soacra , soacra , poama acra (sau altre neamuri dobitoace care nu ne lasa sa traim !) - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Generalităţi > Life

View Poll Results: Care este cea mai enervanta persoana din viata unui om?
soacra 4 57.14%
rudele din familia sotului/sotiei 1 14.29%
vecina de la 3 2 28.57%
Voters: 7. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-02-2009, 21:02
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista
Default soacra , soacra , poama acra (sau altre neamuri dobitoace care nu ne lasa sa traim !)

Dragii mei , deschid acest subiect in mod special pentru draga noastra Mimi care si-a exprimat intr-unul din posturile ei aceasta dorinta ! Draga mea Mimi uite ca-ti implinesc dorinta ! Mai ales ca stiu sigur ca sunt multi care ar vrea sa-si descarce naduful aici protejati de "lumea virtuala" , unde(in cazul de fata) , mai poti respira fara sa te judece nimeni si fara sa mai tii cont de ce zic cunoscutii! Asadar , atentie mare soacre nebune , parinti plecati de acasa, unchi, matusi , frati surori iubiti soti care aveti ceva probleme cu vietile celor de langa voi (sub pretextul ca-i iubiti aveti dreptul sa le mancati zilele , dupa caz ficatii) , mare atentie , s-ar putea sa fiti aici "injurati" si sa "sughitati" fara sa stiti de ce !

Acestea fiind spuse , let me introduce myself , am onoroarea de a povesti eu prima "durere". ce-i drept atipica , nu injur o soacra sau un sot(ca n-am inca , pfiu) , nici vreo bunica dusa (nu ca n-as avea , chiar am 2 ) , ci ma plang de vecina de la 3 ! vecina de la 3 e vesnica tata care seamana izbitor cu soacra din postul scris de mimi! din pura intamplare eu o salut iar 'mneaei ma opreste pe scara blocului sa-mi tina teorii despre : maica , da tu nu te mariti maica? sau maica ce slaba esti , da de ce nu mananci maica? sau maica da de ce ai venit la 3 jumate de la serviciu? sau maica , da cini era baietul ciela cu care ai venit aseara ? sau....sau ......si lista poate continua! so, plizzz save me, somebody shoot her, ca mie mi-e prea rusine de nesimtirea ei de tata! (tzatza)

Acest post este un pamflet!Orice asemanare cu situatii sau personaje reale(realitatea )este pur intamplatoare!=)))

Last edited by pianista; 02-02-2009 at 21:09.
Reply With Quote
Old 02-03-2009, 10:22
mimi mimi is offline
Senior Member

Hahahaha! Tareee!!! nu e Craciunul, dar am suprize. ... Zicea colegul de pe alt subject... sa ne exprimam elegant ..... chiar daca exprimam un naduf. Cum doamne, iarta-ma? Cu.. eleganta despre soacre si obsesiile lor mai ales religioase?! Ca doar de la obsesia dracilor am ajuns la soacra si nenea zicea ca ma descarc... Pe soacra-mea am lasat-o in legea ei. Dar, chiar si pe un forum, unde imi place sa mai arunc un ochi, gasesc obsesia raului, deja n-am mai suportat. In loc sa ne facem viata frumoasa, vanam semne... In loc sa ne obosim sa facem bine, ne temem de diavoli. NU diavolii ma pun sa ma dau cu rimel... Si nici pe cumnata mea n-o pune dracu' sa se faca roscata si sa danseze pe masa... Daca nu am chef, nici nu ma spal pe ochi, dara sa ma mai si rimelez... Eu spun NU! soacrelor. cand vor auzi de libertatea de a alege sa fii religios sau NU, de libertatea actelor tale, de libertatea optiunilor... promit ca le imbratisez, virtual, pe toate. Dar nu are nimeni dreptul sa-mi vare pe gat optiunile sale religioase ca fiind cele mai bune, cat timp stiu sa mai citesc, sa ma documentez, sa aflu, sa ma intreb si sa gasesc sau nu raspunsuri sau dileme. E problema mea, tot ce tine de mine si de mintea mea si de sufletul meu. Soacra sa-si aleaga nora pe placul ei, daca alegerea fiului nu conteaza. "daca ai sti cat de mult mi -am dorit o fata credincioasa"... adica supusa, cuminte, la cratita, 10 copii, 5 purcei si sa se mute cu mine la tara, in noroaie. Ei, as, doamna! Sunt cea mai cuminte, dar eu supusa.... si cu purcei si cu noroaie = cah! Imi iubesc blocul, vecinii de la bloc, ciusmeaua cu cea mai buna apa din oras... Porci nu mananc, pantofiorii mei nu-s de glod sau colb si eu la tara mor in doua zile si ramane fiul dumitale vaduv. ( sau )
sper sa nu perorez de una singura pe-aici.... oricum, merci de simt al umorului....
tot ce gandesc aici, toate doamnele prin alianta au luat la cunostinta, deci nu fac aici defulari... doar trancaneala pe un subiect sa-i zic... absurd.
Old 02-03-2009, 18:09
pianista's Avatar
Member

Rock on , Mimi!!!!!!!!
Old 02-03-2009, 19:08
mimi mimi is offline
Senior Member

)
Old 02-03-2009, 19:42
pianista's Avatar
Member

deci , in sondajul nostru de opinie SOACRA conduce detasat surclasandu-le pe vecina de la 3 si rudele sotului/sotiei! dar votul inca nu s-a incheiat , se pot produce rasturnari de situatie ! keep voting !!!!!!!!!&keep bleedin' naduf !!!
Old 02-04-2009, 11:30
niga4lif3 niga4lif3 is offline
Senior Member

la mine de fapt nu soacra e problema, ci ma-sa ... o baba comunista, bisericoasa si barfitoare ... si problema nu e pentru mine, pentru ca pe mine ma aprecia, ci e vorba de sotia mea, pe care nu o inghite si pace...oricand are ocazia sa o sicaneze, o face (sotia mea e ceva mai directa cu oamenii si nu suporta oamenii falsi si ipocriti. de fiecare data cand nu-i convine ceva ii spune in fata, si nu la modul elegant) si apoi in fata parintilor socri o da in plansete si in inventii in asa fel incat sa pice mereu aia buna.

am avut ocazia sa stam doar cu ea o perioada de 6 luni, in care a incercat in fel si chip sa ne controleze viata, sa ne faca sa facem asa cum vrea ea, sa-i stam la picioare 24/24, 7 zile pe saptamana, iar daca nu faceam asa, sotia mea pica intotdeauna prost...pana intr-o zi cand am pus piciorul in prag, si s-a dus naibii si aprecierea mea.

in fine, acum e ceva mai bine, au revenit acasa parintii socri, si le-am lasat stresul lor pe cap. inainte nu ne credeau cat de parsiva poate fi babaciunea, dar acum le-a scos si lor peri albi...pentru noi a devenit o distractie sa-i vedem cum isi smulg firele de par din cauza ei

mimi...cumva soacra-mea aia mai batrana se cunoaste cu soacra-ta?

Last edited by niga4lif3; 02-04-2009 at 11:32.
Reply With Quote
Old 02-04-2009, 19:20
mimi mimi is offline
Senior Member

hihi!! nu cred ca se cunosc, dar au in sange acest fel de a fi... decat sa ajung si eu asa, mai bine ma feresc de exemple de astea demne de urmat)
esti de apreciat daca ai pus piciorul in prag, la mine am pus singura. mica si rea ca Napoleon... ar fi minunat daca fiecare si-ar vedea de viata si nu ar incerca lumile sa controleze pe cei mici, tineri si nepriceputi... se zice ca alta ar fi media de viata, daca nu ne-am manca reciproc zilele... si asa pare a fi... eu n-o sa fiu in veci acceptata de rudele prin alianta, dar nici ei nu vor avea alta aura in fata ochisorilor mei... si se luptara zadarnic, sa ma dea dupa ei, ca n-au cu cine! ......
Old 02-04-2009, 20:08
mimi mimi is offline
Senior Member

unde e locul soacrei între cei doi?? (din fotografie, sau din viaţă)....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	q.jpg
Views:	363
Size:	216.4 KB
ID:	2800  
Old 02-05-2009, 13:34
Senior Member

undeva mai in larg....luptand din greu cu valurile, pentru a ajunge la mal, pentru a scapa de rechinii ce vin dupa ea

sunt rautacios, dar nu suport ca la varsta pe care o avem sa vina o baba traznita si sa-mi zica ce sa fac si cum sa le fac...iar daca nu le fac asa, nu e bine
Old 02-06-2009, 18:42
mimi mimi is offline
Senior Member

cred ca ea crede ca rolul ei incepe dupa ce se "joaca" cei doi prin valuri: - se va intreba de ce s-au inventat scutecele.... si-si va impune stilul dansei de educatie asupra nenascutului nepot... ) si sa te tii... numai lectii.... si ordine sa mai faci vreo 2-3, o echipa de fotbal, ca de aia esti femeie... sa duci specia la nemurire... si eu sunt groaznic de rautacioasa... urasc acest tip de personaj si-l recunosc cu usurinta pe strada... mai ales martea cand e zi de targ si e orasul inundat de .... soacre, nore si alte creaturi venite de prin imprejurimi....
Old 02-09-2009, 10:18
Senior Member

cum ziceam, e foarte posibil sa se cunoasca cele doua...sau poate e in sangele lor. se zice ca omul dupa o anumita varsta deviaza, mental vorbind. nu e vorba doar de lumea din imprejurimile oraselor, ci si de cei din oras. e vorba de mentalitatea care era inainte de `89, si pe care nu va reusi nimeni niciodata sa o schimbe.

se pare ca noi doi suntem singurii care avem o problema cu soacrele
Old 02-09-2009, 10:46
mimi mimi is offline
Senior Member

) eu pot sa spun ca am avut. deja nu am mai vazut-o de un an si ceva si nici nu ma deranjeaza.... Am scapat de ea, vede ca e depasita si rolul meu de a fata rea... mi-a mers.

mentalitatea incet-incet se va schimba, tinerimea de azi si de maine poate nu va mai gandi asa... deja se vede ca macar in privinta ingrijirii personale se intampla altceva. Cu cei care au gandit o viata in tipare e groaznic de greu. NU mai ai ce face cu ei. *geaba le explici.N-o sa inteleg cum poate fi un om reticent... sa aiba frica de un scutec sau un ob) sau de calcultoru' ista cari prosteste... aste comentarii vis-a-vis de mine; dar cand e vorba de nepotu' briliant, e genial ca stie sa umble la calculatoare, ca scoate vorbe de om mare; si fiica ei iubita.... e gospodina perfecta desi, saraca, e nefericita cu biaetu' din sat pe care l-a luat... c-asa e traditia... eu trebuia sa fiu cum a fost ea nora odata.... hihihihi....... muulte pretentii, dom'le. de-aia nu-s bune fetele de oras, prea...
eu le-am intors spatele si i-am tratat cu ce-i doare: cu ingnore. si cum sufera de ...nebagare in seama... mi-a mers. N-am sa uit: ce, tu nu stii cum sunt soacrele?
Iaca nu, si nici nu vreau. Se crede soacra, s-a nascut sa fie soacra!!!!!!!!!!! Eu nu vreau soacra, voiam doar un partener de viata. Si mult amor. Ca-n valuri... hihihihi
Old 02-15-2009, 08:52
pianista's Avatar
Member

in urma voturilor voastre avem urmatorul clasament:
locul3: neamurile sotului/sotiei
locul 2:celebra vecina de la 3

AND THE WINNER IS:

SOACRA!!!!!!!!:headban g:
premiu: un cap de stalp, perete sau alt obiect dur
felicitari tuturor soacrelor de pe terra , sa va bucurati de premiu si sa mancati in continuare ficatei la tava!
Old 02-26-2009, 16:37
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

...si ganditi-va ca acest clasament este facut de o soacra sau posibila soacra in devenire ...
Old 02-27-2009, 01:09
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Eu spun sa incercati sa vizionati emisiunea OCHIUL SOACREI! Mai ales pentru ce ce nu sint inca casatoriti si au de gind sa faca pasul cat de curind!
Reply With Quote
Old 03-01-2009, 17:06
mimi mimi is offline
Senior Member

Emisiunile sunt mizilic pe lângă ce pot femeile astea fatale în viaţa reală... E de ajuns să arunci o privire în jur, chiar în vieţile altora, ca să te convingi singur că nu merită să-ţi aduci în viaţa proprie o astfel de creatură.
Şi când te gândeşti că singurul motiv pentru a fi atât de rele e uriaşul lor orgoliu.... ele ştiu, ele pot, ele sunt cele mai... ele trebuie ascultate... Eu nu pot spune unei soacre MAMĂ; mama e una singură. ... De ce trebuie ele consultate în orice problemă...or fi ele oracole? Ce să-ţi spun! Nu au auzit că-s depăşite de vremuri şi că trebuie să trăim în timpul nostru, nu în urmă cu vreo 50-60 de ani... Ideea e că ori nu te căsătoreşti, ori înveţi să le ţii în lesă. Ori torni cianură în cafea când vine să te sâcâie. Pantoful care roade e scos şi aruncat. ........................ Urăsc acest titlu înalt ... de soacră. De fapt, atâta au şi ăştia de pe la ţară: grade, titluri: cuscră, soacră mare, naşă, cumnată... Şi ce se mai apelează, ungându-şi mândriile... Uh! Luaţi-vă iubirea şi plecaţi pe insule, să scăpaţi de obligaţii şi coşmaruri ridate şi ofilite.
Old 03-01-2009, 18:16
pianista's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by hocus View Post
...si ganditi-va ca acest clasament este facut de o soacra sau posibila soacra in devenire ...
o daaa , peste vreo 40 de ani voi fi si eu soacra , numai ca eu cu siguranta o sa mi vad de ale mele si o sa mi petrec batranetile calatorind din banii de pensia privata si asigurare de batranete pt ca am inceput de pe acum sa cotizez. deci voi fi departe de copii mei si crede ma ca voi altceva mai bun sa fac decat sa le controlez altora viata. da , daca voi face precum generatia de soacre din anii nostri sa fiu si eu la fel injurata precum sunt ele. si ca sa fac pe plac cuiva care s-a simtit lezat de clasamentul meu ca cica i-as fi jignit soacra public( o my gud , eu n am dat nume , dar in fine) , draga forumistule sa stii ca nu e vorba de soacra ta este exclusa total din ce discutam aici , si invata sa intelegi si tu un lucru pe care il stim toti : in orice majoritate exista exceptii care confirma regula ! daca a ta soacra e o exceptie fii fericit !
so , cam atat am avut de zis
Old 03-02-2009, 14:51
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to supy

Un forumist care se supara daca se ia cineva de soacra lui?! BRAVO!!!

Vad pe aici destule persoane care sunt nemultumite de soacra...eu zic sa lasati totul pe seama diferentei de varsta si sa le lasati sa turuie cat si ce vor...spuneti ca ele si faceti ce vreti voi,nu ce vor ele !

E cineva care are probleme cu vreo cumnata sau vreun cumnat?? Eu chiar am probleme cu a mea cumnata...adik,ea are ceva probleme cu mine;cred ca-i stau ca un ghimpe in coaste;ii simt mereu ura si egoismul dar...las totul sa treaca pe langa mine si ma gandesc : la urma-urmelor,n-am treaba cu ea...si-o las sa se agite;sunt curioasa sa vad unde ajunge in ritmul asta si...cand va obosi sa ma tot "intepe miseleste"!

Sanatate,numai bine si...nu uitati:binele fara rau ar fi banal!Iubiti-va soacrele,fara ele n-ati sti cum e raul ) !
Old 03-02-2009, 14:59
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to supy

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post
Eu spun sa incercati sa vizionati emisiunea OCHIUL SOACREI! Mai ales pentru ce ce nu sint inca casatoriti si au de gind sa faca pasul cat de curind!
Sunt foarte sigura ca e tot o emisiune "vopsita" pt a arata a ceva din viata reala!Si chiar daca ar fi asa...soacrele sa fie mai periculoase decat TERMINATOR,oamenii nu s-ar mai casatori oare?La urma-urmelor nu cu soacra faci casa si copii
Old 03-02-2009, 15:56
Senior Member

corect, nu cu ele faci casa si copiii...dar ea va fi mereu acolo, ca un ghimpe, ca un animal de prada, pandind momentul oportun sa atace=)) (si e valabil si pentru genul ala de "cumnate")

Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules