ultima escrocherie si la barlad - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-11-2006, 18:33
niga4lif3 niga4lif3 is offline
Senior Member

Default ultima escrocherie si la barlad

ultimul joc de tip piramidal si-a intins tentaculele si in oraselul nostru...din ce in ce mai multe persoane dornice de imbogatire peste noapte ajung sa-si ipotecheze casele pentru a face burta mare altora...

personal am fost si eu la o astfel de prezentare si imi pare sincer rau ca am pierdut o zi din weekend in care puteam sa stau tolanit in pat

pentru mai multe detalii: http://www.rodsa.ro/delphin.htm
Old 10-11-2006, 19:17
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Inca nu s-au saturat romanii de CARITAS?
Reply With Quote
Old 10-11-2006, 19:25
Senior Member

romanii care au luat-ocu caritas acum sunt pensionari....aici e vorba de o alta categorie de persoane...cei cu varste intre 18-30 ani ... pentru ca astia cei mai usor de ademenit
Old 10-11-2006, 19:31
marina marina is offline
Member

despre ce joc e vorba?fiti mai expliciti vreau si eu sa particip la conversatie!
Reply With Quote
Old 10-11-2006, 21:02
Senior Member

pai marina, intra pe linkul care lam postat mai sus, si citeste...

pe scurt, tu trebuie sa fraieresti alte persoane pentru a scoate niste bani, asta dupa ce depui o suma destul de mare de bani in contul firmei ... din ce am vazut cu ochii mei, se pot scoate bani, dar la fel de usor poti sa ramai cu buza umflata....sau mai rau ... poti sa convingi prietenul de-o viata sa faca asta...tu scoti bani...iar el sa dea gres ... si atunci iti pierzi acel prieten...
Old 10-12-2006, 16:33
daya daya is offline
Member

normal sa fie ademanita categoria mai tanara. cum tinerii din ziua de azi stiu doar ca vor multi multi bani intr un timp foarte scurt si daca se poate fara sa faca mai nimic,daca"jocul"isi atinge scopul, nu e vine nimanui dacat a celor pacaliti!
Reply With Quote
Old 10-12-2006, 19:46
marina marina is offline
Member

Aaaaaaaaa acum am inteles !Am crezut ca e vorba de o societate care practica vanzarea in rate pentru ca drept sa va spun si aici e mare pacaleala.Mi-am luat o camera de luat vederi si inca doua obiecte de uz casnic in rate in ideea .A fost pentru prima data cand m-am folosit de aceasta tehnica .tot auzeam pa la televizor reclama aia cu altex .......asa ,si cum spuneam am facut ratele pa 4 ani ,bine insa eu nu m-am gandit la politica care de fapt se poarta de mult in aceste magazine .dupa 2 ani satula de stat pa la cozi la bancpost unde lumea cand vine data de platit rata acum aflat ,merg la banca de la 6 sa prinda rand numai zic de orlr pe care le pierdeam pa acolo asa de pomana .Acum cateva zile respectiv ziua de 9 octombrie satula de toate alea m-am enervat am sunat la euroline si am cerut sa mise faca o evaluare pe creditul ramas din valoarea bunurilor .si acum surpriza ,cei de la acel magazin cand am luat bunurile ne-au asigutrat caci in caz de dorim sa achitam intreaga suma dupa un an doi ni se face un discount avantajos .ei ,trebuie sa va spun ca am platit de doua ori suma bunurilor ASTA E!MACAR AM SCAPAT DE COZI ,NERVI SI STRES!AAAAAA SI DE MINCIUNILE SI PROMISIUNILE MAGAZINULUI RESPECTIV
Reply With Quote
Old 10-12-2006, 20:19
Senior Member

asta nu e problema....
ceea ce am vrut eu sa scot in evidenta e cu totul altceva ... pentru cei interesati cititi aici

http://www.rodsa.ro/delphin.htm
Old 10-23-2006, 04:47
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Da au aparut si la noi "misionarii financiari" Se pare ca au mare putere de convingere intrucat ...unii chiar au bagat bani imediat in joc si acum nu pot sa-i scoata
Reply With Quote
Old 10-23-2006, 12:55
Senior Member

am fost si eu acolo, si am vazut despre ce e vb...te tampeste de cap in sala aia, dupa care 3 zile stai ca prostul si nu stii de unde sa scotii banii sa intri...norocul meu e ca mi-am revenit rpd
Old 10-25-2006, 22:29
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Prima pagina » Economic/Business » Joc piramidal - Delphin, pui de Caritas

Devii afacerist si inveti "Calea succesului" pentru numai 2.000 si ceva de euro. Apoi le arati si altora cum sa se imbogateasca. Jocul piramidal Delphin, initiat de o firma din Gibraltar, a pacalit sute de romani dornici de inavutire.

Delphin International este jocul piramidal care a facut sute de victime in intreaga tara. Ingineria financiara avea la baza racolarea unor persoane credule, fara posibilitati financiare, carora li se promiteau castiguri fabuloase. Actionand dupa modelul Caritas, oamenii si-au ipotecat casele si au recurs la imprumuturi bancare pentru a se inscrie in joc.

RACOLAREA. Cercetarile in cazul Delphin International au fost demarate in urma cu mai bine de un an, din momentul in care oameni din toate colturile tarii au sesizat politiei modul in care au fost inselati de aceasta firma. Structura piramidala a prins cel mai bine in Moldova si in Ardeal si mai putin in partea de sud a tarii. Ingineria financiara a actionat dupa modelul escrocheriilor de tip Caritas, Prodimex, Gerald, Dynamic Elite Club, Society-Club sau Energy. Ancheta s-a desfasurat initial la nivelul Serviciului de Investigare al Fraudelor din cadrul IJP Timis, judet in care s-au si centralizat toate datele din zonele in care a functionat jocul.

SISTEMUL. Membrii structurii Delphin isi incepeau racolarea victimelor propunandu-le castiguri impresionante, lucrand numai in week-end. Naivii au fost amagiti de regula la serviciu, pe strada sau in alte locuri publice. Prezentarea afacerii se facea de regula sumar, astfel incat victima sa fie dornica sa intre in sistem. "Mi s-a spus ca pot castiga lejer 2.000 sau chiar 3.000 de euro. Singura conditie era sa achit inainte o taxa de 400.000 de lei. Cel care mi-a propus afacerea era o cunostinta mai veche. Trebuia sa particip la un seminar care se tinea la Campulung Moldovenesc, unde se gaseau alti 20 de oameni racolati ca mine. Totul era regizat perfect. Iti prelucreaza creierul astfel incat sa crezi ca jocul este o minune. Toata inselatoria se bazeaza pe incredere", a declarat o victima din Ramnicu-Valcea.

ETAPELE. Din cercetari a rezultat faptul ca seminarul era structurat in patru parti. Prezentarile erau sustinute de domnisoare elegante, uneori vulgare. Dupa prima etapa avea loc o pauza, iar cei care doreau sa mearga mai departe erau obligati sa semneze un contract de confidentialitate. Prin intermediul acestui document, persoana urma sa achite o despagubire in euro, in cazul in care ar fi divulgat secretul afacerii murdare. "Contractul era tiparit intr-un singur exemplar, care ramanea la ei. Ideea era ca trebuia sa cumperi o carte cu 2.290 de euro ca sa fii cooptat ca delfin in sistem." Anchetatorii au dezvaluit faptul ca unele persoane credule si-au ipotecat locuintele sau au recurs la imprumuturi bancare pentru a participa la joc.

EVANGHELIZAREA NAIVILOR. Banii adunati de la oameni erau dirijati spre "casuta delfinului" din Gibraltar, unde au si inceput primele "prestari de servicii" din partea Delphin Internatio-nal. Profitand de dorinta de imbogatire a oamenilor, sefii Delphin International au ademenit psihic tot mai multi cetateni. Conform ordonantei 99 din 2000 este interzis faptul de a propune unei persoane sa colecteze sau sa se inscrie pe o lista, facand-o sa spere la castiguri financiare realizate din progresia geometrica a numarului de persoane recrutate sau inscrise.

SCOALA DIN SLATINA. Desi in regiunea Olteniei si Munteniei politistii spun ca nu s-au inregistrat plangeri impotriva organizatiei Delphin International, in Slatina, judetul Olt, exista un sediu in care "delfinii" prostesc naivii. "Acolo se face un fel de training, unde oamenii invata cum sa dezvolte afaceri de succes. Banii din joc sunt trimisi la o alta societate din tara", a precizat subcomisarul Caludia Radu, purtatorul de cuvant al IJP Olt. Desi la nivel national au fost pagubiti sute de oameni, nu toti au vrut sa mai depuna plangeri. Numai in anul 2004 exista un prejudiciu de 12 miliarde de lei.

SPALARE DE BANI
In urma mai multor expertize s-a stabilit ca firma introducea ilegal in tara manualele folosite la cursurile de perfectionare. "Cartile intrau in Romania la pretul de un franc elvetian. Apoi ele erau vandute din contabilitatea firmei, desi figurau ca fiind distribuite la sedintele tinute in diferite locatii. Practic se facea o propaganda a firmei din Cipru. Mai mult, societatea nu a fost declarata la organele fiscale, desi in tara se realizau venituri. S-a urmarit o indobitocire a oamenilor, care se poate numi chiar si spalare de creiere", a explicat subcomisarul Dumitru Nistor. In acest sens, organele de ancheta din Timis au sesizat Oficiul National de Spalare a Banilor, prejudiciul total creat fiind de peste un milion de euro. In prezent, dosarul Delphin International a ajuns la procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, unde se continua verificarile.

Uff si cu toate astea un bun amic a muscat-o acum e disperat ca nu reuseste sa aduca pe nimeni in retea ca sa mai recupereze din paguba
Reply With Quote
Old 10-27-2006, 15:54
Senior Member

as putea spune ca tocmai s-a ratat...pacat
Old 10-27-2006, 20:26
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Judecand la rece...si-a facut-o cu mana lui...insa totusi trebuie sa facem public acest joc piramidal si sa notam in dreptul lui ESCROCHERIE
Reply With Quote
Old 10-27-2006, 21:18
Senior Member

am facut deja asta, dar se pare ca sunt foarte multi care stiu in ce intra, se duc acolo si ies de acolo schimbati total...se gandesc numai cum sa scoata acei bani.
Old 10-28-2006, 16:56
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

cati bani trebuie sa bagi ca sa intri in jocul asta?
ca vad ca-s multi si pe la tv...si pe aici...care au luat teapa...
Reply With Quote
Old 10-28-2006, 17:59
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

intri cu 80mil....si apoi Dzeu cu mila...
Reply With Quote
Old 10-29-2006, 19:20
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

adevarul ca e o suma cam maricica...care nu-i accesibila oricui...iar ca sa intri cu banii astia...te gandesti de 2 ori inainte... asa ca sorry pt cei ce iau teapa... de fapt teapa se ia pe incredere....ca cel ce da banii trebuie sa mai convinga si pe alti...
Reply With Quote
Old 10-30-2006, 16:43
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Români, feriţi-vă de escroci! Escrocheria Delphin International a păgubit mii de oameni

Românii creduli şi dornici de câştiguri rapide continuă să cadă pradă escrocheriilor cunoscute sub numele de „jocuri piramidale”, printre care cele mai celebre sunt Caritas, Prodimex, Gerald, Dynamic Elite Club, Society-Club sau Energy. Jocul piramidal Delphin, iniţiat de firma Delphin International cu sediul în Cipru (după modelul unei firme din SUA) a păcălit mii de români dornici de înavuţire. Deşi s-a demarat o anchetă penală în acest caz în mai multe oraşe din ţară, periodic sunt raportate noi victime şi proliferarea acestei afaceri murdare în alte oraşe.

Care este schema jocului piramidal Delphin?
Firma promite naivilor că îi învaţă să câştige bani, propunându-le câştiguri impresionante pentru slujbe part-time. Sunt invitaţi la seminarii care au loc în diferite oraşe, în locuri elegante. Primul seminar este fie gratuit, fie costă în jur de 400.000 de lei vechi (40 RON). Pentru a accede la etapele următoare, oamenii sunt obligaţi să semneze un contract de confidenţialitate prin care se obligă să plătească despăgubiri de 10.000 de euro dacă dezvăluie orice detaliu despre modul de desfăşurare al „jocului”. În cele din urmă, contra sumei de 2300 de euro, oamenii primesc nişte manuale xeroxate care chipurile îi învaţă cum să facă bani. Fiecare dintre ei este incitat să atragă şi alţi oameni în schemă, sub promisiunea unui comision. Manualul respectiv este însă singurul lucru pe care îl primesc vreodată. Cu excepţia angajaţilor firmei (numiţi şi „delfini”), nimeni nu a câştigat niciodată nimic, dar mii de oameni au pierdut cei 2300 de euro. Sunt raportate cazuri de persoane care şi-au ipotecat locuinţele sau au sustras bani din gestiunile instituţiilor la care lucrau doar ca să achite această sumă, rămânând apoi păcăliţi.

Racolarea şi prostirea oamenilor
Racolarea naivilor se face pe stradă, prin cunoştinţe, în gări, iar mai nou pe Internet. Se urmăreşte să se inducă oamenilor o stare de încredere. Angajaţii firmei se prezintă ca oameni de succes, lucrând în echipă, folosind metode moderne de management şi relaţii publice. Afacerea este prezentată sumar, nespunându-se absolut nimic despre afacerea în sine. Care este metoda prin care se câştigă bani? Ce anume vor lucra? Oamenii uită să îşi pună aceste întrebări, ameţiţi de prezentarea entuziastă a unui câştig de 3000-5000 de euro cu un efort minim.

Pe pagina de Internet a firmei nu se găseşte absolut nici un cuvânt despre domeniul concret de activitate al acesteia, deşi abundă sloganuri la modă în PR (relaţii publice), despre succes, dinamism, eficienţă, confidenţialitate, oferte, lucrul în echipă. Se solicită celor care doresc să se înscrie să trimită o aplicaţie detaliată, urmând ca ulterior să fie contactaţi de cineva din partea firmei pentru a fi invitat la sediu.

Ulterior, persoanele racolate sunt conduse cu microbuze în alte localităţi unde au loc „seminariile”. Acestea sunt regizate cu măiestrie în cele mai mici detalii pentru a convinge oamenii, sub imperiul impulsului de moment şi prostiţi de starea de euforie şi sugestibilitate gregară care este creată acolo, să semneze pe loc un contract cu firma privind achiziţionarea volumelor contra sumei de 2290 de euro şi menţinerea secretului.

Organizatorii le cer invitaţilor să se hotărască pe loc, acordându-le un termen de trei zile pentru a face rost de bani. În cazul în care nu dispun de bani, li se sugerează să se împrumute cu suma necesară, după cum au făcut cei cu vechime în sistem. În unele localităţi, organizatorii aveau relaţii cu cămătarii din lumea interlopă spre care îi îndemnau pe aceşti oameni.

Reţeaua are trei trepte de organizare. Persoanele invitate, care primesc un ecuson cu Delfin 1, trebuie să achite taxa de 2.290 euro pentru a intra în sistem. În continuare, organizatorii vor achita vechiului membru ajuns la stadiul de Delfin 2, câte 540 de euro pentru fiecare nou "delfin" adus în schemă şi câte 360 de euro pentru fiecare nouă persoană racolată de acesta din urmă. E vorba aşadar de o ţeapă piramidală, la care încep se înghesuie amatorii de câştiguri peste noapte.

Câte victime a făcut această firmă în România?
Este greu de estimat, pentru că există mulţi oameni cărora le este ruşine să recunoască faptul că au fost prostiţi şi manipulaţi. E vorba cu siguranţă de mii de persoane, în special în Ardeal (Cluj, Arad, Reşiţa, Deva, Zalău, Timişoara etc) şi Moldova (Suceava, Iaşi, Roman, Piatra Neamţ etc), dar şi în câteva oraşe din sudul ţării, printre care Slatina. Se afirmă că românii au pierdut peste 1 milion de euro, iar şansele de recuperare a banilor sunt practic nule.

Puşi sub învinuire pentru înşelăciune, capii firmei îşi continuă activităţile ilegale. Recent, o persoană s-a sinucis în judeţul Iaşi din cauza pierderii suferite la acest joc, fiind al treilea caz de sinucidere.

Considerăm necesar să fie informaţi cât mai mulţi oameni că jocul piramidal Delphin International este o înşelătorie ordinară. Solicităm insistent cititorilor noştri să aducă la cunoştinţă cât mai multor cunoştinţe acest avertisment.

Într-un articol viitor vă vom prezenta o anchetă detaliată asupra jocurilor piramidale din România: cine se ascunde în spatele lor şi cine sunt cei care „sug sângele” românilor pentru a se îmbogăţi cu sume uriaşe.

Articol de Cătălin Dobrescu
Reply With Quote
Old 10-31-2006, 12:36
bagacioasa's Avatar
bagacioasa bagacioasa is offline
Member

E adevarat ca e periculos jocul asta .O fata din Iasi,asistenta medicala,si-a pirdut slujba si prietenii din cauza jocului si apoi s-a sinucis pt ca inprumutase prea multi bani si nu avea d unde sa-i dea inapoi ..Asa ca feriti-va!http://www.libertatea.ro/index.php?s...ire&sid=157088
Reply With Quote
Old 10-31-2006, 16:08
keNnY's Avatar
keNnY keNnY is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to keNnY

OFF: Nu puteam sa ma abtin sa nu postez....
ON: Se pare ca in ziua de azi e la mare cautare imbogatirea rapida, tot mai multi dintre tanara generatie viseaza la masini luxoase,vile mari si yachturi sau mai stiu eu ce... Nu am auzit pe nimeni sa viseze sa aiba o slujba stabila, sa zici ca si-ar dori sa munceasca sa scoata un ban ca sa poata sa atinga macar o farama din acel vis... Nu noi romanii fie ne gandim la furat, fie asteptam sa castigam la loto... Imi pare rau pt cei care au patit-o... dar cred trebuie sa ma amuz, dupa caritas, FNI si alte minunatii care nu au fost facute publice lumea tot mai spera... Se vor gasi mereu metode de a pacali oamenii si mereu se vor gasi si fraieri care sa se lase pacalit...

PS... Nu vreau sa aud acum faze de genul: "daca era cineva din familia ta...?" pt ca daca cineva din familia mea a avut 2000 euro sa-i cheltuie aiurea, inseamna ca eu nu-i seman deloc...

Last known location by GSM-Tracker
http://www.gsm-tracker.com/signature...6006021106.png
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules