Ideal ISP - Page 2 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Tehnic > Internet

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-02-2005, 07:07
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Este greu ca o mana de oameni sa multumeasca o multime de clienti.
Dar cata vreme procentul celor multumiti e mai mare decat al celor nemultumiti este OK.
Si eu am bunavointa si ii explic omului o data , de doua ori , a treia oara ii spun ca mai trebuie sa studieze , iar a 4-a oara ii spun ca e tampit.
Omul ma intreaba de ce il fac tampit si ii explic ca nu eu l-am facut tampit...natura l-a facut....eu doar am constatat.
Asa am facut cu unul care a vrut procesor P4 pe placa socket A ca asa i-a explicat un prieten de-al lui care se pricepe...L-am trimis sa aduca expertul, am desfacut un P4 din cutie si l-am rugat pe expert sa-l puna pe placa de baza...
Cel mai mult ma incanta clientii care vin cu expertul dupa ei.....
Greu cu vanzarea si cu explicatiile tehnice cu persoanele care nici nu stiu cum arata componentele...iar despre compatibilitati deja sunt SF-uri
Dar intotdeauna vanzatorul e hot si clientul e victima.....
Sau sa citez o cunostinta admin pe alt forum:
CLIENTUL DE AZI , VICTIMA DE MAINE
Reply With Quote
Old 09-02-2005, 07:41
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Cunosc FORUMUL

Dar de amici ce vin cu "Vreau cel mai tare calculator" si pleca cu un duron sau un celeron ai patit?
Reply With Quote
Old 09-02-2005, 07:50
Northwood Northwood is offline
Member

ce dracu ati baut de vreti sa vina aia sa va instaleze soft antiv si altele ?! pai ce singuri nu va descurcati ?! chemati si voi un prieten, o cunostinta, unu de pe hub, chemati-ma pe mine , dati si voi o bere ceva da nu asa frate ... ce dracu ...
Reply With Quote
Old 09-02-2005, 08:16
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by AIWA
Cunosc FORUMUL

Dar de amici ce vin cu "Vreau cel mai tare calculator" si pleca cu un duron sau un celeron ai patit?
Am patit...ca dorea P4 cu tot cu monitaur si nu avea decat 14 milioane in buzunar.
Dar daca vrei neaparat sa servesti clientul atunci il intrebi ce bani are disponibili si te straduiesti un picut sa-i faci cea mai de sus configuratie in banul ala.
Oricum nu sunt adeptul "bagatului mainii in buzunarul clientului" in favoarea firmei.Daca reusesti un echilibru ....e perfect.Cel putin ma straduiesc...
Reply With Quote
Old 09-13-2005, 01:39
haker2001's Avatar
haker2001 haker2001 is offline
Member

ISP'ul ideal la ora actuala..... ROEDU! daca vretzi mai multe detalii accesatzi http://www.roedu.net/... am incheat pledoaria....

POSTED by haker2001
Old 09-13-2005, 07:27
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Mamam ce imi plac mie oamenii ce pleaca din Barlad si ajung pe la diverse institutii educationele si gasesc cate un PC legat la RoEduNet! "Mamaaaa ce net!!! Cine`s astia? Mama ce tzava au!!!"
RoEduNet =ISP-ul IDEAL looooooool
Sa lasam pledoaria pentru avocati si cei in masura sa faca acest lucru si sa privim cu atentie-> http://www.roedu.net/connect.html unde gasim ceva in lb engleza dar destul de usor traductibil chiar si pentru unu ce are minime cunostintze despre aceasta limba! Se pare ca ISP-ul nostru nu e ISP-ul la care ne referim noi intrucat daca privin din aspectul celor ce pot avea net de la ei ....atunci ORICE ISP poate fi IDEAL daca impune si respecta anumite contitii !
E greu cred de inteles ce spune acolo-> If you are a educational, cultural or non-profit institution...
Tare sint curios daca potzi sa te abonezi la ISPul ideal fara sa respecti ce spun ei acolo? Banuiesc ca ai deja raspunsul: NU SE POATE!!!
Deci hopa ISPul tau ideal deja are un punct slab ...si chiar unu foarte vulnerabil-> CLIENTELA

Hai sa nu facem confuzii si sa discuitam practic la obiect ce ar trebui sa respecte un ISP pentru a fi IDEAL
Reply With Quote
Old 09-13-2005, 13:27
haker2001's Avatar
Member

Clientzi sunt studentzii... care sunt majoritatea populatzie dintr-un oras.. deci clientzi sunt... si cred ca ai dori sa fi student sa ai o asa "tzeava".... sa nu vb aproape totzi studentzi din IASI, B ,Cluj, etc... au net de la ROEDU... si topic era ISP'ul ideal... un ISP nu trebuie sa fie intotdeauna si accesibil tuturor...

POSTED by haker2001
Old 09-13-2005, 14:16
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

LOL - daca e ideal, e accesibil tuturor.
Old 09-13-2005, 15:19
haker2001's Avatar
Member

cred ca nu stii ce inseamna ideal.... ideal = care tine de domeniul ideilor, al gandirii, care exista numai in inchipuirea omului.... deci nu e accesibil tuturor... depinde de persoana... poate altu percepe altfel acest ISP ideal... eu il vad ca cel de la ROEDU... si nu am precizat ca e comercial... eu asa vad un ISP...

POSTED by haker2001
Old 09-13-2005, 16:14
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

M-ai omorat.
Oricum, vezi ca ROEDU tau nu indeplineste mare parte din conditiile din primul post.
Old 09-15-2005, 15:36
haker2001's Avatar
Member

Domnu dj.... titlul este "Ideal ISP"... am incheiat discutzia.

POSTED by haker2001
Old 09-15-2005, 16:29
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Din partea ta
Old 09-16-2005, 09:49
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Bun si atunci care e rostul forumului? Daca te superi si inchizi discutia in lipsa de argumente!
DjLyon are dreptate..degeaba e IDEAL daca nu e pt toata lumea!

Asa de vise sint satul

Last edited by AIWA; 09-16-2005 at 09:50.
Reply With Quote
Old 09-17-2005, 02:41
haker2001's Avatar
Member

Rostul forumului este de asi exprima fiecare parea personala in legatura cu un topic... sau pe majoritatea forumurilor... de a ajuta pe altcineva la nevoie.... Cred ca nu am fost inteles foarte bine la ceea ce am postat... Un ISP ideal il percep ca cel de la ROEDU... si nu m-am referit ca e educatzional sau comercial... ci doar ca serviciile pe care le ofera... daca vretzi adaugatziva voi clientzi.... si gata... si am spus ideal.... sincer pe mine nu prea ma intereseaza daca are sau nu clientzi cat timp sunt legat eu la el.... a si este imaginar.... ideal...

POSTED by haker2001
Old 09-26-2005, 09:47
NaKeDMaN NaKeDMaN is offline
Member

ISP-ul ideal hmmm RDS cu un suport mult mai bun si cu o banda de 2 ori mai mare si retea :P
Reply With Quote
Old 10-04-2005, 12:23
cips cips is offline
Junior Member

De multe ori am injurat roedu si as fi preferat cei 128 care ii aveam acasa pe un ab. de cablu, acuma 3-4 ani, care de fapt mergeau in 8-9K

Ati vazut si voi odata 500K download si gata.. v-ati bucurat. Stati incet, ca acolo nu e nici o lege, administratorul face legile, taie, spanzura,limiteaza etc etc. Asta in Iasi in Tudor.

va pot da exemplu concret, dar nu mai are nici un sens..ca am scapat de acolo de ceva vreme. Si nici nu m-as intoarce!
Reply With Quote
Old 10-04-2005, 15:21
farfui's Avatar
farfui farfui is offline
Senior Member

Quote:
cred ca nu stii ce inseamna ideal.... ideal = care tine de domeniul ideilor, al gandirii, care exista numai in inchipuirea omului
mama mea e o mama ideala....adica mama mea e S.F. sau cum ?

P.S. eu nu vreau un ISP ideal, vreau un provider la care sa nu crape netu din 2 in 2 zile si sa aiba o banda decenta cat sa pot surfa lejer, eventual sa pot vorbi si cu o cunostinta de peste ocean (si eventual sa ne si intelegem).
Aaaa, si pe bani putin, max 300-400 mii lei.
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules