10.09.2004 - EvZ - Bani de inmormintare strinsi pentru un iesean viu - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Arhivă - Mini Revista Presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-10-2006, 11:12
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default 10.09.2004 - EvZ - Bani de inmormintare strinsi pentru un iesean viu

Angajatii unei firme iesene au strins bani de inmormintare, pentru un barbat care era de fapt viu. Potrivit Mediafax, oamenii au cumparat o coroana si luminari si s-au dus la colegul lor acasa, unde erau sa-i provoace un infarct mamei lui, avind in vedere ca barbatul era in viata. Mihai Irimia, de 43 de ani, este din orasul Podul Iloaie si este muncitor la Termoservice Iasi, unde lucreaza mai tot timpul in subsolurile blocurilor. In urma cu citeva saptamini, barbatul a fost muscat de un sobolan, s-a imbolnavit de leptospiroza si a fost internat in mai multe spitale din Iasi. Colegii sai l-au cautat, dar nu i-au mai dat de urma, asa incit, in final, zvonul ca Mihai Irimia a murit a fost luat in serios de toti. Pregatiti de inmormintare, colegii s-au prezentat, duminica, la usa barbatului, in Podul Iloaie, ca sa prezinte condoleante familiei. Ei au fost intimpinati de mama barbatului, care era sa moara de spaima. “Au spus ca sint de la Mihai de la serviciu. I-am intrebat ce s-a intimplat. Au zis ca au venit la inmormintare. Bine, eu am trait un pic o spaima, dar zic, nu v-ati informat putin, asa, pentru mine a fost o durere. Si au spus ca au venit si cu o coroana”, a declarat Silvia Irimia, mama lui Mihai. Vecinii familiei Irimia afirma ca au incercat sa ii opreasca pe colegii binevoitori, insa acestia sustineau mortis ca barbatul a murit. “Au venit trei baieti, unul cu coroana, unul cu luminari si unul a intrebat unde sta Irimia. I-am intrebat ce s-a intimplat. Cica a murit. L-am oprit pe ala cu coroana si am strigat la ala cu luminarile sa le bage in buzunar”, a povestit unul dintre vecini, Tudorel Grigoriu.
Amuzat, Mihai Irimia povesteste: “Asa au crezut toti, ca-s mort. Au venit cu coroana de la Iasi si cu niste bani. Dar eu, cind am auzit de coroana, nu-mi venea a crede, m-au cautat pe la Spitalul Sf. Spiridon, m-au cautat la Spitalul de Neurochirurgie, dar la Spitalul Prahon nu m-a cautat nimeni. Si, cind colo, ma trezesc cu coroana”. Conducerea societatii iesene la care este angajat muncitorul sustine ca stia despre starea barbatului, dar nici unul dintre colegii sai nu s-a interesat la secretariatul Termoservice.
Totusi, Mihai Irimia a primit banii de inmormintare, 750.000 de lei, dar afirma ca va inapoia intreaga suma colegilor sai peste citeva saptamini, cind se va intoarce la lucru.
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules