Barlad: WHY: I like it ... / I hate it ... ce spuneti? - Page 3 - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-17-2005, 18:00
Just_Me's Avatar
Just_Me Just_Me is offline
Member

hey! am vazut cateva posturi aici cum k totusi Barladul e un orash nice....o fi el nice...dar vreau shi eu s aflu cam in opinia voastra ce e de facut pe aici.... Din punctul meu de vedere .mhmmm....cam nimic. so?
Old 09-17-2005, 18:27
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Aaa ba da, sunt multe de facut, dar nu vrem sa ne gandim la alea
Old 09-18-2005, 10:44
Just_Me's Avatar
Just_Me Just_Me is offline
Member

cum ar fi?
Old 11-02-2005, 23:40
nightwish's Avatar
nightwish nightwish is offline
Junior Member

Categoric nu as mai locui in Barlad pentru nimic in lume. Nu stiu ce ar trebui sa schimbati in acest oras.............poate mentalitatea oamenilor si dupa aceea se mai poate discuta.
Spunea cineva de fete frumoase in Barlad... eu cunosc destule persoane de sex feminin care locuiesc in Barlad si mai degraba le-as numi oportuniste (ca sa nu ma exprim altfel).
Ganditi-va numai la faptul ca tineretul din Barlad iese seara in oras sa faca "faleza", unii cu masinile (asa zisii smecheri) si ceilalti, pe jos intre Magazinul General si Gradina.
Ganditi-va ca singurul loc unde se poate manca bine in Barlad este Alona.......... asta spune multe.
Ganditi-va ca nu au apa calda curenta decat cei care isi permit o centrala termica.....si as putea continua mult si bine.
Dar nu este decat un punct de vedere...
Reply With Quote
Old 11-03-2005, 07:41
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Quote:
Categoric nu as mai locui in Barlad pentru nimic in lume. Nu stiu ce ar trebui sa schimbati in acest oras.............poate mentalitatea oamenilor si dupa aceea se mai poate discuta.
True, true..dar mentalitatea nu se prea poate schimba..trebuie sa astepti sa treaca generatia..

Quote:
Originally Posted by nightwish
Spunea cineva de fete frumoase in Barlad... eu cunosc destule persoane de sex feminin care locuiesc in Barlad si mai degraba le-as numi oportuniste (ca sa nu ma exprim altfel).
Ganditi-va numai la faptul ca tineretul din Barlad iese seara in oras sa faca "faleza", unii cu masinile (asa zisii smecheri) si ceilalti, pe jos intre Magazinul General si Gradina.
Dar asta e peste tot, nu numai in Barlad Sau poate nu te-ai prins tu.
Quote:
Ganditi-va ca singurul loc unde se poate manca bine in Barlad este Alona.......... asta spune multe.
Plus cele doua Arcadia, Galmondo, Poienita, si ar mai fi localurile mai mici gen Lebada, Alex-sau-cum-se-mai-cheama langa prima Arcadia, plus altele pe care nu le stiu exact cum se cheama.
Bine, chestia cu "mancatul bine" e subiectiva, iti aduc cel putin cate o persoana care spune ca nu-i place mancarea la cate unul din localurile de mai sus.
Quote:
Ganditi-va ca nu au apa calda curenta decat cei care isi permit o centrala termica.....si as putea continua mult si bine.
Dar nu este decat un punct de vedere...
Asta asa e, ai dreptate. Si sa reamintim ca nici macar apa rece curenta nu am avut non-stop decat incepand cu primavara lui 2003 sau 2004.
Old 11-03-2005, 09:45
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
...........
Ganditi-va ca singurul loc unde se poate manca bine in Barlad este Alona.......... asta spune multe.................
Asta spune multe din ce punct de vedere?
Te invit la GALMONDO sau ARCADIA pe banii mei si ai sa intelegi de ce am preferat sa-ti dau replica asta: MINTI, Alona nu este singurul loc unde potzi manca bine!
Fiecare avem niste afinitatzi in a considera ceva bun..insa daca tu ai dorit sa faci o caracterizare a orasului din acest punct de vedere ai gresit!
Era mai normal sa spui ca ..BARLADUL nu are un cinematograf decent sa-ti ofere incalzire,imagine si sunet de calitate...asa ca ..si filmele ce cer anumite chestii tehnice ne ocolesc.....daca spuneai ca in oras nu exista nici un NON STOP in care sa pozti sa stai o noapte intreaga sa bei, maninci sau sa stai pur si simplu la discutie cu cineva!
Daca spuneai ca nu exista cu adevarat curatenie .... ca peste tot se construieste haotic si raman urme dupa efectuarea racordului la canalizare sau gaze....ca se circula haotic si la misto...fiecare parcheaza unde vrea...ca politia cunoaste pe toata lumea si uneori satuta masina...cu toate ca la volan e fiul teribilist si nu tata plin de bani...etc si etc....deci motive ar fi...incepind de la mentalitate si terminind cu "haleala" dar ...nu incerca sa faci o afirmatie ce poate avea interpretari...apropo si la Poienitza se haleste bine...mai ales daca cunosti bucatareasa!
Reply With Quote
Old 11-03-2005, 10:18
lucia_lia2000 lucia_lia2000 is offline
Junior Member

Mmm... sunt mutata in Barlad de la sfarsirul lunii iunie, definitiv, din Vaslui. Cred ca ar trebui sa faceti o comparatie cu municipiul resedinta de judet mai degraba. Opinia mea: Barladul este un oras linistit, care totusi "respira" viata, cultura, unde oamenii sunt mult mai primitori, mai calzi. Ca sa zic intr-un singur cuvant: civilizat! Cine ma contrazice?
Reply With Quote
Old 11-03-2005, 11:09
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by AIWA
Era mai normal sa spui ca ..BARLADUL nu are un cinematograf decent sa-ti ofere incalzire,imagine si sunet de calitate...asa ca ..si filmele ce cer anumite chestii tehnice ne ocolesc....
Barladul nu mai are cinematograf deloc Unu` mai era si s-a inchis si ala recent.
Old 11-03-2005, 11:46
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Si VICTORIA e inchis?
Asta da noutate!
Reply With Quote
Old 11-03-2005, 11:55
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Ho ho, de vreo luna si ceva chiar! Cei trei angajati au fost dati in somaj..
Old 11-03-2005, 13:17
crazy_frog's Avatar
crazy_frog crazy_frog is offline
Junior Member

barladu e u8n oras frumusel......e bun de locuit....ar fi imposibil sa plec de aici unde imi am prietenii si una alta.......femei bautura......hm......ce viata
Old 11-03-2005, 13:27
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

crazyfrog..vorba cuiva: "esti un distrus"
Old 11-03-2005, 19:41
crazy_frog's Avatar
crazy_frog crazy_frog is offline
Junior Member

de ce sa fiu mey distrus? imi place aici........e simpatik tare locul......fara trafic intens.....fara semafoare fete multe .......cateva magazine si ai tot ce vrei....la banii care se iau aici nici nu-ti poti dori mai mult......da oricuym dak vrei tu potzi sa te muti si maine din bd...eu mi-am spus pct. de vedere
Old 11-03-2005, 22:08
nightwish's Avatar
Junior Member

Nu vreau sa fac reclama la un loc anume din Barlad, dar spuneti-mi voi actualii barladeni, daca vreti sa organizati un eveniment important din viata voastra undeva, intr-un loc in care sa se simta bine toate persoanele invitate , fara sa va fie rusine ca ciorba de burta s-ar putea sa contina si mushte (asta in cazul in care nu toata lumea cunoaste bucatareasa), chelnerii sunt destul de prompti si corecti, la buda e hartie igienica si sapun sa te speli pe maini (eventual si apa), s.a.m.d., unde o faceti?

Si asta spune destul de multe despre Barlad. Vii cu cineva total strain de acest oras, unde il duci? Nici unul dintre locurile mentionate de voi nu se califica. Intr-adevar, cand nu prea ai de unde alege, incerci sa te conformezi si sa iei situatia ca atare.

Intr-adevar, mentalitalitatea oamenilor nu se poate schimba, pentru ca nu exista si mediul care sa dea ocazia sa se intample asa ceva.

Tot respectul meu pentru mana de oameni care incearca sa faca ceva nobil la Teatru "VIP".

Tot respectul meu pentru toti oamenii de cultura care vor sa schimbe ceva in acest oras.

Tot respectul meu pentru tinerii care isi doresc mai mult dar nu au posibilitatea sa reuseasca sa faca ceva in aceasta privinta.

Salut toti barladenii si consider ca sunt un om fericit ca am reusit sa plec definitiv din acest oras.

P.S. Draga Aiwa, eu nu m-am inscris pe acest forum pentru a intra in conflict cu nimeni, ci doar ca sa exprim o parere. Ca urmare, nu cred ca modul tau de exprimare in ceea ce ma priveste este unul corect. Nu poti acuza un om ca minte, fara o baza solida in aceasta afirmatie. Dat fiind contextul, cred ca era corect sa-ti formulezi ideea intr-un alt mod, fara a face astfel de acuze. Am dreptate?

Last edited by nightwish; 11-03-2005 at 22:25.
Reply With Quote
Old 11-03-2005, 22:43
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Quote:
Nu vreau sa fac reclama la un loc anume din Barlad, dar spuneti-mi voi actualii barladeni, daca vreti sa organizati un eveniment important din viata voastra undeva, intr-un loc in care sa se simta bine toate persoanele invitate , fara sa va fie rusine ca ciorba de burta s-ar putea sa contina si mushte (asta in cazul in care nu toata lumea cunoaste bucatareasa), chelnerii sunt destul de prompti si corecti, la buda e hartie igienica si sapun sa te speli pe maini (eventual si apa), s.a.m.d., unde o faceti?
Pai.. tu cand ai plecat din oras?
Old 11-03-2005, 22:52
nightwish's Avatar
Junior Member

Desi nu mai locuiesc, am ocazia sa vin destul de des in Barlad.

Sa stiti ca trec pe lista lucrurilor pozitive acest site si implicit acest forum, (felicitari pentru initiativa).

Rasfoind paginile acestuia, am aflat ca exista un loc in care nu am fost inca, acel Irish Pub de care am aflat de la voi. Se si mananca acolo?

Out off topic: Ma bucur ca am companie la ora asta. Welcome, Djlyon!

Last edited by nightwish; 11-03-2005 at 23:00.
Reply With Quote
Old 11-03-2005, 22:58
nightwish's Avatar
Junior Member

Quote:
Originally Posted by lucia_lia2000
Mmm... sunt mutata in Barlad de la sfarsirul lunii iunie, definitiv, din Vaslui. Cred ca ar trebui sa faceti o comparatie cu municipiul resedinta de judet mai degraba. Opinia mea: Barladul este un oras linistit, care totusi "respira" viata, cultura, unde oamenii sunt mult mai primitori, mai calzi. Ca sa zic intr-un singur cuvant: civilizat! Cine ma contrazice?
Eu, asteapta sa treaca cel putin un an si apoi te vei convinge singura.
Reply With Quote
Old 11-03-2005, 23:13
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

La Irish Pub nu se mananca, din pacate.
Tot nu ne-ai spus cand ai plecat din Barlad.

Quote:
Out off topic: Ma bucur ca am companie la ora asta. Welcome, Djlyon!
Intre doua sesiuni de captura MTV EMA 2005, mai intru si pe forum
Old 11-04-2005, 10:17
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:

Si asta spune destul de multe despre Barlad. Vii cu cineva total strain de acest oras, unde il duci? Nici unul dintre locurile mentionate de voi nu se califica. Intr-adevar, cand nu prea ai de unde alege, incerci sa te conformezi si sa iei situatia ca atare.

Intr-adevar, mentalitalitatea oamenilor nu se poate schimba, pentru ca nu exista si mediul care sa dea ocazia sa se intample asa ceva.

Tot respectul meu pentru mana de oameni care incearca sa faca ceva nobil la Teatru "VIP".

Tot respectul meu pentru toti oamenii de cultura care vor sa schimbe ceva in acest oras.

Tot respectul meu pentru tinerii care isi doresc mai mult dar nu au posibilitatea sa reuseasca sa faca ceva in aceasta privinta.

Salut toti barladenii si consider ca sunt un om fericit ca am reusit sa plec definitiv din acest oras.

P.S. Draga Aiwa, eu nu m-am inscris pe acest forum pentru a intra in conflict cu nimeni, ci doar ca sa exprim o parere. Ca urmare, nu cred ca modul tau de exprimare in ceea ce ma priveste este unul corect. Nu poti acuza un om ca minte, fara o baza solida in aceasta afirmatie. Dat fiind contextul, cred ca era corect sa-ti formulezi ideea intr-un alt mod, fara a face astfel de acuze. Am dreptate?
Hehehe...Cand ai plecat omule din oras? Nu de alta dar vad ca te deranjeaza reactia mea...hai sa discutam FAPTIC..m-am referit FAPTIC la o anumita afirmatie ca MINTI...dupa cate vad trebuie sa rectific...nu minti ci nu esti informat corect si e posibil ca anumite afirmatii sa fie catalogate minciuni!
Aici da ...e corectura ..in schimb in rest ...vad ca ai ceva cu ciorba de burta...sincer sint nevoit sa-ti dau si nu dreptate...nu exista un localk in care sa fie gustoasa zile la rand...adica...nu e la fal..nu se mentine o calitate permanenta...dar ...sa gasesti muste in ea..omule..nu te supara dar unde ai gasit asa ceva e DREPTUL TAU sa o refuzi!
Am facut o invitatie...sa nu cumva sa crezi ca o anulez...mergem si ai sa te convingi ca e cum spun eu in materie de haleala si uite..nu am sa apelez la bucatareasa! Deci mergem pur si simplu si testam mancarea

PS
la alona de fiecare data nu era hartie la buda...oare doar eu am nimenrit...sa fie doar o simpla intimplare?

Last edited by AIWA; 11-04-2005 at 10:18.
Reply With Quote
Old 11-04-2005, 21:02
nightwish's Avatar
Junior Member

PS
la alona de fiecare data nu era hartie la buda...oare doar eu am nimenrit...sa fie doar o simpla intimplare?

Poate la barbati......

Am facut o invitatie...sa nu cumva sa crezi ca o anulez...mergem si ai sa te convingi ca e cum spun eu in materie de haleala si uite..nu am sa apelez la bucatareasa! Deci mergem pur si simplu si testam mancarea

Mi-ar face placere sa luam masa impreuna, cu prima ocazie cand ajung in Barlad, promit sa te anunt.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules