EvZ - Doi romani au fost ciuruiti la periferia Parisului - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-14-2005, 08:13
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default EvZ - Doi romani au fost ciuruiti la periferia Parisului

Un tanar din Satu Mare a murit pe patul de spital, iar un alt roman a fost ranit dupa ce au fost atacati cu pistoalele si cutitele de o banda de cartier

Doi romani au fost impuscati ieri-dimineata de o banda de cartier la periferia Parisului, pe cand ieseau dintr-o discoteca. Ilie Florin Mois, un baiat de doar 21 de ani, din Satu Mare, comuna Certeze, a murit dupa ce un glont i-a atins inima si altul i-a intrat prin plamani. Prietenul sau, Florin Sarca, a fost impuscat in piciorul stang, injunghiat si batut de aceeasi banda de cartier, dar a scapat cu viata. Ieri, rudele si prietenii celor doi erau in stare de soc, alergau intre spital si politie, nevenindu-le sa creada ce s-a intamplat cu o noapte inainte. Parisul a devenit un loc in care nu mai e de stat mult timp, spuneau ieri, in camera lui Ilie, prietenii si rudele celor doua victime.

Martori la tragedie

„Ilies, ca asa ii spuneam noi, n-a suparat pe nimeni in viata lui, iar sambata venise de la munca si era obosit. Nu avea chef sa iasa la discoteca. A plecat pana la urma, iar la patru dimineata m-au anuntat prietenii cu care era in oras ca nepotul meu a fost impuscat si sa vin repede cu masina”, spune cu lacrimi in ochi Nicu Ban, cautand o fotografie printre lucrurile baiatului. Apoi povesteste ca, atunci cand a ajuns pe una dintre strazile din cartierul Aubervilliers, Ilies zacea intins pe spate in bratele verisoarei sale, Monica, cu care plecase la discoteca „romaneasca”.
„Eram mai multi romani acolo, am mers impreuna pe la zece jumate sa ne distram. Patronul e sarb, din cate stim noi, dar baga si muzica romaneasca. Spre dimineata, pe la ora patru, am iesit din discoteca toti. Eu, Ilies, Florin, Alex, doua prietene si inca doi vecini, tot romani si ei. In fata discotecii era un grup de drogati si au inceput sa traga cu pistoalele la picioarele noastre. Prima data am crezut ca erau petarde”, spune Monica Fedorca. Vorbeste greu, e tulburata de tragedia petrecuta cu o noapte in urma. Hainele de doliu transmit doar un graunte din tragedia prin care a trecut. L-a ascultat pe verisorul ei in ultimele clipe de viata, i-a auzit cuvintele soptite: „Nu mai vad, nu mai pot sa respir”, si nu poate sa creada ca a murit. Despre cei care i-au atacat din senin isi aminteste ca erau mici de statura, pareau albanezi sau arabi, aveau cutite, si doi dintre ei au tras cu pistoalele.

„Au tras in noi fara sa avem treaba cu ei”

„Au inceput sa traga in baietii nostii fara sa avem treaba cu ei. Ilies si Alex au inceput sa fuga si s-au luat dupa ei. Cand am ajuns noi acolo, Ilies abia vorbea. Zicea ca ii este rau, ca nu mai poate sa vada, nu putea sa se ridice si ne-a aratat unde l-au impuscat din spate, sub umar. Florin, alt prieten, era plin de sange, impuscat in picior si lovit cu pistolul peste tampla”, mai povesteste Monica.
In camera lui Ilies s-au strans intre timp mai multi romani. Despre discoteca din Aubervilliers, cartier din nordul Parisului, spun ca nu e una foarte linistita. Toti au fost macar odata acolo si isi amintesc de alte scandaluri. Dar niciodata nu s-a intamplat sa fie omorat cineva, spun acestia. Toti locuiesc in Porte de Charenton, periferie din sud-estul Parisului, intr-un bloc cu noua apartamente in care gasesti doar romani. Aici, intr-o camera mica, cu paturi suprapuse, locuia si Ilies. Avea lucruri putine, venise in Paris in septembrie. Il gazduia Nicu Ban, unchiul sau, la etajul patru. La parter se afla apartamentul parintilor. Acestia au ajuns spre dimineata la Spitalul Beaujon, din Porte de Clichy, si au intrebat de baiatul lor. „Doctorii au spus ca murise la 45 de minute dupa ce a fost adus la spital, ca nu au mai avut ce sa-i faca. Un glont a trecut prin plamani si altul prin varful inimii si i-a zburat arterele”, spune Nicu Ban, unchiul baiatului.
Medicii de la Spitalul Beaujon au confirmat ieri, pentru „Evenimentul zilei”, moartea lui Ilies Florin Mois, dar au refuzat sa dea alte detalii.
Aseara, vestea se raspandise rapid printre toti romanii din Paris, care au inceput sa faca cheta penru a ajuta familia cu bani. Rudele vor ca Ilies sa fie inmormantat acasa, in Romania.

Voia sa mearga acasa

„Ilies a venit in septembrie si voia sa mearga acasa peste doua saptamani, dar uite ca n-a mai apucat”, spune Monica, verisoara lui. Ilie Florin Mois s-a nascut in 1984, in satul Moiseni, comuna Certeze, iar la Paris a ajuns prima data in 1999. Venea doar pentru cateva luni sa munceasca in constructii si locuia in bloc cu tatal, mama si cei doi frati ai sai. Toti romanii spun ca era un baiat linistit, la locul sau si ca nu a cautat niciodata scandalul. Alex Dumuta era impreuna cu Ilies cand acesta a fost impuscat. „Am nimerit in mijlocul unui scandal intre moldoveni si niste arabi sau albanezi, nu stiu exact ce erau. La inceput am crezut ca se trage cu gloante oarbe. Am fugit cu Ilies, si doua gloante au zburat pe langa mine. A strigat dupa mine cand l-au impuscat, dar am mai alergat putin. Cand m-am intors era ranit rau de tot si nu mai putea sa alerge, asa ca l-am luat de mana”, spune Alex.

( http://www.expres.ro/eveniment/?news_id=203187 )
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules