DJ kerneL @ ElectroPeople - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Muzică

View Poll Results: Cum vi se pare setul prezentat in cadrul emisiunii ElectroPeople
Bun 5 50.00%
Slab 2 20.00%
nu ma pricep/ ma abtin 3 30.00%
Voters: 10. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-12-2008, 14:14
geludanis geludanis is offline
Junior Member

Default DJ kerneL @ ElectroPeople

Rezident in urma a doar 2 prestatii ( la Radio VIPP si in Club Premier), DJ kerneL, la doar 18 ani devine subiect de discutii intre artistii romani de renume, DJ rezidenti Sunrise, fiecare apreciind munca acestuia felicitand anumite parti din setul prezentat live in cadrul emisiunii ElectroPeople difuzata in data de 21 august 2008 la Radio VIPP Barlad. Un tanar ambitios, dornic de a arata ca este posibil si intr-un oras modest, se alatura proiectului ElectroPeople devenind rezident in 11 septembrie 2008 cu un Live set de exceptie. DJ kerneL este un minimalist convins preferand genurile house, tech house, deep house, nefiind atins de curentul "la moda" electro house care uneori poate fi confundat usor cu genul trance. Astfel, o data pe luna, ne vom intalni cu el in cadrul emisiunii ElectroPeople unde ne va prezenta cele mai importante releas-uri ale lunii in curs.
Emisiunea ElectroPeople se difuzeaza in fiecare saptamana, in ziua de joi, incepand cu ora 22 si poate fi receptionata in FM pe 104,9 MHz, sau pe internet prin intermediul site-ului Birlad Online.
Reply With Quote
Old 09-12-2008, 19:24
Little Biggy's Avatar
Little Biggy Little Biggy is offline
Member

Thumbs up

Bravo !!! ce altceva pot sa spun ? Tine-o tot asa
Old 09-13-2008, 12:50
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista

GOOD WORK! felicitari de la o pianista!!! app imi esti dator cu o piesa, sper ca nu ai uitat! o astept joi de la 22!!!
Old 09-15-2008, 02:55
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Nu e rau de apar si la noi DJ ce vor sa fie DJ si muncesc pt asta!
Reply With Quote
Old 09-16-2008, 18:55
DjNEAGA's Avatar
DjNEAGA DjNEAGA is offline
Member

Cool

chiar asa AIWA ) nu bagam si noi ceva ceva )
Old 09-17-2008, 02:52
Junior Member

moderatori ?
Reply With Quote
Old 09-17-2008, 16:56
Little Biggy's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by DjNEAGA View Post

Chiar...tu ce "bagi" de obicei ?
Old 09-18-2008, 00:14
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by DjNEAGA View Post
Sincer apreciez munca omuletului...se vede ca vrea si chiar se straduie sa faca ceva! Fatza de altii ce se dau DJ si mixeaza folosind PCul la greu cu fel de fel de softuri apoi apar pe siteuri cu piese semnate DJ BLA BLA BLAsau si mai penibil...se chinuie sa memoreze ce a fcut softul si noteaza ordinea si de la cat la cat...pustiul chiar face treaba! Plus ca a investit in scule (sint ceva bani si alea 2x CDJ400 si un DJM400)! Ce nu-mi place e ca se doreste o promovare agresiva a unui gen muzical ce .... are un public tinta prea ...nu gasesc un cuvint acum ...si in sperantza ca nu supar am sa spun ... crud!

Daca as fi fitos de capitala si as uita de unde am plecat si ce am ajuns plimbindu-ma cu o scula in gat si plin de fumuri ti-as spune asa " cocalare nu ai o chifla in burta si itzi dai cu parerea?" Si asta intrucat vad aici in zona o chestie ciudata...sint oameni ce nu admit sa fie contrazisi....si daca nu esti cu ei e clar ...esti expirat, habarnist sau si mai rau superfraier!

PS
Stau si ma intreb care mai e rostul forumului...si mai ales a unui topic cu poll daca trebuie sa-ti fie frica sa-ti exprimi parerea?Iar daca alegi sa bagi un vot ce exprima parerea ta ....te trezesti cu un PM ciudat

Last edited by AIWA; 09-18-2008 at 00:19.
Reply With Quote
Old 09-18-2008, 00:23
Little Biggy's Avatar
Member

Fiecare cu gusturile sale Aiwa

Last edited by Little Biggy; 09-18-2008 at 00:26.
Reply With Quote
Old 09-18-2008, 08:47
Alecu Alecu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post

vad aici in zona o chestie ciudata...sint oameni ce nu admit sa fie contrazisi....si daca nu esti cu ei e clar ...esti expirat, habarnist sau si mai rau superfraier!
Desi nu inghit genul de muzica (singura muzica electronica pe care o apreciez este cea de factura Neoclasica si electro-ambient de gen Jean Michel Jarre, Vangelis, Dead can dance etc...) sunt de acord intr-u totul cu AIWA.
Doresc insa sa completez: Nu numai in zona asta... peste tot mai putin in Ardeal. Acolo oamenii sunt mai altfel si chiar daca sa presupunem ca ar crede asta, nu-i lasa bunul lor simt sa-si exprime aceasta opinie jenanta.
Reply With Quote
Old 09-18-2008, 11:38
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Little Biggy View Post
Fiecare cu gusturile sale Aiwa
Da asa este...insa nici sa pici in penibil sa strigi "MAMA da GEORGEL DE LA etaju'2 asculta ....." <-- completati voi un gen muzical!
Reply With Quote
Old 09-18-2008, 16:24
DjNEAGA's Avatar
Member

Thumbs down

[quote=AIWA;19177]

Sincer apreciez munca omuletului...se vede ca vrea si chiar se straduie sa faca ceva! Fatza de altii ce se dau DJ si mixeaza folosind PCul la greu cu fel de fel de softuri apoi apar pe siteuri cu piese semnate DJ BLA BLA BLAsau si mai penibil

Aici nu sunt deacord. ca iti zic si de ce : DAVID - Sexy Thing e focuta din soft iti zic si cum se numeste. 2 Cam poata muzica de pe la noi se face pe soft. 3 Pe soft nu e chiar asa cum vezi ca iei 2 3 vrajeli si ai focut melodia de exemplu sunt softuri de faci tu de la prima nota si pana la ultima nota. Asadar AIWA degeaba te ei de noi ce`i care folosim softuletu pentru ca e o chestie pe care o recunoaste mai toata lumea: '' E mai greu sa faci ceva pe soft decat pe o scula '' poate si si invers ce sa zic dar nu agreez faza cu : DJ BLA BLA
Old 09-19-2008, 00:30
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Mai citeste odata ce am spus si mai ales urmatorul fragment!
Quote:
sau si mai penibil...se chinuie sa memoreze ce a fcut softul si noteaza ordinea si de la cat la cat
Poate intelegi la ce ma refer!

Daca nu atunci uite...fa ceva pe un soft...noteaza exact de la cat la cat ai lipit...ce efecte ai bagat ...si apoi cu hartiutza in mana ...treci la DENON si mixeaza!
Daca nu te vad ca ai hartiutza cu ordinea si alte detalii....ok esti DJ adica mixezi dupa ritm/ureche/ce simti/etc.
Dar daca te vad cu hartiutza...am voie sa spun ca esti penibil?

Later edit
Personajul descris mai sus...e cred cunostintza comuna...dar na...omul e de neatins! E cel mai cel dintre aia buni:P

Last edited by AIWA; 09-19-2008 at 00:35.
Reply With Quote
Old 09-19-2008, 00:50
kerneL kerneL is offline
Junior Member

Salut,
Am dat acest reply, in primul rand va multumesc pt review-uri.

In al 2lea rand vreau sa ma asigur ca am inteles ce trebuie din ceea ce a scris AIWA :

Quote:
Sincer apreciez munca omuletului...se vede ca vrea si chiar se straduie sa faca ceva! Fatza de altii ce se dau DJ si mixeaza folosind PCul [...]...se chinuie sa memoreze ce a fcut softul si noteaza ordinea si de la cat la cat...pustiul chiar face treaba!

..eu din asta am inteles ca esti de parere ca tin minte cum si unde anume trebuie sa intru cu urmatoarea piesa... am inteles corect?
daca DA... tin sa preciezez ca ceea ce-mi pregatesc de acasa (atunci cand vin la radio), este doar ordinea pieselor.

Last edited by kerneL; 09-19-2008 at 00:52.
Reply With Quote
Old 09-19-2008, 09:03
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

kerneL tata cat de greu e sa citesti si sa faci analiza pe text?
Se pare ca mai greu decat sa "freci" platanele
Citatul COMPLET suna asa din ce vad eu!
Quote:
Sincer apreciez munca omuletului...se vede ca vrea si chiar se straduie sa faca ceva! Fatza de altii ce se dau DJ si mixeaza folosind PCul la greu cu fel de fel de softuri apoi apar pe siteuri cu piese semnate DJ BLA BLA BLAsau si mai penibil...se chinuie sa memoreze ce a fcut softul si noteaza ordinea si de la cat la cat...pustiul chiar face treaba! Plus ca a investit in scule (sint ceva bani si alea 2x CDJ400 si un DJM400)!
Am "tras" in albastru parerea mea despre munca ta.
Daca ai neclaritati legat de sublinierea albastra...te rog intreaba!

Acum sa revenim la chestia ce vad ca "deranjeaza" promotoruladica aceasta insiruire de impresii personale!
Quote:
Fatza de altii ce se dau DJ si mixeaza folosind PCul la greu cu fel de fel de softuri apoi apar pe siteuri cu piese semnate DJ BLA BLA BLAsau si mai penibil...se chinuie sa memoreze ce a fcut softul si noteaza ordinea si de la cat la cat...pustiul chiar face treaba!
Unde e neclaritatea ta?Unde vezi ca MA REFER LA TINE?
Daca analizezi ce am spus ai sa realizezi ca am facut o comparatie intre tine si alti DJ! Comparatie facuta pentru amicul NEAGA drept raspuns la postul sau! Ca de aia e forum...sa discutam intre noi si sa ne expunem parerea! Sau ...nu ar trebui?
Daca ai fi atent si la postul meu (imediat dupa el ai postat tu!) ai sa vezi exact ca NU SINT DE ACORD cu cei ce testeaza acasa mixul folosind PCul la capacitate maxima (si aici ma refer la acele programe ce fac automat mixul) apoi memoreaza ce a facut softul (sau noteaza pe hartie ce si cum-cum de fapt am si vazut) si se prezinta in fatza nuntasilor (chef,bairam,club,etc) cu mixul ca fiind realizat ad-hoc ! Iar aia raman ca la dentist!
Acum in sperantza ca nu mai vad interpretari...te intreb eu pe tine:
Ipotetic se face un test kerneL vs DjPENIBIL....cum te simti cind vezi ca tu improvizezi live si penibilul "lectureaza" hartiutza? Iar auditoriul pe tine te fluiera ca na...poate nu mereu ai mixat 100% impecabil iar pe el ...aplauze bis aplauze bis....!
Astept un raspuns deschis!
Reply With Quote
Old 09-19-2008, 13:05
DjNEAGA's Avatar
Member

Wink

Ipotetic se face un test kerneL vs DjPENIBIL....cum te simti cind vezi ca tu improvizezi live si penibilul "lectureaza" hartiutza? Iar auditoriul pe tine te fluiera ca na...poate nu mereu ai mixat 100% impecabil iar pe el ...aplauze bis aplauze bis....!

Apoi da stai ca se bat in cap 2 lucruri. Dj Penibil ... poi sti cum e in lumea asta, fie ca mixezi bine sau prost tot o sa se asculte o piesa intr`o buna zi, de exemplu e ceva personal. Eu nu suportam muzica lu Scooter si Dj Aligator dar uite ca pana la urma pot spune cu toata sinceritatea ca Dj Tiesto si restu sunt copilasi mici pe langa acestea, sa nu`mi spui ca nu am dreptate dar daca ai de gand sa spui da`i play la : DJ Aligator - Countdown.
Pe alta ordine de idei daca tot te`ai luat de DENON .. efectele de unde le ei ? nu le faci cu un soft. offff mai aiwa ... stiu sa sti prea bine ca mai nou totul se face cu un softulet. PUNCT

P.S ... fiecare cu ce`l duce capu si tot o data sa sune bine dupa care facem analiza ce mijloace foloseste de scoate sunetele respective. sa mai treci pe mess

Last edited by DjNEAGA; 09-19-2008 at 13:12.
Reply With Quote
Old 09-19-2008, 13:37
kerneL kerneL is offline
Junior Member

@ AIWA probabil trebuia sa citesc mai atent

Cat despre :

Quote:
Acum in sperantza ca nu mai vad interpretari...te intreb eu pe tine:
Astept un raspuns deschis!
Chestiile astea "mai merg" doar in barlad (si-n orase ca barladul - daca mai exista) pentru ca lumea de aici nu prea tine cont de muzica pe care o aude in club si nu prea are idee despre conceptul de "club".. club/discoteca/bodega tot aia e pentru ei (pt majoritatea ... sunt si care au ceva cultura clubbing dar cam putini).
In alte orase.. cine a fost intr-adevar bun a ramas in scena, astfel n-au mai aparut tot felul de "dj" (d`aia care se fac dj pt ca da bine la fete) peste noapte.. La noi mai e de lucrat insa .

Last edited by kerneL; 09-19-2008 at 14:13.
Reply With Quote
Old 09-20-2008, 16:34
Junior Member

Multe puncte de vedere interesante vad aici.
ptr. AIWA - ascultator de muzica, cunoscator si foarte vechi in meserie cum te stiu, chiar mi-ai atras atentia asupra unui aspect pe care eu l-am demonstrat cu ceva timp in urma: am folosit un soft pentru dj-ing si pot mixa si eu fara nicio problema. perfect de acord cu tine. sigur, mai exista si exceptii (console ableton ce folosesc interfata software apple) de la regula, acolo ce-i drept e treaba profesionistilor, nu-mi pot da cu parerea.
ptr. kerneL - comunitatea clubbing e mica in Birlad dar asta nu inseamna ca e inexistenta, vad asta cu ochii mei in fiecare week end. partea proasta este ca acei cunoscatori despre care relatezi tu aleg sa plece acolo unde sunt acele petreceri foarte tari (vezi Sunwaves, 7 fest, etc) si din pacate inca mai e ceva timp pana sa se reuseasca sa se tina pasul cu event-uri de genul acela. partea buna este ca exista un inceput, exista tineri dornici de a participa la astfel de petreceri.
pentru PM-isti - fiti mai liberi in gandire si incercati sa va exprimati parerea in mod public. ar fi urat din partea mea sa public identitatea reala a celui ce se joaca cu aceasta posibilitate oferita de forum. am crezut de cuviinta ca e bine sa scoatem putin orasul mai in fata, sa aratam ca se poate, insa, oameni ca voi (PM-istii amenintatori) folosesc orice cale existenta de a opri si o incercare foarte mica de a face ceva.
pentru utilizatorul obisnuit al acestui forum - nu trebuie sa fii din bransa, nu trebuie sa cunosti, vreau doar parerea ta. Ti se pare normal ca atunci cand o mana de oameni vor sa faca orice pentru a face cunoscut un oras, sa se caute tot felul de modalitati pentru impiedica orice tentativa ?

Multumesc pentru replay-uri tuturor.
Reply With Quote
Old 09-20-2008, 19:29
DjNEAGA's Avatar
Member

pentru PM-isti - fiti mai liberi in gandire si incercati sa va exprimati parerea in mod public. ar fi urat din partea mea sa public identitatea reala a celui ce se joaca cu aceasta posibilitate oferita de forum. am crezut de cuviinta ca e bine sa scoatem putin orasul mai in fata, sa aratam ca se poate, insa, oameni ca voi (PM-istii amenintatori) folosesc orice cale existenta de a opri si o incercare foarte mica de a face ceva.

aici ne lasi in aer, eu nu vad pe nimeni aici care sa conteste genul de muzica pe care kernel in abordeaza, dupa cum spunea si Little Biggy fiecare cu genul de muzica pa care il asculta, e o foarte buna ideie de a scoate putin orasul din mocirla asta, dar eu ma intreb mereu de ce nu se apeleaza si la artisti nostri, dj nostri s.m.d cand face ceva primaria, ar fi o buna ocazie sa ii ajute pe baietii astea sa se ridice mai sus daca le`ar oferi posibilitatea sa stea si ei pa platforma confectionata in fata primariei cand e o sarbatoare a orasului pentru ca lumea nu prea merge in club in barlad putin stiu sa rosteasca club, daca ai sa megi pe la periferie sau chiar si in centru o sa auzi "Discoteca x ", deci revin la subiect ar fi o sansa pentru ei daca ar avea ocazia sa faca un show in aer liber dar nu vrajeala de plantat panselute cum a fost data trecuta pe platou. Si tot o data cand ai tu emisie sa`ti intrebi ascultatori daca stiu care e diferenta dintre discoteca si club daca exista diferenta sau daca nu.
Si nu inteleg cine impiedica sa realizati asa ceva? Se duce cineva sa va traga de antena sau va opreste curentul?

Vreti sa faceti ceva frumos chiar de o sa se supere cineva ca dau idei, luati niste bani din incasari si faceti tata afise, in alte orase e cam asa se petrece daca voi nu va organizati si fiecare sa aiba o responsabilitate pe care so duca la capat cu siguranta emisiunea va ramane in anonimat, pentru ca fac pariu cu tine ca inafara de cunoscuti si prieteni altcineva nu mai stie, iar cu un post pa un forum nu rezolvi nimic, trebuie multa munca pentru a te bucura de un rezultat bun la final.

Old 09-20-2008, 20:01
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista

[

Vreti sa faceti ceva frumos chiar de o sa se supere cineva ca dau idei, luati niste bani din incasari si faceti tata afise, in alte orase e cam asa se petrece daca voi nu va organizati si fiecare sa aiba o responsabilitate pe care so duca la capat cu siguranta emisiunea va ramane in anonimat, pentru ca fac pariu cu tine ca inafara de cunoscuti si prieteni altcineva nu mai stie, iar cu un post pa un forum nu rezolvi nimic, trebuie multa munca pentru a te bucura de un rezultat bun la final.

[/quote]

imi pare rau sa te contrazic dar emisiunea asta ELECTROPEOPLE nu e cunoscuta doar printre prieteni si cunoscuti, am avut marea surpriza de a constata ca e ascultata chiar si din BUCURESTI , nu numai BARLAD, si acest lucru este posibil datorita faptului ca radioul are emisie live si pe site ul barlad online. acest lucru ii permite sa fie ascultat oriunde in tara si in lume....si gandindu ne un pic....site-ul asta are un trafic foarte bun....asa ca din punctul de vedere al specialistului in marketing iti garantez ca e o miscare foarte inteligenta! si hai sa mai recunoastem ca ceea ce se intampla joi de joi in radio vipp e o dovada buna ca incepe sa se faca radio cu adevarat la barlad...si asta e doar primul pas.....

Last edited by pianista; 09-20-2008 at 20:07.
Reply With Quote
Reply

Tags
electropeople

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules