Poarta orasului "gara CFR Bârlad in agonie" - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 07-16-2007, 14:36
jean jean is offline
Member

Default Poarta orasului "gara CFR Bârlad in agonie"

Ce parere aveti despre gara cfr Barlad?considerati ca e normal ca un oras ca Barladul sa aiba un asa jeg de gara?

O statie cfr cu o arhitectura interesanta,bine proportionata ce a vrut sa inspire modernism,acum arata ca o fantoma ce tradeaza delasarea,nesimtirea,batjocura fata de un bun public.bineinteles ca se invoca lipsa fondurilor,dar eu cred ca nu fondurile lipsesc,ci mai cu seama bunul-simţ.

Nu sunt necesare sume fabuloase pentru a intretine o cornisa,pt. a vopsi structura de metal,pt.a zugravi...,pt.a intretine spatiul verde,pt.a reface pavajele care arata ca dupa bombardament.
De la Bucuresti si pana la Iasi,toate Garile cfr au capatat ceva atentie,la Barlad nu.

Refuz sa cred ca 60 de mii de oameni "civilizati" se pot complace in jegarenia asta!!!

P.S.ar de cladirile istorice(teatrul VIP,muzeul Vs.Parvan,cladirea fostei banci Desteptarea[colt cu fosta BCR acum in renovare] ce parere aveti?
eu zic ca-i un semnal de alarma bine venit.

toti cei care iubesc acest oras nu pot sta nepasatori.
poate ca cei responsabili vor lua atitudine si vor stopa degradarea fizica a celor mai importante edificii din orasul nostru.
Reply With Quote
Old 07-16-2007, 16:46
MAYDAY's Avatar
MAYDAY MAYDAY is offline
Senior Member

Se pare ca Regionala CFR Iasi are alte prioritati, in ciuda amenzilor administrate de municipalitate.
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	472
Size:	278.3 KB
ID:	2573Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	433
Size:	289.5 KB
ID:	2574Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	430
Size:	278.5 KB
ID:	2575Click image for larger version

Name:	4.JPG
Views:	466
Size:	317.1 KB
ID:	2576

Last edited by MAYDAY; 07-16-2007 at 17:36.
Reply With Quote
Old 07-17-2007, 11:19
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

o sa fac un banner super mare shi o sa pun pe cladirea garii "ORASUL ARATA SUPER ,GARA NU E A NOASTRA " ))
Reply With Quote
Old 07-17-2007, 16:55
farfui's Avatar
farfui farfui is offline
Senior Member

"ORASHUL", nu "ORASUL"
Old 07-18-2007, 17:13
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by jean
.................
Refuz sa cred ca 60 de mii de oameni "civilizati" se pot complace in jegarenia asta!!!
...............
Gara e a orasului? Sau a CFRului?
Daca era a orasului...nu se bagaprimaria sa o repare? Eu cred ca da!
degeaba ti-e rusine de gara orasului tau atata timp cat nu poti face nimic ca barladean
Reply With Quote
Old 07-18-2007, 20:48
jean jean is offline
Member

Quote:
Originally Posted by AIWA
Gara e a orasului? Sau a CFRului?
Daca era a orasului...nu se bagaprimaria sa o repare? Eu cred ca da!
degeaba ti-e rusine de gara orasului tau atata timp cat nu poti face nimic ca barladean
Ai dreptate ! Gara e a oraşului sau a Cfr-ului.....?
Eu cred ca e a nimanui.
Ca barladeni ,cu siguranta putem face ceva pt. oraşul nostru (ex.-simplu fapt ca discutam pe acest forum despre problemele orasului e un semn bun)

Sunt foarte bune aceste intrebari respectiv aceste autointerogari despre anumite stari de fapt care irita prin anormalitate, prin uratenie!

Alte opinii,intrebari,raspunsuri,solutii sunt binevenite in incercarea de a-i mustra putin pe cei raspunzatori de starea deplorabila a garii Barlad.
Reply With Quote
Old 07-19-2007, 13:00
Andra Andra is offline
Member

Statia CFR Barlad mai exact Gara , asa cu o stim noi este in administrarea Regionalei CFR Iasi! Din pacate, arata deplorabil cu toate ca autoritatile locale au trimis conducerii zeci de somatii si au aplicat amenzi cu valori substantiale pentru nerespectarea curateniei !
Se pare ca pana la urma e vorba de cat de buni gospodari sunt cei care o au in subordine! Sau tine de bunul simt al acestora! Cine stie!!
Dar ca o alinare... sa stiti ca si garile din Milano arata cam tot la fel... inseamna ca suntem integrati in europa, fara probleme!!!!
Old 07-20-2007, 11:16
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Apoi daca a dat somatii si degeaba....amenzi si degeaba....ce concluzie putem trage?
GARAe o REDUTA...o cazemata cu blindaj perfect!
NIMIC nu poate clinti uratenia ei!
Reply With Quote
Old 07-20-2007, 14:24
jean jean is offline
Member

Pe la Vaslui au ajuns niste bani.Statia Cfr Vaslui e proaspat renovata si arata impecabil.La Crasna la fel.La Barlad... ,degetul mijlociu .Cred ca nu s-au indreptat unde trebuie amenzile.Barladul dupa cate se vede,e vaca de muls.

Ma doare sufletu'...Starea garii CFR Barlad e exemplul cel mai concret al faptului ca Barladul e absent la toate nivelurile de pe lista cu fondurile guvernamentale,judetene,regionale s-au cate or mai fi....(situatia scolilor barladene e dezastruoasa comparativ cu restul judetului unde au ajuns bani frumosi,numai la Bd. nu)

Cine trage sforile in Judet, e clar ca a sters Barladul de pe lista.Barladul e prezent numai la plata impozitelor si a altor datorii...Vasluiul din comuna,in 20 de ani a ajuns oras,iar Barladul din cel mai mare oras din regiune (care era prin anii 60')va ajunge se pare la stadiul de comuna.
Reply With Quote
Old 07-20-2007, 15:57
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Jean se pare ca ai uita ca VASLUI e capitala de judet!
Si ai mai uitat ca NU SE DORESTE ca BARLADUL sa aiba judetul sau(Jud TUTOVA parca??? )
E si normal sa fim vitregiti atat timp cat sint atatea cazuri in presa clare in care se vede ca la noi e ka la nimeni.....pacat ca dorintza este...daca bunavointza de sus nu este ...si tot ce se incearca local bun pt oras undeva mai sus se pune STOP!

De fapt mizeria din gara e de fapt mizeria politica...ce opreste fondurile catre noi....acele fonduri ce sint impinse catre alte locatii "politice"
Reply With Quote
Old 07-20-2007, 21:35
jean jean is offline
Member

[quote=AIWA]Jean se pare ca ai uita ca VASLUI e capitala de judet!
Si ai mai uitat ca NU SE DORESTE ca BARLADUL sa aiba judetul sau(Jud TUTOVA parca??? )
]
Cum se poate uita asa ceva? Cum sa uit ca VS e resedinta judetului.Resedinta judetului "foamea".
Judetul VS s-a format prin comasarea a 3 jud. mai mici si anume :Tutova,Falciu si Vaslui.Dintre acestea 3 ,Tutova era de departe cel mai dezvoltat,mai ales cultural,avand resedinata la Barlad ,bineinteles.

[În anii '50 Bârladul este ridicat în rang devenind reşedinţa Regiunii Bârlad una din cele 15 regiuni care formau aşa-zisa Republică "Populară Romînă". La acea dată doar Suceava, Iaşi, Bacău şi Galaţi beneficiau în Moldova, alături de Bârlad de statutul de oraş regional. Ulterior, Bârladul pierde statutul de reşedinţă devenind subordonat Vasluiului(wikipedia)]

Ceauseasca,vrand sa se razbune pe Gh.Gheorghiu Dej,fiu al Barladului,la formarea noului judet,a stabilit resedinta la VS.O umilinta care n-a fost spalata nici azi,ba chiar a ajuns la paroxism.

Ma abtin la a relata mai multe detalii deoarece nu intentionez sa obosesc pe nimeni dar unele lucruri trebuiesc repetate ,sa nu se uite de unde am plecat ca apoi nu vom sti ce vrem de la viitor sau ce merite avem de la prezent.

N-am nimic cu Jud.VS.Daca lucrurile s-ar desfasura cinstit as fi chiar bucuros ca BD face parte din acest jud.Dar lucrurile nu stau tocmai asa,situatia a devenit sfidator de mizerabila care risca sa prejudicieze serios orasul nostru.

De aceea militez pentru reinfiintarea Judetului Tutova cu resedinta la Barlad.Daca si Falciul ar dori o desprindere de jud.Vs si comasare cu jud tutova ar fi o mare izbanda,un mare castig pentru repunerea Barladului pe harta RO.
Reply With Quote
Old 07-21-2007, 15:23
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Heh...asta e o durere veche a noastra
De fapt daca am fi atenti am vedea ca a ramas acel boicot politic asupra barladului din partea conducerii tarii(politicienilor)
Reply With Quote
Old 07-21-2007, 20:59
Andra Andra is offline
Member

De fapt mizeria din gara e de fapt mizeria politica...ce opreste fondurile catre noi....acele fonduri ce sint impinse catre alte locatii "politice"
_

Ai dreptate, aiwa.... asa stau lucrurile... iar cum conducerea primariei e pesedista si guvernul portocaliu... slabe sperante...Doar stii cat de bine se inteleg cocosii cu.. papagalii..

Old 07-23-2007, 01:25
jean jean is offline
Member

Quote:
Originally Posted by Andra
_

Ai dreptate, aiwa.... asa stau lucrurile... iar cum conducerea primariei e pesedista si guvernul portocaliu... slabe sperante...Doar stii cat de bine se inteleg cocosii cu.. papagalii..

oare doar mizerie politica sa fie?!!!eu cred ca oricata pace va fi intre "culorile politice" situatia se va perpetua pana atunci cand Barladul se va autoadministra si nu va mai depinde de Prefectura VS.
Ia priviti aici,un articol de acum cativa ani!:

http://www.ziaruldeiasi.ro/cms/site/...ova_64761.html
Reply With Quote
Old 07-29-2007, 10:47
Stefan Stefan is offline
Member

pai asa e in romania, de ce sa nu dea si ei banii aiurea pe un televizor cu plasma sau cu ce naiba era (spun era pentru ca nu stiu daca mai este acel gigantic ecran in incinta garii barlad. in iarna stiu ca era) in loc sa puna vreo 2 politai pe acolo sa nu`ti mai fie frica noaptea sa astepti o ruda sau ceva in gara. eh, om avea si noi oare o gara faina? macar ca in crasna sa fie. nu, n`o sa avem asa ceva. cel putin nu peste 10 ani de aici inainte.
Old 07-29-2007, 15:21
jean jean is offline
Member

Quote:
Originally Posted by Stefan
pai asa e in romania, de ce sa nu dea si ei banii aiurea pe un televizor cu plasma sau cu ce naiba era (spun era pentru ca nu stiu daca mai este acel gigantic ecran in incinta garii barlad. in iarna stiu ca era) in loc sa puna vreo 2 politai pe acolo sa nu`ti mai fie frica noaptea sa astepti o ruda sau ceva in gara. eh, om avea si noi oare o gara faina? macar ca in crasna sa fie. nu, n`o sa avem asa ceva. cel putin nu peste 10 ani de aici inainte.
Gara noastra este foarte fania,e una dintre cele mai frumoase din tara,dar fiindca e neingrijita,a ajuns ca o fantoma! Ea trebuie numai ingrijita,iubita si respectata de cei care o administreaza.Mi-ar fi rusine sa fiu seful garii si sa ma complac in jegarenia aia zi de zi.

Iar acel monitor de care ai pomenit,e rodul unei strategii paguboase initiata de CFR, de modernizare a garilor de pe intreg teritoriul tarii(bineinteles,garile mai importante).In aceasta initiativa mai intra si casele de bilete,ceva corpuri de iluminat,scaune,etc.Cu toate acestea osteneala administratorului garii e [b]zero[b],se vede la tot pasul,iar de politia garii ce sa mai zic...frecatori de menta...se pisa boschetarii pe geamul lor....

Hai domle' sa fim seriosi...,ma lasa rece scuzele lor vis-a-vis de inexistenta fondurilor.
E nesimtire crasa,se vede peste tot.Eu nu cred ca tre'sa vina Regionala CFR Iasi sa spele geamurile,sa adune maldarele de gunoi,sa fugareasca boschetarii care au rupt tot,sa spele geamurile,sa efectuieze micile reparatii care ar costa mai putin decat zugravirea unui apartament.

Trist dar adevarat!
Reply With Quote
Old 07-29-2007, 17:30
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Corect Jean!
Poti avea o vila...poti avea o casuta mai modesta....daca esti gospodar...se vede dupa cum itzi arata curtea!
Corect spus..atita timp cat nu e cineva gospodar acolo...ce curatenie in gara vrei sa fie!

Si apropo de acea plasma (samsung)...eu nu am vazut-o mergind! O fi de decor?
Reply With Quote
Old 07-30-2007, 01:47
deathwish deathwish is offline
Senior Member

eu zic ca e doar carcasa plasmei, interiorul l-au vandut
Reply With Quote
Old 07-31-2007, 23:18
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

e mai simplu si mai amuzant decat crezi aiwa....in privinta plasmei...a fost candva deschisa si cineva s-ar fi jucat la ea cu o telecomanda...apoi s-a hotarat sa se puna un plastic ceva rosu peste senzor. Dar cand a picat curentul acuym vreo cateva saptamani..mai deschide plasma ulterior daca ai cum..

iar gropile din pavajul de la iesirea spre calea ferata au fost rezolvate cu niste beton facut in graba...e o rezolvare nu???

mai bine sa batem acum apa in piua cu semafoarele de la germanos respectiv CEC care nu mai sunt odata aprinse si mai ales sincronizate....poate obitnem o rezolvare si aici.

Last edited by Adrian; 07-31-2007 at 23:21.
Reply With Quote
Old 08-02-2007, 00:28
jean jean is offline
Member

[QUOTE

iar gropile din pavajul de la iesirea spre calea ferata au fost rezolvate cu niste beton facut in graba...e o rezolvare nu???

mai bine sa batem acum apa in piua cu semafoarele de la germanos respectiv CEC care nu mai sunt odata aprinse si mai ales sincronizate....poate obitnem o rezolvare si aici.[/quote]

da... o rezolvare made in Africa or Romania(gresia inlocuita cu beton scofâlcit)
despre semafoare.....
semafoarele de la ex'Germanos vor fi puse in functiune cand vor fi treminate lucrarile la strada Stroe Beloescu,care a fost betonata si este in curs de finalizare.Strada care o ia la dreapta colt cu OTP va fi pe sens unic si va face racordul cu Stroe Beloescu.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules