Probleme cu scalarii.... - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Generalităţi > Acvaristică > Începători > Colţul începătorului

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-01-2007, 13:20
Ovidiu Ovidiu is offline
Junior Member

Fratilor am shi eu niste probleme. Am sa incerc sa fiu cat mai explicit...
Deci.. Am avut 4 scalari cumparati de la Iasi de niste prieteni. Pot sa va zic ca au murit toti.. unu cate unu . Intr-un final pe la al treilea mi-am dat deama ca aveau "sida scalarilor"
"""""Boala scalarilor
cunoscuta si ca “SIDA scalarilor”, se pare ca afecteaza scalarii în particular, în timp ce majoritatea celorlalte specii de pesti tropicali se pare ca nu sunt afectati. Un învelis fin (nu este mucegai) este principalul indicator care este asociat cu înotul la suprafata acvariului pentru aer în ultima parte a vietii. Se pare ca boala rezista la toate medicamentele si pestele va muri în curând. Deoarece este atât de dificil de tratat cu antibiotice, multi cred ca este vorba de un virus. Medicamentele sugerate sunt Oxytetracycline, Tetracycline sau Gentamicin.""""""" -asta-i articolor dupa care i-am diagnosticat(aveau întocmai simptomele prezentate mai sus...)

Dupa ce a murit si ultimul, fratele meu s-a gandit sa-mi faca o surpriza si a vorbit cu nu prieten, care avea drum la Iasi sa-mi aduca 4 sanitari albi si 2 scalari.. acum apare problema :eu avand in acvariu si niste plante l-am lasat asa... cand m-a sunat fratemiu sa-mi dea vestea eu tocmai plecam din localitate asa ca pana seara au stat in borcan.
Cand m-am întors am curatat acvariul(l-am spalat cu detergent pt a-l dezinfecta cu toate ca stiam ca este contraindicat acest lucru dupa care l-am clatit bine) am scos plantele si scoicile care probabil au contribuit la moartea primilor 4 (am citit ca scoicile nu au ce cauta intr-un acvariu cu scalari) am pus doar incalzitorul si filtrul + niste pietris...
Azi am pus pestii in acvariu (au stat cam 2 - 3 zile in borcan) si scalarii au la nivelul branhiilor ceva rosu si sunt cam agitati de altfel si sanitarii.
Am luat triplafavin si am pus in apa inca de aseara 100 picaturi(acvariul are 15l..iar recomandarea e 30-40 picaturi la 5l)
Inrebarea :e normal ca la schimbarea mediului sa apara acele pete rosii???????? (eu stiam ca li se schimba culoarea).
Ciudat e faptul ca am mai avut pesti si nu eram pe vremea aia(in liceu acu vreo 6 ani) asa determinat pot spune chiar neglijent si n-au avut probleme si acum cand stau si-i supraveghea pas cu pas am necazuri.
Sigur v-am plictisit dar cred ca am omis anumite detalii care pot fi importante asa ca astept sugestii si eventuale intrebari !

Last edited by Adrian; 05-03-2007 at 22:44.
Reply With Quote
Old 05-01-2007, 20:38
Arcade Arcade is offline
Member

Exclamation Raspuns

nam citit tot mesajul ca e cam ..MARE, am citit primele 4 randuri si mo apucat nervii,am o lene acuta in momentu de fata insa uite un sfat pt tine si cei ce citesc acest thread...NU VA LUATI SCALARi fratilor , am avut si eu...da SUNT frumosi etc etc, das greu de intretinut si sa nu mai mentionez destul de...scumpi.Sunt niste pesti foarte pretentiosi si nu sunt recomandati incepatorilor sau celor cu buget "limitat", mai bine cumparativa pesti ori xypho sau rase mai "mici" in ce priveste dimensiunea si facetiva sa zik asa familii de o singura rasa, veti fi mai multumiti decat cu 3...4 scalari care se foiesc de colo colo intrun acvariu de 1/2 litri apa (glumesc) ca niste fantome din Scary Movie.

Last edited by Arcade; 05-01-2007 at 20:39.
Reply With Quote
Old 05-03-2007, 22:43
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Cred ca Arcade gresesti aici prin raspunsul tau..daca vroiai sa fii de ajutor analizai mai atent raspunsul lui Ovidiu si ii dadeai un sfat daca poti, nu peste nas.
Old 05-10-2007, 13:54
elofish elofish is offline
Member

Ovidiu am luat si eu acu patru zile cinci scalari de la cineva si printre sfaturile date de stapanul lor a fost sa schimb 20% din apa saptamanal pentru ca sunt destul de sensibili la calitatea apei. Cred ca asta e cea mai importanta "rutina" din acvaristica. Medicamentele sunt ultima solutie.
Daca zici ca au stat cam 2 3 zile in borcan asta nu e bine pentru ca neavand filtru apa se altereaza imediat si astfel pestii au probleme.
Da ceva detalii despre marimea pestilor a acvariului sistemul de filtrare.
Si ca o solutie de moment schimba zilnic 10 % din apa din acvariu cu apa fiarta si racita.
Multa bafta!
Reply With Quote
Old 05-10-2007, 23:39
Ovidiu Ovidiu is offline
Junior Member

Question Au aproare 2 saptamani si par OK!!

Pot spune ca acum sunt fericit... am pestii in formatie completa si nu par a da semne de oboseala.
Ma temeam ca in acvariu sa nu ramana virusul care mi-a omorat pestii de care v-am povestit dar pana acum e de bine..
Detaliile cerute: acvariul are 18l pompa de aer AC 9600 (o am din liceu dar dupa efectuarea unei revizii merge ), un incalzitor aquael 25W si cam atat... planuri de viitor am dar sa vad dak ma ajuta si pestii(adik sper ca astia sa traiasca)
Revin cu întrebarea :stie cineva ce e cu pata rosie de la nivelul branhiilor?? (la unul din pesti acum e neagra)
Astept un raspuns!
p.s.Pestii sunt vioi si mananca
Reply With Quote
Old 05-10-2007, 23:42
Ovidiu Ovidiu is offline
Junior Member

Exclamation Am uitat ceva!

-Treaba cu apa fiarta si racita am citit ca nu e benefica...
-I-am tinut trei zile in borcan pt ca am fost luat prin surprindere si trebuia dezinfectat acvariul si echipamentele..atat
Reply With Quote
Old 05-11-2007, 09:48
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

18 litri???? cati pestici ziceai ca ai???
Old 05-11-2007, 09:59
elofish elofish is offline
Member

Din spusele tale si din comportamentul pestilor (descris de tine), am concluzionat ca petele rosii pot fi o inflamare a branhiilor datorata calitatii apei si de accea ti-am recomandat sa fierbi apa o perioada. Dar daca zici ca totul e bine e deajuns sa lasi apa la decantat minim 24 ore.
Zici ca nu ar fi bine sa fierbi apa; nu prea cred.
Nu ai zis nimic de filtru. Sa inteleg ca nu ai? Asta nu e bine. Ia masuri. Pentru inceput poti sa iei si un filtru burete (3 lei).
Sa stii ca scalarii cresc destul de repede o sa trebuiasca sa-ti faci un bazin mai mare, iar pentru scalari se recomanda o colana de apa peste 50 cm.

Last edited by elofish; 05-11-2007 at 10:00.
Reply With Quote
Old 05-11-2007, 13:50
Ovidiu Ovidiu is offline
Junior Member

Arrow

E cam mic stiu asta dar dupa vreo 2 luni dak sunt intregi am sa fac un acvariu mai mare..
Cât despre pompa de aer am zis ca e AC 9600 ...deci am, si probabil dak nu aveam ori schimabam apa 10% in fiecare zi ori sigur dadeau coltu' pana acu...
Apa am folosit de la robinet data trecuta dar acum am adus de la mama care are din alta sursa(Cuibul Vulturilor) si pare mai buna.

filtru ->am pe baza de burete

Last edited by Adrian; 05-11-2007 at 16:18.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules