Batranul provider - Page 3 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Local ISPs > Spectral Net

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-21-2005, 04:11
twisted's Avatar
twisted twisted is offline
Senior Member

Post re

pending ce-ai tata ca prin 2000 - 2001 exista si euroclas-ul si mai vechi icafe-ul care mai exista si astazi. rex-ul in 2001 de abia venea in vara lui 2001 cand cam tot atunci s-a deschis si vox-ul. de spectral insa nu prea stiu prea multe desi e la cativa pasi de mine. si daca nu mah insel eu tot prin 2001 mai erau inca vreo 2-3 sali dintre care si eza si savana net dar nu sunt sigur ca nu e cu un an mai tarziu asta
Reply With Quote
Old 08-23-2005, 22:54
un_cetatean un_cetatean is offline
Junior Member

Un "cunoscator", pending parca, zice ca
Quote:
prin 2000 - 2001 ... vox`ul era pe rex si rexul era pe apa .. asa ca am preferat spectralul unde stateam mai toata ziua.
Euroclas, Paradis, Vox, Ezanet, Savana, Spectral, Gamitech, RexNet si inca vreo 2 mai ascunse erau salile de Internet pe atunci. Toate, mai putin Gamitech (de frica) si Spectral (ar fi fost culmea !!!), au renuntat la serviciile Spectralului si au semnat, in perioada iulie - octombrie 2001, un contract de furnizare servicii Internet cu RexNet-ul.

Deci
Quote:
rexul era pe apa
o iau ca pe o parere personala si in dezacord cu cele intamplate la vremea respectiva.
Reply With Quote
Old 08-23-2005, 23:03
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Cele care au trecut la Rex atunci au trecut, in mare parte, de frica: "Daca nu treci la mine, te floodez". Lucru care se intamplase deja, asa, de "proba".

Flood-urile in Barlad au aparut in primavara lui 2001 odata cu RexNet, care a inceput sa dea in clientii-sali-de-net de la Spectral. Situatia se escaladase in asa fel incat se ajunsese la raiduri cu politia in salile de net, sa-l gaseasca pe ala care flood-a
Old 08-24-2005, 01:47
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Djlyon ...sincer nu cred ca e asa cum spui tu ....ce naiba traim in jungla?

Quote:
Originally Posted by un_cetatean
Toate, mai putin Gamitech (de frica) si Spectral (ar fi fost culmea !!!), au renuntat la serviciile Spectralului si au semnat, in perioada iulie - octombrie 2001, un contract de furnizare servicii Internet cu RexNet-ul..
Pai cum adika de frica nu au plecat de la spectral?

poate cineva ne explica ce s-a intamplat atunci

Last edited by Cristi; 08-24-2005 at 04:08.
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 08:48
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Cristi

Pai cum adika de frica nu au plecat de la spectral?

poate cineva ne explica ce s-a intamplat atunci
Dj Lyon stie ce zice...
In acea perioada floodurile erau la moda iar in sala la rex se statea chiar moca numai ptr asa ceva.
In ceea ce priveste migrarea salilor de net de la Spectral la Rex se datorau tarifelor Rexului care nu acopereau nici ceea ce plateau ei la SNR...dar interesul era sa moara capra vecinului.Numai ca multi au remarcat dupa ce se mutau ca pica foarte foarte des.
Si parca am mai scris intr-un post ...mircul era in floare iar toti Op-ii de pe #Barlad aveau acces gratuit la Rex ca sa nu mai zic ca Spectralul avea ban ...
Chiar ca parca era in jungla......
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 09:10
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Quote:
Daca clientii tai ar primi flood-uri zilnic de la Astral, numai ca sa treaca la Astral, cum s-ar chema?
Old 08-24-2005, 10:25
un_cetatean un_cetatean is offline
Junior Member

Mai dilyon, sau mai Gelu EuropaFM, deja iti pute gura:
Quote:
Cele care au trecut la Rex atunci au trecut, in mare parte, de frica: "Daca nu treci la mine, te floodez". Lucru care se intamplase deja, asa, de "proba".

Flood-urile in Barlad au aparut in primavara lui 2001 odata cu RexNet, care a inceput sa dea in clientii-sali-de-net de la Spectral. Situatia se escaladase in asa fel incat se ajunsese la raiduri cu politia in salile de net, sa-l gaseasca pe ala care flood-a.
Rex-ul a apararut in vara lui 2001 (nicidecum in primavara) si in perioada iulie - sfarsitul lui octombrie 2001 a avut program de PRIMIT flood 16.00 - 23.30. De la cine, se stie prea bine. Dodita dadea dial-up gratuit plus cateva milioane de lei unui client doar pentru a perturba activitatea Rex-ului.
Nu e prima data cand faci afirmatii gratuite si total neadevarate.

Cat despre Tica (sau ticabd):
Quote:
In acea perioada floodurile erau la moda iar in sala la rex se statea chiar moca numai ptr asa ceva.
In ceea ce priveste migrarea salilor de net de la Spectral la Rex se datorau tarifelor Rexului care nu acopereau nici ceea ce plateau ei la SNR...dar interesul era sa moara capra vecinului.Numai ca multi au remarcat dupa ce se mutau ca pica foarte foarte des.
Intr-adevar Tica, pica foarte des, dupa-amiaza Rex-ul nu avea Internet, am explicat mai sus de ce ... Pe atunci nimeni de la Rex nu stia ce e ala flood ... stiau ca e flood doar cand vedeau "Request timed out". Si poate au spart piata cu preturile lor, dar nici sa ceara 300$ pe net de rahat cum facea Spectralul ... sau 18$ pt dial-up ... sa fim seriosi ...
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 11:14
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

LOL
faci confuzie intre djlyon - eu, si dylo
Deschide bine ochii frate cand citesti, altfel faci gafe de proportii

Quote:
Dodita dadea dial-up gratuit plus cateva milioane de lei unui client doar pentru a perturba activitatea Rex-ului.
Cel mai mare abonament la dial-up era 23$, ce spui tu acolo e totala aberatie

Quote:
Pe atunci nimeni de la Rex nu stia ce e ala flood ... stiau ca e flood doar cand vedeau "Request timed out".
Ei, ca doar flood-urile nu veneau din neant. Iar cu "Request timed out" probabil se pacalea crezand ca e flood, cand de fapt pica SNR-ul intr-o veselie.
Old 08-24-2005, 11:47
w`t`f` w`t`f` is offline
Member

Ii dau dreptate lui un_cetatean. Chiar daca tu, djlyon, lucrai la Spectral pe atunci (nu afirm asta cu siguranta, e posibil sa gresesc ..) probabil nu stiai ce se intampla, acel client chiar exista.
Quote:
Rex-ul a apararut in vara lui 2001 (nicidecum in primavara) si in perioada iulie - sfarsitul lui octombrie 2001 a avut program de PRIMIT flood 16.00 - 23.30. De la cine, se stie prea bine. Dodita dadea dial-up gratuit plus cateva milioane de lei unui client doar pentru a perturba activitatea Rex-ului.
Are perfecta dreptate in schimb ce a uitat sa spuna sau poate nu stia un_cetatean este faptul ca acelasi client al spectralului era si client rexnet si lua si de acolo cateva milioane tocmai pt a perturba activitatea spectralului.
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 12:09
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Cel mai mult mi-a placut cum s-au oprit flood-urile: cand Spectral a trecut pe aceeasi conexiune si provider (SNR) ca si Rex-ul. La primul flood dupa mutare, Rex-ul s-a autoflood-at Ala a fost cam ultimul.

Orice am scrie noi aici, Rex-ul a inceput cu flood-urile. Asta o stiu chiar persoanele de acolo care faceau asta. Daca si persoane din Spectral flood-au Rex, atunci asta a fost ca o masura de disperare, pentru ca toate celelalte nu (prea) aveau efect in a opri flood-urile primite. Ba chiar tin minte ca Spectralul filtrase SSH-ul de la salile lor de net, altfel incat din acele locuri nu puteai intra pe "root"-uri din afara ca sa flood-ezi.

De stricat e usor.. de construit insa e mai greu si abia acolo se vede cine ce si cum
Old 08-24-2005, 12:30
w`t`f` w`t`f` is offline
Member

Deci acea persoana care flooda spectralul era una si aceasi persoana care flooda si rex. Ce rezulta de aici va las pe voi sa intelegeti.
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 13:10
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by w`t`f`
Deci acea persoana care flooda spectralul era una si aceasi persoana care flooda si rex. Ce rezulta de aici va las pe voi sa intelegeti.

Recunosc ca am auzit si eu ispravile persoanei in cauza ....baiat destept ...castiga din 2 locuri si era cat pe ce sa castige din 3...

ce e mai interesant de stiut cine e acea persoana si cu ce se ocupa acum?
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 13:12
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

un_cetatean
din pacate incurci OAMENII ce stau in spatele unor nickuri
Iar adevarul despre ce a fost atunci te asigur ca il stie foarte bine DjLyon! Nervii nu ajuta cu nimic la elucidarea misterului de atunci! Ce se stie e ca existau aceste sicane ce duceau inevitabil la clientzi nemultumitzi ce treceau dincolo numai in sperantza ca vor avea teava cat de cat...iar istoria cu autoflood ...a ajuns sa fie chiar destul de bine cunoscuta incat ma mir ca mai sint useri de net ce nu o stiu!
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 13:14
w`t`f` w`t`f` is offline
Member

Quote:
Tot acelasi Cristi ...... De ce pui intrebari la care le stii raspunsul ?
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 13:16
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Recunosc ca am auzit si eu ispravile persoanei in cauza ....baiat destept ...castiga din 2 locuri si era cat pe ce sa castige din 3...

PENIBILA FAZA
Nu cred totusi ca nu se stie ... asta...dar in fine ..Hotul cu un pacat..pagubasul cu mai multe!
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 13:20
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by AIWA
PENIBILA FAZA
Nu cred totusi ca nu se stie ... asta...dar in fine ..Hotul cu un pacat..pagubasul cu mai multe!
Cati o stiu ? majoritatea nu ....
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 13:31
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by w`t`f`
Am citit, am inteles, dar acuma vrei sa scriu un articol de presa pe tema asta, sau cum?

Bila alba, bila neagra
Old 08-24-2005, 13:39
w`t`f` w`t`f` is offline
Member

Grrrrrrrr ... Dupa ce raspunzi ca si cum nu ai inteles ce am vrut sa spun, acum faci ce fac majoritatea userilor din barlad pe acest forum: in loc sa raspunda subiectiv la o intrebare sau sa isi exprime parerea ataca persoana care a avut acel tupeu inimaginabil sa se lege de integritatea lui. Uffff

Last edited by w`t`f`; 08-24-2005 at 14:00.
Reply With Quote
Old 08-24-2005, 13:45
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Intre umor fin si atac e cale lunga..
Old 09-02-2005, 13:01
zarel zarel is offline
Junior Member

mai este si Astralu in Barlad....da merge naspa....adik mai bine nu era..)
last edit: da se pare ca am gresit postu..

Last edited by zarel; 09-02-2005 at 13:09.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules