EvZ - Coppola: „Moldovencele sunt cele mai frumoase” - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-20-2006, 23:19
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default EvZ - Coppola: „Moldovencele sunt cele mai frumoase”

La Piatra-Neamt s-au incheiat filmarile pentru „Tinerete fara tinerete”

Francis Ford Coppola, care a terminat partea de filmari din Piatra-Neamt pentru pelicula „Tinerete fara tinerete”, a parasit ieri-dimineata orasul. Se pare ca echipa va reveni pentru a realiza alte cateva cadre, dar nu se stie cand.
Joi seara s-a turnat in incinta unui vechi conac boieresc, care gazduieste acum Palatul Copiilor, locatie aleasa pentru arhitectura sa aparte. In interior a fost amenajata receptia unui hotel din anul 1968. Modificarile au fost minore, dar semnificative - un radio vechi, portretul lui Ceausescu, niste chei retusate atent, un afis pe care scria „receptie”, un telefon din epoca, un ceas. In toate cele trei zile de lucru, multimea de gura-casca ce a asistat la filmari a sesizat ca Ford Coppola repeta obsedant „once again”, „once again”, aceleasi cadre fiind filmate la nesfarsit.

„Scenariul final este opera insasi”

Un raspuns aveam sa-l aflam la conferinta de presa organizata joi, cand regizorul a fost intrebat la a cata varianta de scenariu este. „Modific scenariul in fiecare zi. De vreme ce acesta este bazat pe povestirea in sine, fac modificari in scenariu in functie de ceea ce vad si de ceea ce invat, in functie de lucrurile noi pe care le aduc actorii. Au fost, nu stiu... cinci, sase, opt, noua, zece versiuni ale scenariului. Dar uneori fac sute de versiuni pentru ca scenariul e numai un plan dupa care sa ma ghidez. Pana la urma, scenariul final este opera insasi”, a declarat americanul.

Coppola incearca SupeRNova

Cei care au avut contact cu regizorul in cele trei zile de filmari au afirmat ca este un om deosebit, de o modestie iesita din comun. Nimic din aerele de vedeta, desi este autorul unei capodopere cinematografice - filmul „Nasul”. Coppola a venit la Piatra-Neamt cu trenul, s-a folosit pentru deplasari de o Dacia SupeRNova si a fost foarte preocupat sa afle detalii despre cele vazute in targul moldav. La Hotelul Ceahlau a stat intr-o camera simpla, la fel ca toti ceilalti membri ai echipei. Nici vorba de cerinte extravagante, vreun apartament cu dotari ultramoderne sau pretentii la masa.
Francis Coppola a cerut doar fructe, pentru ca se pare ca este vegetarian. Restul echipei a luat masa in restaurantul hotelului, fiindu-le servite meniuri traditionale romanesti. Dimineata gustari reci, iar la pranz si seara ciorba de vacuta sau pui, cotlet la cuptor, muschi de vita, piept de pui, salate de tot felul si apa minerala. Un fapt interesant a fost ca o persoana a avut ca atributie sa se ocupe ca toti cei cazati in hotel sa beneficieze de tratament egal, de la sofer pana la actorul principal. „Nu au avut pretentii deosebite. Le-am propus cate doua meniuri in fiecare zi si fiecare a ales ce a vrut. Sunt profesionisti si nu am vazut nici cel mai mic gest care sa tradeze aere de vedete. Au venit la Piatra-Neamt cu treaba si au facut treaba. Nu au cerut sa organizez vreo cina festiva, luau masa extrem de repede si plecau la ceea ce aveau de facut. Joi seara am cerut permisiunea sa le ofer ca desert placinte poale-n brau, desi aveau altceva pe meniu. Au fost incantati si le-am detaliat cum se prepara ceva specific moldovenesc”, a declarat Ghiocel Tonco, managerul Hotelului Ceahlau din Piatra-Neamt.

Pe urmele lui Eliade

Francis Ford Coppola a vrut sa pastreze autenticitatea nuvelei „Tinerete fara tinerete” si tocmai de aceea a ales orasul Piatra-Neamt pentru filmari. A cautat chiar strada si restaurantul din nuvela. „Am mai fost aici si anul trecut, tot prin ianuarie, cand am vizitat cateva locatii si sunt bucuros ca am reusit sa pastram autenticitatea povestirii lui Eliade”, a spus regizorul. In privinta strazii, nu si-a dat seama daca a existat vreodata, dar restaurantul a fost demolat. „Se stie ca romancele sunt vestite pentru frumusetea si ospitalitatea lor, iar acum pot si eu sa confirm acest lucru. Iar moldovencele parca sunt mai frumoase decat cele din alte regiuni”, a spus el. Coppola, care a reluat munca de regizor dupa opt ani de pauza, spune ca a ajuns la opera lui Eliade la recomandarea unui prieten. „Cineva mi-a recomandat sa citesc cateva din operele lui Eliade tocmai pentru a ma ajuta in propriul efort de creatie. Am citit foarte mult, dar nu cred ca cineva cunoaste toata opera deosebit de vasta a lui Eliade”.

http://www.expres.ro/divertisment/?news_id=209225
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules