Ce monitoare aveti ? - Page 2 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Tehnic > Hardware

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-15-2007, 00:44
farfui's Avatar
farfui farfui is offline
Senior Member

... se refera la faptul ca nu are inca bani sa ia un samsung fain, cu contrast sa-ti taie respiratia, cu 160/160 ... el tine necu ala pe birou pentru ca suporta 1600X1200 (rezolutie pe care oricum n-o foloseste, pentru ca la 60Hz are senzatie de voma) si ca are "fiecare particica din el impartita".
Iar faza cu musca e logica: monitorul Nec fiind din precambrian, o insecta din acele timpuri avea in jur de 400gr, deci nici un LCD nu-i statea in cale.

dar cel mai mult mi-a placut asta "Eu sunt total impotriva monitoarelor LCD !".
Alecu (ce nume predestinat revolutiei in IT), te si vad stand in ploaie si vant, sub o foaie de cort, in fata unei primarii oarecare, in greva foamei de vreo 4-5 zile si cu o pancarta mare in fata, scrisa pe dosul unui ambalaj de LCD de 40 inch "Jos monitoarele TFT"
Old 03-15-2007, 11:22
Alecu Alecu is offline
Member

Mda... deci e clar ca trebuie sa vorbesc foarte clar ca mesajul meu sa ajunga integral.
Deci... eu vroiam sa spun doar ca monitoarele LCD nu sunt fiabile. Nu sunt facute pentru folosire excesiva.
Daca te duci la un pretin sa dai o petrecere... te duci cu lcd-u? O data... poate de doua ori ca dupa aia incepe sa faca urat de la variatiile de temperatura... ori un monitor CRT (indiferent ce marca... tub sa aiba) rezista la orice si tine mai mult. LCD-urile se strica si dak le tii numa in casa... de la condens.. sau pur si simplu se uzeaza cristalele. La un CRT pana se uzeaza tubu trece mai mult timp
Reply With Quote
Old 03-15-2007, 11:34
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

) .... de unde razulta ca o petrecere cu monitor CRT este mult mai reusita decat o petrecere cu monitor LCD, eu recomand sa se foloseasca iesirea TV si sa puneti pe un TV aaaa si sa fie TV cu tub va rog ... nu plasma ...alea sunt kk, nu sunt bune ... Vad anunt deja ... Sunt Dj si mixez numai pe monitor CRT mancatzash )) .... Offtopic ... nene Alecu , macar bine bre ca nu te mai semnezi cu tot numele si fara respect
Old 03-15-2007, 15:28
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Alecu
Mda... deci e clar ca trebuie sa vorbesc foarte clar ca mesajul meu sa ajunga integral.
Deci... eu vroiam sa spun doar ca monitoarele LCD nu sunt fiabile. Nu sunt facute pentru folosire excesiva.
Daca te duci la un pretin sa dai o petrecere... te duci cu lcd-u? O data... poate de doua ori ca dupa aia incepe sa faca urat de la variatiile de temperatura... ori un monitor CRT (indiferent ce marca... tub sa aiba) rezista la orice si tine mai mult. LCD-urile se strica si dak le tii numa in casa... de la condens.. sau pur si simplu se uzeaza cristalele. La un CRT pana se uzeaza tubu trece mai mult timp
tu te duci la petreceri carand dupa tine monitorul ala de 30 kg? Fugi de aici ca nu te cred....
si am si eu un monitor de 22" SUN (SONY) de 38 kg...si ma apuca benga numai cat il mut sa sterg praful....darmite sa-l car la petreceri....
Reply With Quote
Old 03-15-2007, 15:42
Jiji Jiji is offline
Member

Quote:
Originally Posted by farfui
... se refera la faptul ca nu are inca bani sa ia un samsung fain, cu contrast sa-ti taie respiratia, cu 160/160 ... el tine necu ala pe birou pentru ca suporta 1600X1200 (rezolutie pe care oricum n-o foloseste, pentru ca la 60Hz are senzatie de voma) si ca are "fiecare particica din el impartita".
Iar faza cu musca e logica: monitorul Nec fiind din precambrian, o insecta din acele timpuri avea in jur de 400gr, deci nici un LCD nu-i statea in cale.

dar cel mai mult mi-a placut asta "Eu sunt total impotriva monitoarelor LCD !".
Alecu (ce nume predestinat revolutiei in IT), te si vad stand in ploaie si vant, sub o foaie de cort, in fata unei primarii oarecare, in greva foamei de vreo 4-5 zile si cu o pancarta mare in fata, scrisa pe dosul unui ambalaj de LCD de 40 inch "Jos monitoarele TFT"
OMG
Old 03-16-2007, 01:52
andrei80's Avatar
andrei80 andrei80 is offline
Nick anterior: andreibalaban@yahoo.com

Send a message via Yahoo to andrei80

Nici eu nu-mi iau momentan LCD, CRT-ul meu ma multumeste(1280@100hz)...Pt calitatea imaginii as lua un PVA, da ala face ghosting si e cam scump.:| Sunt f. interesante(pt mine) cele cateva modele de 22"wide TN(m-am saturat de benzile negre la filme) care costa in jur de 10-12 mil(cu timpi de 2-5ms) dar am auzit ca sunt mai vizibile artefactele la filme de la codare, se vad neoanele pe intuneric si am vazut cum arata negrul pe un Samsung 760BF(e luminos).
In consecinta mai astept cateva luni, apoi daca nu se ieftinesc si mai tare sau daca nu se imbunatateste tehnologia, voi investi, dar nu in calitate(mi-e greu sa cred ca la calitate va ajunge CRT-ul prea curand) ci DOAR PT OCHI(cu toate ca momentan, la 27 de ani, si vreo 7 ani de privit intens CRT-uri) si pt wide

Last edited by andrei80; 03-16-2007 at 01:54.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules