EvZ - Nepotism in justitie - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-01-2005, 08:26
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default EvZ - Nepotism in justitie

Ministrul justitiei a cerut CSM sanctionarea unui magistrat de la Curtea Suprema care intervenise pentru a-i simplifica examenele fetei sale

Ministrul justitiei, Monica Macovei, a solicitat Consiliului Superior al Magistraturii declansarea unei actiuni disciplinare impotriva judecatoarei Lidia Barbulescu - membra a Consiliului si vicepresedinte al Inaltei Curti de Casatie si Justitie - pe care o acuza de incalcarea codului de conduita al magistratilor. Mai precis, judecatoarea ar fi intervenit „in favoarea fiicei sale, pentru a-i simplica examenul de absolvire a Institutului National de Criminologie”, se arata in nota trimisa de ministrul justitiei CSM-ului. Magistratul respinge insa acuzatiile, sustinand ca demersul ministrului face parte din razboiul pe care aceasta il poarta cu CSM.

Regulament modificat pentru copil

Conform sesizarii inaintate CSM de catre ministrul justitiei, Lidia Barbulescu a intervenit pe langa conducerea Institutului National de Criminologie, „cu privire la o problema de care era interesata direct fiica dansei, in prezent consilier stagiar in cadrul institutului, aflata in prag de a sustine examenul de capacitate”.
Concret, Macovei sustine ca judecatorul Barbulescu a sunat-o pe Dorinica Ioan, directorul institutului, solicitandu-i intocmirea unui altfel de regulament de sustinere a examenului de capacitate pentru stagiari.
Pentru a-si motiva cererea, judecatoarea a invocat o discutie purtata, cu catva timp in urma, in cadrul CSM. „Cu acelasi prilej, doamna judecator Barbulescu a sugerat si modalitatea dorita pentru sustinerea acestui examen, in sensul reducerii numarului materiilor care constituiau probe de concurs pentru aceasta categorie de stagiari, prin scoaterea dreptului civil si a dreptului procesual civil din randul materiilor de examinare, cu mentinerea doar a criminologiei si a dreptului penal”, se mai arata in nota inaintata CSM.
In urma discutiei pe care a avut-o cu Lidia Barbulescu, directorul institutului a sesizat Ministerul Justitiei, precizand ca, „anterior acestor convorbiri, un proiect de Regulament in sensul solicitat de Lidia Barbulescu fusese prezentat de fiica acesteia”.

Acuzata de abatere disciplinara

Potrivit reprezentantilor Ministerului Justitiei, „gestul judecatoarei Barbulescu, membru CSM, de a interveni in activitatea unei institutii aflate in subordinea ministerului si unde CSM nu are nicio competenta legala, pentru a sustine in mod indirect interesul fiicei sale, constituie abatere disciplinara, constand in pretinderea rezolvarii intereselor personale sau ale membrilor familiei, altfel decat in limita cadrului legal reglementat pentru toti cetatenii”.

Lidia Barbulescu: „Mi-am facut numai datoria”

Contactata telefonic, Lidia Barbulescu ne-a declarat ca nu a incalcat legea si statutul magistratilor intrucat si-a indeplint atributiile de membru al CSM. „Eu nu am facut altceva decat sa-mi indeplinesc atributiunile de serviciu, sa spun directorului Institutului National de Criminologie sa faca si ei propuneri pentru modificarea Regulamentului. Este adevarat ca fiica mea este consilier acolo, dar alaturi de ea mai sunt inca sase persoane. Asa ca nu puteam sa promovez un interes personal, pentru ca acolo e vorba de un corp profesional. Nu eu am hotarat asta, plenul a hotarat”, a explicat Lidia Barbulescu. In acelasi timp, magistratul sustine ca aceasta actiune a ministrului Monica Macovei face parte din razboiul declansat de aceasta impotriva CSM.

( http://www.expres.ro/eveniment/?news_id=201906 )
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules