Femeia sau barbatul? - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Life

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-17-2007, 21:42
iulia10usss's Avatar
iulia10usss iulia10usss is offline
Member

Talking Femeia sau barbatul?

Dintotdeauna barbatii si femeile au fost in conflict..femeile au vrut sa fie egale cu barbatii..
Femeile in general cred ca Dumnezeu a creat intai barbatul pentru ca avea nevoie de o schita pentru adevarata opera de arta..
Dar sa fim realisti..
Cati barbati au ajuns poeti cunoscuti!?..multi..cate femei?!..Ana Blandiana...
Cate genii au fost femei? eu personal nu stiu nici una..
Cati filozofi de gen feminin?!
Cati doctori renumiti?!
Si mai este vorba barbatului..ca femeia trebuie sa stea la cratitza ca acolo se pricepe cel mai bine..daca stau si ma gandesc bine..nici acolo nu e mai buna ca barbatul..tot ei..au ajuns cei mai faimosi bucatari..(daca vreti va dau si nume :P)
Si femeia vrea sa fie egala..dar barbatul trebuie sa aiba grija de ea,sa aduca bani in casa..si sa faca lucrurile grele in casa pt ca saraca nu are destula fortza sa mute o masa..
Din punctul meu de vedere barbatul are minte..si femeia gura..ca doar altfel nu ar cere drepturi egale..
Si totusi..exista exceptia care intareste regula!
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 12:23
uni_uni's Avatar
uni_uni uni_uni is offline
Senior Member

La nivelul exterior al societii,ceea ce ai punctat tu iulia e f evident!Acum...stau si ma intreb ''oare adevarul oceanului e la suprafatza?''
Din minima mea experieta de viata,am observat ca orice fiinta rationala pt a exista ca si valoarea in societate are nevoie de puncte de vedere solide,respectate!La fel de evident este si faptul ca orice comunicare intre 2 minti geniale,dar incompatibile(interese,viziuni diferite etc) ...duce la un conflict fizic!Daca ar fi altfel nu ar mai exista razboaie,nu?Asa ca,daca raportam analogia mea la femeie si barbat....observam la fel de usor ca din pct de vedere genetic barbatul e avantajat!
Cunosc si barbati geniali...dar si femei geniale....iar diferenta pe care am observat-o e ca femeia e mai discreta!
Incurajez si sustin egalitatea dintre sexe...din dorinta mea continua de a invatza si a descoperi...
Old 04-18-2007, 13:01
iulia10usss's Avatar
Member

Iti respect decizia de a sustine egalitatea intre sexe..dar ..femeia in orice caz nu este discreta..si eu vorbeam de adevaratele genii..cum ar fi Albert Einstein,Platon,Leonardo da Vinci,Ludwig van Beethoven..etc..
Tu spui ca daca 2 minti geniale ,dar incompatibile,comunica se ajunge la conflict..si asa exista razboaiele..eu cred,dragul meu..ca daca mintile ar fi asa de geniale nu ar mai exista razboaie ..
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 13:17
uni_uni's Avatar
Senior Member

Iulia,tu insutzi prin alegerea de a te supune ,ca si femeie, barbatului faci dovada unei discretii!Cea mai puternica arma a unui om e sa convinga lumea ca nu exista...
Cat despre genii,nu au cum sa stopeze razboaie(activitati prezente) si etc....pt ca genialitatea lor e recunoscuta,f curios de altfel,numai postmortem...
Cei pe care i-ai numit tu mai sus,genii...reprezinta tiparul pe care ,intr-un mod f discret de manipulant, oamenii ar trebui sa se aseze pt a ajunga la valori absolute...prin stiinta,prin meditatie perpetua...in folosul cui?
Personal,nominalizez ca si genii pe : Ghandi,Maica Tereza,Badia Ernest Maftei,Johnny Raducanu si mai sunt cativa!Sunt mai aproape de gustul meu....pt simplul fapt ca sunt mai relaxati!

Last edited by uni_uni; 04-18-2007 at 13:32.
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 14:07
iulia10usss's Avatar
Member

Uni..daca cineva face un sg lucru discret..asta nu inseamna ca acea persoana e discreta..(dar eu sunt discreta)..
Eu nu am zis ca femeile nu au si ele calitatzi..bineinteles ca au..de exemplu..ele pot fi muzele barbatilor ..ca acestia sa ajunga mai buni decat sunt..dar din nou..mai buni ca femeile
Maica Teresa de ce e geniu? :O
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 14:14
uni_uni's Avatar
Senior Member

[quote=iulia10usss]Uni..daca cineva face un sg lucru discret..asta nu inseamna ca acea persoana e discreta..(dar eu sunt discreta)..

cine a vb de ''un singur lucru''?
maica tereza e geniu pt ca simte cand ceilalti gandesc si tipa ceea gandesc...vorbind lumii prin tacere...

Last edited by uni_uni; 04-18-2007 at 14:23.
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 14:35
uni_uni's Avatar
Senior Member

[quote=iulia10usss]
Eu nu am zis ca femeile nu au si ele calitatzi..bineinteles ca au..de exemplu..ele pot fi muzele barbatilor ..ca acestia sa ajunga mai buni decat sunt..dar din nou..mai buni ca femeile

'nici eu nu am zis ca tu ai spus ca femeile nu au calitati'-hehehe
eu zic doar ca in raportul dintre sexe....echilibrul ar putea fi f constructiv!Nu cred in ideea de femeie ca limita sub barbat din simplul fapt ca imi simt limitata libertatea!Nu-mi plac fluturii cu o aripa care au motor cu reactie pt ca pot zbura numai pe verticala....ci imi plac fluturii cu 2 aripi care pot zbura oriunde....
Old 04-18-2007, 14:43
iulia10usss's Avatar
Member

:| Duamni Uni ma determini sa ma duc la biserica..desi nu am mai fost de 12 ani..posturile tale sunt ca la carte..cu epitete,comparatii si multe metafore..te rooooog frumos sa incetezi.. :|
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 14:52
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

imi cer scuze ca ma bag in discutie ... o fac de dragul Iuliei in primul rand ... si apoi ptr un document gasit cu ajutorul motorasului ala care a ajuns verb in afara ... deci:
http://www.unibuc.ro/eBooks/istorie/...trefamilie.htm
cred ca e bun de citit (cine are rabdarea necesara)
Old 04-18-2007, 14:55
uni_uni's Avatar
Senior Member

esti haioasa!
si scz daca ti-am determinat o stare...inconfortabila...
ziceam si eu ce ma taie mintea....''ca o hartie zburanda ce taie in zborul ei minti carnale ,fin si usturator...dar adevarat''))

hocus,nu cred ca tre' sa te scuzi ''ca te bagi'' intr-o discutie publica!Nu te teme de opiniile diferite....ci vezi latura constructiva ale acestora!

Last edited by uni_uni; 04-18-2007 at 14:59.
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 14:56
iulia10usss's Avatar
Member

si concluzia ta hocus care este? :-? ....uni tu nu te poti abtine?

Last edited by iulia10usss; 04-18-2007 at 14:58.
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 15:00
uni_uni's Avatar
Senior Member

chiar asa....hocus,opinia ta care e?
iulia...lasa teatrul asta...iti place sa nu ma abtin!
Old 04-18-2007, 15:02
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

ma abtin ... daca ajungeam la una cred ca o scriam ... e ca si cum am numara firele de nisip ... nu iesi din discutia asta niciodata ... sau pot spune "nu exista femeie SI inteligenta SI frumoasa, orice femeie si frumoasa si inteligenta se numeste barbat" ...nu-mi apartin cuvintele si nici nu le adopt sincer ...dar sunt amuzante si in unele cazuri reale ... femeile sunt la fel cu barbatii numai ca mult mai rele cred ... norocul lor cel mai mare este ca sunt mame ... nu fac deosebire intre femeie si barbat decat cand e vorba de partea cu facutul sexului ... chiar nu stiu ce sa spun despre asta foarte bine
Old 04-18-2007, 15:04
iulia10usss's Avatar
Member

ma dispera la culme epitetele,comparatiile si metaforele in exces..crezi sau nu..asta`i adevarul...dar iti multumesc ca spui ce gandesti..
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 15:06
iulia10usss's Avatar
Member

si totusi..uni..asculta Florin Chilian-zece..asta`i defapt parerea lui hocus
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 15:08
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

lasa-l ... si asa ma iubeste ...
Old 04-18-2007, 15:14
uni_uni's Avatar
Senior Member

asa e iulia,cuvintele de cele mai multe ori nu fac decat sa dezorienteze si sa dispere...mai ales cand au forme cu inteles prea indepartat!
Nu postez des pe forum...si cu acest post o sa ma opresc ,de dragul linistii tale.....dar sa stii ca nu tre' sa-mi multumesti pt. ceva ce am facut cu placere!Esti o 'muza' care stimuleaza activ!
imi place chilian,l-am abordat in buc dupa o emisiune la 'nasul'(b1tv)...unde cantase melodia ''zece'' in premiera si i-am ca: ''zece,e una dintre melodiile care din pacate va ajunge un hit...''

Last edited by uni_uni; 04-18-2007 at 15:17.
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 15:17
iulia10usss's Avatar
Member

ok..nu`ti multumesc..dar apreciez..oricum..orice femeie ar fi mandra daca ar citi posturile tale..poate mai putin eu.. :-s
Reply With Quote
Old 04-18-2007, 15:26
uni_uni's Avatar
Senior Member

tu esti mai speciala...controlat sau nu...
Old 04-18-2007, 21:26
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

"Daca o pocnesti, se cheama maltratarea femeii. Daca te pocneste ea, e autoaparare. Daca iei o decizie fara sa o intrebi, esti nesimtit. Daca ea ia o decizie fara sa te consulte, e femeie emancipata. Daca ii ceri sa faca ceva ce nu ii place, e dominare masculina. Daca te roaga ea, iti face o favoare. Daca apreciezi formele unei femei si lenjeria sumara, esti pervers. Daca nu, esti homo. Daca-i oferi flori, urmaresti ceva. Daca nu, esti fraier. Daca esti mandru de realizarile tale, esti plin de tine. Daca nu, esti lipsit de ambitie. Daca o doare capul, e obosita. Daca te doare pe tine, n-o mai iubesti. Daca vrei sa faci dragoste prea des, esti obsedat. Daca nu, ai pe altcineva. Si va mai intrebati de ce mor barbatii mai repede decat femeile??? "

Cred ca se potriveste cu locul asta ...

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules