CFR-ROMANIA, aventuri intr-un tren de noapte!!! - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Life

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-13-2008, 12:02
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista
Angry CFR-ROMANIA, aventuri intr-un tren de noapte!!!

Ieri noapte am avut parte de o experienta care mi-a dat fiori si care m-a facut sa ma gandesc de doau ori inainte de a ma mai siu in trenul rapid bucuresti-iasi, care pleaca din bucuresti la ora 23 si ajunge in barlad la 3.34. fiind nevoita sa ajung in iasi foarte devreme am ales sa plec cu acest rapid, convinsa de faptul ca sunt in siguranta(nu era prima data cand circulM CU ACEST TREN, DAR TIN SA PRECIZEZ CA CIRCULASEM DIN BUCURESTI si de fiecare data nimeream bine pt ca aveam rezervare) . cu toate ca mai circulasem si cu alte trenuri cum ar fi cel spre bucuresti de 1.18 , nu am crezut ca din barlad spre iasi vor ramane in tren doar...aurolacii! am fost aagasata la propriu de un om beat care mi a facut avansuri si care si a chemat si ajutoare, asta in timp ce controlorul dormea si uitase sa ia si biletele la control1 noroc ca mai erau cativa oameni intr un alt compartiment ramasi din bucuresti ....care mi au oferit gazduire in siguranta in compartimentul lor!!! stau si ma intreb? e asa de periculos sa te sui in aceste trenuri de noapte din alte statii altele decat cele de principale? unde e siguranta noastra cand un bilet de rapid costa foarte mult? de ce l mai platim? sa fim agresati in trenuri pline de alcoolici si aurolaci? iar controlorul de ce e platit? sa doarma in timpul serviciului????
Old 09-13-2008, 18:52
morph3o's Avatar
morph3o morph3o is offline
Member

mda.asta e motivul pentru care de cate ori merg noaptea cu trenul am la mine un spray lacrimogen si un aparat cu electrosocuri
Old 09-13-2008, 19:08
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

oriunde in lume se poate sa patesti asa ceva, nu e musai numai in romania, am ras amuzat de postul de mai sus spray, aparat cu electrososcuri, grenada, etc ...si totusi cred ca e cam mult. Deci ptr o "duduie" singura e mai greu ce-i drept dar daca esti mai infipt/a chiar daca cineva se leaga de tine se calmeaza. Oricum patania e naspa sper sa nu mai treci prin asta
Old 09-14-2008, 00:59
morph3o's Avatar
morph3o morph3o is offline
Member

nu e neaparat sa se calmeze.prima oara cand am patit-o tot asa eram tare in clanta si au venit baietii din alte vagoane sa "discutam" asa ca o protectie in plus nu strica.
Old 09-14-2008, 06:56
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista

Problema e ca te sui in tren din bucuresti, respectiv iasi, respectiv barlad (1.19 spre bucuresti) si ai bilete rezervate e posibil sa dai peste oameni seriosi , dar deja la ora aia trenul la fiecare statie se elibera de oamenii seriosi ramanand doar ...golanii care neavand ce face au baut de la bucuresti spre moldova...ce m-a suparat pe mine a fost ca daca as fi vrut sa cer cuiva ajutor nu aveam cui, pt ca controlorul dormea dus( a cerut biletul la control cand eram in gara niculina iasi)...asta e...penibil a fost ca la intoarcere intr-un personal de 10 lei erau toate controalele cfr -ului , drept pt care i-am intrebat, da azi-noapte in rapidul de bucuresti unde erati? nu mai zic de perioada in care venind de la iasi se practica transbordarea de undeva din apropierea vasluiului si pana in vaslui cu un autobuz din acela antic si de demult. asta in vreme ce canicula ii chinuia pe calatorii care plateau bilete cu tarife piperate , practicate la standarde cica europene de cfr

Last edited by pianista; 09-14-2008 at 07:00.
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 07:35
Alecu Alecu is offline
Member

Am auzit c-au terminat in sfarsit linia aia aintre Birzesti si Buhaiesti (statii aflate intre Vaslui si Iasi). O sa aflu maine cand plec la Iasi.... ma rog.
Ceea ce ai patit tu e chiar foarte light.
Sa circuli de exemplu de la Iasi la Cluj, Aiud sau mai rau... pana la Timisoara cu trenurile de noapte. Desigur iti recomand cu incredere trenul de noapte Brasov-Tecuci-Iasi tren in care pentru ca aveam 2L de cafea la bord am scapat fain caci in rest in celelalte compartimente s-a cam golit .... de bagaje.
Ca sa nu mai spun ca ultima oara cand ma intorceam de la Timisoara am nimerit in compartiment un nene urcat din Cluj care era din Barlad. Si ghici ce? Era un nene putin(mai mult baut) la vreo 50 de ani care ii facea avansuri unei fatuci foarte simpatice din Gālgau (Sat aflat pe drumul national ce leaga Dej de Baia Mare). Pana la Nasaud (statia la care a coborat fatuca) a trebuit sa-l indure pe optimist care de altfel parea foarte serios.
Asa ca vezi tu... nu intotdeauna faptul ca-s aurolaci denota ca-s si lipsiti de civilizatie.
Oricum.... eu de la Bucuresti la Iasi as fi preferat sa merg prin Cluj numai ca sa trec cat mai putin prin zona asta ca altfel sunt oamenii dincolo de Carpati.
E regretabil ce ti s-a intamplat dar in cea mai mare parte nu e vina CFR-ului.

P.S. Si-n Austria doarme controlorul pe trenul de noapte !!!!
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules