Politia In Actiune! - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-27-2008, 18:06
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Default Politia In Actiune!

Superinteresant cum cei ce sint platiti din banii nostri umbla la intimidare!
La vecinu a venit Politia...si cum nu l-a gasit acasa au intrat pe geam! Normal ca lumea s-a cam adunat...ca vorba aia nu in fiecare zi vezi politisti in pantaloni scurti escaladind bolconul la oameni...iar daca te mai vad si cu un foto se supara ca na NU ESTI PE DOMENIU PUBLIC si ...na stii senzatia: Tu esti nimeni EU SINT CEL MAI CEL!

Auzi exprimare "ma da nu ai treaba cu camera aia?"
I-am raspuns gestual...ca NU nu am treaba si ca ar fi bine sa nu tipe , poate chiar sa taca ca are si el drepturi cate am si eu!
Daca te deranjeaza ca te vede lumea..baga o cagula domle sa nu te vada!

Las si o poza ca sa nu spuna lumea ca nu aveam "film"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PtFORUM1.jpg
Views:	1387
Size:	831.4 KB
ID:	2787  
Reply With Quote
Old 06-28-2008, 07:19
next next is offline
Junior Member

or fi zis ca a murit in casa..."doamne fereste! "
Reply With Quote
Old 06-28-2008, 08:01
florinel florinel is offline
Member

Aiwa intradevar gresesti singur.Asa o foto fara personaje ma fac sa cred ca e o facatura,ca de stii ca se poate.Mai grav e ca la Barlad si nu numai toti pe care scrie politie gandesc doar cu uniforma.Le-a intrat in vocabular si celor pe care scrie comunitari care in genere sant "oameni ai muncii" de care fostele antreprinderi ale orasului au scapat la timp.Ai grija pe unde parchezi ca intr0o zi pun ei manutza pe tine.Noi platim noi nu gandim este deviza platitorului de taxe si nu mai crede sloganul cu siguranta cetateanului scrisa pe masinile lor,zii merci ca nu ti-a luat camera sa te fi vazut pe la ei dand declaratii
Reply With Quote
Old 06-28-2008, 10:41
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Florinel...)
Am poze si cu numerele de la masini...iar poza de sus e un fragment din poza mare!
Din ce am verificat..POLITIA in civil, pantaloni scurti sau ochelari de soare "nu e chiar POLITIE" asta ca sa o spunem asa mai plastic si asta intrucat nimeni din politia de la noi nu stia cine sint acei "politisti"
Acum ai priceput?

Iar ...daca inca nu ai aflat pe domeniul public ...poti face ce vrei cu o camera foto!Cel putin la blocuri nu am vazut indicatoare cu fotografiatul interzis.
Daca ar fi fost o actiune secreta..ar fi trebuit cel putin unu dintre cei ce au fost sa aiba o tinuta specifica...dar asa a fost ca in filmele americane de 2 lei...toata lumea la tinuta lejera/civila! Macar un cagulat sa fi vazut...dar nici macar asa...in fine ..au carat destule "geamantane" pt prelevat probe ca sa fie un exercitiu tactic!
Reply With Quote
Old 06-28-2008, 11:33
Member

Draga AIWA, de acord pe domeniul public poti sa foto orice dar nu poti foto pe oricine.Cat espre tinuta poate n-ai aflat dar e ca la americani fara.Acum exagerezi vroiai ca pt un sarit pe geam cagule?Pe caldura asta?Noi platim ei gandesc la siguranta noastra.Pai ca sa vii echipat cu scara ,cu personal in stare sa urce scara,cu"geamandane",musai a fost o ACTIUNE.Eu zic c-ai avut noroc ca nu a fost si-un sef peacolo ca sigur actiona
Reply With Quote
Old 06-28-2008, 11:59
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Ce lege imi interzice sa fotografiez pe cineva pe domeniul public?
Old 06-28-2008, 12:01
Jedi's Avatar
Jedi Jedi is offline
Senior Member

Default Militia......

din pacate la noi nu se previne sau se previn anumite greseli ale cetatenilor in general.......la noi se vaneaza si se doreste greseala! asta e politia barlad ....in marea ei majoritate ! iar comunitarii sunt prieteni cu toti borfasii si golanii !
tineretul din ziua de astazi se aduna in grupuri de cel putin 10 si se pun pe bataie de jok , stricat ce nu e al lor si asa mai departe, in alte tari politia imprastie grupurile care se aduna seara pe la scari de bloc , colturi si asa mai departe...........dar na` traim` in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Reply With Quote
Old 06-28-2008, 14:08
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by florinel View Post
Draga AIWA, de acord pe domeniul public poti sa foto orice dar nu poti foto pe oricine.Cat espre tinuta poate n-ai aflat dar e ca la americani fara.Acum exagerezi vroiai ca pt un sarit pe geam cagule?Pe caldura asta?Noi platim ei gandesc la siguranta noastra.Pai ca sa vii echipat cu scara ,cu personal in stare sa urce scara,cu"geamandane",musai a fost o ACTIUNE.Eu zic c-ai avut noroc ca nu a fost si-un sef peacolo ca sigur actiona
Din ce am inteles ...cel cu "instructiunea" ma era seful....a folosit si arsenal din dotare sa nu-i vad ochii (ochelari soare in casa) insa a uitat sa-i foloseasca la iesirea din bloc! Banuiesc ca e la curent cu acesta discutie asa ca...nu ma mai mira nimic!

Apoi la dotarea lor..o fi o actiune organizata ...nu ma deranjeaza asta...au si ei activitate (ce o fi de ascuns publicului intrarea pe scara in casa unui sofer de taxi???? ) insa dupa masini...nu erau de la noi din judet!
Dar dupa stilul de limbaj indiferent de serviciul de unde apartin...ar fi cazul sa invete atat sa se exprime politicos....dar in primul rand sa nu uite ca pe domeniul public sintem egali in drepturi iar pe domeniul privat stapinul hotaraste ce face nu musafirul!

Last edited by AIWA; 06-28-2008 at 14:11.
Reply With Quote
Old 06-28-2008, 14:19
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by djlyon View Post
Ce lege imi interzice sa fotografiez pe cineva pe domeniul public?
Cum de nu stii?
nu ai auzit de LEGEA LOR?

E identica cu legea ce te obliga sa nu filmezi cind esti pe strada si vezi cum dintr-un logan cu numar oarecare se dau jos niste indivizi si se dau de ceasu mortii sa ajunga intr-un apartament de la etajul 1! Si mai ales cind vezi o dubita cu girofar din care tot niste civili scot o scara si se urca prin balcon in casa la om!
Indivizi foarte foarte suparati ca tu te uiti la ei si mai ales ca si mai filmezi!

Apartamentul e inchiriat de un tic ce are sotie si copil mic ...omul e sofer la o firma de taximetre ce au din ce stiu eu doar loganuri in dotare!

Acum sa vedem ce or spune ziarele de luni! Pozitia din ce am vazut eu e "nimeni nu stie nimic" iar cine stie ..nu poate spune ca se ascunde dupa "ancheta in desfasurare"
O fi fost de la capitala veniti sau poate FBI sau CIA...dar aia sint un pic mai civilizati in exprimare!
Reply With Quote
Old 06-28-2008, 14:36
morph3o's Avatar
morph3o morph3o is offline
Member

AIWA,"cagulati" puteai sa vezi cand era protestul ala cu autobuzele.sa vezi cum stateau comunitarii cu cagule pe cap si ecusoane cu numele si poza in piept
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	politia comunitara.jpg
Views:	459
Size:	110.2 KB
ID:	2788  

Last edited by morph3o; 06-28-2008 at 14:40.
Reply With Quote
Old 06-29-2008, 01:16
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Am fost atunci acolo (pacat ca nu aveam foto cu mine ) si m-am distrat a moarte!
Din ce stiu eu atunci s-a comis un delict...adica cineva a incalcat legea! Si chiar circula atunci un zvon ca cineva va plati..insa din ce am vazut ...sint si oameni mai sus de lege si la noi!
Reply With Quote
Old 06-29-2008, 19:26
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Aiwa..pana la urma mi e pare mai mult decat corect sa pui aici toate fotografiile facute de tine...nu stiu cum sa spun dar mie nu prea mi se pare normal sa intri in casa cuiva asa de dorul lelii pe geam. Ai mandat??? Esti 100% sigur ca in acea locatie ai un urmarit general?? Sparge-i usa fraierului si da-i cu mandatul in nas si esti acoperit de lege. Nici un politist nu iti poate face nimic daca pozezi pe oricine oriunde pe domeniul public atat timp cat nu este obiectiv protejat de lege marcat prin semnul de fotografiere interzisa. si punct. Ca avem militieni care se cred si acum in anii 80 cand era Securitatea si faceau legea dupa bunul plac, ei asta e altceva. personal consider ca aici s-au facut cateva nereguli grave si daca imaginile ar fi publicate in media nationala ar cadea multe capete. Iar pentru ca sunt satul de umflati care nu fac absolut nimic, te rog posteaza-le aici.
Old 06-30-2008, 07:39
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

S-a apelat la circul cu geamu pentru a nu deranja usa! Asta e un lucru bun spun eu denota ca ori usa era de metal ...ori ca au inceput sa gindeasca!
De intrat au intrat cu mandat intrucat au avut apoi nevoie de martori la procesul verbal de prelevare a probelor!
Iar pozele la ce sa le pun...nu sint de la noi ...si nu sint 100% politisti!
Ce sa vezi..niste fetze ale unor slujbasi ce uita bunul simt in exprimare?Mai ales cind opinia publica e cu ochii pe ei?

E cartier linistit omule...si de ceva zile locatarii discutau intre ei:
".... ca uite vezi aia 2 de acolo si aia 2 de dincolo fileaza scara aia...oare ce sint? Hoti sau militieni?"

Na ...pensionari...fiecare se cunoaste cu fiecare...si fetzele straine in zona se vad imediat!

Last edited by AIWA; 06-30-2008 at 07:42.
Reply With Quote
Old 06-30-2008, 21:52
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post
................

E cartier linistit omule...si de ceva zile locatarii discutau intre ei:
".... ca uite vezi aia 2 de acolo si aia 2 de dincolo fileaza scara aia...oare ce sint? Hoti sau militieni?"

Na ...pensionari...fiecare se cunoaste cu fiecare...si fetzele straine in zona se vad imediat!
de asta-i frumos Barladul...
mie unul imi place cum pensionarii se saluta intre ei...se poate spune ca au imbatranit frumos

ma mai enerveaza cum gandesc politica...dar astai..
Reply With Quote
Old 07-01-2008, 06:45
Member

aiwa nu pierde emisiunea lui Mircea Badea .A fost aseara e un deliciu.Sa vezi acolo politia in actiune.Sa vezi organu' ce aparatori voluntari si-a chemat in ajutor , ce lant are la gat, ce tinuta.Dar sa vezi si din ce masina coboara!!In sfarsit vad si eu pe cineva reactionind
Reply With Quote
Old 07-01-2008, 17:41
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by florinel View Post
aiwa nu pierde emisiunea lui Mircea Badea .A fost aseara e un deliciu.Sa vezi acolo politia in actiune.Sa vezi organu' ce aparatori voluntari si-a chemat in ajutor , ce lant are la gat, ce tinuta.Dar sa vezi si din ce masina coboara!!In sfarsit vad si eu pe cineva reactionind
BADEA vs MILITIENI

E ceva clasic BADEA!
Mi-e scarba de cat de destept, frumos si devreme acasa e el! Daca la prima vedere pare a fi ceva interesant ...de fapt Badea uita sa spuna un lucru (de fapt de multe ori deformeaza adevarul dar na e platit sa spuna asa-Basescu stie ce stie cind spune ziarist cu fise)
Pai e simplu daca stai si analizezi...asa ceva de obicei se facea cu telefonul...nu cu camera...iar stilul de filmare cat si calitatea arata ca nu era chiar o camera de vacanta! Adauga tupeul unui sofer (mai ales ca era soferita) si deja se aprinde beculetu!

Ce ascunde Badea? Simplu ...uita sa mentioneze ca "tupeista" cu cameraman e nimeni alta decat sotia celui ce-i face lui textele pentru multe emisiuni(aha ai ghicit e sotia lui ORESTE) Vine tot din media (de la B1TV ) se numeste Liliana Teodorescu!

Lasind deoparte ce au facut MILITIENII (clasica capcana cu masina fara insemne ce sta la pinda sa mai prinda si ei un banutz) mi se pare jenanta manipularea pe care o face!

Dar na ...patronul plateste ....patronu dicteaza politica postului!
Reply With Quote
Old 07-01-2008, 18:16
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Chiar nu sunt de acord cu tine la faza asta...mai ales ca s-a spus din start in media ca e vorba de sotia lui Oreste cat si de el ca se duceau nu stiu unde la o filmare.
si mi s-a parut chiar corecta mistocareala facuta pentru ca a avut cui: unor umflati care si-au pus fiola singuri cu martor partinitor. Chiar si eu am facut acelasi tip de contestatie pe un proces verbal dupa o oprire indoielnica. Am scris ca nu mi s-a prezentat dovada video pentru contestare in instanta si de asemenea ca respectivul organ de control mirosea puternic a alcool. Imediat mi s-a cerut procesul verbal pentru anulare si azi dupa un an si ceva de la respectiva buba nu am avut nici un fel de repercusiuni.

Mi-a placut Badea la o faza de data asta: a zis ca nu le zice la cei din imegine politisti ca sa nu pateze imaginea celor care muncesc in interesul cetateanului pentru a servi si a proteja.
Old 07-01-2008, 21:56
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Adrian View Post
Chiar nu sunt de acord cu tine la faza asta...mai ales ca s-a spus din start in media ca e vorba de sotia lui Oreste cat si de el ca se duceau nu stiu unde la o filmare.
....................
01. CARE MEDIA...priveste fragmentul postat
02. ORESTE nu era in masina!
03. In masina era doar LILIANA si operatorul camera!

Hai mai ce naiba..nu am nimic cu prestatia jalnica a indivizilor! cati au curajul si sansa de a avea o camera la un anumit moment in viatza...ci e vorba de o manevrare a atentiei publice!

Stii cum faci tu acum?
Cum a facut Prigoana cind a aflat ca baiatu e pedpsit si risca dosar penal!
Acolo..nu tot politisti erau?
Sau in cazul Prigoana...legea e altfel decat in cazul tau!

Last edited by AIWA; 07-01-2008 at 21:59.
Reply With Quote
Old 07-02-2008, 09:54
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Oreste apare in film...undeva in spate am vazut la stiri faza inainte de a fi analizata de Badea. Pe mine m-a amuzat la culme faptul ca politistii o tineau cu defectiune la sistemul de lumini ca functioneaza intermitent... neputandu-se lua de faptul ca in lege nu se interzice avertizarea celorlalti conducatori in trafic cu flash-uri.

Faza cu Prigoana nu o pot comenta caci nu prea am vazut mai multe opinii, implicit stirea. Din punctul meu de vedere...daca esti "jme" si mergi cu astfel de masini, trebuie sa suporti cunostintele. Nici nu iti poti imagina cata satisfactie am avut acum cateva zile cand doi fitosi cu cate un lamborghini faceau curse prin Bucuresti, iar unul dintre ei si-a facut praf masina.
Old 07-12-2008, 10:26
Member

domnule AIWA RASPUND MAI TARZIU CA NA,TREBILE M-AU TINUT DEPARTE.Nu pe Badea ti l-am semnalat.Dumneata la inceput semnalai o actiune politieneasca care mai apoi nu prea era.Am inteles ca vorbeai in general de militie si ti-am semnalat o actiune dupa parerea mea tipica de intimidare.Asemanator au incercat si cu mine cand se intrebau unul pe altul ce culoare are masina.Si pe mine m-a salvat tupeul cand n-am vrut sa misc masina dinrt-o intersectie in CLUJ fara prezenta sefuli.A mers.Nu este important ca e ziarist ca e presedinte.Important e ca tipii actoneaza discretionar impotriva oricarei legi
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules