Institutii De Cultura - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

View Poll Results: cati dintre voi viziteaza bibliotecile din barlad?
care dintre voi viziteaza bibliotecile din barlad? 0 0%
care dintre voi viziteaza bibliotecile din barlad? 1 100.00%
Voters: 1. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-29-2006, 15:43
muza's Avatar
muza muza is offline
Junior Member

Exclamation poll anulat!

poll anulat!

Last edited by muza; 10-04-2006 at 15:40. Reason: poll anulat
Reply With Quote
Old 09-29-2006, 16:22
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by muza
Sa Anuntat In Presa Numarul Scazut De Cititori La Bibliotecile Din Barlad?cati Dintre Voi Frecventeaza Bibliotecile Din Barlad?
nu te supara...s-a mai inoit fondul de carte din 1990 pana azi ?
daca da.. cu cat?
Reply With Quote
Old 09-29-2006, 19:18
marina marina is offline
Member

depinde de care biblioteca vorbesti,sunt 2 la noi in oras

cat despre bibliotecare....

Last edited by djlyon; 09-29-2006 at 19:51. Reason: lipire posturi
Reply With Quote
Old 09-29-2006, 20:22
vantu vantu is offline
Junior Member

Default dar de toaleta de la biblioteca ce ziceti?

a vizitat-o careva?dar de bibliotecare nu aveti nimic de spus?cartile mai sunt cum mai sunt dar ele lasa de dorit
Reply With Quote
Old 09-30-2006, 12:48
andyut andyut is offline
Junior Member

īrlad
Toaletă de pe vremea străbunicii, la Biblioteca "Stroe S. Belloescu"

Pentru că anul acesta se va sărbători centenarul Bibliotecii Municipale "Stroe S. Belloescu", conducerea instituţiei a solicitat executivului local să aprobe construirea unui nou grup sanitar, īntrucīt cel existent īn curtea instituţiei este la fel de vechi ca imobilul donat de Stroe S.

Belloescu, sediul bibliotecii. "Vom avea mulţi participanţi la manifestările ce vor avea loc īn toamnă. Nu putem admite ca la un eveniment atīt de important, oaspeţii noştri să fie nevoiţi să folosească un WC care nu corespunde standardelor actuale de civilizaţie", a menţionat directorul instituţiei, doamna Toni Iosipescu. Deşi biblioteca este situată īn zonă centrală, grupul sanitar nu poate fi racordat la reţeaua de canalizare, īntrucīt aceasta nu există, astfel că şi noul grup sanitar va fi săpat īn pămīnt, asemeni WC-urilor din mediul rural. Biblioteca Municipală "Stroe S.Belloescu" este cea mai veche instituţie de acest gen din judeţ şi printre primele date īn funcţiune din Moldova. (G.M.)

by evenimentul .ro

Last edited by djlyon; 09-30-2006 at 12:57. Reason: lipire posturi
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 00:57
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by andyut
īrlad
Toaletă de pe vremea străbunicii, la Biblioteca "Stroe S. Belloescu"

Pentru că anul acesta se va sărbători centenarul Bibliotecii Municipale "Stroe S. Belloescu", conducerea instituţiei a solicitat executivului local să aprobe construirea unui nou grup sanitar, īntrucīt cel existent īn curtea instituţiei este la fel de vechi ca imobilul donat de Stroe S.

Belloescu, sediul bibliotecii. "Vom avea mulţi participanţi la manifestările ce vor avea loc īn toamnă. Nu putem admite ca la un eveniment atīt de important, oaspeţii noştri să fie nevoiţi să folosească un WC care nu corespunde standardelor actuale de civilizaţie", a menţionat directorul instituţiei, doamna Toni Iosipescu. Deşi biblioteca este situată īn zonă centrală, grupul sanitar nu poate fi racordat la reţeaua de canalizare, īntrucīt aceasta nu există, astfel că şi noul grup sanitar va fi săpat īn pămīnt, asemeni WC-urilor din mediul rural. Biblioteca Municipală "Stroe S.Belloescu" este cea mai veche instituţie de acest gen din judeţ şi printre primele date īn funcţiune din Moldova. (G.M.)

by evenimentul .ro
Decat asa...mai bine un WC ecologic!

Dar pe laterala cladirii e un canal..cu un grilaj...aia nu duce la canalizare?
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 01:50
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by AIWA
Decat asa...mai bine un WC ecologic!

Dar pe laterala cladirii e un canal..cu un grilaj...aia nu duce la canalizare?
e canal...dar cred ca nu e functional la wc pt ca e descoperit ... iar din cate mai tin eu minte ...parca nici apa nu aveau..
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 09:08
andyut andyut is offline
Junior Member

si mai poarta si numele de casa nationala!
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 09:14
buftea1 buftea1 is offline
Junior Member

Asta nu e nimic acum 3 ani cand invatam pentru master m-am dus la sala de lectura ,de dimineata caci atunci imi mergea mie mintea mai bine si cand am intrat de la usa mirosea numai a mancare ,ca la restaurant ,ma izbit o foame de am plecat acasa.Asa ca mai bine schimba titlul in loc de casa nationala puneau restaurant national !
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 09:19
mandrut mandrut is offline
Junior Member

Bine ca am terminat cu studiile am trecut si eu pe acolo e exact cum spune buftea1,sunt de aceiasi parere !biblioteca cui este subordonata?carti am auzit ca stau prost,si de personal numai zic ......
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 09:21
mandrut mandrut is offline
Junior Member

A toaleta?ei cu aia e alta poveste nici la tara la bunica nu arata asa .Dar nu au schimbat-o?tot asa e?vai vai vai
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 14:44
Gianni Gianni is offline
Junior Member

Toaleta va fi schimbata dar mai intai trebuie sa se termine canalizarea din zona ...cel putin asa am auzit ...
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 16:53
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by mandrut
Bine ca am terminat cu studiile am trecut si eu pe acolo e exact cum spune buftea1,sunt de aceiasi parere !biblioteca cui este subordonata?carti am auzit ca stau prost,si de personal numai zic ......
din cate stiu biblioteca este subordonata primariei...asa ca ... ...... no coment...
Reply With Quote
Old 10-01-2006, 22:46
daya daya is offline
Member

ce biblioteca?! cine se mai oboseste sa caute carti prafuite si uzate cand uite ce bogat e forumul nostru! cine mai are timp de asa ceva cand sunt atat de multi amatori de net.?
Reply With Quote
Old 10-02-2006, 16:40
maxwel maxwel is offline
Junior Member

cu cartile asa e!dar ce sa-i faci setea de cultura a barladului e potolita demult!Iar referitor la bogtiile culinare si aromele din biblioteca ,ce sa-i faci daca nu le viziteaza lumea ,macar sa manance daca altceva nu or fi avand de facut !insa nu-i frumos la iasi nu exista asa ceva .E altfel .BINE CA NU TREBUIE SA MAI AJUNG PE ACOLO!
Reply With Quote
Old 10-09-2006, 17:19
cristinee_1956's Avatar
cristinee_1956 cristinee_1956 is offline
Member

Apropo am vazut ca se discuta numai despre biblioteca...da in oras mai avem si un teatru(pt cei care nu stiu e vb de Teatrul Victor Ion Popa)...care este tot o institutie de cultura...
Old 10-09-2006, 23:02
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Apropos de teatre!
Oare la noi cind vom avea astfel de reprezentatii!?
http://www.bbc.co.uk/northamptonshir..._feature.shtml

Va asigur ca am vazut spectacolul...si nimeni din sala nu a fluierat sau sa comenteze in fel "sportiv" cum e pe la noi!
Reply With Quote
Old 10-27-2006, 15:11
cristinee_1956's Avatar
Member

Eu una iubesc teatrul asa cum e la noi in barlad...nu as vrea sa il vad pe George Sobolevschi sau pe Dumitru Ciubotaru in fundul gol...si chestia aia nu se numeste teatru in primul rand.Teatru este arta...ceea ce am vazut acolo in niciun caz nu e arta...daca vrei sa vezi teatru de ala...dupa 1 jumate noaptea pe TV1000 sau Spice....te saturi...Teatrul inseamna un pic mai mult decat sa te urci pe scena si sa dai din gura si in cazul celor pe care ni i'ai aratat tu sa mai dai si din altceva...Chiar nu mi'l inchipui pe Marcel Anghel care dupa parerea mea e cel mai bun actor din teatru si care joaca si drame si comedii(ceea ce inseamna ca poate juca orice rol)sa joace o chestie de aia...ca numa piesa de teatru nu e...asha ca mai bine multumeste'te cu tv 1000
Old 10-27-2006, 20:23
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Alooo
Nu dramatiza si nici nu individualiza!
Ma refeream cind o sa vedem si LA NOI IN TARA astfel de spectacole!
Referitor la numele enumerate ...nici eu nu mi-as dori sa vad respectivii in astfel de roluri..si asta intrucat nu te supara dar fiecare e BUN(Foarte BUN) in patratzelul lui! Stai calma ca daca mai erau actori buni....respectivii erau copiatzi insa spre surpriza multora nu au aparut imitatori!
Si asta intrucat asa cum spune si BBCul(apropo nu incerca sa trimitzi discutia catre erotismul posturilor TV ca nu de alta dar compari struguri cu prune la posturile alea...apropos mai este si acum TV1000???) spectacolul respectiv merge cu casa inchisa!!!(banuiesc ca stii ce inseamna intrucat esti in domeniu)
Sa nu uitam un lucru fiecare teatru are si spectatorii sai..eu incercam sa fac o paralela intre atmosfera de la noi...cind se mai gaseste cate unu sa scape un fluierat ...si atmosfera de la ei!
Apropos mi-l aduc aminte pe Dl Anghel in rolul lui Tarzan in nota zero la purtare a fost cred primul spectacol in care l-am vazut! Sincer ..mi-a placut din prima si atunci daca nu ma insel era nou sosit in zona! L-am cunoscut mai bine cind se facea celebra discoteca in hol si chiar e pacat ca s-a renunta la ea...dar in fine ...asa ca sincer nici eu nu l-as vedea dorind sa joace un astfel de rol!

PS
Ce e acolo e tot o arta...e un fel de teatru in viziunea celor 2 premiati si recunoscuti international...dar...ca sa lamurim exact...fiecare teatru isis are publicul sau! Judecind la rece...daca cineva ar avea finantze sa-i invite si la noi...si biletul nu ar avea un pret prohibitiv...cum crezi ca s-ar comporta spectatorul barladean!?
Reply With Quote
Old 10-28-2006, 12:42
cristinee_1956's Avatar
Member

Pai daca ar veni si la noi nu zic...probabil ar avea succes...dar la tineri...nimeni peste 40 de ani nu ar veni...dar...eu am spus-o si repet...ala NU E TEATRU...e maimutareala...cat despre domnul anghel nu cred ca era nou venit cand l'ai vazut tu...e in teatrul din barlad din 1981...:>si primul rol a fost in piesa "Moscheta"...era deja de doi ani in teatru cand a avut loc piesa de care zici tu.Si stiam ca rolul in "Nota zero la purtare" era Ionas Oproiu...Nu prea am experienta in domeniu...ca la 15 ani nu prea am avut cum sa vad multe spectacole...eh...da...si eu tot la parerea mea raman: ALA NU E TEATRU

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules