Gandul - Hotii din casa liftului - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-11-2007, 00:54
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Gandul - Hotii din casa liftului

"Inainte se furau manerele si capacele de aluminiu ale cabinelor. Dupa aceea a fost moda furturilor de came mobile, ca si ele au cupru. Acum au aflat de cuprul din electromagneti." - Gheorghe Margarit, directorul de la Ascensorul

Foame mare de bani in Rahova dupa sarbatori. Hotii din cartier au dat lovitura dupa lovitura. Obiectivul vizat a fost acelasi: casa liftului. Numai marti, patru scari de bloc din Mihail Sebastian au ramas fara ascensor. Oamenii au facut ochii mari cand administratorii le-au spus ca liftul nu mai are motor. De fapt, spargatorii de lifturi au luat numai bobinele grele, de cupru. Spargerile au fost date in plina zi. Nimeni nu a vazut nimic si, cum bobinele sunt scumpe iar asociatiile de locatari sarace, "jogging"-ul pe scarile aferente celor 8 etaje va fi un sport la moda pentru ceva vreme.

Cei de pe scara II a blocului S10 au primit vestea sec, pe o foaie pusa la avizier: "A fost fortata usa de la cabina de comanda a liftului si a fost furata bobina motorului. Administratia." Scara atacata e una obisnuita, cu interfon la intrare si scrijelituri cu "Steaua" pe pereti. Cea de vizavi e mai instarita, are usi de termopan si paznic angajat. Acolo liftul func�tioneaza. "Nu trece nimeni de mine, domne. Am auzit si eu ca se fura bobinele de la lift si nu stiam de ce. Acum am aflat, sunt de cupru. Aur curat!", zice paznicul.

E vorba, de fapt, de electromagnetul de frana. Ce il face atat de atractiv de a ajuns sa fie furat in tot Bucurestiul sunt cele 5 kilograme de sarma de cupru. Modelele mai vechi au si mai mare cautare, ca au carcasa de fonta. La 80 de mii, cat da REMAT-ul pe kilul de cupru, profitul net e de 400 de mii de lei. Spargerea la electromagnet a devenit o moda inainte de sarbatori. Directorul general de la Ascensorul, Gheorghe Margarit, spune ca a auzit prima oara de aceasta noua moda de la un politist de la o sectie din Berceni, ce avea de rezolvat 16 reclamatii si voia sa stie profilul "disparutului". "Datele de identificare ar fi: cilindru, diametru de 15 cm, lungime de 20 cm.", spune directorul de la Ascensorul. De atunci, furturile de electromagneti de la lifturi au crescut exponential. "Azi mi-au zis baietii de doua spargeri date la blocurile din Patriotilor, in Militari. Surprinzator, la cate furturi au fost, nu am auzit pana acum ca politia sa fi prins pe cineva care a furat vreun electromagnet de franare de la lifturi."

Desi profitul pe bobina smanglita e relativ mic, paguba pe asociatie e considerabila, mai ales ca sunt vizate scarile de bloc sarace, in care poti sa intri usor. "Ca sa repunem liftul in functiune, ne trebuie 8 milioane de lei. Iar noi avem datorii, pe scara, de 80 de milioane de lei. Vom face o cheta, altfel va fi jale", spune un administrator.

Directorul de la Ascensorul spune ca spargerile date la electromagneti sunt cele mai grave furturi de pana acum: "Nu stiu cum s-au prins ei de smecherie, chestia e ca pot fi luati si usor. Se decupleaza un heblu, se desfac niste suruburi si gata. Inainte se furau manerele si capacele de aluminiu ale cabinelor. Dupa aceea a fost moda furturilor de came mobile, ca si ele au cupru. Prima oara ziceam cu pacat ca or fi cei de la firmele mici de intretinere. Dar cand am vazut cate came mobile dispar, a fost clar ca nu sunt ei vinovatii. Acum au aflat de cuprul din electromagneti. Sfatuiti-i pe toti sa faca plangeri la politie pentru ca e limpede ca furtul de bobine de la motoarele lifturilor a devenit o moda", spune seful de la Ascensorul. tudorel.glaman@gandul.info

http://www.gandul.info/articol_26530..._liftului.html
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules