Iarna trece, gropile apar. - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-13-2010, 11:54
Neaga_25's Avatar
Neaga_25 Neaga_25 is offline
Senior Member

Default Iarna trece, gropile apar.

Nu stiu cum dumnezeu fac astea dezapezirea, cu ce prostii dau ( sare si nisip) bine mai pult nisip prundis decat sare. Cand am comentat ceva despre dezapezire unii de pe aici au sarit ca arsi ca ce vreau mai mult.

Maine e duminica asa ca daca nu aveti ce face scoteti-va bolidul, catelul, sotia, copilul la plimbare si luati la pas bulevardul republicii. Dezapezirea asta a fost focuta cam de-a-n pl.. Cum mama masi sa torni cate o basculanta pe metru patrat de prundis, si sa nu iti dai seama ca dupe dezapezire o sa te apuci sa faci soseaua.

Am realizat ca deasta Barladul se scalda in rahat, nu exista oamenii competenti. Stimate luceafarul barladenilor ( Nea Titi ) stiu ca ti-ai scolit copii prin tari civilizate, chiar nu ti-a spus cum dracu se face o dezapezire? Prietene cand mai faci o licitatie nu iti adu prietenii de pahar, (anu asta am vazut doar tractoare) adu omule o firma serioasa cu niste atelaje bune care sa faca fata, si sa nu arunce cu prundis de ala..

Acum ca tot se dezgheatza scoate-ti oamenii la ras asfaltul, eu unu chiar nu mai inteleg cum naiba nu sa sesizat nimeni ... Pun pariu ca dumneata o sa zici ca-i de la tiruri, o fi si de acolo insa mai mult vina va apartine voua.. Oare chiar asa de incopetenti puteti fi ??

Pana la urmatoarea zapada asfaltare usoara si bani risipiti cu mult drag.
Old 02-13-2010, 14:59
cipD's Avatar
cipD cipD is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to cipD
Thumbs down

Zilele trecute am plecat din oras cu masina neproband pana acum drumul gradina - irb "fara zapada". La Fepa am facut plinu si mi-am luat si rovigneta(pe un an) . Am iesit de la benzinarie , SURPRIZE! SURPRIZE! , la stanga groapa, la dreapta groapa, fata groapa . Imi pun intrebarea ... "De ce am cumparat rovigneta?" tot eu raspund "DE PROST!" Dupa cum vad la tv aceiasi situatie e cam in toata tzara
Reply With Quote
Old 02-14-2010, 00:36
jean jean is offline
Member

Luaţi ca exemplu strada gării (Bld. Primaverii) pana la Gura Leului, nu mai departe.
Aceasta strada a fost facută acum aprox 40 de ani prin anii '70. Strada este impecabila cu mici exceptii unde s-a intervenit cu unele lucrări. Am avut ocazia sa vad structura drumului atunci cand s-au facut sapaturi pentru canalizare. Strada are cu aproximatie urmatorii parametri tehnici: 1.5m balast/nisip, 25cm placa de beton, 20cm asfalt de rezistenta, 20cm asfalt in strat de uzura. Fara gluma....asta e ceea ce am vazut. Aceasta strada are o structura de exceptie. Nu s-a facut rabat la calitate deoarece zona garii era si este o zona cu probleme.In 40 de ani forma drumului a ramas aceeasi. Nu stiu ce reteta de asfalt s-a folosit dar a rezistat zeci de ani la toate vicisitudinile vremii: veri toride, ger groaznic, sare, nisip, trafic....si nimic nu a schimbat starea drumului.

Celelalte strazi din oras, ma refer la cele principale, ca structura sunt ff bune dar asfaltul si-a expirat durata de viata. Cel mai bun asfalt din oras s-a turnat pe strada garii in anii '70 si mai nou str. Tudor Vd. de pe deal in 2008 de Umbrarescu am inteles.

Deci...ce concluzii reies de aici:
1. Gerul, sarea si dezăpezirea strica numai drumurile proaste cu asfalt execrabil sau care si-a atins durata maxima de exploatare.
2.Nu vom scapa de gropi pana nu vom avea un covor asfaltic de calitate ireprosabila.
3.Daca nu sunt bani pentru asfalt de calitate, este imperios necesar, dupa plombarea gropilor, un tratament cu bitum si criblura pe toata suprafata de rulare a strazilor presarate cu gropi. Bitumul v-a acoperi crapaturile, apa nu se va mai infiltra, iar in urma inghetului vom scapa pentru o periodada de gropi. Este obligatoriu ca in operatiile de intretinere, toate fisurile sa fie rostuite cu bitum, in felul acesta se va mari durata de exploatare iar costurile cu eventuale reparatii vor fi infime.

O solutie pentru traficul greu este devierea acestuia prin zona Prodana, pe langa calea ferata, Podeni, Munteni, Fepa, dar necesita oarece investitii dar nu de amploarea unei sosele de centura. Este o solutie temporara.

Last edited by jean; 02-14-2010 at 00:38.
Reply With Quote
Old 02-14-2010, 11:08
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Quote:
Originally Posted by jean View Post
2.Nu vom scapa de gropi pana nu vom avea un covor asfaltic de calitate ireprosabila.
3.Daca nu sunt bani pentru asfalt de calitate, este imperios necesar, dupa plombarea gropilor, un tratament cu bitum si criblura pe toata suprafata de rulare a strazilor presarate cu gropi. Bitumul v-a acoperi crapaturile, apa nu se va mai infiltra, iar in urma inghetului vom scapa pentru o periodada de gropi. Este obligatoriu ca in operatiile de intretinere, toate fisurile sa fie rostuite cu bitum, in felul acesta se va mari durata de exploatare iar costurile cu eventuale reparatii vor fi infime.

O solutie pentru traficul greu este devierea acestuia prin zona Prodana, pe langa calea ferata, Podeni, Munteni, Fepa, dar necesita oarece investitii dar nu de amploarea unei sosele de centura. Este o solutie temporara.
Doar o parte de adevar jean, dar uite tu...ce dracu ne facem cu pietrisul de pe drumurile orasului?. Ieri am luat iar la pas orasul desi a fost vant a mers o plimbarica.. Sincer la cat prundis e pe drum construiam o casa.

Problema nu este "sarea, gerul" ci mai degraba prundisul ala care e aruncat aiurea .. oare le era asa greu sa mearga sa ia niste nisip ( nisip galben ) cred ca era mai eficient.
Old 02-14-2010, 12:10
cipD's Avatar
cipD cipD is offline
Senior Member

TRIST
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PC070054.jpg
Views:	321
Size:	78.0 KB
ID:	2860  Click image for larger version

Name:	PC070055.jpg
Views:	316
Size:	111.4 KB
ID:	2861  Click image for larger version

Name:	PC070056.jpg
Views:	302
Size:	100.2 KB
ID:	2862  Click image for larger version

Name:	PC070057.jpg
Views:	291
Size:	78.0 KB
ID:	2863  
Reply With Quote
Old 02-14-2010, 14:58
jean jean is offline
Member

cipD,
Felicitari pentru poze, sunt foarte concludente. Din ele reiese clar asfaltarea de doi lei. Ceea ce vedem in poze este pojghita de asfalt care s-a turnat peste dalajul de beton. Majoritatea gropilor apar fix la rosturile dintre placile de beton de sub pojghita de asfalt. Daca erau cc 20cm asfalt(bun) in strat de uzura, nu apareau probleme.
Stratul de asfalt fiind ff subtire, in timp, datorita traficului, apar microfisuri prin care patrunde apa ca intr-un burete, la inghet apa isi mareste volumul si uite asa apar gropile. Daca avem un strat de asfalt masiv, consistent, de buna calitate, asemenea microfisuri nu vor apare.
Suntem prea saraci pentru lucruri ieftine si facute de mântuială.

Neaga_25,
Adevarat, nici eu nu inteleg de ce s-a folosit prundiş. Tone de prundis, pietricele fara numar, simfonia pietricelelor antrenate de roti. Nici mie nu mi-a placut asta de la inceput. Practic nu prea am avut parte de deszapezire. Bataie de joc. Ce sa mai vorbim de canioanele de gheata scofâlcita rastopita si rasinghetata.
Decat sa dai zapada/gheata la o parte, mai bine torni o basculanta de prundis "antiderapant".
Bineinteles, Titel o sa dea din umeri..."am baut banii" de deszapezire...nu sunt bani de deszapezire, de asfaltare, de etc.....Daca nu sunt bani, faci rost, ca de asta esti primar. Pai asa orice ratat de pe strada poate fi primar, ca e simplu de dat din umeri ca nu sunt bani.

Orasul Barlad sta cel mai prost la capitolul strazi/asfalt. Nu exista municipiu in tara cu asemenea rebuturi de strazi. Tecuciul nu este resedinta nici unui judet, dar strazile sunt impecabile(standard românesc). Bineinteles, toate orasele din tara au probleme cu gerul/gropile...etc dar nu pe bulevardele principale. Barladul a batut recordul, strazile principale arata mai urat decat strazile secundare.
In fiecare oras s-a lucrat cat de cat la infrastructura, numai Barladul se transforma dintr-un oras istoric/cultural/economic intr-o ruina, intr-o mare huidiţâ impuţită.

Dar nu va nelinistiti, vine primavara.....se vor face "investitii", vor fi varuite"spoite" bordurile ce vor margini strazile plombate cu (pământ-asfalt).

Last edited by jean; 02-14-2010 at 15:01.
Reply With Quote
Old 02-14-2010, 16:47
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Pana una alta maine incepe campania de pozare a gropilor de pe bulevard "strada principala" incepand de la confectie pana la iesirea dinspre IRB. Probabil vom gasi multe surprize pe strazile municipale.

Cu pietris fara pietris "nisip de buna calitate in varianta oficialitatilor", e bine sa iti lasi masina in garaj. Barladul nu sta prost numa la capitolul strazi, sunt probleme si cu asfaltarea unor zone ca de exemplu cartier MUNTENI.. Azi am fost in vizita la cineva, iar persoana respectiva m-ia sugerat sa imi iau niste "cizme". Cu masina drumul este un adevarat test de off road, gropi de 2 m lungime acoperite cu apa unde daca esti norocos ramai cu masina pe post de barca.

Eh ... dupa cum spunea "stie el cine" cand a murit persoana de a picat in fata la Ray 11 .. dupa cum a-ti votat aia primiti. 2 panselute "boschetii" intr-un ghiveci pe marginea strazii si niste locuinte = un nou mandat.

Pozele sunt fix la trecerea q pietoni langa scoala 2.. mai sunt cateva gropi pe la berlin .. restu maine

Last edited by Neaga_25; 02-14-2010 at 18:35.
Reply With Quote
Old 02-15-2010, 00:14
jean jean is offline
Member

Quote:
Originally Posted by Neaga_25 View Post
Barladul nu sta prost numa la capitolul strazi, sunt probleme si cu asfaltarea unor zone ca de exemplu cartier MUNTENI.. Azi am fost in vizita la cineva, iar persoana respectiva m-ia sugerat sa imi iau niste "cizme". Cu masina drumul este un adevarat test de off road, gropi de 2 m lungime acoperite cu apa unde daca esti norocos ramai cu masina pe post de barca.
Stiu situatia din Munteni. Pe aceste strazi pavate cu bolovani de râu puteai sa mergi lejer cu 30-40 la ora acum 10-15 ani. Dupa ce a ajuns "civilizatia"(gaz,canalizare, etc.)au inceput sa apara crevasele. Cartierul Munteni s-a transformat intr-un spatiu selenar chinuit de asteroizi. Acuma nu mai spera nimeni la asfalt, dar macar vrem strazile la conditia originara.
Dupa cate se vede, orasul asta e al nimanui. Poti sa detonezi si o bomba caci nu se sesizeaza nimeni. Administratia locala ii lasa pe cei de la gaze, canalizare, electrica(eon) etc sa sape unde si cum vor si sa lase in urma mai rau decat daca ai dinamita drumul.
Fiecare isi bate joc de strazile noastre cum vrea fara sa ii pese ca va fi tras la raspundere si asta pe banii si pe nervii nostri. E o sfidare de nedescris. Barladenii parca is adormiti, nimeni nu reclama nimic. Daca cineva vine si da o gropa in fata casei lui si o lasa neastupata asa va ramane ca nimeni nu ia nici o masura.

Incepe campania de fotografiere a gropalanelor. Foarte bine, in felul asta mega-firma Raizer s.a. isi va face schema de lucru si vor purcede la "plombarea" gropilor cu asfalt-pamant sub forma de trambuline.
Reply With Quote
Old 02-15-2010, 11:49
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Quote:

Incepe campania de fotografiere a gropalanelor. Foarte bine, in felul asta mega-firma Raizer s.a. isi va face schema de lucru si vor purcede la "plombarea" gropilor cu asfalt-pamant sub forma de trambuline.
Din pacate vremea nu tine cu noi, azi ce sa vad cand am iesit pe geam pentru a verifica temperatura si starea vremii. Niste cocoane de la S.C CUP alintau o matura pe trotuare si pe stradute insa fara prea mare rezultat. Aici iar am sesizat o chestie imbecilia. Deci cum mama naibi vrei sa mai ai verdeata daca tu bagi tot pietriul in copacii aia, eh treaba facuta cu fundul numa de dorul ..(rusine).

Jean
Tin minte ca eram inca copil mic cand se lucra la tronsonul cerbul de aur pana la sc 2 maxim berlin. au bagat niste sapaturi de 10 m, tevi peste tevi, pamant cu nemiluita, si la final ce sa vezi ce sa nu vezi oleaca de prundis si putina zmoala si uite ce strada a tras.. La 2 ani de zile soseara era terminata de viata.

Cat despre asfaltat.. decat sa bage banu in prostii si in lenesii aia de nu fac nimic, mai bine faca dracu un proiect si sa inceapa asfaltarea treptat de la intrare pe partea u IRB pana dupa confectie. Si pe principala si pe astea 2 secundare. Eh ..totusi vad ca forumisti astea barladeni au o oarecare teama nu prea servesc subiecte " nu ne place primarul, ca nu face nimic " .
Old 02-16-2010, 23:53
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Neaga_25 View Post
..............Eh ..totusi vad ca forumisti astea barladeni au o oarecare teama nu prea servesc subiecte " nu ne place primarul, ca nu face nimic " .
Oare de ce?
Reply With Quote
Old 02-17-2010, 11:07
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post
Oare de ce?
E destul de simplu.. sunt prea multi pupincuristii si cum sa il deranjeze pe stimatul ( ba Titi), hai iti dau una buna stii ce spun vanzatorii din piata? Ca sectoristilor alora le e friga de gastile de tigani care agreseaza persoane in preazma sau in piata 9 Mai. Oare de ce?

Aiwa tu stii care-i motivul de mai vin pe aici, dar crede-ma omule oriunde numa in Barlad nu... Daca mai vin primari ca asta se duce dracu tot. Astept o emisiune acolo sus la 6 in care sa fie si Titi + telefoane in direct, sper sa am sansa pana plec, chiar am un set de intrebari pentru asta micu.

Pana una alta drum bun soferilor, reparatie placuta asfaltatorilor si la final stiu ca se supara " prietene, defapt mai Titi stiu ca nu iti pasa ca oricum tu iti iei banu dar te roaga asa o un mic grup din comuna ta iubita LASA-NE "

Numa bine..
Old 02-18-2010, 17:33
cipD's Avatar
cipD cipD is offline
Senior Member

Default Diferente , asemanari , comparatii

http://www.youtube.com/watch?v=3wqTjQpEvGU Parca mai bine se facea in 1969.
Reply With Quote
Old 02-19-2010, 15:50
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Quote:
Originally Posted by cipD View Post
http://www.youtube.com/watch?v=3wqTjQpEvGU Parca mai bine se facea in 1969.
România, ca după bombardament: "Craterele" din Bârlad şi Vatra Dornei, colecţia 2010 (VIDEO) - Antena 3. http://www.antena3.ro/stiri/rutier/c...3ro_92555.html
Old 02-20-2010, 12:23
jean jean is offline
Member

util:
reclamatii, sesizări,
aici:http://www.domnuleprimar.ro/Lista-raspunsuri.html
Reply With Quote
Old 02-21-2010, 13:23
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Quote:
util:
reclamatii, sesizări,
aici:http://www.domnuleprimar.ro/Lista-raspunsuri.html
Mai bine nu..din cate am vazut pe acolo, a raspuns la 1 sau 2 solicitari asta prin 2008 sau 09 in fine.. Nu stiu de ce mereu cand Solo sau Titi apare pe la Tv imediat ii pune admin-ul pe prima pagina. Chiar asa de frumosi sunt? Mare chestie ca a aparut Titi la congres, crezi ca pe barladeni asta-i doare??.
Old 02-26-2010, 12:07
jean jean is offline
Member

http://www.obiectivdevaslui.ro/artic...ticles_id=5259
Iata ce articol gasim in ziarul Obiectiv:
“Cârpitul” străzilor, o acţiune costisitoare
Autor: Razvan CALIN
Data: 2010-02-25
Plombatul arterelor rutiere din Bârlad va înghiţi în acest an aproape dublu faţă de 2009.
.........
Constantin Constantinescu a anunţat că anul acesta efortul financiar pe care va trebui să-l facă municipalitatea va fi de aproape 40 de de miliarde de lei vechi.
................
articolul intreg la:http://www.obiectivdevaslui.ro/artic...ticles_id=5259

Iata si ce zice un bârladean la comentariul numarul 7 de la articolul de mai sus:
" 7. EXAGERARE
2010-02-26 09:10:20 De: BORDEANU

Daca Tudor Vladimirescu din Barlad , strada la gata de la zero care are in jur de 3 km cu asfalt de cca 20 cm grosime plus borduri si trotuare noi , a costat in jur de 24 miliarde, asta inseamna ca numai covor asfaltic de 5 cm s-ar putea face cca 15-18 km de covor asfaltic.Cam atat au arterele principale din Barlad, si vorbim de COVOR ASFALTIC nu de carpeli.Asa ca reprezentantii primariei cam... taie frunze !Si daca totusi doresc sa fie ajutati de ministerul transportului, ar fi bine sa-l dreseze pe catelul de Solomon, care latra prin parlament in loc sa faca politica diplomatica asa cum fac adevaratii jmecheri din parlamentul Romaniei. Ei nu stiu ca diplomatia , dar trebuie sa ai si putina minte, salveaza multe probleme...Noi Barladenii ne-am ales parlamentar sa negocieze in numele nostru, sa faca tot posibilul sa aduca fonduri ptr. dezvoltarea orasului, sa ajute pe primar la proiecte de dezvoltare, nu sa faca panarama sa rada tara de el ! Noi nu avem nevoie de circ, avem nevoie de bani ptr. proiecte de dezvoltare...d-le Solomon !!!!!!!!!!! "

Voi ce parere aveti dragi forumisti? Credeti ca pot fi asfaltate integral strazile principale din Bârlad cu 40 de miliarde de lei ? Adica banii alocati pentru plombari ar ajunge pentru un covor asfaltic in strat de uzura de 5 cm pe bulevardele principale .......E bun calculul? Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
Old 02-27-2010, 17:40
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Jean.. Din cate obs chiar nimeni nu doreste sa discute despre acest articol, insa problema e in felu urmator. La noi in Barlad se munceste putin si prost, prefer sa puna un covor de asfalt de 3 cm nu de 5 dar sa faca toata soseaua principala are in jur de 4 -5 km Irb - confectie, pe toate cele 3 drumuri care leaga irb - confectie dupa care cred ca tot mai raman bani pentru aranjare.

Eu prefer o asfaltare decat o plombare, si sincer chiar nu cred ca ajunge atat de mult o plombare. Doar daca firmele care se ocupa de asa ceva solicita niste sume de te doare capul... eh mai bine asteptam pana la anu sau pana in 2012 apai tragem o asfaltare generala ca de.. strangem banii pe 3 ani.

Si referitor la parc, am vazut pe prima pagina niste interviuri cu "Boss de Boss", stimate domn primar sau "prietene" in ce consta renovarea parcului??? eu cred ca e destul de ok, sau doresti sa schimbi si pomii? eh... d`ale lu Titi. Numa bine.
Old 03-01-2010, 12:32
Iris's Avatar
Iris Iris is offline
Member

Cum nu prea ma pricep la detaliile tehnice legate de structura optima a unui drum bine construit, pot spune ca a fost foarte util sa aflu mai multe de la jean. De-a lungul timpului am asistat si eu la reamenajarea "din temelii" a unor sosele principale sau doar a unor stradute... (nu stiu daca lucrarile au fost facute la parametrii corespunzatori) si... din pacate, mai apoi am asistat neputincioasa la distrugerea prin diferite metode (canalizare, gaze, cabluri electrice, de telefon sau optice adanc ingropate), a lucrului tocmai terminat si la plombarea indiferenta a tuturor straturilor drumului.
Cum topicul se numeste "Iarna trece, gropile apar" ma gandeam sa va dau vestea "buna" ca ministrul transporturilor ne-a luat din start orice speranta ca va aloca ceva bani anul acesta pentru asfaltarea gropilor aparute in urma iernii care tocmai s-a terminat: Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu ne anunta ca dupa Romania zapezilor dam in Romania gropilor: am dat toti banii pe deszapezire, sa nu ne intrebati la vara de ce nu reparam gropile. Ziarul Gandul scrie in editia din 9 februarie ca seful de la Transporturi a anuntat ca bugetul pentru dezapezire alocat pentru acest an, a fost depasit de vreo patru ori din cauza zapezilor si a conditiilor din ultimele saptamani si ca pentru la primavara, am cam ramas fara bani de asfaltat.

Asha... si sa mai scriu si despre nisipul care s-a pus pe strazi in timpul "deszapezirilor" cam peste tot prin tara, nu numai in Barlad.
O mica poveste... la inceput de primavara... care sa mai descreteasca fetele incruntate si serioase ale celor doi interlocutori principali ai acestui topic: Neaga_25 si jean.

O straduta noua, realizata din fonduri europene, construita special pentru deservirea unei frumoase partii de pe la noi...
Cu cativa ani in urma straduta neasfaltata isi vedea de ale ei... vara nisipul mangaia bolovanii, primavara si toamna apele ploilor stranse pe versanti isi croiau drum printre pietre spaland nisipul si praful... iarna straduta acoperita cu zapada era bucuria copiilor si a parintilor care se dadeau cu saniile pana la orele tarzii ale noptii... sub ochii mirati si tacuti ai imensilor oameni de zapada...
Straduta noua, realizata cu cele mai moderne tehnologii si la standarde europene nu mai ofera acum bucurie decat primariei care incaseasa taxe pentru parcarea masinilor turistilor veniti la partie. Cea mai mica ninsoare, cea mai mica zapada e imediat indepartata de mastodontii duduitori, lasand vederii asfaltul mohorat... dar si tona de nisip pe metru patrat turnata cu perseverenta la fiecare trecere...
Primavara... asfaltul e complet acoperit de nisip, amintind "riveranilor" vremurile dragi de odinioara. Ieri, coborand de la partie cu "bootzi" ingropati in nisip pana la glezne, am vizualizat o poza a stradutei noastre la vara... dupa o ploaie calduta: copii desculti cu zambetele ajungandu-le pana la urechi, jucandu-se in paraiasele sapate de apa calduta in nisipul adunat cu grija de-a lungul iernii... Pentru acest moment Kodak as dori sa multumesc primariei oraselului si celor care au avut grija de straduta noastra care se strecoara tacut ca intotdeauna pe sub padure pana la poalele muntelui, fara sa tina seama de asfaltul care i-a acoperit bolovanii si nici de nisipul care i-a acoperit asfaltul.

Gata... acum puteti reveni la discutiile serioase si la fruntile incruntate...
Reply With Quote
Old 03-01-2010, 16:32
Neaga_25's Avatar
Senior Member

Iris cu tot respectul.. nu am inteles nimic din postul de mai sus, stii poate gresesti putin cu acele" frunti incruntate ". Pana la urma cred ca e si durerea ta, cand dimineata te grabesti la servici si ramai cu roata in drum ca ai dat peste o groapa. Am obs ca esti mai conservatoare insa mai iesi prin oras sa vezi cum arata. Nu zic cu rautate, pana una alta azi e 1 Martie asa ca iti urez o primavara frumoasa si cum o doresti si un 8 Martie special.
Old 03-01-2010, 17:06
deathwish deathwish is offline
Senior Member

Din toate orasele prin care am trecut in ultima vreme de departe in Barlad sunt cele mai praf drumuri, cel putin de la gradina la irb e jale.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules