Teatrul Barladean V.I.P. - Page 6 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-20-2008, 14:54
thethis's Avatar
thethis thethis is offline
Member

S-a deschis a 53-a stagiune a teatrului barladean cu o piesa in premiera : " Casa Bernardei Alba" de Frederico Garcia Lorca in regia Doamnei Irina Popescu Boieru.
O piesa bine jucata , bine regizata , decoruri si costume frumoase. Tehnicile de exprimare vizuale si auditive sunt perfect integrate in dinamica psihologica a actiunii reusind cu succes transpunerea spectatorului in atmosfera apasatoare si grea a piesei. Nu vreau sa dezvalui subiectul piesei si-i las pe viitorii spectatori sa-l descopere!
O surpriza foarte placuta o constituie distributia care este in exclusivitate feminina. Si care asa cum ne-a obisnuit la capitolul exprimare artistica interpretarea este la superlativ.
Mult succes si Alinei Popescu , debutanta pe scena teatrului barladean , care a avut o evolutie convingatoare si plina de acuratete!
Cei care vor viziona piesa nu vor fi dezamagiti.
Reply With Quote
Old 10-20-2008, 15:04
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

chiar ma intrebam ce mai e si cum mai e ...merci pentru informatie
Old 10-22-2008, 08:44
mimi mimi is offline
Senior Member

Default F E D E R I C O Lorca, fraţilor!

Nici cei de la teatru n-au observat că s-a scris cu R peste tot, şi voi vă apucaţi de copiat greşit numele autorului!
Plus că interpretarea a fost sub aşteptări, tropăiturile de pe scenă de-a dreptul enervante, eu n-am simţit tensiune, n-am observat decāt că se "toarnă" pe scenă nişte replici ţi cāteva mişcări, textul īn sine, şi atāt. Oana Păvălache - o fineţe de actriţă -, Oana Tofan, Cella Croitoru şi Alina - oarecum puţin superficială, susţin spectacolul cu forţă şi talent. Mi s-a părut un spectacol banal, oarecum "chinuit" - nu ştiu de ce mi-a lăsat această impresie, şi, după ecourile din sală:" n-a fost cine ştie ce". Cānd am lecturat această piesă, anul trecut, mi s-a părut un text foarte frumos şi chiar eram curioasă cum ar arăta pus īn scenă.... dar... deja zarurile -s aruncate şi mă declar nemulţumită de ce am văzut.
Cum ieri discutam cu cineva, există artişti īntre artişti... Publicul simte. Or minţi ei frumos, dar trebuie să fie credibili pānă la urmă... Şi după cum bine se spunea (mi se pare că tocmai managerul a afirmat acest lucru), unele interprete s-au dus la şcolarizat .... dar nu se prea vede... De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere, nu? ... Oricāt mi-s dragi, nu pot să nu critic cānd văd lipsa de respect pentru sine, meserie, rol, autor, public. NU putem admite să facem teatru, doar aşa, ca să avem īncă o stagiune plină, la normă. Calitate, dăruire, seriozitate... Spectacolul acesta, după 4-5 reprezentaţii va fi, după cum se exprimă unii, "varză". Adică... se va chinui să stea īn picioare pānă cade cortina. Şi să pară prezentat onorabil, adică fără prea multe bālbe, măcar text redat fidel.
, nu vreau să stārnesc valuri, doar eram īn trecere...
Pe 11 nov. vor veni actorii din Bacău, cu "Dragoste īn 4 tablouri", de Lukas Baerfuss. Pentru cei interesaţi... Iar la noi.... tot "Fata cinstită" - comedie la care rāzi chiar dacă nu vrei, doar e Goldoni, şi "Jocul dragostei şi-al īntāmplării" - un siropel despre iubiri şi destin şi blabla. UN spectacol serios, cutremurător, "Cameristele", se reia mai greu, e prea serios, şi doar pentru spectatori care nu vor să se distreze la teatru. Doar nu e acesta rolul teatrului, nu-i aşa? Prin teatru se face educaţie. Ne interogăm asupra fiinţei şi a existenţei noastre... īnvăţăm să ne cunoaştem pe noi īnainte de toate.
Vizionări plăcute! Şi critice...
Reply With Quote
Old 10-22-2008, 10:57
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

Mimi ...esti data dracu'
Old 10-22-2008, 12:37
mimi mimi is offline
Senior Member

Default gRacias

E de bine sau de rău? Presupun că de bine... Păi dacă vorbim despre teatru, să demonstrăm că suntem cāt de cāt interesaţi de fenomen, că mai citim cāte ceva, că nu aplaudăm şi ridicăm īn slăvi degeaba, aşa, că aplaudă toţi şi tocmai eu nu...
Reply With Quote
Old 10-22-2008, 17:33
thethis's Avatar
thethis thethis is offline
Member

Quote:
Originally Posted by mimi View Post
Nici cei de la teatru n-au observat că s-a scris cu R peste tot, şi voi vă apucaţi de copiat greşit numele autorului!
Plus că interpretarea a fost sub aşteptări, tropăiturile de pe scenă de-a dreptul enervante, eu n-am simţit tensiune, n-am observat decāt că se "toarnă" pe scenă nişte replici ţi cāteva mişcări, textul īn sine, şi atāt.
Eu nu vad chiar asa totul in negru...oricum a fost prima aparitie pe scena a piesei , asa ca se mai pot face unele ajustari.
Poate pentru un ochi avizat si exigent , transpunerea piesei "Casa Bernardei Alba" nu se ridica la cele mai inalte standarde , dar mie , spectator obisnuit , mi-a placut . Daca actritele au reusit sa-mi transmita sentimentele personajelor de pe scena , iar eu din sala am reusit sa le receptionez , e OK. Si mie mi se pare ca au reusit.

Piese de teatru "serioase" , elitiste , fara un pic de comercial , nu cred ca ar avea prea mult succes intr-un oras asa mic ... poate doar cu titlu experimental de doua-trei ori pe an.

PS: cu numele autorului am dat-o in bara! Mea culpa!
Reply With Quote
Old 10-22-2008, 19:24
mimi mimi is offline
Senior Member

Default de gustibus...

No problem, e bine că eşti pasionată de această lume, care de departe pare splendidă, dar nu e suficient. O să vezi şi tu singurică, dacă te pui pe scormonit, pe lecturat texte, critică, tot ce-ţi pică īn mānă pe acest subiect. Apoi, īncearcă vizionarea aceluiaş spectacol de vreo 3 ori, să vezi diferenţele, să fii atentă la cāt mai multe detalii.... şi īncet se ajunge la ochiul avizat... Eu nu mă consider atāt de avizată, dar am cāţiva ani īn spate de vizionat spectacole, din mare pasiune şi din māndrie - că avem totuşi un teatru - şi drag de ei. ... Bine, eu mă voi īndrepta spre specializarea asta, sper, cāt de curānd, dar nu strică nimănui să fie exigent şi atent la justeţea unui act teatral, sau a interpretării... Sigur, am uitat să o amintesc pe Lily Alexiu care chiar a fost sclipitoare, şi pe DOAMNA Eudoxia - a fost deliciul spectacolului!!!! Mă-ntreb cāt o vom mai vedea pe scenă.... Dar am taxat, pentru că au zgāriat la ureche şi au deranjat vizual... nu nominalizez concret, se subīnţelege că restul fetelor din distribuţie. Văd spectacol de spectacol aceleaşi grimase, să nu spun strāmbături sau scremete şi miorlăieli care vor "să prindă la publicul" dorit de hlizeală. Plus aceleaşi tonalităţi, aceleaşi... fixisme.... Eu ştiu că un rol se analizează, se contruieşte o psihologie de personaj, că nu mai eşti tu ci personajul... Dar eu le văd mereu pe aceleaşi fete, care se mai şi ţin cu nasul pe sus pe stradă,fără justificare a atitudinii. SUFICIENŢA artistului e condamnabilă. Probabil, din spusele de prin interviuri, deviza a fost: īncearcă, s-ar putea să-ţi şi iasă. ... Am ajuns să mă īntreb: unii aleg teatrul, ca să se arate pe sine celorlalţi, cu mesajul: sunt cineva! ? Sau, aleg teatrul dintr-un preaplin sufletesc, dintr-o nevoie de a se căuta pe sine şi de a explora tainele sufletului uman???? Dileme.........
Dragă colegă de discuţie, sper din suflet să-ţi valorifici pasiunea pentru scenă... Din punctul meu de vedere, dacă te preocupă asta, e bine. Chiar dacă un pic de atenţie īn plus, nu strică... Ai admiraţia mea, şi toţi cei care păşesc pragul teatrului nostru drag. ... Dar... a nu fi exigenţi cu ei,īnseamnă să ne limităm, să acceptăm ce ni se serveşte, fără replică, şi ei īnşişi vor fi precum unele observate de mine: prea plini de sine, cu nasul pe sus, pe cānd le trebuie doar iubire, modestie şi dăruire.... Ştim cāt de greu le este, ce salarii au.... dar şi-au ales singuri această cale. Ca să dăruiască, să trăiască sute de vieţi, să aibă sute de suflete şi sentimente .........
Reply With Quote
Old 10-22-2008, 21:11
MAYDAY's Avatar
MAYDAY MAYDAY is offline
Senior Member

Waw! Īn sfārşit, vad şi eu o discuţie elevată. Parcă īncep să cred că viitorul "sună bine", fiindcă bănuiesc că autoarele post-urilor de mai sus fac parte din generaţia foarte tānără. Imi creşte inima cānd văd că mai sunt tinere care se raportează şi la alte valori decāt "merţane" şi "gipane". Respectul meu pentru amāndouă domnişoarele!

Last edited by MAYDAY; 10-22-2008 at 21:18.
Reply With Quote
Old 10-23-2008, 09:02
mimi mimi is offline
Senior Member

Default Duamnă..., please

Niet, eu mi-s doamnă de 5 ani, şi fiu-miu are 4. Dar, deşi unii se uită şui la mine, că pun māna pe cărţi, mai ales o ofuscată de bibliotecară de la Stroe, uite că am pasiuni frumoase... 'Mneaei se gāndeşte că trebuie să-mi leg cratiţa de gāt, să fiu grasă şi mamă...

Gāndim īn clişee, ce să facem...?
Reply With Quote
Old 10-23-2008, 10:38
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

Era de bine ...este ...whatever
Old 10-24-2008, 18:53
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista

Quote:
No problem, e bine că eşti pasionată de această lume, care de departe pare splendidă, dar nu e suficient. O să vezi şi tu singurică, dacă te pui pe scormonit, pe lecturat texte, critică, tot ce-ţi pică īn mānă pe acest subiect. Apoi, īncearcă vizionarea aceluiaş spectacol de vreo 3 ori, să vezi diferenţele, să fii atentă la cāt mai multe detalii.... şi īncet se ajunge la ochiul avizat... Eu nu mă consider atāt de avizată, dar am cāţiva ani īn spate de vizionat spectacole, din mare pasiune şi din māndrie - că avem totuşi un teatru - şi drag de ei. ... Bine, eu mă voi īndrepta spre specializarea asta, sper, cāt de curānd, dar nu strică nimănui să fie exigent şi atent la justeţea unui act teatral, sau a interpretării... Sigur, am uitat să o amintesc pe Lily Alexiu care chiar a fost sclipitoare, şi pe DOAMNA Eudoxia - a fost deliciul spectacolului!!!! Mă-ntreb cāt o vom mai vedea pe scenă.... Dar am taxat, pentru că au zgāriat la ureche şi au deranjat vizual... nu nominalizez concret, se subīnţelege că restul fetelor din distribuţie. Văd spectacol de spectacol aceleaşi grimase, să nu spun strāmbături sau scremete şi miorlăieli care vor "să prindă la publicul" dorit de hlizeală. Plus aceleaşi tonalităţi, aceleaşi... fixisme.... Eu ştiu că un rol se analizează, se contruieşte o psihologie de personaj, că nu mai eşti tu ci personajul... Dar eu le văd mereu pe aceleaşi fete, care se mai şi ţin cu nasul pe sus pe stradă,fără justificare a atitudinii. SUFICIENŢA artistului e condamnabilă. Probabil, din spusele de prin interviuri, deviza a fost: īncearcă, s-ar putea să-ţi şi iasă. ... Am ajuns să mă īntreb: unii aleg teatrul, ca să se arate pe sine celorlalţi, cu mesajul: sunt cineva! ? Sau, aleg teatrul dintr-un preaplin sufletesc, dintr-o nevoie de a se căuta pe sine şi de a explora tainele sufletului uman???? Dileme.........
Dragă colegă de discuţie, sper din suflet să-ţi valorifici pasiunea pentru scenă... Din punctul meu de vedere, dacă te preocupă asta, e bine. Chiar dacă un pic de atenţie īn plus, nu strică... Ai admiraţia mea, şi toţi cei care păşesc pragul teatrului nostru drag. ... Dar... a nu fi exigenţi cu ei,īnseamnă să ne limităm, să acceptăm ce ni se serveşte, fără replică, şi ei īnşişi vor fi precum unele observate de mine: prea plini de sine, cu nasul pe sus, pe cānd le trebuie doar iubire, modestie şi dăruire.... Ştim cāt de greu le este, ce salarii au.... dar şi-au ales singuri această cale. Ca să dăruiască, să trăiască sute de vieţi, să aibă sute de suflete şi sentimente .........
ai dreptate, mimi . e cazul sa recunoastem ca prin ochiul avizat si obiectiv se pot observa multe scapari ale actorilor ....care au senzatia ca statutul de acttor e suficient pentru a juca. nu e chiar asa...trebuie sa te transpui in pielea personajului sa te identifici cu el, sa simti sa gandesti sa traiesti ca el....asta e teatrul nu?
in plus ...poate e si vina regizoarei...mie una piesele acestei regizoare mi se par siropoase......mult mai expresive si profunde ar trebui fi......sirop = superficialitate.....teatrul e viata in viata in viata....ca si conceptul literar de povestire in povestire......
Old 10-24-2008, 20:20
mimi mimi is offline
Senior Member

Default wake up

Pianista, pentru ca un spectacol să iasă bine, trebuie să existe un "nu ştiu ce"... "şi-un nu ştiu cum"... īntre membrii echipei care dau viaţă rāndurilor scrise de un autor...
Regizorul construieşte ceva, are o viziune şi o concepţie; mulţi spun că regizorii īşi aduc īn scenă propriile obsesii şi-s cei care taie şi spānzură... Dar, de obicei, cel puţin la noi, una se discută şi se aşteaptă şi alta se īntāmplă pe scenă. ... Actorii sunt... instrumentele... regizorilor. Ei concretizează ideile acelui om, dacă sunt capabili să dea tot ce pot, cei care pot. La noi, am asistat la replici şi mişcări modificate! ...pe motiv că regizorul nu mai e īn sală şi la a n'şpea reprezentaţie, cu ochii şi cu "parul" la căpătāiul lor... Ce să mai... lucrurile-s aşa cum sunt. Seriozitatea lipseşte, talentul aşişderea, dăruirea....
Eu mă īntreb cum de pot cei din Iaşi - ei m-au impresionat dintre cei care au mai trecut prin Bārlad - să joace a mia oară acelaşi spectacol, fără să arate că s-au plictisit de el?? Am văzut sudoare pe fruntea lor, am văzut energie, am văzut suflet. Trei ore jucate cu nerv...
De curānd a venit Florin Piersic... Şi el a jucat acest spectacol prin toată ţara şi nu am sesizat vreo urmă de superficialitate, de plictiseală, de aere de mare vedetă - şi e un titan al scenei romāneşti.... Cātă simplitate şi drag de a juca, cāt de dulce a putut fi! Iar Emilia Popescu a fost o mică bijuterie... Alţii pot, vrem şi la noi să fie mai mult suflet, mai multă căldură... - nu doar de la centrală, ci şi pe scenă...
Sunt multe de spus... Mă bucur că a prins viaţă, puţin, acest colţ din forumul nostru.... Căutaţi informaţii despre Teatrul din Brăila, să vedeţi ce scandal a ieşit pentru că un regizor tānăr şi talentat şi premiat ... gāndeşte... Se spune īn spectacolul său: "trezeşte-te, Brăila!" .... Să ne trezim şi noi, actori sau privitori, căci suntem parte a aceluiaş īntreg... Ei fără noi nu există, noi fără ei suntem săraci, pustii.
Reply With Quote
Old 10-24-2008, 20:53
mimi mimi is offline
Senior Member

Default "Unica formă de respect este dragostea" - Maurice Bejart

Doamna Irina Popescu a căutat, probabil, să trezească īn noi ceea ce e pe cale de a pieri: sentimentele frumoase. Numai că situaţiile de pe scenă, nu spunem că nu ar putea fi posibile şi īn viaţă, sunt puţin departe de realităţile noastre. Vorbesc aici de piesa lui Marivaux şi despre premiera care tocmai a ieşit la rampă. Īn zilele noastre se vorbeşte de libertinaj, de donjuanism, iubirea pare ceva desuet - deşi cu toţii ne dorim cel mai mult să ne "asigurăm"... Sunt convinsă că pentru tinerii spectatori subiectul e motiv de glume. Cum să nu poţi alerga īn braţele celui iubit? Cum să ai 40 de ani şi să nu ai un iubit? .....Pe motiv că mama e rigidă şi nu permite ca lumea să discute despre fetele ei... 5 fete prizoniere, condamnate la a privi pereţii albi ai casei, la singurătatea iremediabilă şi să viseze la un El... Pepe Romano.
Īn piesa lui Goldoni, acelaşi subiect... "Īl vreau pe Pasqualino al meu!" strigă Bettina, Fata Cinstită.... Dar... avem cāţiva "delicioşi": Cella Croitoru, Simon Salcă, Andrei Ciobanu, Sorin Ghiorghe... A fost reuşit, deşi m-a iritat... acelaşi ...stil de "sirop".
Asta nu īnseamnă, īnsă, că nu am văzut şi piese minunate, montate de dna Irina. "Livada" lui Cehov mi-a mers la inimă şi mi-a rămas īntipărită īn minte, de parcă am văzut ieri spectacolul... Toţi avem pase mai bune şi mai puţin bune... Depinde şi de cāt sunt captivaţi cu toţii, probabil, de autor, de idei, de joaca lor... serioasă. Deşi, mi se pare mie că mulţi dintre ei nu par a īnvăţa nimic din vieţile personajelor lor... Şi.... cel mai tare mă deranjează că am auzit chiar la director un cuvānt... "Cānd spectacolul intră īn RUTINĂ"... Un om de teatru, numit Meyerhold, scria că premiera unui spectacol e abia la "a 35-a reprezentaţie..." Deduc de aici că nu trebuie să existe rutina.... Adică intru, spun cuvintele şi plec, mai fumez 3 ţigări, alte 5 replici şi plec acasă... ...... Īmi place să-i numesc..."mincinoşi profesionişti...".... Asta e, ne spun un text, şi pleacă... "Un actor grăbit"... "care spune replica şi-apoi"....
Reply With Quote
Old 10-24-2008, 21:15
pianista's Avatar
Member

Quote:
Doamna Irina Popescu a căutat, probabil, să trezească īn noi ceea ce e pe cale de a pieri: sentimentele frumoase. Numai că situaţiile de pe scenă, nu spunem că nu ar putea fi posibile şi īn viaţă, sunt puţin departe de realităţile noastre. Vorbesc aici de piesa lui Marivaux şi despre premiera care tocmai a ieşit la rampă. Īn zilele noastre se vorbeşte de libertinaj, de donjuanism, iubirea pare ceva desuet - deşi cu toţii ne dorim cel mai mult să ne "asigurăm"... Sunt convinsă că pentru tinerii spectatori subiectul e motiv de glume. Cum să nu poţi alerga īn braţele celui iubit? Cum să ai 40 de ani şi să nu ai un iubit? .....Pe motiv că mama e rigidă şi nu permite ca lumea să discute despre fetele ei... 5 fete prizoniere, condamnate la a privi pereţii albi ai casei, la singurătatea iremediabilă şi să viseze la un El... Pepe Romano.
Īn piesa lui Goldoni, acelaşi subiect... "Īl vreau pe Pasqualino al meu!" strigă Bettina, Fata Cinstită.... Dar... avem cāţiva "delicioşi": Cella Croitoru, Simon Salcă, Andrei Ciobanu, Sorin Ghiorghe... A fost reuşit, deşi m-a iritat... acelaşi ...stil de "sirop".
Asta nu īnseamnă, īnsă, că nu am văzut şi piese minunate, montate de dna Irina. "Livada" lui Cehov mi-a mers la inimă şi mi-a rămas īntipărită īn minte, de parcă am văzut ieri spectacolul... Toţi avem pase mai bune şi mai puţin bune... Depinde şi de cāt sunt captivaţi cu toţii, probabil, de autor, de idei, de joaca lor... serioasă. Deşi, mi se pare mie că mulţi dintre ei nu par a īnvăţa nimic din vieţile personajelor lor... Şi.... cel mai tare mă deranjează că am auzit chiar la director un cuvānt... "Cānd spectacolul intră īn RUTINĂ"... Un om de teatru, numit Meyerhold, scria că premiera unui spectacol e abia la "a 35-a reprezentaţie..." Deduc de aici că nu trebuie să existe rutina.... Adică intru, spun cuvintele şi plec, mai fumez 3 ţigări, alte 5 replici şi plec acasă... ...... Īmi place să-i numesc..."mincinoşi profesionişti...".... Asta e, ne spun un text, şi pleacă... "Un actor grăbit"... "care spune replica şi-apoi"....
draga mimi, iata ca ai reusit sa faci din forumul asta unul cu adevarat intelectual...este cel mai inteligent thread al acestui forum....felicitari de la o pianista care vine din acelasi sanctuar al artei ( nu teatrul, ci muzica) si care pana acum s-a simtit stinghera printre prea multi forumisti ancorati in realismul unei lumi avide de incultura.....felicitari......
Old 10-24-2008, 21:23
mimi mimi is offline
Senior Member

Wink

mă īnclin...
Reply With Quote
Old 10-25-2008, 21:48
MAYDAY's Avatar
MAYDAY MAYDAY is offline
Senior Member

Quote:
Niet, eu mi-s doamnă de 5 ani, şi fiu-miu are 4. Dar, deşi unii se uită şui la mine, că pun māna pe cărţi, mai ales o ofuscată de bibliotecară de la Stroe, uite că am pasiuni frumoase... 'Mneaei se gāndeşte că trebuie să-mi leg cratiţa de gāt, să fiu grasă şi mamă...

Gāndim īn clişee, ce să facem...?
Respectul ramāne.
Old 10-25-2008, 23:52
mimi mimi is offline
Senior Member

Default ......

rulz:
Old 10-28-2008, 15:23
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

Default Nici "noua" nu ne plac nebunii, dar prin existenta lor se fac acceptati. EU

Quote:
Originally Posted by pianista View Post
draga mimi, iata ca ai reusit sa faci din forumul asta unul cu adevarat intelectual...este cel mai inteligent thread al acestui forum....felicitari de la o pianista care vine din acelasi sanctuar al artei ( nu teatrul, ci muzica) si care pana acum s-a simtit stinghera printre prea multi forumisti ancorati in realismul unei lumi avide de incultura.....felicitari......
Consider putin deplasata remarca, e posibil sa jignesti anumite persoane, cunosc multe persoane cu suficiente "probleme" incat nu mai au timp de asa ceva chiar daca isi doresc si putina "cultura" in viata lor... (sanctuar al artei) ...te rog ...
Old 10-28-2008, 16:24
pianista's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by hocus View Post
Consider putin deplasata remarca, e posibil sa jignesti anumite persoane, cunosc multe persoane cu suficiente "probleme" incat nu mai au timp de asa ceva chiar daca isi doresc si putina "cultura" in viata lor... (sanctuar al artei) ...te rog ...
chiar nu am nominalizat! sunt destui care ar avea suficient timp asa cum sunt destui care si-ar dori si nu au timp....deci e o diferenta....si sunt multi care desesrvesc sanctuarul artei prin arta lor.... asa ca................
Old 10-30-2008, 11:30
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

tocmai asta era problema... e posibil sa te adresezi unui numar destul de mare...asa ca mai bine nominalizai...cat despre "sanctuarul artei" ...e atat de mult spus incat devine hilar...de fapt nu numai expresia devine...

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules