06.01.2005 - EvZ - Traversarea Europei cu 15 euro in buzunar - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Arhivă - Mini Revista Presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-10-2006, 11:44
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default 06.01.2005 - EvZ - Traversarea Europei cu 15 euro in buzunar

Plecati la cules de usturoi in Spania, trei studenti craioveni s-au intors facind blatul pe tren
Trei tineri din Craiova, care plecasera sa lucreze in Spania, s-au intors in tara inainte de Sarbatori, dupa doua luni de munca in agricultura. In urma experientei iberice, ei au tras concluzia ca “mai profitabil este sa faci afaceri acasa”. Cu putinii bani strinsi “la usturoi”, studentii si-au deschis o sala de Internet si afirma ca treaba “merge binisor”. In plus, au inceput sa scrie o carte despre peripetiile prin care au trecut in Spania si despre “drumul de intoarcere, cu trenul, avind doar 15 euro in buzunar”. Raul, Catalin si Stefan provin din familii destul de instarite si, cu toate ca nu le lipsea nimic, ei s-au decis sa plece la munca in strainatate. Au primit consimtamintul parintilor, iar un vecin, stabilit de citiva ani in Spania, le-a promis un serviciu platit onorabil. “Am intrerupt anul la facultate si am plecat in Spania, fiind siguri ca o sa cistigam o gramada de bani. Urma sa lucram in domeniul agriculturii, sa scoatem usturoi din pamint si sa-l curatam”, povesteste Raul. Odata ajunsi in Spania, cei trei au constatat ca fusesera inselati. “Ne plateau ca pe niste sclavi. Daca faceam o ladita plina cu usturoi, primeam 8 euro. Dar era mult de munca, stateam in soare pina cadeam lati. In plus, din suma respectiva trebuia sa platim transportul si cazarea. In doua luni am reusit sa stringem ceva bani, pe care i-am trimis acasa. Intr-o zi nu am mai putut sa muncim si ne-am decis sa plecam”, mentioneaza Stefan, student la Educatie Fizica si Sport. Tinerii spun ca, in momentul in care s-au hotarit sa se intoarca in tara, mai aveau fiecare cite 15 euro in buzunar. In aceste conditii, ei au ajuns in Craiova dupa aproape doua saptamini. “Am decis sa mergem numai cu trenul, ca la autostop nu te ia nimeni. Am platit bilete doar in apropierea granitelor dintre state, ca sa nu avem probleme cu cei de la frontiera. In rest faceam blatul. Mergeam cite doua statii, dupa care ne dadea controlorul jos. Mai reuseam sa-i pacalim prefacindu-ne ca dormim, iar ei nu ne deranjau”, povestesc studentii, amuzati de aventura prin care au trecut.

Afacerile de acasa

Ajunsi in Craiova, cei trei si-au deschis o afacere cu putinii bani pe care ii trimisesera in tara. Si-au luat fiecare calculatorul de acasa si au deschis o sala de Internet in comuna Breasta, in casa parinteasca a lui Catalin. In scurt timp, afacerea a devenit profitabila. “Daca tot am pierdut anul universitar, ne-am gindit ca nu putem sta cu miinile in sin si ne-am luat de lucru in oras. Eu si Stefan ne-am angajat taximetristi, iar Catalin, la fabrica de bere. Si, oricum, speram sa ne extindem mai mult afacerea”, adauga Raul. Studentii intentioneaza sa publice cartea pe care au inceput s-o redacteze. “O sa scriem despre aventura noastra si despre cum o duc romanii in partea cealalta. Va fi o carte de succes!”
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules