EvZ - Si legendele mor. "Eternul" Gica Petrescu a luat ultimul tramvai - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-19-2006, 09:06
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default EvZ - Si legendele mor. "Eternul" Gica Petrescu a luat ultimul tramvai

"De-oi muri, aia vii/ Vreau sa chefuiasca/ Pentru mine-o zi." Acest refren al maestrului va fi fredonat si peste 100 de ani. Legenda muzicii de perecere s-a stins din viata ieri, la varsta de 91 de ani, in locuinta sa din Bucuresti.

Gica Petrescu, legenda muzicii de petrecere, s-a stins din viata ieri-dimineata, la varsta de 91 de ani, in locuinta sa din Bucuresti. Corpul neinsufletit al artistului va fi depus astazi la Sala de Concerte a Radiodifuziunii Romane, intre orele 10.00 si 13.00. In aceasta seara, maestrul Gica Petrescu va fi depus la capela Cimitirului Bellu, urmand ca maine, in jurul pranzului, sa fie inmormantat.

Centrul Capitalei, un bloc vechi aflat vizavi de Cercul Militar. Ultimele urme ale celui care a fost Gica Petrescu sunt o cruce din lemn si capacul sicriului in care corpul neinsufletit al acestuia va fi depus. Cantaretul s-a stins din viata ieri-dimineata, la capul sau fiind doctorul personal. Vecinii care-l cunosteau mai bine spuneau ca, in ultima vreme, starea sa de sanatate se inrautatise vizibil.

"Simtea ca o sa moara. Nu mai voia decat sa nu fie lasat singur si sa plece din lumea asta cu capul sus", ne povesteste una dintre apropiatele lui Gica Petrescu.Pentru informatiile legate de depunerea corpului neinsufletit al lui Gica Petrescu si pregatirile de inmormantare a fost ieri delegata, din partea familiei cantaretului, sotia administratorului de bloc.

In fata intrarii in imobil, aceasta a declarat ca familia lui Gica Petrescu nu doreste sa primeasca pe nimeni, dar ca ii asteapta in urmatoarele doua zile pe toti cei care doresc sa-i aduca un ultim omagiu. "Maine dimineata, corpul va fi dus la Sala Radio, iar seara va fi mutat la capela Cimitirului Bellu. Inmormantarea va avea loc, cel mai probabil, marti, la acelasi cimitir, insa nu se stie exact care va fi ora", a precizat aceasta.

In ultimii ani, Gica Petrescu parasea foarte rar locuinta sa din Bulevardul Elisabeta din cauza problemelor de sanatate specifice varstei. Artistul era ajutat de cativa prieteni foarte apropiati si de nepoata sa, Diana (singura ruda a cantaretului), fiica surorii Cezarinei Moldoveanu.

In luna ianuarie a acestui an, maestrul i-a alertat pe vecini, care, speriati ca nu raspundea la telefon, au chemat politia, Salvarea si pompierii militari la 1.00 noaptea.Totul s-a dovedit o alarma falsa, astfel ca maestrul a ajuns sa-si serbeze cea de-a 91-a aniversare, pe 2 aprilie, in compania catorva prieteni apropiati.

Lumea artistica, indurerata

Ioana Bogdan: "A trait in glorie, a murit fara sa deranjeze pe nimeni. Probabil ca din prea mult dor de Cezarina, sotia lui. Era singura despre care vorbea in ultima vreme. A fost o legenda vie, un artist care a incantat multe generatii".

Alexandru Arsinel: "Era ultimul stalp al revistei romanesti din generatia veche si cel mai mare lansator de slagare din muzica romaneasca. Am mers in multe turnee, impreuna cu maestrul si cu sotia lui, Cezarina Moldoveanu, o femeie de o calitate exceptionala. Au fost un cuplu minunat, s-au iubit mult si cred ca declinul lui Gica Petrescu a inceput odata cu moartea ei".

"Mi-am dorit mult un copil, mi-ar fi adus bucurie"

Pe 9 ianuarie, "Evenimentul zilei" a publicat ultimul interviu acordat de maestrul Gica Petrescu (foto), din care va prezentam un scurt fragment.

"Ma rog la Dumnezeu sa mai fiu in viata si ma rog sa le mai placa oamenilor imprimarile pe care le-am facut.Mi-am dorit mult un copil, mi-ar fi adus bucurie, insa sotia mea nu a putut face copii. Dar e bine ca am oameni de suflet langa mine. Ar fi bine ca oamenii sa incerce sa fie mai buni. Din nefericire, oamenii s-au cam inrait."

Gica Petrescu, un artist dincolo de timp

Gica Petrescu, "maestrul", cum ii spune toata lumea, se numara printre putinii cantareti din lume care au imprimat muzica pe discuri de patefon, de pick-up, pe caseta si pe CD. S-a nascut pe 2 aprilie 1915, in Bucuresti. Tatal sau era contabil la Posta Centrala, cu studii la Geneva, iar mama sa, desi casnica, era o foarte buna pianista.

Cu toate ca parintii si-au dorit sa-l vada avocat, pasiunea lui Gica Petrescu pentru muzica a fost mult mai puternica. Si-a facut debutul in adolescenta, la 16 ani, la serbarile Liceului "Gheorghe Sincai", unde a urmat cursuri. La scurt timp, a facut primele inregistrari pentru radio si a continuat sa cante la ceaiuri dansante si baluri, iar primul contract adevarat l-a avut la restaurantul "Princiar", de pe Kiseleff.

A sustinut apoi spectacole la cele mai cunoscute restaurante si teatre de revista ale Bucurestiului, dar si la Cazinoul din Sinaia, unde i s-a propus sa poarte numele de scena George Petrini. Dupa putin timp, la solicitarea publicului, maestrul a revenit la numele sau, Gica Petrescu.

De-a lungul unei cariere care a durat aproape 70 de ani, artistul a interpretat de la sansonete si romante, pana la muzica usoara si cantece de petrecere, a sustinut mii de concerte in intreaga lume, a scos zeci de albume, a facut sute de emisiuni de radio si televiziune.

A cantat in fata unor personalitati ca Yehudi Menuhin si Louis Armstrong si a fost comparat cu Maurice Chevalier sau cu Frank Sinatra, insa a ramas peste mode si timp Gica.

Si-a implinit vocatia, mai ales prin eforturi proprii, dar si cu ajutorul Cezarinei Moldoveanu, poeta si scriitoare, care i-a devenit sotie in 1955.In august 1989, dupa 34 de ani de casatorie, Cezarina Moldoveanu s-a stins din viata, lucru care l-a marcat profund pe cantaret. Mult timp, Gica Petrescu a refuzat sa mai cante in public.

Dragostea celor doi a fost umbrita de un singur regret: nu au putut avea copii.Despre maestru s-a scris o carte, "Viata si cantecele lui Gica Petrescu", semnata de George Sbarcea, si s-a facut un film, "Muzica e viata mea".

A primit numeroase premii si distinctii de-a lungul timpului, iar un premiu care dovedeste ca "eternul Gica" este printre preferatii generatiei tinere este "Life Time Award" (pentru intreaga cariera - n.r.), la MTV Romanian Music Awards in 2004.

Printre slagarele cantate de maestrul Gica se numara "Du-ma acasa, mai, tramvai", "Fetite dulci ca-n Bucuresti", "Costica, Costica", "Ia mai toarna un paharel", "Uite-asa as vrea sa mor", "Cel mai frumos tango", "Astazi e ziua ta", "Sa-mi canti cobzar", "Iubesc femeia", "Bucurestiul meu iubit". ( Raluca Moisa)

Va prezentam citeva dintre cele mai indragite melodii cantate de maestrul Gica Petrescu:

Gica Petrescu Potpuriu 1
Gica Petrescu Potpuriu 2

http://www.expres.ro/article.php?artid=262574
Attached Files
File Type: mp3 Gica Petrescu - potpuriu1.mp3 (5.10 MB, 305 views)
File Type: mp3 Gica Petrescu - potpuriu2.mp3 (3.79 MB, 282 views)

Last edited by djlyon; 06-19-2006 at 09:07.
Reply With Quote
Old 06-19-2006, 09:09
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Cotidianul - Gica Petrescu a oprit cintarea la 91 de ani

S-a stins din viata, la 91 de ani, Gica Petrescu, cel care parea destinat sa traiasca o tinerete fara batrinete.

Gica Petrescu a fost de fapt contemporanul tuturor, fiindu-le alaturi romanilor la nunti, botezuri si inmormintari. S-a nascut pe 2 aprilie 1915 si a debutat la 18 ani. Compozitor a peste 1.500 de piese, multe devenite slagare, a cintat la Alhambra, la Savoy si la Teatrul Tanase. Traind aproape un secol, si-a imprimat la viata sa cintecele de petrecere pe placi de patefon, pe discuri de vinil si pe CD-uri. Toate generatiile i-au fredonat melodiile, devenite hituri avant la lettre. Paradoxal, desi personajul principal al cintecelor sale era spritul, Gica Petrescu nu a fost niciodata un bautor. Duminica, dupa ce s-a aflat de decesul lui, lumea se adunase deja in fata blocului sau de pe Bulevardul Elisabeta. Trecatorii intrebau care e motivul aglomeratiei si ramineau tristi, pe ginduri. Pina si copiii stiau de Gica Petrescu. Doina Stefanescu, sotia sefului de bloc, s-a transformat intr-o purtatoare de cuvint ad-hoc explicind jurnalistilor prezenti care va fi programul inmormintarii.

Vesel, pina spre sfirsit

Pina acum citiva ani, artistul iesea din casa si ducea o viata sociala destul de vie. Pentru ca fusese veteran de razboi, lua zilnic masa la Cercul Militar, peste strada de locuinta sa. Nu uita niciodata sa-i admonesteze pe cintaretii care interpretau café concert, atragindu-le in gluma atentia ca muzica lor suna fals. A fost mereu un om haios si era primul care facea misto de virsta lui inaintata. Pina pe la 80 de ani inca isi mai conducea masina. In drum spre oficiul postal 1 de la care isi lua pensia, se oprea citeodata la Teatrul Mic. Actorii se bucurau sa-l vada si el le povestea ce i se mai intimplase.

Sotia ii era regizor

Alexandru Arsinel, alaturi de care a cintat adeseori, ne-a declarat: „Nea Gica a fost un om inteligent si vesel. Dar de cind s-a prapadit sotia sa, Cezarina, ceva s-a rupt in el. Cezarina era intr-un fel regizorul lui. Statea in culise si-i facea semne: «Iesi mai in fata», «cinta mai tare», iar noi, astia, tinerii, o imitam in gluma, stateam linga ea si-i dadeam indicatii confuze: «Nea Gica, nu iesi acum! Mai in spate!». Si el si Cezarina rideau cu lacrimi. Era un om tare simpatic. In ultima vreme insa nu a mai avut chef de viata, nu mai primea vizite, se inchisese pur si simplu in birlogul lui. Chiar daca memoria il lasase si uneori nu mai recunostea oamenii din jur, daca il puneai sa cinte, parca invia“.

Corpul neinsufletit al lui Gica Petrescu va sta pentru citeva ore in holul Salii Radio, urmind ca dupa-amiaza sa fie depus la capela Cimitirului Bellu.

http://www.cotidianul.ro/index.php?i...ash=4256dfb057
Old 06-19-2006, 09:36
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Gandul - Eternul Gică Petrescu

Mai există, probabil, destui români care nu ştiu cine e prim-ministru în ţara asta. Dar e greu de crezut că mai e cineva care să nu-l cunoască pe Gică Petrescu. „Vedetă”, „star”, „maestru” sunt apelative de care se agaţă cei ahtiaţi după glorie. Gică Petrescu n-a avut niciodată nevoie de titluri pompoase. A fost „condamnat” la succesul de proporţii, devenind un fenomen. Cu o carieră începută în adolescenţă, a trecut, în mai bine de şapte decenii de cântec, de la stadiul de „Gicuţă” la „nea Gică”.

Alhambra, Gioconda, Boema, reperele mondene ale Micului Paris, dar şi celebra scenă Olympia din Oraşul Luminilor, au fost escalele unei călătorii muzicale cuprinzând peste o mie de melodii, sute de concerte, turnee în toată lumea şi zeci de albume. Yehudi Menuhin, Louis Armstrong sau regele Mihai fac parte din galeria spectatorilor săi celebri. Bunicii de azi îşi amintesc de tinereţe fredonându-i refrenele, în vreme ce nepoţii lor dansează în cluburi pe variantele aduse la zi ale cântecelor lui. Discuri de patefon, viniluri pentru pick-up, casete şi CD-uri, şlagărele lui Gică Petrescu au rămas imprimate pe suporturi dintre cele mai diverse. Dar cel mai bine s-au întipărit în mintea şi inima românilor. Femeile fermecătoare, mahalalele şi vibraţiile Bucureştiului; dorurile, tristeţile şi fericirea şi-au găsit în Gică Petrescu un veritabil trubadur. Petrecerile l-au avut, zeci de ani, drept numitor comun. Iar naţia se înveselea doar pomenindu-i numele. „Du-mă acasă, măi tramvai”, „Căsuţa noastră”, „Dă-i cu şpriţul pân’la ziuă”, „Mână, birjar”, „Trurli, Trurli”, „Sanie cu zurgălăi”, „Cu lăutarii după mine”, „Cântă-mi, să uit dragostea”, „Sub balcon eu ţi-am cântat o serenadă”, „Cel mai frumos tango din lume”, „Zi-i una mai săltăreaţă”, „Garofiţa”, „Ionel, Ionelule” au fost, rând pe rând, tălmăcite de magicianul Gică.

Viaţa sa nu se rezumă, totuşi, doar la muzică. Mai mult de 30 de ani, solistul a trăit o excepţională poveste de dragoste alături de soţia sa, scriitoarea Cezarina Moldoveanu. Moartea acesteia, în 1989, l-a distrus. O lungă perioadă, a refuzat să mai susţină concerte. În cele din urmă, pasiunea şi devotamentul pentru arta cântului au învins. N-a încetat, însă, până în ultimele clipe, să vorbească plin de duioşie despre cea care i-a fost parteneră şi muză.

Harul lui Gică Petrescu a fost răsplătit mai ales prin preţuirea neamului său. Dar artistul a avut parte şi de recunoaştere oficială. Unul dintre cele mai recente trofee ale sale i-a fost oferit în 2001 de Radiodifuziunea Română, care l-a recunoscut drept „Interpretul care a adus muzica românească în mileniul III”. Muzicianul primea şi de la stat o indemnizaţie de merit în valoare de 1.000 RON. Indiferent de beneficiile materiale ori de laurii de care nu a dus lipsă, Gică Petrescu a rămas întotdeauna un personaj modest şi discret. Discret i-a fost şi sfârşitul, în dimineaţa zilei de ieri. S-a stins în locuinţa sa din centrul Bucureştiului, închizând un capitol memorabil al muzicii noastre. Cei care doresc să-i aducă un omagiu postum pot merge în această dimineaţă la sediul Societăţii Române de Radiodifuziune. Trupul neînsufleţit al cântăreţului va fi depus în holul sălii de concerte de aici, până după-amiază, când va fi dus către capela Cimitirului Bellu. Înmormântarea este programată pentru mâine.

„Uite-aşa aş vrea să mor, / Cu paharul lângă mine, cu cobzarul lângă mine, / Uite-aşa aş vrea să mor / Într-o crâşmă din Obor / Să-mi scriu, când o fi momentul, cu vin roşu testamentul, / Uite-aşa aş vrea să mor”. Nu şi-a scris ultimele dorinţe cu licoare rubinie. Testamentul lui Gică Petrescu e alcătuit din note, armonii şi o infinită bucurie de a trăi.

http://www.gandul.info/2006-06-19/eternul_gica_petrescu
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules