sunteti deacord cu decizia DOMNULUI PRIMAR? - Page 5 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

View Poll Results: Sunteti de acord cu inchiderea "pietonalului"
da 25 42.37%
nu 34 57.63%
Voters: 59. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-29-2006, 22:26
daya daya is offline
Member

ce pietonal?! doar cu numele! marina ti as recomanda sa conduci u cat timp e inchis centrul barladului si sa mai ai si treburi importante de rez. va rog! pt cativa pietoni dimineata care oricum au zebre din 2 in 2 metri si niste pusti care se dau rolele mai dupa amiaza, e inutil! c atata pietonal in BARLAD?! E doar un moft al primariei sa nu zica cineva ca nu au facut ceva pt. Barlad.(ceva inutil!)
Reply With Quote
Old 09-30-2006, 13:48
roxette's Avatar
roxette roxette is offline
Senior Member

Default pietonal

da!sunt de acord cu pietonalul si mi se pare o idee faina pentru barlad!si nu cred ca ar trebui sa se faca atata caz pentru asta!dar, toate aceste idei nu reflecta decat gradul de cultura si civilizatie al barladenilor! pentru cei care vor sa vada ce inseamna civilizatie si curatenie ii invit sa faca o plimbare prin iasi in week-end pe strada pe care este situata mitropolia!mi se pare cool pentru orasul nostru si cred ca primaria ar trebui sa isi mentina decizia pro-pietonal!
Reply With Quote
Old 09-30-2006, 15:21
niga4lif3 niga4lif3 is offline
Senior Member

Angry

Quote:
Originally Posted by roxette
da!sunt de acord cu pietonalul si mi se pare o idee faina pentru barlad!si nu cred ca ar trebui sa se faca atata caz pentru asta!dar, toate aceste idei nu reflecta decat gradul de cultura si civilizatie al barladenilor! pentru cei care vor sa vada ce inseamna civilizatie si curatenie ii invit sa faca o plimbare prin iasi in week-end pe strada pe care este situata mitropolia!mi se pare cool pentru orasul nostru si cred ca primaria ar trebui sa isi mentina decizia pro-pietonal!
am spus-o si ma repet...nu comparati iasiul cu barladul...acolo daca se inchide acea strada nu se reflecta asupra traficului.
in barlad, atata timp cat va fi inchisa strada principala pe acel sector, traficul pe variantele pe care nu le avem este un calvar.
Reply With Quote
Old 09-30-2006, 16:57
roxette's Avatar
roxette roxette is offline
Senior Member

pai ce pot sa iti spun?parerea mea este ca numai atunci cand compari poti sa iti dai seama la ce nivel esti si sa tinzi spre ceva mai bun , mai sus !!!altfel nici nu se poate !!!daca ne complacem in stupiditate si idei rautacioase si daca il punem tot timpul pe nu in fata si doar ne plangem niciodata nu o sa ajungem nicaieri !!!asta este cheia progresului si succesului in orice , si anume sa iei ceva bun de la altii si sa incerci sa aplici pentru tine si la nivelul tau !!!daca am putea fi intotdeuana originali ar fi ideal dar din pacate nu toti dispunem de acest talent !!!asa ca , care e problema ? de ce nu as compara barlad-ul cu iasi-ul ???sunt 100 de motive serioase pentru care pot sa o fac !!!deci , compar iasi-ul cu barlad-ul , si sunt pentru pietonal si in mod sigur va veni si solutia pentru traficul deviat la modul pozitiv !!!asta daca mai exista si fair-play in trafic !!!
Reply With Quote
Old 09-30-2006, 18:22
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
draga roxette .... gradul de cultura si civilizatie nu se reflecta in 100 m de strada inchisa (apropo...pe acea portiune de strada inchisa nu este nici o institutie de cultura)...gradul de civilizatie se reflecta in accesul la apa , caldura, curent,gaz si toate utilitatile....a..si in nr de cosuri de gunoi...

intradevar dam dovada de civilizatie fata de toti soferii care tranziteaza barladul pe drumul european si trebuie sa ocoleasca pe stradute foarte aglomerate...
Reply With Quote
Old 09-30-2006, 20:36
marina marina is offline
Member

Default nu te mai chinui roxi sa mai dai explicatii caci nu ai cu cine vorbi aici.sus pietona

Quote:
pai ce pot sa iti spun?parerea mea este ca numai atunci cand compari poti sa iti dai seama la ce nivel esti si sa tinzi spre ceva mai bun , mai sus !!!altfel nici nu se poate !!!daca ne complacem in stupiditate si idei rautacioase si daca il punem tot timpul pe nu in fata si doar ne plangem niciodata nu o sa ajungem nicaieri !!!asta este cheia progresului si succesului in orice , si anume sa iei ceva bun de la altii si sa incerci sa aplici pentru tine si la nivelul tau !!!daca am putea fi intotdeuana originali ar fi ideal dar din pacate nu toti dispunem de acest talent !!!asa ca , care e problema ? de ce nu as compara barlad-ul cu iasi-ul ???sunt 100 de motive serioase pentru care pot sa o fac !!!deci , compar iasi-ul cu barlad-ul , si sunt pentru pietonal si in mod sigur va veni si solutia pentru traficul deviat la modul pozitiv !!!asta daca mai exista si fair-play in trafic !!!
Reply With Quote
Old 09-30-2006, 20:40
marina marina is offline
Member

Default am mai spus si chiar daca nu-mi place sa ma repet o sa fac exceptie

Quote:
Originally Posted by daya
ce pietonal?! doar cu numele! marina ti as recomanda sa conduci u cat timp e inchis centrul barladului si sa mai ai si treburi importante de rez. va rog! pt cativa pietoni dimineata care oricum au zebre din 2 in 2 metri si niste pusti care se dau rolele mai dupa amiaza, e inutil! c atata pietonal in BARLAD?! E doar un moft al primariei sa nu zica cineva ca nu au facut ceva pt. Barlad.(ceva inutil!)
CONDUC IN FIECARE ZI PENTRU CA MUNCA MI-O CERE !SI CONDUC SI PRIN TARA FOARTE MULT SI DUPA CUM A ZIS ROXI TREBUIE SA LUAM EXEMPLUL UNOR ORASE CHIAR DACA OR FI ELE MARI
ASA CA SUS PIETONALUL
Reply With Quote
Old 09-30-2006, 20:46
marina marina is offline
Member

Stiti Ce E Greu La Barlad?e Grele Cu Soferii Pt. Ca De Multe Ori Stau Si Ma Gandesc .cine Le-a Dat Permis Oare ?la Noi Nu Exista Bun Simt Fratilor,misuna Prostia,fandoseala.....pai Ma Uitam Astazi La Unii Mai Exact La Niste Vecini De Ai Mei Care Merg Cu Masina La Piata ,pai Oameni Buni De La Hotel La Piata Sunt 2 Pasi !dar De Ce Sa Nu Vada Lumea Ca Merg La Piata Cu Pasatul...prostie
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 00:43
daya daya is offline
Member

Quote:
Originally Posted by marina
Stiti Ce E Greu La Barlad?e Grele Cu Soferii Pt. Ca De Multe Ori Stau Si Ma Gandesc .cine Le-a Dat Permis Oare ?la Noi Nu Exista Bun Simt Fratilor,misuna Prostia,fandoseala.....pai Ma Uitam Astazi La Unii Mai Exact La Niste Vecini De Ai Mei Care Merg Cu Masina La Piata ,pai Oameni Buni De La Hotel La Piata Sunt 2 Pasi !dar De Ce Sa Nu Vada Lumea Ca Merg La Piata Cu Pasatul...prostie
cred ca exagerezi!lumea e libera sa mearga cu ce vrea pana unde vrea.(apropo de civilizatie si de libertatea cetateanului) observ ca esti interesta de fiecare ce face. fiecare e liber sa mearga la piata si cu hummerul. si apropo de prostie si fandoseala...... cred ca se gasesc si multi care sa le poarte grija celor care au o masina mai buna si pe unde merg .(vezi cazul de fata!) problema voasta e una: de ce fac faleze prin centru cei cu masini "tari" si ne sfideaza! cautati un motiv plauzibil si nu bagati motive ca ne "doare" de civilizatie si de bunastarea orasului!
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 00:45
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Daca tu consider ca asta reprezinta pietonalul...scuza-ma dat poti sa dai o definitie la CULTURA? Adica daca exista pietonalul ma CULTURALIZEZ? Sau civilizatia inseamna ca in acest timp se poate face galagie fiecare cum vrea prin zona ...se pot arunca hartii cartoane etc...ca de e pietonal nu? Daca eu nu vreau acest pietonal intrucat nu exista sosele sa preia "blocajul" inseamna ca nu vreau sa fiu civilizat sau nu vreau sa fiu cult Loool
Prefer sa stau la un pahar de vorba cu un amic..ma cultularizez mai bine decat daca as sta pe pietonal!

Vrei comparatie..ok eu stiu ca in IASI de mic copil se inchidea o portiune de strada acolo la opera (asa era spus atunci ca nu aveai voie sa spui ca se inchide din cauza primariei) Am avut rude in Iasi..o parte au decedat ..am si acum fratele stabilit in Iasi si stiu exact fenomenul insa daca tot vrei sa facem comparatie..cu compara MERE cu PERE...
ce inchide IASUL de ANI de zile nu este DRUM EUROPEAN si NU afecteaza traficul prin ORAS! Devierea se face normal si firec acolo intrucat EXISTA strazi ce pot primi traficul pe ele fara sa se simta!
Din pacate daca ai privi realistic lucrurile...si nu ai incepe sa tragi concluzii ai spune asa" Acest pietonal este binevenit dar numai in momentul cind Barladul va avea sosea de centura si /sau strazi ce pot prelua masinile ce se afla in tranzit!

Referitor la exemplul Marinei...vecinu cu Pasatu nu comentez...poate omul doreste sa cumpere ceva greu in cantitate mare si atunci..e necesar...dar daca se duce doar de plimbare...e jenat!

Last edited by AIWA; 10-01-2006 at 00:49.
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 01:00
Senior Member

roxette, marina, de ce nu vreti sa intelegeti....personal, si poate ca majoritatea celor de pe forum nu sunt impotriva pietonalului, dar suntem impotriva blocarii celei mai circulate strazi din oras si devierea traficului pe niste rute pe care abia incape o masina, daca se mai gaseste si vreun sofer sa parcheze dupa ureche, s-a terminat discutia.
daca tot doriti mentinerea pietonalului, de ce nu sponsorizati voi primaria pentru amenajarea unei strazi in asa fel incat pietonalul sa nu se reflecte asupra traficului din oras in weekend?????
si inca ceva roxette, nu compara iasiul cu barladul pentru ca nu este loc de comparatie.....barladul este inca un oras mic
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 04:33
andrei80's Avatar
andrei80 andrei80 is offline
Nick anterior: andreibalaban@yahoo.com

Send a message via Yahoo to andrei80

Mei, cultura voastra se face pe pietonal? Va simtiti mai isteti ca puteti manca seminte in mijlocul drumului, or what? Care e faza cu cultura?
PS: cuvantul cautat era CIVILIZATIE nu cultura.
E clar, nu ar trebui sa mai blocheze drumul pana nu face domnu primar centura. Asta ar trebui sa fie prima masura.
Si apropo de faza ca vreti liniste...eu stau chiar langa gara. Vreau si eu sa se opreasca trenurile in weekend

Last edited by andrei80; 10-01-2006 at 12:53.
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 05:42
farfui's Avatar
farfui farfui is offline
Senior Member

offtopic

Marina, lucrezi in presa ? ca vad ca ai un defect, scrii cu caps.
Old 10-01-2006, 14:34
Gianni Gianni is offline
Junior Member

Salut
Vad ca va impotmoliti la o strada laturalnica (Popa Sapca, parca) care momentan este blocata de masini parcate aiurea. Dar oare cine le parcheaza? De ce nu se invata sa se parcheze masina regulamentar? De ce trec soferii pe rosu? De ce soferii nu invata sa respecte regulile de circulatie? Am permis asa ca stiu cand se incalca regulile de circulatie ...
Sunt uimit de atitudinea voastra ... va plangeti ca nu avetzi pe unde trece pe strazile laturalnice ... nu aveti 1 leu ca sa intrati in parcarea cu plata ca sa nu opriti circulatia? Pentru 1 leu ajungeti sa blocati circulatia parcand aiurea ...
In curand va intra in vigoare legea cu blocatul rotilor ... atunci sa vedem gradul de civilizatie al soferilor.
Am inteles ca va costa aproximativ 100 lei deblocarea...
Aprobarile sunt venite de la MINISTERUL TRASPORTURILOR. Deci nu s-au facut numai de capul primariei. Si a fost si un proiect care a fost aprobat... Chiar credeti ca daca vrea cineva sa inchida o strada, un drum european poate? Credeti ca cei de la minister nu stiu despre ce e vorba?
Invatati fratilor sa dati 1-2 lei cat va faceti cumparaturile sau daca nu veniti pe jos !!! Inca nu am vazut pe nimeni murind de la mersul pe jos.
Va plangeti atat ca s-a inchis pentru "culturalizare", nu s-a inchis pentru CIVILIZATIE.
Pentru ca asa s-a considerat normal ca zona centrala sa fie inchisa.
Urmatorul pas va fi poate de la Casa Nationala "Stroe S. Belloescu" pana la BCR.
Soferii sa demonstreze ca pot fi civilizati (respectand semafoarele, nearuncand pe geam hartii, sau sa nu faca atatea curse sau faleze pe centru) Soseaua este pentru circulat nu pentru plimbat ... mai ales centrul orasului despre care se spune ca trebuie sa fie oglinda orasului.
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 14:36
Gianni Gianni is offline
Junior Member

Din pacate Andrei80 ... faza cu trenurile nu o poate rezolva primaria, dar cu drumurile da.
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 15:17
andyut andyut is offline
Junior Member

bravo gianni !
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 16:26
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

ce civilizat ma simt ca trebuie sa ocolesc prin toate gropile ...

si Gianni ...daca tu identifici soferii care parcheaza aiurea (aia de pe popa sapca..sau cei din fata hotelului..) cu toti soferii barladeni...da-mi voie sa te identific si eu pe tine cu toti pietonii care nu au timp sa astepte culoarea rosie...care sar direct in mijlocul soselei si apoi se asigura...sau oamenii (ca sa nu le zic tarani, prost crescuti, smecheri..etc)care trec pe aceasi strada popa sapca ..tot fara sa se asigue...
poate nu intelegi un lucru...pietonii merg pe trotuar...masinile merg pe strada...pietonii cand trec strada trebuie sa se asigure (chiar daca sunt pe trecere de pietoni...) este o regula de bun simt...respecta soferii si soferii te vor respecta pe tine...
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 17:16
Senior Member

good point dadosh

cred ca ar fi cazul sa se inchida acest poll deoarece s-a discutat destul pe tema asta, deja deviem....si daca ar fi sa se tina cont de parerea noastra, cred ca dl primar a auzit destule pareri pentru a lua o decizie
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 17:21
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Quote:
This poll will close on 10-06-2006 at 17:00
..
Old 10-01-2006, 17:23
Senior Member

cam tarziu... in ritmul asta cred ca o sa se transforme intr-o balacareala pietoni-soferi

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules