Referendum 6 decembrie - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-30-2009, 21:22
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Default Referendum 6 decembrie

Referendum de interes local la data de 6 Decembrie 2009 în următoarele unităţi administrative: municipiul Bârlad, comuna Griviţa, comuna Perieni şi comuna Zorleni.

Constantin Constantinescu:
"Acest referendum va avea ca subiect de consultare a populaţiei din cele 4 unităţi administrative noua delimitare cadastrală a municipiului Bârlad, iar întrebarea propusă este "Sunteţi de acord cu noua delimitare cadastrală a municipiului Bârlad?"

Am făcut lucru asta mai devreme pentru că mă gandesc că iar mai vine cineva de la Bucureşti de la Senat sau din altă parte şi-o să spună că el a iniţiat chestiunea aceasta.

Tare sunt curios ce poziţie va avea individul, domnul senator, pentru că el va trebui să lupte, aşa cum a promis, pentru Bârlad, nu pentru Zorleni şi Tutova.

Vreau să spun că acest lucru este iniţiativa mea împreună cu cea a deputatului Adrian Solomon.

Suprafaţa finală va fi 2.339 de hectare, faţă de 1.456 în prezent.
Legea spune ca acest lucru se poate face numai prin referendum."

totusi ce se vrea? doar marirea suprafetei administrative a Barladului? impozitele sunt prea putine pt Barlad si se vrea colectarea celo limitrofe?

apropo...Monaco, Luxemburg au ajuns puternice pt ca au mii de hectare de pamant?

poate explica cineva pt ce este acest referendum...ce se vrea cu adevarat si cum ne afecteaza?

Last edited by dadosh; 10-30-2009 at 21:24.
Reply With Quote
Old 10-31-2009, 11:11
Neaga_25's Avatar
Neaga_25 Neaga_25 is offline
Senior Member

In Barlad orice e posibil.. Oricum nu va lua 50% cat trebuie acest referendum pentru ca lumea chiar nu mai doreste sa le pice in plasa. Eu am o fericire ca nu am fost la vot cu senatorul si deputatul lu mos peste ca acum chiar ma mustra constiinta, cum zicea un prieten 2 circari..
Old 11-03-2009, 12:00
Iris's Avatar
Iris Iris is offline
Member

"Chiar daca" topicul e "de interes local" si dadosh doreste niste raspunsuri pertinente de la persoane direct implicate in acest proces, as vrea sa raspund si eu...

Intrebarea: totusi ce se vrea? doar marirea suprafetei administrative a Barladului? impozitele sunt prea putine pt Barlad si se vrea colectarea celo limitrofe?

1. marirea suprafetei administrative a orasului poate incadra orasul in alta categorie si se pot cere mai multi bani de la... prefecturi, guvern... primaria poate avea alte pretentii;
2.impozitele... da, desigur ca si asta se urmareste: terenurile aflate la periferia orasului vor ramane terenuri agricole... dar vor avea statut de teren agricol aflat in intravilanul orasului... si asta inseamna automat alta categorie de impozite... mai mare. sau daca primaria intentioneaza sa transforme zona de la periferie in zona industriala... se poate modifica PUG-ul... si in loc de niste impozite mici pe terenuri agricole primaria va castiga intai prin impozitele platite in urma actelor de vanzare-cumparare a terenurilor, apoi vin taxele aferente autorizatiilor de constructie, apoi marirea impozitului pe terenuri si... cand firmele care se vor deschide pe acele terenuri isi vor incepe activitatea, tot primaria va avea de castigat.

alta intrebare a fost: "poate explica cineva pt ce este acest referendum...ce se vrea cu adevarat si cum ne afecteaza? "
explicatia ai dat-o chiar tu in textul citat de tine: "Legea spune ca acest lucru se poate face numai prin referendum."
Nu cred ca va conta cati vor merge la referendum. Daca primaria vrea ceva, oricum se va vota... eu stiu un caz in care primaria a dorit transformarea unei comune in oras... erau la limita cu indeplinirea conditiilor... aveau ceva probleme cu numarul de apartamente ocupate si cu numarul locuitorilor... Au rezolvat aceste 2 mici neajunsuri, dand in folosinta un bloc inceput pe vremea lui ceasca si schimband un nr de x buletine... Cu referendumul au avut iar probleme. Nu s-a prezentat la vot nici macar o zecime din cei inscrisi pe liste. Dar n-a contat... Legea e o lege interna a consiliului local. Asta inseamna ca poate fi schimbata printr-un mic vot. Au modificat legea in asha fel incat ce aveau sa poata fi folosit in favoarea lor. Comuna a devenit oras, impozitele s-au dublat, in schimb au scazut primele de asigurare ptr case, ptr ca in mediul rural primele de asigurare sunt mai mari. Fondurile alocate orasului ... nush ce sa spun... cred ca au fost ceva mai mari... s-au iluminat niste strazi, s-au asfaltat altele, s-a extins reteaua de canalizare si apa (acestea trecand in gestiunea primariei)... s-au facut vreo 2 parcuri, s-au renovat gradinita si scoala... Poate pana la urma a fost bine.

Ce se vrea cu adevarat doar cei din primarie stiu.
Afectati direct vor fi toti cei din zona, dar nu stiu daca pozitiv sau negativ.

Va rog sa ma scuzati ca m-am bagat sa raspund.
Reply With Quote
Old 11-25-2009, 10:25
Iris's Avatar
Iris Iris is offline
Member

Default Ce poate face un referendum local?

Orasul Voluntari, un oras urat, murdar, prafuit, dar cu o primarie care mie imi aminteste de un mausoleu, un oras taiat in doua de drumul european E85, un oras aflat in prezent in judetul Ilfov, a hotarat prin referendum ca-si doreste alipirea la Bucuresti. Articolele despre ce poate face un referendum, despre ce inseamna o schimbare de statut pentru un oras, etc poate iti vor mai raspunde la cateva intrebari.
Ca sa fiu sincera, pe mine mai mult m-au bagat in ceata decat m-au lamurit...
Reply With Quote
Old 11-28-2009, 18:07
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

interes economic pur ...mai simlu de atat nu se poate ...plus o ambitie in ceea ce priveste Perieni (mai nou) ...pana acum nu am citit nicaieri avanataje si dezavantaje probabil in necunostinta de cauza nu voi vota la referendum ci doar pentru presedentie

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules