EvZ - PRM-istul Dan Claudiu Tanasescu a trisat la vot acolo unde se fac legile tarii. Victima: chiar ministrul justitiei! - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-17-2007, 00:29
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default EvZ - PRM-istul Dan Claudiu Tanasescu a trisat la vot acolo unde se fac legile tarii. Victima: chiar ministrul justitiei!

Desi la motiunea anti-Macovei in sala erau, potrivit listelor de prezenta, 126 de senatori, in urne au fost gasite 127 de voturi.

Democratii au gasit dovada ca PRM-istul Dan Claudiu Tanasescu a votat de doua ori motiunea anti-Macovei. Potrivit unui document care poarta semnatura secretarului Senatului, Mihai Ungheanu - coleg de partid cu Tanasescu -, desi la vot si-au anuntat prezenta 126 de senatori, numarul optiunilor valabil exprimate a fost de 127, motiunea fiind adoptata cu 81 de voturi pentru si 46 impotriva. Niciunul dintre cei implicati nu poate sa explice ce s-a intamplat, aruncand vina de la unul la altul.

Totul e posibil

Chestorul PNL Paul Pacuraru, care a impartit senatorilor bilele negre de vot, nu stie daca Tanasescu a votat sau nu de doua ori, dar nu exclude posibilitatea ca un parlamentar sa vina de doua ori pentru a primi bilele de vot.

"Doua nu s-au dat niciodata, dar este posibil sa mai vina o data. Asta nu exclud. Sa vedem inregistrarile. Stiu ca la final mi-au ramas doar 10 bile", a precizat Pacuraru. In mod normal, potrivit listei de prezenta, numarul acestora ar fi trebuit sa fie 11, diferenta dintre numarul total al senatorilor, 137, si cel al celor prezenti, 126.

Ungheanu: "Nu e treaba mea"

Teoretic, Mihai Ungheanu ar fi trebuit sa sesizeze neconcordanta dintre numarul celor prezenti si cel al voturilor exprimate. Potrivit regulamentului Senatului, secretarul urmareste prezenta senatorilor in sala, efectueaza apelul nominal si consemneaza rezultatul votului. Ungheanu ne-a confirmat ieri ca lista de prezenta este corecta, la vot fiind prezenti doar 126 dintre cei 137 de senatori.

"Nu e treaba mea sa sesizez neconcordantele. Le-am trimis listele celor din comisia de numarare a votului. Le-au avut, trebuiau sa le compare", a spus el. Senatorii care au numarat insa voturile sustin contrariul. "Noi n-am avut listele de prezenta", a afirmat senatorul PSD Otilian Neagoe. El a precizat ca neconcordanta ar fi trebuit sesizata de "cei care au facut prezenta, de chestori si de cei din stafful Senatului".

Tanasescu tace

Dupa ce PD a prezentat ieri dovezile care l-ar incrimina, senatorul PRM Dan Claudiu Tanasescu nu a putut fi contactat pentru a face precizari. In urma cu doua zile insa, el a reactionat ezitant la acuzatiile democratilor. Initial, a spus ca este vorba de "niste prostii", pentru a reveni ulterior, afirmand ca a mimat votul al doilea pentru a le face o farsa celor din PD. Comisia juridica va decide daca-l va sanctiona pe senatorul PRM.

ISTORIE

"Vadimist"de cateva decenii

Relatia dintre Dan Claudiu Tanasescu si seful sau de partid, Corneliu Vadim Tudor, dureaza de cateva decenii. Alaturi de Vadim Tudor si Eugen Barbu, Tanasescu a lucrat inainte de 1989 la "Saptamana", publicatie care facea politica Securitatii. Dupa Revolutie, a intrat in politica, fiind intre 1990 si 2004 primar al Mogosoaiei.

In acea perioada a fost implicat in mai multe scandaluri si si-a ridicat o vila somptuoasa in localitate. Senatorul PRM gazduieste la Mogosoaia postul lui C.V. Tudor "Cosmos TV", care apare ca fiind condus de fiul lui Tanasescu. Senatorul PRM se afla de cativa ani si in spatele gruparii CS Mogosoaia, din Liga a treia, la care activeaza fosti juniori stelisti si antrenorul Theodor Anghelini.

http://www.expres.ro/article.php?artid=292562
Old 02-17-2007, 00:29
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Deci imi vin multe la gura sa-i spun despre acest subiect, dar ar trebui sa ma auto-banez, asa ca..
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules