Abuzurile "militistilor" barladeni III - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-25-2007, 17:47
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Default Abuzurile "militistilor" barladeni III

Sursa: ziarul OBIECTIV - Noi spunem lucrurilor pe nume

Cine-i vinovatul?

Iata ca, incet-incet, apele incep sa se limpezeasca in cazul conflictului dintre omul de afaceri birladean Cristian Codreanu (foto) si politia locala. Mai bine zis, cu unii dintre politistii „zelosi“.
Dupa cum am mai scris, Codreanu a fost nevoit sa inchida un bar din cauza sicanelor concertate de subcomisarul Georgica Motrea, de la Biroul de Investigare a Fraudelor Birlad. Ba ca e galagie, ba ca se isca scandaluri, ba ca se consuma droguri, chipurile, ar fi deranjat vecinii. Mai nou, Codreanu a fost acuzat ca l-ar fi amenintat si batut pe unul dintre locatarii blocului care l-a reclamat la politie, iar pe un altul l-ar fi amenintat telefonic cu moartea.
Ca sa fie si mai convingatori, Danut Ionescu si Alexandru Chis (cele doua „victime“) l-au actionat in instanta pe Codreanu. In cazul amenintarilor telefonice, Judecatoria Birlad le-a dat cistig de cauza reclamantilor si i-a aplicat o amenda penala de 20 de milioane de lei vechi, obligindu-l in acelasi timp sa le achite celor doi cite 30 de milioane de lei vechi drept despagubiri. Suparat, Codreanu a facut recurs la Tribunalul Vaslui, unde a cistigat procesul.
„Culmea, au facut si ei recurs la Vaslui, solicitind de aceasta data nu 30 de milioane de lei daune morale, ci cite 500 de milioane de lei vechi. Dar, pina la urma, s-a vazut clar cum stau lucrurile. In celalalt caz, cum ca eu l-as fi agresat verbal si fizic pe Ionescu, m-am trezit cu o amenda de 10 milioane de lei, aplicata de cei de la Politia Birlad. Desi am avut martori si am incercat sa dovedesc ca nu este nimic adevarat, n-am avut nici o sansa cu cei de la politie. In consecinta, am atacat in instanta masura luata de politie, iar Judecatoria Birlad mi-a dat cistig de cauza, anulind amenda. Prin urmare, s-a vazut clar ca la mijloc a fost vorba doar despre niste minciuni sfruntate. Mai grav este ca aceste afirmatii false au fost luate de bune de niste institutii, pentru ca politia nu a facut altceva decit sa tina cont de niste false reclamatii. Din aceasta cauza, am ajuns sa-mi inchid afacerea si sa pierd bani seriosi. Nu acuz pe nimeni, dar instantele de judecata au spus clar care este adevarul. Nu am nimic cu nimeni, dar ma bucur ca in sfirsit s-a facut dreptate“, ne-a declarat Codreanu.
Omul de afaceri intentioneaza ca, la rindul sau, sa-i actioneze in judecata pe toti cei care au pus „umarul“ la falimentarea afacerii sale. Codreanu va solicita daune morale, iar banii pe care ii va obtine ii va dona unei organizatii umanitare.
„Cum ei mi-au distrus o afacere cinstita, m-au facut sa pierd miliarde de lei si m-au sicanat cu acuzatii false si nefondate, ma vad nevoit sa-i dau eu in judecata pentru toate cele ce mi-au facut. Nu m-am hotarit cit am sa cer drept daune morale, dar va garantez ca toti banii pe care ii voi cistiga din acest proces ii voi dona unei organizatii umanitare. Nu am nevoie de nici un leu de la ei. Nu vreau decit sa-mi gasesc linistea si sa si ajut citiva oameni aflati la ananghie. In plus, voi dona tot mobilierul pe care l-am avut in bar, ca si asa nu mai am ce face cu el“, a mai spus Codreanu. (Razvan CALIN)

Last edited by AIWA; 05-25-2007 at 17:49.
Reply With Quote
Old 05-25-2007, 20:03
UNOwen UNOwen is offline
Banned

Send a message via MSN to UNOwen Send a message via Yahoo to UNOwen Send a message via Skype™ to UNOwen

Ba .. astia sunt nebuni ... sincer... oricum .. si eu am avut probleme cu unii "militieni" ..... cand lucram la un bar in barlad..... drept pt care mi-au aplicat o amenda... nu i-am acctionat in judecata, ci doar am "raportat" mai sus .... avand martori plus inregistrare audio, cum ca m-au agresat verbal si au incercat sa ma oblige si sa ma ameninte sa semnez o declaratie conceputa de ei ... Eu cand am incercat sa citesc, nu imi dadeau voie... asa ca .. le-am intors spatele!
Cristi Codreanu, bataus? Sa ma lase acesti... locatari cu prostiile astea! Oricum ... sper sa aiba Cristi castig de cauza pentru ca merita. Multa bafta!
Reply With Quote
Old 05-26-2007, 05:57
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon

Quote:
Originally Posted by UNOwen
Ba .. astia sunt nebuni ... sincer... oricum .. si eu am avut probleme cu unii "militieni" ..... cand lucram la un bar in barlad..... drept pt care mi-au aplicat o amenda... nu i-am acctionat in judecata, ci doar am "raportat" mai sus .... avand martori plus inregistrare audio, cum ca m-au agresat verbal si au incercat sa ma oblige si sa ma ameninte sa semnez o declaratie conceputa de ei ... Eu cand am incercat sa citesc, nu imi dadeau voie... asa ca .. le-am intors spatele!
Cristi Codreanu, bataus? Sa ma lase acesti... locatari cu prostiile astea! Oricum ... sper sa aiba Cristi castig de cauza pentru ca merita. Multa bafta!

ITI RACESTI GURA DE POMANA , ORICUM NU ESTI AUZIT, BAGAT IN SEAMA DE NIMENI, NU POTI SCHIMBA NIMIC DACA POSTEZI PE FORUM .

Last edited by ombladon; 05-26-2007 at 05:58.
Reply With Quote
Old 05-26-2007, 12:09
Soacra Soacra is offline
Junior Member

Nu sunt de acord, Ombladon! Parerea mea e ca din cand in cand se mai arunca un ochi pe forumul asta! Si este o vorba : cand iti spune unul ca esti beat, zici ca e nebun, dar cand iti spun doi deja incepi sa te gadesti sa te duci la culcare!
Nu cred ca Politia Romana vrea sa isi "sifoneze" imaginea din cauza unui angajat prea "zelos".
Asa ca azi mai citeste unul , maine mai citeste altul...si sa speram ca o sa isi puna intrebari si ca o sa ia atitudine cine trebuie !
Reply With Quote
Old 06-18-2007, 10:26
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Se pare ca Ombladon cam a avut dreptate!

Peste ABUZ s-a asternut TACEREA!

Si ziarul a tacut...si politia s-a retras in carapace!

Jenata faza...dar normala..traim in Romania si e normal sa nu se intimple nimic atata timp cat NIMENI nu e mai presis de lege!
Reply With Quote
Old 06-18-2007, 15:42
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

nu e chiar asa aiwa ... s-au intamplat ,se intampla si cred ca se vor mai intampla lucruri si unele dintre ele chiar au legatura cu ceea ce s-a spus in ziar si aici ...
Old 06-18-2007, 17:50
ombladon's Avatar
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon

mult si aiurea , vorba lunga saracia lu codreanu

Last edited by ombladon; 06-18-2007 at 17:51.
Reply With Quote
Old 06-19-2007, 22:04
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

ma mira ca replica asta vine tocmai din partea ta ...plus ca probabil va cunoasteti foarte bine de iti permiti sa spui asta (recomand sa citesti de 3 ori inainte de reply, sau nu reply)
Old 06-20-2007, 09:10
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by hocus
nu e chiar asa aiwa ... s-au intamplat ,se intampla si cred ca se vor mai intampla lucruri si unele dintre ele chiar au legatura cu ceea ce s-a spus in ziar si aici ...
Sa dea Dzeu sa fie asa....!
Reply With Quote
Old 06-20-2007, 17:34
ombladon's Avatar
Senior Member

Stop Stop Stop
AI INTELES GRESIT !

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules