In sfarsit peering intre providerii locali din barlad - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Tehnic > Internet

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-05-2007, 20:01
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Default In sfarsit peering intre providerii locali din barlad

Dupa multi ani s-a ajuns ca in barlad sa existe peering intre providerii locali. Astept administratorii de la rexnet si cony-sat sa ma contacteze sa punem la punct serverele de dc++ si cel de jocuri.
Reply With Quote
Old 03-05-2007, 20:14
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

uite un punct de vedere al unui domn preocupat de cresterea companiei in care lucreaza, acesta un lucru e bine de retinut si de restul administratorilor (altor companii) sunt de parere ca dintr-o unificare de genul asta toti avem de castigat ...fiecare companie in parte ca economiseste foarte multa banda de internet plus noi utilizatorii ca ne bucuram de conexiuni bune intre noi, sper sa citeasca si ei si sa se puna pe traba cat mai curand ....a imi aduc aminte de un domn Alecu parca care posta pe acest forum plangandu-se ca nu se pomeneste de Blue Telecom(Cony Sat) si Hanline(Galsa) ...uite ca mai mult decat atat se pune la cale o "colaborare" tehnica deosebita ...deci se pare ca unii vorbesc mai putin si incearca dezvoltarea IT ului in barlad ...succes

Last edited by hocus; 03-05-2007 at 20:17.
Reply With Quote
Old 03-05-2007, 20:48
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

De pe prima pagina a site-ului:
Quote:
1 Aprilie 2006
Peering intre toti providerii din oras!
Partial s-a indeplinit

Sa vedem ce mai nascocim pentru 1 Aprilie 2007
Old 03-12-2007, 00:25
Alecu Alecu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by hocus
...a imi aduc aminte de un domn Alecu parca care posta pe acest forum plangandu-se ca nu se pomeneste de Blue Telecom(Cony Sat) si Hanline(Galsa) ...uite ca mai mult decat atat se pune la cale o "colaborare" tehnica deosebita ...deci se pare ca unii vorbesc mai putin si incearca dezvoltarea IT ului in barlad ...succes
Deci felicitari pentru idee si astept cu nerabdare punerea ei in practica.
Eu tocmai de asta m-am plans... de lipsa de colaborare !
Si m-am mai plans de faptul ca sunt prea putin mentionate si ca sunt considerate de nivel inferior... Dar s-a intamplat si inca se mai intampla ca serviciile oferite de acestea sa fie mult mai bune si mai ales mai avantajoase decāt cele oferite de firmele scrise in "Local ISPs".
Problemele cele mai mari erau: Aria de acoperire si Download-ul intre retele.
A doua pare sa se rezolve in curānd si asta e bine. Insa prima deocamdata doar aceste doua firme o rezolva.
Reply With Quote
Old 03-12-2007, 01:08
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

Cristi ... domnul care a postat mai sus, se ocupa cu partea tehnica la Airbites (Tc-Net), deci daca a venit aceasta propunere din partea lui inseamna ca partea asta inspre care "injurai" tu se implica in dezvoltare indifirent de "animozitatile" dintre firmele concurente... iar daca domnii de la firmele care le-am mentionat mai sus nu se implica in aceasta problema atunci inseamna ca acesta este motivul pentru care (vorbele tale) "sunt prea putin mentionate si ca sunt considerate de nivel inferior"...inteleigenta ii ajuta pe cei puternici, si de obicei cei puternici sunt inteligenti...iti garantez eu ca nu se va face nimic... deorece angajatii celorlalte doua firme probabil doresc sa-si ridice doar salariul si cam atat (sper sa ma insel)
Old 03-12-2007, 08:06
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Alecu
Deci felicitari pentru idee si astept cu nerabdare punerea ei in practica.
Eu tocmai de asta m-am plans... de lipsa de colaborare !
Si m-am mai plans de faptul ca sunt prea putin mentionate si ca sunt considerate de nivel inferior... Dar s-a intamplat si inca se mai intampla ca serviciile oferite de acestea sa fie mult mai bune si mai ales mai avantajoase decāt cele oferite de firmele scrise in "Local ISPs".
Problemele cele mai mari erau: Aria de acoperire si Download-ul intre retele.
A doua pare sa se rezolve in curānd si asta e bine. Insa prima deocamdata doar aceste doua firme o rezolva.
Nici un provider nu e considerat inferior.Fiecare din providerii Barladului au oferit solutii unor clienti carora alti provideri nu le-au putut oferi nimic.Ca nu mai sunt pe val ...asta e alta chestiune care nu e relevanta in momentul actual.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules