produsele, unice.

De retinut ca, spre finele lui martie, sau in aprilie, nu se stie exact deocamdata, tot la Balea vor fi sculptate in gheata stele Michelin, similare cu cele ce exista deja la Hollywood. Apoi vor fi imitate cele mai reprezentative sculpturi ale lui Brancusi.

"Vor fi bineinteles tot din gheata. Vor fi sculptate de artisti cunoscuti. Este vorba de Coloana Infinitului, Poarta Sarutului si Masa tacerii", a explicat Klingeis.

Concert semnat DJ tiesto

Tot in acea perioada, primul an cu un hotel de gheata in Romania va fi sarbatorit cum se cuvine.
Aici va fi organizata o petrecere pentru a marca inedita constructie. Cei de la "Ice Hotel" au spus deja ca in apropierea hotelului de gheata va concerta cel mai tare DJ din lume la ora actuala, DJ tiesto.

"Ne-am tot gandit cum sa celebram acest prim hotel de gheata si am ales acest tip de concert. Speram sa aiba succes", a mai afirmat general managerul de la Balea-Lac.

El a precizat ca, iarna viitoare, "Ice Hotel" va fi reconstruit la dimensiuni si mai mari si va dispune de mai multe facilitati.

http://www.expres.ro/article.php?artid=251469
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules