Istoria sportului romanesc , sportivi celebri , recorduri - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Sport

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-25-2006, 15:15
cipD's Avatar
cipD cipD is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to cipD
Thumbs up Istoria sportului romanesc , sportivi celebri , recorduri

MINTE SANATOASA, IN CORP SANATOS
Gimnastele si fotbalistii sunt considerati cei mai atractivi sportivi din punct de vedere fizic.
Nici o sintagma n-o poate caracteriza mai bine pe Nadia Comaneci decat "fata de nota zece". Restu de la voi ...
Reply With Quote
Old 01-25-2006, 18:31
farfui's Avatar
farfui farfui is offline
Senior Member

frumoase ganduri vierme....... dar mai bine puneai direct sursa :http://www.jurnalul.ro/articol.php?id=2668&vo=58
Old 01-25-2006, 21:59
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by vierme
MINTE SANATOASA, IN CORP SANATOS
Gimnastele si fotbalistii sunt considerati cei mai atractivi sportivi din punct de vedere fizic.
Nici o sintagma n-o poate caracteriza mai bine pe Nadia Comaneci decat "fata de nota zece". Restu de la voi ...
din punct de vedere fizic inotatorii si biciclistii sunt cei mai frumos dezvoltati
Reply With Quote
Old 01-26-2006, 19:04
cipD's Avatar
cipD cipD is offline
Senior Member

Thumbs up Debutul lui hagi

S-a nascut la 5 februarie in satul Sacele, judetul Constanta.
Prima legitimare ca fotbalist are loc la 24 martie 1978 la copiii lui F.C. Constanta.
Prima selectie in nationala de juniori (sub 17 ) a fost la 11 martie 1981 in meciul amical Bulgaria - Romania(0-0).
Prima selectie in natioanala de juniori (sub 18 ani) a fost la 14 februarie 1982 in meciul amical Romania - Turcia(0-0).
La 11 septembrie 1982, debuteaza in Divizia A, jucand integral meciul S.C.Bacau-F.C Constanta (3-0).
Marcheaza primul gol in divizia A in minutul 88 al meciului Steaua-F.C Constanta (2-2).
A debutat in echipa nationala A jucand integral ca mijlocas stanga amicalul Norvegia Romania 0-0 (10 august 1983).
A debutat intr-un meci oficial al echipei nationale intrand in minutul 46 al partidei Cipru - Romania 0-1 (12 noiembrie 1983) in preliminariile campionatului european.
Reply With Quote
Old 01-28-2006, 01:09
alro05 alro05 is offline
Junior Member

Ce ar fi daca am aduce in discutie si sportivi barladeni care s-au afirmat si se afirma in sportul romanesc. De la profesorul codrenist campion national la sah(prin anii 1920),sau campionul national la aruncarea sulitei-Alexandru Bizim,s.a.m.d la Andreea Raducan din zilele noastre. Nu-i asa?
Reply With Quote
Old 01-28-2006, 18:04
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

dar de Titi Aur ce spuneti ? ...inca mai este printre noi si mai este si in activitate...
Reply With Quote
Old 01-28-2006, 19:57
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Am avut onoarea sa dau mana cu Titi Aur. E baiat super fin.
Old 01-29-2006, 09:08
alro05 alro05 is offline
Junior Member

Thumbs up

De acord, si va cer scuze. A facut foarte mult pentru cursele de raly din Romania pentru care merita toate felicitarile. Daca ar fi mai multi care sa ne aduca aminte de sportivi barladeni,din cei care au fost si din cei care mai sunt inca ne-am bucura cu totii. Eu facusem doar o remarca si am dorit sa incit internautii barladeni de a prezenta cat mai multi sportivi merituosi din Barlad. Prin asta cred ca nu am gresit. Si nunumai sportivi ci si instructori, antrenori care i-au format pe acestia. De cele mai multe ori acestia raman necunoscuti.Gresesc cumva?
Reply With Quote
Old 01-29-2006, 09:35
alro05 alro05 is offline
Junior Member

Am avut onoarea sa o cunosc pe Nadia Comaneci in 1972 in timpul Jocurilor Olimpice de la Munchen,dar si Titi Aur. De aceea propun ca acest forum sa-l numim "Istoria sportului barladean" si nu a sportului romanesc pentru ca despre sportul romanesc s-au scris destule lucrari. Si de ce nu poate sunt dintre binevoitori care sa posteze si niste poze din activitatea sportiva de ieri si de ce nu si de...azi
Reply With Quote
Old 01-29-2006, 18:25
cipD's Avatar
cipD cipD is offline
Senior Member

Daca stam bine si ne gandim barladenii stau bine la capitolul rugby actualmente suntem pe locul 7 da am fos si mai sus.
Reply With Quote
Old 01-30-2006, 06:19
alro05 alro05 is offline
Junior Member

asa este, dar nu numai. chiar si la fotbal stateam bine pe timpul cand Gloria Barlad aducea in Cupa Romaniei pe Steaua la Barlad. Era pe timpul cand stadionul era in centrul orasului (zona Stadion). Sau cand Dobay antrena echipa din Barlad. Cine are poze de pe acel stadion ar fi bine sa le posteze. Pentru aduceri aminte,nu?
Reply With Quote
Old 02-12-2006, 15:56
alro05 alro05 is offline
Junior Member

vad ca de aproape trei saptamani nu a mai intervenit nimeni. In 72 in timpul olimpiadei de la Munchen(acum e cea de la Torino), in lotul de la Onesti (Gh.Gh.Dej) condus de Bela Karoli era si o barladeanca simpatica. Furtuna parca se numea si ea cochetase inainte de gimnastica cu atletismul (saritura in inaltime),antrenata fiind de prof.Tamasanu. Faptul ca era inaltuta nu a avantajat-o prea mult la gimnastica din pacate. Dar era foarte simpatica. Daca aveti poze de pe vechiul stadion de pe la meciul Gloria -Steaua din Cupa Romaniei nu ar fi rau sa le postati.
Reply With Quote
Old 02-12-2006, 15:59
alro05 alro05 is offline
Junior Member

Si apropo de atletismul barladean! Multi din rugbistii care au activat la Rulmentul au trecut si pe la atletism. Si apoi au ajuns la echipe din strainatate: Bucos, Motrescu iar in echipa nationala de juniori Dima. Ei bine ei au trecut si prin atletismul barladean.
Reply With Quote
Old 02-01-2007, 21:39
theofighter's Avatar
theofighter theofighter is offline
Member

Wink

Quote:
Originally Posted by djlyon
Am avut onoarea sa dau mana cu Titi Aur. E baiat super fin.

Ai dreptate. Si eu l-am cunoscut si e SUPER!

Last edited by theofighter; 02-08-2007 at 13:25.
Reply With Quote
Old 02-03-2007, 19:16
MAYDAY's Avatar
MAYDAY MAYDAY is offline
Senior Member

Daca taceai...
http://www.monitoruldevaslui.ro/news.php?id=1657
Nu-i nimic, afli acum si tu cine-i Titi Aur!
Old 02-03-2007, 19:23
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

Nu e din Barlad si probabil a facut o confuzie, am observat si eu dar mi-am dat seama ca cel mai probabil ii va spune sotul sau (prietenul) care din cate am inteles este din Barlad ...deci sa fim intelegatori, ...si crede-ma ea e bine intentionata in ceea ce face pe aici
Old 02-03-2007, 19:32
MAYDAY's Avatar
MAYDAY MAYDAY is offline
Senior Member

Asa ziceam si eu. Nu-i nimic!
Dar faptul ca nu e barladeanca nu are importanta pentru ca vorbim de cel mai cunsocut automobilist roman multiplu campion national.
Old 02-04-2007, 09:27
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

stie mai multe din sport decat majoritatea femeilor pe care le cunosc...daca te intreaba ea de cel mai mare campion al Kickboxului fac pariu ca nu cunosti ... (fara google) desigur ... asa ca nu e chiar asa
Old 02-04-2007, 21:30
MAYDAY's Avatar
MAYDAY MAYDAY is offline
Senior Member

Da, ai dreptate, nu stiu cine e cel mai mare campion din kickbox. Problema e ca eu n-am zis ca am dat noroc cu el. Si oricum, oricine ar fi campionul ala nu are mai multe titluri nationale decat Titi Aur.
Old 02-05-2007, 08:38
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

"campionul ala nu are mai multe titluri nationale decat Titi Aur" asta doar banuiesti, nu ai o informatie 100% sigura daca eu spun ca are nu ma poti contrazice, dar nu am sa spun (ca nu stiu)

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules