Cotidianul - Steaua a invatat engleza cu piciorul - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-29-2006, 09:18
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Cotidianul - Steaua a invatat engleza cu piciorul

McClaren a recunoscut ca nu stie cum a cistigat, iar Hasselbaink ii face declaratii de dragoste lui Maccarone.

Eliminarea Stelei a fost un adevarat revelator pentru defectele echipei, mascate de entuziasmul calificarilor succesive, care au dus-o in semifinalele competitiei. Primul care a reactionat a fost chiar antrenorul Stelei. „Este greu sa vorbesti dupa un astfel de meci. A fost ceva neasteptat pentru noi sa primim patru goluri dupa 2-0. Am facut greseala sa credem ca putem pastra scorul si am platit pentru asta. Am facut citeva erori, am facut pasul inapoi si s-a intimplat ce s-a intimplat. Am avut calificarea in mina, dar am pierdut-o. Dupa ce am primit gol, ne-am speriat, am intrat in panica si nu ne-am mai putut reveni. A fost multa dorinta si putina luciditate“, a spus Olaroiu. El a mai deplins absenta lui Banel Nicolita, care „putea pune in dificultate apararea lor, cu viteza lui superioara celor care au jucat azi si prin capacitatea sa de efort“.

McClaren se vede cistigator

Antrenorul lui Middlesbrough, Steve McClaren, pare sa fi trecut destul de repede dupa emotiile devastatoare ale semifinalei. „Cred ca dupa meciurile cu FC Basel si Steaua meritam sa jucam finala si chiar sa o cistigam“, a comentat McClaren. El a dat dovada de fairplay, comentind revenirea echipei sale: „Habar n-am ce s-a intimplat. Caracter, atitudine. Am spus ca fulgerul nu poate lovi de doua ori in acelasi loc, dar s-a intimplat asta-seara.“, a subliniat McClaren. Jucatorii romani au fost si ei bulversati de derularea partidei, dar au incercat sa depaseasca momentul: „O data in viata apare o astfel de ocazie. Sper ca in viitorul apropiat sa ajungem mai departe“, a spus Ogararu. „Nu realizam ce am pierdut, probabil dupa mai multe nopti nedormite vom vedea ce am pierdut. Asa cum este meritul tuturor ca am ajuns aici, este vina tuturor pentru ratarea calificarii“, a sintetizat Florin Lovin.

Becali ramine linga familie

Foarte optimist inainte de meci, Gigi Becali parea darimat dupa. „Sint suparat si pe Olaroiu, si pe jucatori, si pe Mihai Stoica, dar ei ramin echipa mea in continuare. Sint foarte suparat, dar Steaua ramine familia mea si merg cu ei pina in pinzele albe“, a spus Becali, care si-a realizat obiectivul personal, cumparind camasi de la acelasi magazin de unde se aprovizioneaza sultanul Bruneiului. Patronul campioanei a afirmat ca nu va mai merge la nici un meci din strainatate al echipei, pe care insa va continua sa o finanteze: „Dau bani, dar voi sta acasa. De ce trebuie sa ma mai amarasc eu?“. Dupa ce a incercat sa se implice in alcatuirea echipei in mandatele lui Zenga si Protasov, Becali si-a mai etalat o data talentele de antrenor: „Au fost doi jucatori in teren, care erau spectatori. Este vorba despre Iacob si despre Bostina. La pauza, i-am spus lui Mihai Stoica faptul ca cei doi trebuie schimbati, nu au facut asa“. Intrebat „Cine credeti ca a fost vinovat?“, Gigi Becali a raspuns suparat: „Olaroiu, cine sa fie?! Am trei goluri de la Rosenborg, o echipa de 2 lei ca sa nu intram in Liga, iar acum ca sa nu jucam finala, luam patru goluri de la o echipa tot asa de puscarie“.

Elogii pentru Maccarone

Intrat pe teren in minutul 27, italianul Massimo Maccarone a fost cel care a intors meciul. „Maccarone - din nou omul-miracol pentru Middlesbrough.“ „FC Basel avea trei goluri avantaj, iar Middlesbrough a marcat patru in sferturile de finala; Steaua avea trei goluri avantaj, iar Middlesbrough a marcat din nou patru. Din nou, Massimo a venit din postura de rezerva si a marcat. Din nou, a fost tirziu, minutul 89. De necrezut este cuvintul ce descrie cel mai bine meciul“, a comentat cotidianul „The Guardian“. „Middlesbrough revine din nou din morti“, a scris „Melbourne Herald Sun“, care a reamintit ca australia-nul Mark Viduka a fost unul dintre eroii intilnirii. „Maccarone ofera un alt final uimitor“, a scris si editia electronica a cotidianul „The Times“, in timp ce „Daily Telegraph“ a notat: „Middlesbrough a ajuns la destinatia Eindhoven cu picioarele insingerate“. (Ovidiu Dragan)
Huliganii ne-au consolat
In tara, grupuri din galeriile rivale s-au bucurat in strada pentru eliminarea Stelei.

Aaa-zisii huligani englezi, barbati si femei, au petrecut in barurile din Middlesbrough, in noaptea de joi spre vineri, alaturi de fanii romani, pe care i-au consolat, spunindu-le ca exista tragedii mai mari decit aceasta eliminare. In tara, sub o suta de fani au mai avut puterea sa vina in Piata Universitatii, strigind: „Pina la moarte, cu Steaua pina la moarte“. Manifestatia a durat putin, mai ales ca Steaua s-a intors abia aseara in tara, Olaroiu preferind sa faca antrenamentele de recuperare la Redworth Hall Hotel, din Middlesbrough.

„Am dat satisfactie la dinamovisti si rapidisti“, a afirmat un suporter, anticipind parca momentele de bucurie ale rivalilor care aveau sa urmeze. Dupa meci, grupuri de suporteri dinamovisti si rapidisti s-au strins la stadionul din soseaua Stefan cel Mare, respectiv la arena din Giulesti, pentru a se bucura de insuccesul Stelei.

De asemenea, aproximativ 150 de suporteri ai echipei Universitatii Craiova s-au adunat in Piata Mihai Viteazul din Craiova, scandind impotriva Stelei si numele formatiei Middlesbrough. Suporterii aflati in masini au claxonat si au afisat steaguri in culorile clubului craiovean: alb-albastru. Nici „occidentala“ Timisoara nu a ratat evenimentul, aproximativ 20 de suporteri ai echipei Poli calcind in picioare un fular cu insemnele clubului din Ghencea. (Viorel Dobran)
Aproape de grupele Ligii
Un egal ar fi dus o echipa romaneasca direct la masa bogatilor, infringerea prelungeste cu inca un an emotiile.

In celalalt meci al semifinalei, FC Sevilla a trecut in prelungiri de Schalke 04 (1-0), astfel ca Anglia si Spania si-au confirmat inca o data suprematia in fotbalul european, cele doua tari oferind finalistele in cele mai importante cupe europene. La Eindhoven, pe 10 mai, FC Sevilla si Middlesbrough isi vor disputa Cupa UEFA, o saptamina mai tirziu, la Paris, Arsenal si Barcelona jucind pentru Liga Campionilor. In ceea ce priveste Romania, cu siguranta vom avea, din 2007, doua echipe in Liga Campionilor si alte doua in Cupa UEFA, Divizia A raminind pe locul 10 in Europa, dupa infringerea de la Middlesbrough. Desi am ratat la mustata locul 9, campioana de anul viitor ar putea sa fie inscrisa totusi direct in grupele Ligii Campionilor, in functie de cistigatoarea trofeului din editia urmatoare. Conditia obligatorie este ca echipa care va triumfa in cea mai importanta competitie continentala, anul viitor, sa se claseze in competitia interna pe un loc de cupa europeana. Asa s-a intimplat, anul trecut, cu Fenerbahce, care a fost inscrisa direct in grupele Ligii, chiar daca Turcia ocupa doar locul 10 in clasamentul coeficientilor UEFA. In caz contrar, o formatie va evolua in turul trei preliminar, in timp ce vicecampioana Romaniei va juca in turul doi preliminar al Ligii. Cu siguranta, cistigatoarea Cupei Romaniei a scapat de tururi preliminare, intrind direct in turul intii al Cupei UEFA, in timp ce ocupanta ultimului loc pe podium in Divizia A va evolua in turul doi preliminar al aceleiasi competitii. (Viorel Dobran)

http://www.cotidianul.ro/index.php?i...ash=e02235e618
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules