Calitatea drumurilor din oras - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-15-2005, 21:13
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Calitatea drumurilor din oras

In sfarsit a fost reparata "sicana" de pe strada dintre Confectii si Gara.
Au fost rase damburile si asfaltat.
Mai tine cineva minte cand au aparut alea exact?
Old 09-19-2005, 09:58
Jedi's Avatar
Jedi Jedi is offline
Senior Member

a long far far away...............
Reply With Quote
Old 10-11-2005, 12:23
PREDATORUL's Avatar
PREDATORUL PREDATORUL is offline
Junior Member

Mda, cu parere de rau am vazut ca le-au ras... Era misto, veneai un pic cu viteza, un pic de curba si un pic de trambulina...Senzatii tari!
Celelalte strazi le repara cand vine primavara. Si atunci baga plobe cu NISIP! tare!
Reply With Quote
Old 10-11-2005, 15:28
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Era mai misto cand faceai asta si venea unu` pe contrasens
Old 10-11-2005, 18:17
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

apropo...am trecut pe acolo si din obisnuinta tot imi vine sa fac slalom..
sa vedem daca in primavara mai este asfaltul ala acolo...daca nu raman gauri cumva..
si puteau sa repare toata strada ca doar e pe 4 benzi pana in gara nu pana la jumatate...cred ca si asa au muncit prea mult ..
Reply With Quote
Old 11-08-2005, 16:28
Oreste's Avatar
Oreste Oreste is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Oreste

au mai aparut niste opritoare sau nu stiu cum se cheama, pe Epureanu.
dezavantajul e ca era portiunea cea mai dreapta pe unde puteai sa faci o cursa.
avantajul e ca intri mai sigur in intersectia de la centrul de recoltare a sangelui ca nu mai vine nici un nebun din stanga cu tirul

acum sa vedem ce o sa fie la iarna cand o sa se acopere cu zapada si nu le mai vede lumea
Reply With Quote
Old 11-08-2005, 22:13
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Da, le-am vazut si eu, chiar cand le montau. Sunt in doua locuri: in fata la Lica si mai incolo langa drumul pe care urci la MAT.
Era bine ca Epureanu era singura artera pe care ajungeai mai repede dintr-un capat in altul al orasului, dar pe de alta parte sa mergi cu viteza pe strada aia e oarecum periculos, deci se justifica montarea

Edit: in engleza se cheama speed bumps, la noi nu stiu cum le zice.
Old 01-30-2006, 21:10
ovi ovi is offline
Junior Member

eu cred ca sunt aceleas gropi numai CA MAI MARI
Reply With Quote
Old 10-28-2008, 22:19
jean jean is offline
Member

Default gurile de canal

Nu stiu cum sunteti voi dar eu cand eu cand fac slalom cu masina printre gurile de canal imi vine sa disper.
Nu gasesti nici o strada in Barlad care sa aiba canalele la acelasi nivel cu asfaltul.Nici str.Republicii,nu are gurile de canalizare la acelasi nivel cu asfaltul,nu mai vorbesc de Epureanu sau Vasile Parvan .
Pe Epureanu si Vasile Parvan e dezastru.De ce este asa de greu sa avem gurile de canalizare la acelasi nivel cu asfaltul? De ce gurile de canalizare arata ca niste gropi,ca niste capcane?
Din cauza asta is terorizati locatarii de pe strazile Vasile Parvan si Epureanu.Imaginati-va cum face un tir cand trece cu o duzina de roti peste canalele alea infundate in asfalt.
Ce ziceti,merita sa-l scoatem din barlog pe Dl.Constantinescu,marele ing.constructor?Zau asa,parca is orbi astia din administratie.
Nu sunt bani de strazi noi,dar macar sa le intretinem pe astea pe care le avem.De intretinere este vorba nu despre altceva.
Avem nevoie de reparatii de calitate(nu plombe ca niste trambuline), cu materiale de calitate (nu asfalt care se face nisip in cateva saptamani)si de canalizare adusa frumos la acelasi nivel cu covorul asfaltic.
Domnii de la Primarie,aude cineva.........?! Sunt lucrari de bun simt care nu pun probleme serioase bugetului orasului.Decat sa se strige ca se blocheaza E581 ,mai bine se repara ca la carte Strazile "Vasile Parvan,Epureanu,Republicii.

Voi forumistii ce ziceti?
Reply With Quote
Old 10-29-2008, 07:32
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Iti dau o idee..du-te pe Epureanu si incepe sa numeri gurile de canal de la intersectia cu Kogalniceanu pana la Podul Verde... o sa innebunesti cate sunt, toate sub nivelul strazii si numai bune sa iti rupi gatul. De 3 ani de zile bat traseul ala de 2 ori pe saptamana. Dar cele mai frumoase canale sunt cu siguranta cele de pe strada Cerbului. Imediat cum s-a terminat gardul cimitirului incepe distractia. Cate doua canale pe mijlocul soselei binenteles inaltate intre 5-15 cm, capacele de proasta calitate ca tot timpul vad cate unul lipsa. Iar de Vasile Parvan, pentru ca aici locuiesc zic eu ca e mai binisor acum ..decat la altii :P
Old 11-17-2008, 17:15
Alecu Alecu is offline
Member

Bine macar c-o asfaltat Str. Tudor Vladimirescu. premiera absoluta.. numai ca acum o stricat calmul localnicilor din zona caci acum toti merg pe-acolo si cu viteza pe deasupra...de la 1 masina la 2 zile... s-a ajuns la 1 masina la 20 de minute,... si chiar mai des...
Reply With Quote
Old 03-19-2009, 17:31
jean jean is offline
Member

Default gropi si canale fara numar

Stie cineva daca exista vreun plan de reparare urgenta a strazilor din Barlad in primavara asta?
Stie cineva cand incepe "marea asfaltare" ca m-au disperat gropile,peticele de asfalt (gen trambulina),canalele afundate...etc.
Cat mai trebuie sa mai suportam umilinta asta?

Last edited by jean; 03-19-2009 at 17:33.
Reply With Quote
Old 03-20-2009, 14:58
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Care drumuri?
Care centura?

Nu vezi ca altii sint mai tari decat noi?
http://www.obiectivdevaslui.ro/artic...ticles_id=1472

Mereu la ei se gasesc surse de bani!
Reply With Quote
Old 03-20-2009, 15:45
DjNEAGA's Avatar
DjNEAGA DjNEAGA is offline
Member

Aiwa cunosc zona aia si sincer chiar e necesar .. cat despre centura ... poate de 1 Aprilie o veste mai buna
Old 03-20-2009, 15:46
DjNEAGA's Avatar
DjNEAGA DjNEAGA is offline
Member

Quote:
Originally Posted by jean View Post
Stie cineva daca exista vreun plan de reparare urgenta a strazilor din Barlad in primavara asta?
Stie cineva cand incepe "marea asfaltare" ca m-au disperat gropile,peticele de asfalt (gen trambulina),canalele afundate...etc.
Cat mai trebuie sa mai suportam umilinta asta?

Se stie ca e criza economica..
Old 03-20-2009, 23:22
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by DjNEAGA View Post
Se stie ca e criza economica..
de asta nu mai avem lumina pe strada...era un banc...pe perioada crizei...luminita de la capatul tunelului va fi stinsa...pt economie

urmeaza apa..?
Reply With Quote
Old 03-21-2009, 12:06
jean jean is offline
Member

E criza.E criza de neuroni la Primarie....si de bun simt
Reply With Quote
Old 04-05-2009, 16:12
florinel florinel is offline
Member

Unde e atotstiutorul May day care acum vreun an mi-a bagat pumnul in gura cu exrase din culegeri de texte de prin ordonante cam cum e cu centura cu apa si cu "drumurili" din oras.Cum eu vin doar o data la aprox 30 zile acolo gasesc orasul tot mai rau administrat la acest capitol.Acel May day era viceprimarul vostru? Pt ca a sarit ca ars cind i-am sugerat ca fierul trebuia batut in guvernarea precedenta cu "centura".Sau si-a "luat lumea-n cap" satul si el de atitea gropi si gropite pe la Bucuresti ca acolo se mai asfalteaza cite ceva
Reply With Quote
Old 05-05-2011, 09:19
jean jean is offline
Member

Default orasul in care fiecare face ce vrea

Prezint barladenilor cateva santuri si gropi istorice in pozele atasate mai jos.
Gropile sunt in zona garii, pe ultima strada paralela cu fosta fabrica de vata. Pozele vor lamuri exact unde este locul cu pricina.

Tin sa mentionez ca strada si trotuarul din aceasta zona, se prezentau in stare foarte buna acum cativa ani, pana cand cei de la apa si canal s-au hotarat ca nu e bine sa ramana strada dreapta, frumoasa, curata si fara gropi.
Asa ca au scormonit dupa niste tevi si au lasat dezastrul din urma.

Problema nu este singulara la noi in oras. Peste tot gasim astfel de scarbosenii.
Vinovatii nu vor fi niciodata gasiti. Cei de la apa, gaz, curent, etc....sapa cum vor si unde vor. Sparg orice strada vor, dar nu mai repara sau repara in bataie de joc pentru ca nu exista sanctiuni.

E un oras scapat de sub control.
Dar lasati ...! Ca vine primaria si repara pe banii contribuabilului, ce a stricat aquavas, e-on, etc si alti scormonitori dupa cabluri, conducte si alte lucruri.

Nu stiu cum poate fi sesizata primaria in acest caz, caci e-mail nu au, pe site-ul domnule-primar, primarul nu a mai rapsuns la nici o sesiare. Dar poate citeste cineva din primarie pe aici.

Poate li se vor destupa mintile si vor infiinta un serviciu care sa verifice ce fac astia care sapa dupa conducte si ne sparg noua strazile. Eventual sa-i amendeze daca nu repara cum trebuie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	091220102563.jpg
Views:	362
Size:	262.3 KB
ID:	2900  Click image for larger version

Name:	091220102565.jpg
Views:	339
Size:	280.7 KB
ID:	2901  Click image for larger version

Name:	091220102566.jpg
Views:	337
Size:	418.0 KB
ID:	2902  Click image for larger version

Name:	091220102567.jpg
Views:	324
Size:	450.1 KB
ID:	2903  Click image for larger version

Name:	091220102569.jpg
Views:	329
Size:	282.0 KB
ID:	2904  Click image for larger version

Name:	091220102557.jpg
Views:	326
Size:	225.9 KB
ID:	2905  Click image for larger version

Name:	091220102558.jpg
Views:	329
Size:	333.9 KB
ID:	2906  Click image for larger version

Name:	091220102560.jpg
Views:	335
Size:	547.0 KB
ID:	2907  

Click image for larger version

Name:	091220102562.jpg
Views:	333
Size:	557.0 KB
ID:	2908  
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules